logo_kanoon


در پی زندانی کردن زوج‌های روزنامه نگار
گزارش گران بدون مرز: ایران رکوردار
زندانی کردن زنان روزنامه نگار است
پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۶ سپتامبر ۲۰۱۲

"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی به زندانی کردن زوج های روزنامه نگار در ایران پرداخت و آن را محکوم کرد. این سازمان جمهوری اسلامی ایران را رکوردار محکوم و زندانی کردن زنان روزنامه‌نگار و وب‌نگار در جهان عنوان کرده است. در اطلاعیه "گزارش گران بدون مرز" آمده است:
گزارش‌گران بدون مرز زندانی کردن ژیلا بنی یعقوب، روزنامه‌‌نگار و مدافع حقوق زنان را محکوم می‌کند. مدیر سایت کانون زنان ایران که پیش از این به یک سال زندان محکوم شده بود، در تاریخ ١٢ شهریور برای سپری کردن مدت محکومیت خود روانه‌ی زندان اوین شد.
ژیلا بنی یعقوب روزنامه‌نگار و وب‌نگار به همراه همسرش بهمن احمدی امویی در تاریخ ٣٠ خرداد ١٣٨٨ و در پی اعتراضات مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد در انتخابات مورد مناقشه‌ی ٢٢ خرداد ١٣٨٨ دستگیر شدند. این روزنامه‌نگار در تاریخ ٢ شهریورماه ١٣٨٨ با سپردن وثیقه‌ای سنگین آزاد، اما بهمن احمدی امویی به پنج سال زندان محکوم شد. ٢٢ آبان ١٣٨٨ شعبه ٥٤ دادگاه تجديد نظر استان تهران، حکم يك سال زندان و ٣٠ سال محروميت از روزنامه نگاري را که پیش از این از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب به رياست قاضي پير عباس صادر شده بود، تائید کرد. در تاریخ ٢٢ خرداد ١٣٩١، بهمن احمدی امویی از بند ٣٥٠ زندان اوین، به زندان رجایی شهر انتقال داده شد. زندان رجایی شهر یکی از بدترین زندان های ایران از نظر خشونت و شکنجه و حتا قتل زندانیان است.
زندانی شدن ژیلا بنی یعقوب با همسرش بهمن احمدی امویی تنها مورد زندانی کردن زوج‌های روزنامه‌نگار نیست. روزنامه‌نگار زندانی مهسا امرآبادی که به دوسال زندان محکوم شده است، و از اردیبهشت ماه سال جاری در زندان بسر می‌برد، نیز با همسرش مسعود باستانی که در تیرماه ١٣٨٨ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده است، دیگر زوج روزنامه‌نگار زندانی در ایران هستند.
گزارش‌گران بدون مرز، همچنین نگران وضعیت سلامت روزنامه‌نگار زندانی عیسی سحرخیز مدیر و همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب از جمله نشریه توقیف شده افتاب است. این روزنامه‌نگار به گفته خانواده‌اش، از تاریخ ٨ شهریور و در اعتراض به انتقالش از بیمارستان به زندان دست به اعتصاب غذا زده است. عیسی سحرخیز در تاریخ ١١ تیرماه ١٣٨٨ بازداشت و در شهریور ماه همان سال از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان برای "فعالیت تبلیغی علیه نظام" محکوم شد وی همچنین در تاریخ ١٤ مرداد ماه ١٣٩٠ برای فعالیت‌های مطبوعاتی پیش از دوران بازداشت اخیرش، به دوسال زندان محکوم شده است. عیسی سحرخیز از بیمارهای متعددی رنج می‌برد و از پنج ماه پیش در بیمارستان بستری شده بود، وی به سلول‌های انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شده است.
گزارش‌گران بدون مرز یاد آور می‌شود : جمهوری اسلامی ایران امروز رکوردار محکوم و زندانی کردن زنان روزنامه‌نگار و وب‌نگار در جهان است. از فردای انتخابات مورد مناقشه خرداد ١٣٨٨، بیش از ٥٧ زن روزنامه‌نگار و وب‌نگار بازداشت و از سوی دادگاه‌های انقلاب اسلامی به حبس‌های زندان از شش ماه تا ٧ سال محکوم شده‌اند.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر