logo_kanoon


خطر، جان هشت زندانی زن در اعتصاب غذا
را تهدید می‌کند
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ - ۰۵ نوامبر ۲۰۱۲

"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از زندانیان سیاسی زن که در اعتصاب غذا بسر می برند، خواست تا به نام حق زندگی و برای حفظ سلامت خود به اعتصاب غذا پایان دهند. به گزارش تارنمای گزارش گران بدون مرز، این سازمان مدافع آزادی بیان در اطلاعیه خود همچنین مقامات مسئول ایرانی را مسئول سلامت و امنیت تمام زندانیان دانست. متن اطلاعیه "گزارش گران بدون مرز" که در پاریس و در تاریخ ١٥ آبان ١٣٩١ صادر شده، به شرح زیر است:
گزارش‌گران بدون مرز نگرانی عمیق خود را از وضعیت سلامت هشت زندانی عقیدتی، از این میان سه روزنامه‌نگار و وب‌نگار : ژیلا بنی یعقوب، مهسا امرآبادی و شیوا نظر آهاری اعلام می‌کند. این زندانیان از روز ١٠ ابان ١٣٩١ در اعتراض به وضعیت بازداشت و رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز ماموران زندان اوین، اعتصاب غذا کرده‌اند.
به نظر می رسد، این زندانیان هدف انتقام جویی مقامات مسئول و ماموران زندان قرار گرفته‌اند. ساعاتی پس از انتشار بیانیه‌ی مشترک از سوی شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و شش سازمان مدافع حقوق بشر در باره وضعیت بند زنان زندان اوین، نگهبانان این زندان، به بند زنان زندان یورش بردند. این ماموران در طی بازرسی چند ساعته وسایل و لباس‌های زندانیان و پس انکه هیچ مورد "ممنوعه ای" را کشف نکردند، به شکل تحقیر امیز و با توهین به تفتیش بدنی زندانیان پرداختند.
در اعتراض به این رفتار توهین‌ آمیز هشت زندانی، روزنامه‌نگار، وب‌نگار و زندانیان عقیدتی: ژیلا بنی یعقوب، مهسا امرآبادی و شیوا نظر آهاری، نازنین دیهمی، بهاره هدایت، نسیم سلطان بیگی،حکیمه شکری،و ژیلا کرم زاده مکوندی، دست به اعتصاب غذا زدند.
در همین روز نسرین ستوده، وکیل بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ایران، و برنده جایزه آزادی اندیشه‌ی ساخاروف پارلمان اروپا در سال ٢٠١٢، در چهاردهمین روز اعتصاب غذا به بند امنیتب ٢٠٩ زندان اوین انتقال یافت و به مدت سه هفته از دیدار با خانواده محروم شد.
"مقامات مسئول ایرانی و به ویژه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مسئول سلامت و امنیت تمام زندانیان هستند. در صورت بروز حادثه‌ای برای این زندانیان ما آنها را مسئول سلامت و جان این زندانیان می‌شناسیم. امروز این زندانیان نه تنها مجبور به تحمل به حبس‌های سنگین هستند، که باید متحمل نقض فاحش همه‌ی حقوق ملی و بین‌المللی، و رفتار غیر انسانی و تحقیر امیز هم باشند. جامعه جهانی نباید در برابر تعدی‌ بی‌شمار جمهوری اسلامی در زندان‌های این کشور سکوت کند.
"گزارش‌گران بدون مرز حمایت کامل خود را از مبارزه این زندانیان راه آزادی اطلاع‌رسانی و آزادی بیان اعلام می‌کند، اما از آنها می‌خواهد به نام حق زندگی و برای حفظ سلامت خود به اعتصاب غذا پایان دهند."


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر