تقریبا از پاییز سال گذشته زمزمه‌های پایان همه‌گیری بیماری کرونا در کشور ما آغاز شد. اگرچه با پایان واقعی بیماری فاصله قابل توجهی باقی مانده است، اما پس از دوره‌ای سخت و تاریک، بارقه‌های امید و سلامتی دوباره بر گوشه‌ گوشه‌ی جامعه افتاد و قلب‌های مغموم‌ بسیاری از مردم ما را که عزیزانی از دست داده بودند روشن کرد.

ما در کانون صنفی معلمان ایران، در کنار دوستان‌مان در کانون مدافعان حقوق بشر، به آسیب‌پذیرترین گروه جامعه فکر کردیم، کسانی که متاسفانه کمتر دیده شدند، و طی دوره تلخ و سنگین همه‌گیری بیماری در کشور ما برای آنها برنامه مشخصی وجود نداشت. سعی کردیم خودمان آستین‌ها را بالا بزنیم و به بچه‌های عزیز کشورمان بگوییم ما شما را فراموش نکرده‌ایم و باور داریم روزهای سخت، باعث خاموش شدن چراغ استعداد و همت شما برای رشد و تعالی نشده است.

از همین رو ایده‌ی اولیه «مسابقه مقاله و داستان نویسی» برای کودکان و نوجوانان شکل گرفت. با همه دشواری‌ها پیش رفت، و دست آخر در روزهای گذشته به سرانجام رسید. آن‌ چه در فراخوان این مسابقه برای برگزارکننده‌کنندگان اهمیت بیشتری داشت، به رسمیت شناختن نگاه کودکان کشورمان فارغ از جنسیت، طبقه اجتماعی، زبان و قومیت‌شان بود. از همین رو گفتیم از هرکجای کشور که هستید، با هر زبانی که می‌توانید و دوست دارید برایمان بنویسید چه چیز را در دنیای پیرامون‌تان دوست دارید تغییر دهید؟ بزرگ‌ترین آرزوی شما چیست و چه چیزی شما را در رسیدن به آن یاری می‌دهد یا مانع نیل شما به آن خواهد شد؟

دوره برگزاری این مسابقه، متاسفانه هم‌زمان شد با فشار بر جامعه معلمان، و از طرف دیگر بحران‌های اقتصادی که مردم را تحت تاثیر قرار داد. اما در نهایت آثار فرزندان عزیزمان به دست‌مان رسید و توسط هیات محترم داوران که علاوه بر دغدغه‌ی انسانی، جملگی اهل قلم و ادبیات نیز بودند بررسی شد. 

بیش از صد یادداشت و داستان و مقاله به دست ما رسید. اگرچه همه کارها ارزشمند و قابل توجه بودند، اما در نهایت ۵۶ اثر از نظر هیات محترم داوران وارد مرحله بررسی شدند. امیدواریم این ۵۶ اثر در آینده نزدیک به صورت کتاب منتشر شود و در دسترس همگان قرار گیرد. 

هدف کانون صنفی معلمان ایران و کانون مدافعان حقوق‌بشر از برگزاری این مسابقه، به رسمیت شناختن حق کودکان و شنیدن صدای آن‌ها بود. همچنین بر اساس اعلام پیشین، برای بهترین اثر این مسابقه یک دستگاه تبلت به اضافه مبلغ یک میلیون تومان کمک هزینه خرید کتاب و نیز برای نفرات دوم تا دهم هر کدام یک میلیون تومان کمک هزینه خرید کتاب به عنوان جایزه مسابقه در نظر گرفته شده است که به زودی به دست برندگان این مسابقه خواهد رسید. 

به این ترتیب پایان مسابقه‌ی مقاله و داستان‌نویسی کودکان را اعلام می‌کنیم، و امیدواریم این امر در سال‌های آینده نیز با قدرت و حضور بیشتر کودکان کشورمان صورت پذیرد. 

باور داریم که سعادت یک جامعه جز از مسیر سعادت کودکان نخواهد گذشت.

دبیرخانه جشنوار داستان و مقاله نویسی کودکان

خرداد ۱۴۰۱