logo_kanoon


شیرین عبادی به احمد شهید
در خصوص حکم عبدالفتاح سلطانی نامه نوشت
دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۱ ژوين ۲۰۱۲

ebadi8.jpg
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در ایران در خصوص حکم دادگاه تجدید نظر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر توضیحاتی را ارائه کرد.
بر اساس اطلاعات واصله توسط خانواده عبدالفتاح سلطانی، دادگاه تجدید نظر، این فعال حقوق بشر را به ۱۳ سال حبس در تبعید (زندان برازجان ) محکوم کرده است.
خانم عبادی در این نامه از آقای شهید خواسته است به هر شیوه ممکن نسبت به حکم صادره برای آقای سلطانی اعتراض کرده و از دولت ایران بخواهد که استقلال قوه قضاییه را حفظ و ازدخالت مامورین امنیتی در امر دادرسی جلوگیری کند.
رو نوشت این نامه برای ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در بازداشت های خود سرانه، گزارشگر سازمان ملل متحد در وضعیت مدافعان حقوق بشر و کانون بین الملی وکلا جهت اقدام مقتضی ارائه شده است. متن کامل نامه شیرین عبادی که در تاریخ 10 جون 2012 برای احمد شهید ارسال شده، به شرح زیر است:
جناب دکتر احمد شهید
گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در ایران
احتراما به استحضار می رساند طبق اطلاعات واصله از خانواده آقای سلطانی، دادگاه تجدید نظر ایشان را به ۱۳ سال حبس در تبعید (زندان برازجان ) محکوم کرده است. تائید این حکم درحالی صورت گرفته که آقای سلطانی از یک دادرسی عادلانه محروم بوده و اساسا حبس در تبعید نیز در قوانین ایران پیش بینی نشده است. مامورین امنیتی مجددا به آقای سلطانی پیشنهاد کرده اند که برای جلوگیری از اعزام ایشان به حبس در تبعید باید توبه نامه بنویسد و علیه خودش و کانون مدافعان حقوق بشر صحبت کند که آقای سلطانی قبول نکرده اند. با این ترتیب در آتیه نزدیک یکی از ارزشمند ترین وکلای ایران و یکی از شناخته ترین مدافعان حقوق بشر برای گذراندن ۱۳ سال حبس به زندان برازجان منتقل خواهد شد. برازجان شهری است دوراز تهران که حتی زندان آن فاقد امکانات اندک زندان های تهران است. با این ترتیب خانواده آقای سلطانی که ساکن تهران هستند برای یک ملاقات نیم ساعته باید صدها کیلومتر سفر کرده و ساعت ها در راه باشند. این شیوه برخورد ظلم مضاعف به آقای سلطانی و خانواده ایشان است.
خواهشمندم به هر شیوه ممکن نسبت به حکم صادره اعتراض کرده و از دولت ایران بخواهید که استقلال قوه قضاییه را حفظ کند و ازدخالت مامورین امنیتی در امر دادرسی جلوگیری نماید.
با احترام
شیرین عبادی
۱۰ جون ۲۰۱۲
سر کار خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر؛
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در بازداشت های خود سرانه؛
گزارشگر محترم سازمان ملل متحد در وضعیت مدافعان حقوق بشر
کانون بین الملی وکلا جهت اقدام مقتضی


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر