logo_kanoon


تداوم فشار و محدودیت علیه دکتر سعید مدنی
عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۱۱ مه ۲۰۱۲

منصوره اتفاق، همسر دکتر سعید مدنی، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و فعال ملی-مذهبی محبوس در بند 209 اوین تصریح می کند: با وجود سپری شدن چهار ماه از بازداشت ایشان، کارشناسان پرونده هنوز پرونده را به دادگاه نفرستاده‌اند.
تأسیس «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در مرداد 1386، «شورای ملی صلح» در آبان 1386 و فعال شدن طرح «اعدام بس کودکان» در فروردین 1388 به ابتکار و پیشنهاد «کانون مدافعان حقوق بشر» بود.
همسر دکتر مدنی به تاکید بازپرس شعبه دو دادسرای شهید مقدس واقع در زندان اوین، مبنی بر لزوم ارسال گردش کار پرونده این فعال ملی-مذهبی اشاره می کند و می‌گوید: «با وجود سپری شدن بیش از چهار ماه از بازداشت وی، بازجوها همچنان از تکمیل و ارسال پرونده به مراجع قضایی خودداری می کنند.»
همسر این پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی می افزاید: «حتی دادستان نیز به دائره اجرای احکام نامه نوشته و خواسته است که حکم محکومیت وی مربوط به پرونده بازداشت ملی مذهبی ها در سال 1379 اجرا شود؛ ولی هنوز ایشان را در همان بند امنیتی 209 نگه داشته اند و بازجوها از انتقال وی به بند 350 زندانیان سیاسی در اوین، جلوگیری می کنند.»
منصوره اتفاق به آخرین ملاقات خود با همسرش اشاره می کند و می‌گوید: «ایشان با سه متهم غیرسیاسی دیگر در یک سلول محبوس است.»
وی از بدرفتاری با دکتر مدنی در روزهای نخست بازداشت‌اش خبر می دهد و به نقل از وی می افزاید: «برخورد بازجوی اول، مشابه بدرفتاری های بازجوهای دهه 60 بوده است.»
بر اساس همین اخبار منتشر شده دکتر مدنی در اعتراض به این وضع، اعتصاب غذا کرده و به مقام‌های ارشد امنیتی و قضایی نامه می نویسد که درنهایت منجر به تغییر بازجو می شود.
سردبیر فصلنامه علمی-پژوهشی رفاه اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهدید شده که در صورت عدم نگارش نامه یا مصاحبه علیه جنبش سبز و برخی فعالان برجسته ی آن، همچنان و تا زمان برگزاری دادگاه در بند 209 خواهد ماند و پس از آن نیز به زندان رجایی شهر تبعید خواهد شد.
منصوره اتفاق وضع روحی و روانی همسرش را بسیار خوب توصیف می کند و با اشاره به بیش از سه دهه سابقه فعالیت سیاسی وی، می گوید: «به آقایان هم گفتم که مدنی از قبل از انقلاب سابقه فعالیت سیاسی داشته و در سه دهه ی اخیر هم بارها بازداشت و احضار و تهدید شده است؛ او یک نوجوان نیست که تحت فشار، علیه عقاید سیاسی خود چیزی بنویسد یا بخواهد علیه دیگران دروغ بگوید یا به آنان اتهامی وارد کند.»
دکتر سعید مدنی، عضو شورای فعالان ملی-مذهبی، از پایه گذاران نشریه ایران فردا در کنار مهندس عزت الله سحابی، مدیرمسئول آن بود. وی ازجمله پژوهشگران ارشد در حوزه فقر، اعتیاد، خودفروشی و آسیب های اجتماعی در ایران محسوب می شود که مقالات متعدد و چند کتاب از وی منتشر شده است.
عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه همچنین ازجمله حامیان جنبش سبز پس از انتخابات سال 1388 محسوب می شود. وی در مقالات و گفتگوهای متعدد، جنبش سبز را از زاویه ی جنبش های اجتماعی جدید مورد تبیین و حمایت قرار داده است. عضو انجمن جامعه شناسی ایران در بازخوانی و توضیح مفاهیمی چون «شبکه های اجتماعی» نقشی فعال داشته است.
بر اساس اخبار منتشر شده نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی در ماه های اخیر بارها مدنی را مورد احضار و تهدید قرار دادند و خواستار کناره گیری وی از عمل سیاسی شدند.
دکتر سعید مدنی ازجمله فعالان ملی مذهبی است که در جریان بازداشت گروهی نیروهای ملی مذهبی در سال 1379، همراه با مهندس سحابی، دکتر پیمان، دکتر ملکی، دکتر رییس طوسی، محمد بسته نگار و جمعی دیگر، بازداشت شد و ماه‌ها در سلول انفرادی محبوس ماند. وی بعدتر به قید وثیقه 200 میلیون تومانی آزاد شد. دادگاه انقلاب به ریاست قاضی حداد، این روزنامه نگار را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه سیاسی غیرقانونی و تبلیغ علیه نظام، به 6 سال زندان محکوم کرد.
از متهمان آن پرونده، در دو سال اخیر، شهید هدی صابر، دکتر علیرضا رجایی و دکتر مسعود پدرام، بازداشت و برای اجرای حکم روانه اوین شده اند.
هفدهم دی ماه 1390 دکتر مدنی در خیابان بازداشت و روانه سلول انفرادی بند 209 اوین شد.
افزون بر مدنی، رجایی و پدرام، هم اینک دکتر احمد زیدآبادی، مهندس کیوان صمیمی، و مهندس خسرو دلیرثانی دیگر اعضای شورای فعالان ملی مذهبی هستند که در بازداشت غیرقانونی بسر می برند.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر