logo_kanoon


تعویق اجرای حکم ۹ سال حبس محمدعلی دادخواه
تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت
يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۲۹ آپريل ۲۰۱۲

dadkhah2.jpg
اجرای حکم ۹ سال زندان محمدعلی دادخواه، وکیل پایه یک دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر تا روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ به تعویق افتاد.
روز یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 برخی سایت های خبری بازداشت محمدعلی دادخواه با حکم قاضی صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران را منتشر کردند. محمد علی دادخواه صبح روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در گفت و گو با بامدادخبر ضمن تکذیب خبر بازداشت خود، خاطرنشان کرد که باید روز شنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه خود را به شعبه‌ی اجرای احکام دادگاه انقلاب معرفی کند.
محمدعلی دادخواه در این گفت و گوی کوتاه گفت که احتمالا وی دوران محکومیت خود را در زندان رجایی‌شهر کرج خواهد گذراند.
این وکیل پرونده‌های حقوق بشری که وکالت ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی را در یک دهه‌ی اخیر بر عهده داشته همچنین گفت که محکومیت نه سال زندان وی در دادگاه تجدیدنظر تایید و تنها حکم شلاق قابل خریداری اعلام شده است.
محمد علی دادخواه، ‌پیش از این در تیر ماه سال 1390 از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب به ۹ سال زندان محکوم، ده سال ممنوعیت از وکالت در دادگستری و همچنین به شلاق و چند فقره جزای نقدی محکوم شده‌ بود.
این عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر از وکلای شناخته شده حقوق بشری ایران است که می‌توان از مهم‌ترین پرونده‌های وی، ‌به پرونده فعالان ملی مذهبی‌ ها، پرونده عبدالفتاح سلطانی، پرونده دراویش گنابادی، پرونده سه تن از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، پرونده سورنا هاشمی و علیرضا فیروزی در واقعه تحصن دانشجویی دانشگاه زنجان، پرونده کشیش محکوم به اعدام یوسف ندرخانی و … اشاره کرد.
وی هم چنین وکالت مردم در پرونده‌های ملی مانند آب گیری سد سیوند و برج جهان نمای اصفهان را نیز بر عهده داشته است.
محمد علی دادخواه در سال ۸۱ و در جریان وکالت اعضای نهضت آزادی ایران نیز بازداشت شده بود. آخرین بار در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۸۸ به همراه ملیحه دادخواه، سارا صباغیان، بهاره دولو و امیر رئیسیان در دفتر کارش توسط پلیس امنیت بازداشت و دفتر او پلمپ شد.
هم‌اکنون نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد سیف‌زاده و نرگس محمدی دیگر اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در زندان به سر می برند.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر