logo_kanoon


تبریک گزارش‌گران بدون مرز به نسرین ستوده
و جعفر پناهی برای دریافت جایزه ساخارف
جمعه ۵ آبان ۱۳۹۱ - ۲۶ اکتبر ۲۰۱۲

"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی اعطای جایزه ساخارف به نسرین ستوده و جعفر پناهی را تبریک گفت. متن اطلاعیه گزارش گران بدون مرز به شرح زیر است:
گزارش‌گران بدون مرز با خرسندی بسیار از اعطای جایزه‌ی پارلمان اروپا – ساخارف - به نسرین ستوده وکیل مدافع حقوق بشر و جعفر پناهی سینماگر معترض ایرانی استقبال می‌کند.
" این تصمیم پارلمان اروپا اقدامی تاریخی در حمایت از آزادی بیان در ایران است. ما آنرا پیامی پر از امید برای برندگان این جایزه می‌دانیم، که یکی به شش سال زندان محکوم شده است و در زندان اوین زندانی است، و دیگری به شش سال زندان و بیست سال محرومیت از نوشتن و فیلم ساختن محکوم شده است و در تهران در حصر است. این پیام همچنین برای همه‌ مدافعان حقوق بشر و آزادی بیان در ایران است.
نسرین ستوده، وکیل بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب نگاران زندانی از تاریخ ٢٨ مهر ماه در اعتراض به شرایط بازداشت و اعمال فشار بر خانواده‌اش و از این میان ایجاد محدودیت برای دیدار با فرزندانش، دست به اعتصاب غذا زده است. بر اثر این اعتصاب به شدت ضعیف و در تاریخ ٤ ابان ماه به بهداری زندان اوین منتقل شده است این مدافع شجاع حقو.ق بشر از تاریخ ١٤ شهریور ١٣٨٩ در زندان اوین بسر می‌برد، تنها جرمش روشنگری از بازداشت‌های خودسرانه و دادگاه‌های ناعادلانه، و دعوت مقامات جمهوری اسلامی ایران به رعایت حقوق قربانیان، روزنامه‌نگاران و وب‌نگارانی بود، که رژیم تلاش می‌کرد به سکوت وادارشان کند.
ما باردیگر پیمان خود را با او در فراخوان منتشر شده در تاریخ ٢٦ آذر ١٣٩٠ تکرار می‌کنیم:
"مبارزه‌ی او مبارزه‌ی ماست. باید جامعه جهانی و همه‌ی شهروندان را برای نجات او‌ به تلاش واداشت. جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد صدایی را خاموش کند که از پژواک آن می‌هراسد. حال که زورآزمایی با مرگ را بر ما تحمیل کرده‌اند. آزادی باید پیروز شود. هیچ سرکوب و هیچ زندانی نمی تواند جامعه‌ی شهروندی جوان ایران را که نسرین ستوده یکی از سخنگویان آن است، از حرکت به سوی اینده باز دارد. ما نیز با او همصدایم. نسرین ستوده را زنده و آزاد میخواهیم."


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر