برای بهاره هدایت" />logo_kanoon


اعطای جایزه جهانی "ادلستام" ۲۰۱۲
برای بهاره هدایت
چهار شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۰۷ مارس ۲۰۱۲

جایزه "ادلستام" که یک جایزه معتبر بین المللی است از سوی بنیاد "هارالد ادلستام" به بهاره هدایت، دانشجوی زندانی در ایران اعطا شد. این جایزه به کسانی تعلق می گیرد که شجاعت و فعالیت برجسته ای را در دفاع از حقوق بشر از خود نشان داده اند.
جایزه ادلستام به یاد و خاطره "هارالد ادلستام"، دیپلمات و سفیر سوﺌدی ١٩٨٩-١٩١٣ نام گذاری شده است.
در بیانیه بنیاد هارالد ادلستم آمده است: "خانم بهاره هدایت به دلیل شجاعت فوق العاده و تعهد به عدالت فعالانه در برابر نقض حقوق بشر در ایران فعالیت کرده است. او علی رغم هشدارها و تهدید های نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بارها زندگی خود و آزادی اش را برای دفاع از حقوق بشر به خطر انداخته است. به همین دلایل، او بارها و بارها بازداشت شده و در حال حاضر در زندان است. بنیاد "هارالد ادلستم" او را یک زندانی عقیدتی می داند و از مقامات جمهوری اسلامی درخواست آزادی او را دارد."
هیئت داوران بین المللی به ریاست "کارولین ادلستام" نوه دختری هارالد ادلستام و یکی از بنیان گذاران مؤسسه هارالد ادلستام است. اعضای دیگر این هیئت عبارتند از: لوویس آربور، عضو عالی پیشین هیئت حقوق بشر به عنوان نماینده آمریکای شمالی، قاضی شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل سال٢۰۰٣ به عنوان نماینده آسیا، دکتر پاسکول موکومبی، نخست وزیر پیشین موزامبیک به عنوان نماینده آفریقا، پروفسور فیلیپ آلستون، گزارشگر فراقضایی سازمان ملل به عنوان نماینده اقیانوسیه، ریکاردو لاگوس، ریاست جمهور پیشین به عنوان نماینده آمریکای لاتین و بالتازر گارزون که در خدمت دادگاه قضایی اسپانیا بوده است و همواره در راستای احقاق حقوق بشر فعالیت دارد به عنوان نماینده اروپا.

کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر