logo_kanoon


در اولین تماس بعد از گذشت 12 روز از قطع ارتباط
نرگس محمدی: بینایی خود را
به مدت ۵ روز از دست دادم
سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۱ - ۲۴ ژوييه ۲۰۱۲

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر بعد از ۱۲ روز بی خبری با خانواده خود تماس گرفت و اعلام کرد که به مدت 5 روز بینایی خود را در زندان از دست داده بود.
پیش از این اخباری در خصوص وضعیت جسمی نرگس محمدی و انتقال او به بیمارستان منتشر شده بود که این اخبار نگرانی هایی را برای نزدیکان خانم محمدی به همراه داشت؛ نگرانی هایی که با قطع تماس های او تشدید شد.
به گزارش سایت ملی- مذهبی، خانم محمدی در تماسی با خانواده اش خبر داده که از بیمارستان به زندان زنجان منتقل شده است.
این فعال حقوق بشر در این تماس تلفنی به خانواده اش گفته است که در زندان به زمین خورده و صورت وی به شدت آسیب دیده است. بر اساس گفته های خانم محمدی ابتدا مسئولان زندان با ارجاع او به پزشک زندان قصد اعزام این زندانی سیاسی را به بیمارستان نداشته اند اما پزشک زندان با توجه به وضعیت خانم محمدی زیر بار مسئولیت مداوای او نرفته و تاکید کرده است که این زندانی باید به بیمارستان منتقل شود. در نتیجه تاکید پزشک، مسئولان زندان وی را به بیمارستان ولیعصر منتقل و در بخش مغز و اعصاب بستری می کنند.
خانم محمدی در این تماس تلفنی گفته که به مدت ۵ روز توانایی بینایی خود را از دست داده است و بعد از پنج روز مراقبت و نگهداری بینایی‌اش را دوباره به دست آورده است.
به این ترتیب نرگس محمدی بعد از ۵ روز بستری شدن در بیمارستان ولیعصر زنجان به بیمارستان شهید بهشتی منتقل شده و سرانجام روز جمعه مجددا به زندان زنجان منتقل می شود.
بر اساس اخبار منتشر شده شرایط بیمارستان به حدی نامناسب بوده که خانم محمدی چندین بار درخواست کرده است که مجددا وی را به زندان منتقل کنند. دست های این زندانی بیمار از زمان خواب تا ساعت ۷ صبح توسط ماموران زندان با دستبند به تخت بسته می شده است. این در حالی بوده است که یک مامور خانم در داخل اتاق و یک مامور مرد هم در خارج از اتاق حضور داشته اند. از سوی دیگر در اتاق محل بستری شدن خانم محمدی، پرده های ضخیمی نصب شده بود که امکان هر گونه ارتباط با بیرون را سلب می کرده است. عدم ارتباط با خانواده و عدم امکان تماس تلفنی با علی و کیانا فرزندان دو قلوی خانم محمدی باعث شده بود تا او تقاضای بازگشت به زندان را مطرح کند.
این شرایط به حدی وخیم بوده که خانم محمدی در مدت زمان بستری خود دو بار به فلج عضلانی و تشنج مبتلا می شود. در یکی از این دو بار مدت زمان تشنج ۶ ساعت طول کشیده است.
این زندانی سیاسی مجبور بوده روزانه ۱۰ تا ۱۵ قرص بخورد.
گفتنی است مسئولان زندان چند روز پیش به خانواده این زندانی سیاسی اعلام کرده بودند برای آزادی او باید وثیقه ششصد میلیون تومانی تهیه کنند. این در حالی است که پیش از این وثیقه تعیین شده پانصد میلیون تومان بود.
نرگس محمدی به بیماری فلج عضلانی مبتلاست و نا خودآگاه زمین می خورد . این موضوع می تواند عواقب جدی برای سلامتی اش داشته باشد. وی باید برای درمان خود تحت نظر پزشک متخصص بوده و مداوایش باید در فضایی آرام به دور از استرس انجام شود. اما متاسفانه مسئولان پرونده وی به دلایلی نامشخص از این اقدام سرباز می زنند.
مسئولان پرونده وی نه تنها به این شرایط توجه نکرده بلکه در اقدامی غیر قانونی او را به زندان زنجان منتقل کردند. هم بندیان خانم محمدی محکومان به فساد، فحشا و اعتیاد هستند. بحران های بزرگ اجتماعی که متاسفانه این هموطنان را گرفتارو قربانی مناسباتی ناسالم کرده است. این زندانیان به صورت روزانه با هم درگیری های شدید و در برخی موارد خونین دارند. وقوع این درگیری ها می تواند وضعیت جسمی نرگس محمدی را وخیم تر از قبل کند.
همه این اتفاقات در حالی رخ می دهد که نرگس محمدی اعتقاد دارد دفاع از حقوق بشر و اعتراض به نقض حقوق اولیه انسان ها از سوی اصحاب قدرت جرم نیست. دیگر آن که طبق قوانین، بیماری که تحمل شرایط زندان را ندارد و این موضوع از سوی پزشکان متخصصش مورد تاکید قرار گرفته ، نباید در زندان نگهداری شود. ضمن آن که انتقال بدون دلیل از زندان اوین به زندان زنجان هم غیرقانونی است.
نرگس محمدی پیش تر نسبت به تکرار حادثه زهرا کاظمی و هدی صابر برای خود هشدار داده بود. وی در نامه ای که از زندان نوشت مسئولیت مرگ عامدانه خود را متوجه مسئولان زندان کرد.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر