logo_kanoon


گزارش‌گران بدون مرز:
توقیف کیهان کاریکاتور را محکوم می‌کنیم
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹ اکتبر ۲۰۱۲

"گزارش‌گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی توقیف کیهان کاریکاتور را همچون توقیف روزنامه شرق ناعادلانه دانست و آن را محکوم کرد. این سازمان مدافع آزادی بیان همچنین نسبت به لغو مجوز خبرگزاری زنان و خانواده – وفا توسط هیات نظارت بر مطبوعات واکنش نشان داد. متن کامل اطلاعیه "گزارش‌گران بدون مرز" به شرح زیر است:
گزارش‌گران بدون مرز، توقیف ماهنامه کیهان کاریکاتور در تاریخ ١٧ مهرماه ١٣٩١ از سوی هیات نظارت بر مطیوعات، ارگان سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،محکوم می‌کند. دلیل توقیف این ماهنامه انتشار کاریکاتوری در شماره مرداد – شهریور این نشریه است که " توهین" به حضرت یوسف تلقی شده است. همچنین در این روز هیات نظارت "مجوز" خبرگزاری وفا وابسته به " جامعه ایثارگران" را نیز لغو کرد.
« تشدید جنگ جناح‌ها در راس حرم قدرت جمهوری اسلامی ایران، به کاریکاتور کشیده شده است. با این توقیف نشریه‌ای دیگر به فهرست طولانی قربانیان سیاست سرکوب رژیم اضافه شد. موسسه مطبوعاتی و به ویژه روزنامه کیهان ارگان تندروان محافظه‌کار است و مدیر آن حسین شریعتمداری با فرمان مستقیم ولی فقیه آیت‌الله خامنه‌ای به این سمت برگزیده شده است . کیهان به شکل نظامند روزنامه‌نگاران و روشنفکران ایرانی را متهم به همکاری با " دشمنان خارجی" می‌کند. با این حال آزادی اطلاع‌رسانی حق همگان است، ما توقیف کیهان کاریکاتور را همچون توقیف روزنامه شرق ناعادلانه می‌دانیم و محکوم می‌کنیم.»
در تاریخ ١٠ مهرماه رئیس جمهور محمود احمدی نژاد در مصاحبه مطبوعاتی خود، اعلام کرد اقدام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره توقیف شرق " اشتباه" بود. یک هفته پس از این "اشتباه" هیات نظارت که تحت ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، دو رسانه نزدیک به حامیان تندرو رژیم را توقیف می‌کند.
کاریکاتور نشریه کیهان کاریکاتور تصویر مردی است در حال نمایش مد که زنانی شیفته‌وار و عاشقانه نگاهش می‌کنند. که برداشتی از یکی از ایه‌های سوره‌ یوسف تلقی شده است. این کاریکاتور دو ماه پس از انتشارش و در پی کارزاری از سوی رسانه‌های نزدیک به دولت به یکباره "دیده" شد. با وجود عذرخواهی مدیر کیهان وتصمیم برای عدم انتشار ماهنامه، اما هیات نظارت بر مطبوعات مجله را توقیف و پرونده را برای پیگیری قضایی به دادسرا ارسال کرد.
هیات نظارت بر مطبوعات علت لغو مجوز خبرگزاری زنان و خانواده - وفا را "رای قطعی ديوان عدالت اداری" اعلام کرد. اما ناصرالدین اسلامی فرد، مدیر مسوول این خبرگزاری گفت : " بدون اینکه شکایتی از خبرگزاری شود و بدون حتی ابلاغ یک احضاریه و قائل شدن حق دفاع برای ما مجوز وفا لغو شده است." این خبرگزاری در ماه‌های اخیر مقالاتی را در انتقاد از یکی از مسوولان امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرده بود.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر