logo_kanoon


محمدعلی دادخواه علیه کانون مدافعان حقوق بشر
اعتراف نکرد و به زندان رفت
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۱ - ۰۴ اکتبر ۲۰۱۲

محمد علی دادخواه، وکیل و فعال حقوق بشر که تحت فشار برای انجام اعتراف تلویزیونی علیه کانون مدافعان حقوق بشر بود روز شنبه ۸ مهرماه برای اجرای حکم ۹ سال حبس تعزیری، ۱۰ سال محرومیت از وکالت و تدریس به زندان اوین رفت. به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، منبعی نزدیک به خانواده محمد علی دادخواه که نخواست به دلایل امنیتی نامش فاش شود، گفت:« آقای دادخواه طبق احضاریه ای باید خودش را تا روز پنجشنبه ۶ مهرماه به زندان اوین معرفی می کرد اما او دو روز بیشتر مهلت گرفت تا در مراسم چهلم برادرش در اصفهان شرکت کند و پس از برگشتش حدود ساعت ۲ عصر خودش را به زندان معرفی کرد.»
آقای دادخواه پس از تایید حکمش از سوی دادگاه تجدید نظر تحت فشارهای شدید ماموران امنیتی برای اعتراف تلویزیونی قرار گرفت. طبق گفته های ماموران اگر او رضایت به اعتراف می داد از رفتنش به زندان جلوگیری می شد. محمد علی دادخواه در گفتگویی با کمپین بین المللی حقوق بشردرایران در تاریخ ۲۲ اردبیشهت ماه امسال گفته بود: «آنها به من می گفتند اگر اعتراف نکنم حکم را اجرا می کنند. فردا آخرین مهلت من است که یا اعتراف تلویزیونی داشته باشم یا به زندان بروم. من هم به زندان می روم و حتی از سرزمینمم هم خارج نمی شوم.»
با این حال پس از رسانه ای شدن این خبر، فشارها ظاهرا تمام شد. ماموران امنیتی به او گفته بودند به شرط گفتگو نداشتن با رسانه های خارجی او به زندان نخواهد رفت. در ماه های اخیر آقای دادخواه هیچ گفتگویی با رسانه های خارج از کشور انجام نداد. در این مدت او که از امر وکالت محروم بود با رضایت مسولان قضایی فقط در دادگاه یوسف ندرخانی، یکی از موکلانش شرکت کرد.
محمد علی دادخواه، پنجمین عضو کانون مدافعان حقوق بشر است که به زندان رفت. پیش از او خانم نسرین ستوده، و آقایان محمد سیف زاده و عبدالفتاح سلطانی به ترتیب در شهریور ۱۳۸۹، فروردین ۱۳۹۰ و شهریور ۱۳۹۰ دستگیر شدند. همچنین خانم نرگس محمدی نیز در اردیبهشت ماه امسال دستگیر شد که به دلیل بیماریش در تاریخ ۱۰ مرداد ماه با وثیقه آزاد شد.
محمد علی دادخواه در همان گفتگو به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته بود که تحت فشار برای انجام مصاحبه علیه کانون مدافعان حقوق بشر قرار گرفته است: « من خارج از عدالت می دانم که به کسی تحت فشار بگویند برو پشت تلویزیون حرف بزن و بگو من از خارج پول گرفته ام. یعنی در واقع ما عمله خارجی ها بوده ایم در حالیکه چنین چیزی درست نیست. ما تعدادی وکیل بودیم که به علت علاقه به سرزمین مان، توانمندی ها و دانشی که در حرفه مان داشتیم کانون را به راه انداخته بودیم و کار می کردیم.»
محمد علی دادخواه وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان دانشجویی را به عهده داشت برای اولین بار روز ۱۷ تیرماه ۱۳۸۸ به اتهام داشتن مواد مخدر، اسلحه و اسنادی که حاکی از ارتباط او با دشمنان خارجی داشت دستگیر شد و دفتر کارش نیز تعطیل شد. او هیچگاه نپذیرفت که چنان اقلامی را در محل کارش داشته است و در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۸ با قرار وثیقه ۷۰۰۰۰۰ آزاد شد. اما در تاریخ ۳۱ اردبیهشت ۱۳۹۰ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به دلیل اتهام های متعددی مانند عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر،مصاحبه ها با رسانه های خارجی و حتی داشتن وکالت پرونده مترو اصفهان محکوم شد. او بر اساس حکم دادگاه بدوی به ۹ سال حبس تعزیری، ۱۰ سال محرومیت از وکالت و تدریس محکوم شد. دادگاه تجدید نظر در تاریخ ۱۰ اردبیهشت ماه ۱۳۹۱ این حکم را عینا تایید کرد.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر