نسرین ستوده، وکیل دادگستری که از دو ماه پیش در زندان به‌سر می‌برد در زندان دست به اعتصاب غذا زد. او در نامه‌ای از زندان که توسط همسرش منتشر شده در مورد تصمیم خود برای اعتصاب غذا نوشته است:«هم‌میهنان گرامی!

متعاقب بازداشتم از دو ماه پیش، ماموران وزارت اطلاعات در اقدامی غیرقانونی نه تنها مبادرت به بازداشت شهروند فرهیخته، آقای دکتر فرهاد میثمی نمودند بلکه با تفتیش منزل اینجانب و بستگان و دوستان در صدد کشف! نشان‌های سینه‌ی اعتراض به حجاب اجباری برآمدند.

ماموران مربوطه وقتی در تفتیش منزل خواهر همسرم موفق به یافتن چیزی نشدند، در آخرین لحظه رسیور ماهواره‌ی آنها را به یغما یردند.

از آنجا که تاکنون کلیه‌ی مکاتبات اینجانب با مسئولان بی‌نتیجه مانده است، ناگزیر در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستانم از تاریخ 3/6/97 دست به اعتصاب غذا می‌زنم.

به امید استقرار قانون و عدالت در کشور عزیزمان ایران

نسرین ستوده

شهریور / 97»نسرین ستوده دو ماه پیش، ۲۳ خردادماه سال در منزل خود بازداشت و روانه زندان شد. هنگام بازداشت به او گفته شده بود که بابت حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده است. نسرین ستوده هفته پیش در نامه دیگری از زندان نوشته بود:«هم میهنان گرامی!

همچنانکه می‌دانید اینجانب از دو ماه پیش با ارائه‌ی حکم جلب بابت اجرای حکم غیابی صادره از شعبه 28 دادگاه انقلاب، بازداشت و در اقدامی غیرقانونی به دادسرای مستقر در زندان اوین اعزام و مورد تفهیم اتهام جدید قرار گرفتم.

از بدو تفهیم اتهام جدید، اینجانب در اعتراض به تبصره ماده 48 قانون آئین دادرسی کیفری از ارائه‌ی هرگونه دفاعی خودداری نموده‌ام. عمده دلایل اینجانب جهت اجتناب از ارائه‌ی هرگونه دفاعی به شرح زیر می‌باشد:

1 - دادسرای ناحیه 33 که از تابستان 1388 در زندان اوین مستقر شده است و به طور ویژه به اتهامات سیاسی رسیدگی می‌نماید، از ابتدای تاسیس این دادسرا، مورد اعتراض وکلا و حقوقدانان بوده است. زیرا استقرار دادسرا در بخشی از زندان و اعمال روش‌های شدیدا امنیتی در تردد به دادسرای مذکور، مفهومی جز تسلط نهادهای امنیتی بر دادسرای مذکور ندارد که مغایر با اصل استقلال قوه قضاییه است.

2 - دادسرای مذکور به طور غیرقانونی به استناد لیستی که آشکارا خلاف اصل 35 قانون اساسی است از اعمال حق انتخاب وکیل توسط متهمان جلوگیری می‌نماید.

3 – اینجانب در اعمال حق انتخاب وکیل، از بدو حضور در دادسرای مستقر در زندان اوین، نام سه تن از همکاران محترم را جهت به عهده گرفتن وکالت خویش اعلام نمودم، اما بازپرس مربوطه تا امروز از پذیرش وکالت همکاران گرامی خودداری کرده است.

با توجه به نکات بالا و از آنجا که قصد ندارم با پذیرش وکالت وکلای مورد تایید حفاظت اطلاعات قوه قضاییه خود را مسئول حکم محکومیتی قرار دهم که پیشاپیش صادر شده است، لذا از هرگونه حضور و دفاع در برابر دادسرا و بازپرسی مربوطه خودداری خواهم کرد.

به امید استقرار قانون و عدالت در کشور عزیزمان، ایران

نسرین ستوده

مرداد / 97»