logo_kanoon


واکنش گزارش‌گران بدون مرز به تهدید خبرگزاری
رویترز و بازداشت مدیر مسئول مغرب
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۱ - ۰۴ اکتبر ۲۰۱۲

گزارش‌گران بدون مرز تهدید علیه خبرگزاری رویترز و بازداشت مدیر مسوول روزنامه مغرب را محکوم کرد.
به گزارش تارنمای گزارش‌گران بدون مرز، این سازمان مدافع آزادی بیان نگرانی عمیق خود را از تصمیم "هیات منصفه مطبوعات" در "مجرم شناختن" خبرگزاری رویترز اعلام کرد.
جلسه محاكمه خبرگزاري رويترز در شعبه ٧٦ دادگاه كيفري استان تهران برگزار شد و طي آن هيات منصفه مطبوعات اين خبرگزاري انگليسي را در خصوص اتهام "نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي" مجرم شناخت.
در پی انتشار گزارشی تصویری به نام "هزاران زن نینجا برای آدم کشی آموزش می‌بینند" در فروردین ماه امسال و با آنکه استفان ادلر سردبیر ارشد رویترز، بی‌درنگ اشتباه خبرگزاری را در عنوان گذاری این گزارش پذیرفته بود، مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پروانه کار خبرنگاران این خبرگزاری را لغوکردند.
دادگاه هنوز رای نهایی خود را اعلام نکرده است، اما با هدف قرار دادن رویترز مقامات ایرانی همه‌ی رسانه‌های خارجی حاضر در ایران را برای وادار کردن به خودسانسوری بیشتر نشانه گرفته‌اند، این اقدام همزمان با تشدید سرکوب رسانه‌ها در ایران است.
در تاریخ ١٠ مهرماه ١٣٩١ گزارش‌گران بدون مرز از بازداشت محمد مهدی امامی ناصری مدیر مسئول روزنامه مغرب مطلع شده است. وی در محل کار خود و از سوی ماموران دادستانی ، پس از ضبط کامپیوترهای اداری روزنامه بازداشت شد. در همان روز غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور در نشست مطبوعاتی خود اعلام کرد که "مدیر مسئول این روزنامه و بعضی از افراد آن نه به اتهام مطبوعاتی، بلکه به غیر از اتهام مطبوعاتی، ‌تحت تعقیب قرار گرفته‌اند." محمد مهدی امامی ناصری نیز قربانی دیگری از تشدید جنگ قدرت در جناح‌های حاکم بر ایران است. روزنامه مغرب به هنگام بازداشت مدیر مسئول آن سی و پنجمین شماره‌ی خود را منتشر کرده بود.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر