logo_kanoon


فراخوان فوری
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
به آزارهای قضایی علیه خانم نرگس محمدی پایان دهید!
شنبه ۹ مهر ۱۳۹۰ - ۰۱ اکتبر ۲۰۱۱

obs_logo1.jpg
اطلاعات تازه
IRN 005 / 0711 / OBS 098.2
ایران: آزار و اذیت قضایی/صدور حکم
6 مهر 1390

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
به آزارهای قضایی علیه خانم نرگس محمدی پایان دهید!
http://www.fidh.org/Stop-judicial-harassment-of?var_mode=calcul
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.
اطلاعات تازه
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI) از ادامه آزار و اذیت قضایی و محکومیت خانم نرگس محمدی، سخنگو و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، مطلع شده است.
براساس اطلاعات دریافتی، شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی در روز 4 مهر 1390 خانم نرگس محمدی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» در مجموع به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. از این 11 سال، ۵ سال آن به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی، ۵ سال به استناد ماده ۴۹۹، و ۱ سال به استناد ماده ۵۰۰ صادر شده است. این حکم به عنوان دلایل اتهام به فعالیت های حقوق بشری خانم نرگس محمدی از جمله تلاش وی برای تشکیل شورای ملی صلح، تأسیس کمیته انتخابات آزاد، سالم و منصفانه و تشکیل کمپین اعدام بس کودکان، ملاقات وی با زندانیان سیاسی و نیز ملاقاتش با مهدی کروبی، اهدای تندیس تلاشگر حقوق بشر از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به مرحوم آیت‌الله منتظری در آذر سال ۱۳۸۸، همکاری با شیرین عبادی و تهیه گزارش از موارد نقض حقوق بشر در ایران استناد شده است. در هنگام انتشار این فراخوان، او با وثیقه آزاد است، اما در خطر دستگیری خودسرانه به سر می برد.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر محکومیت خانم نرگس محمدی و این اقدام تازه برای آزار و اذیت اعضای بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم می نماید و این اقدامات را به قصد تنبیه فعالیت های صلح آمیز و مشروع حقوق بشری آنها تلقی می کند.
اطلاعات پیشینه ای
خانم نرگس محمدی در تاریخ ۲۰ خردادماه 1389 بدون حکم بازداشت در خانه اش دستگیر و به زندان اوین منتقل و در تاریخ 10 تیر 1389 با وثیقه 50 میلیون تومان آزاد شد. او در تاریخ 3 اسفند 1389 در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی حضور پیدا کرد.
کانون مدافعان حقوق بشر، که پنج وکیل دادگستری از جمله شیرین عبادی، گیرنده جایزه صلح نوبل 2003، بنیان گذاشته بودند، در سال 1387 بسته شد. به علاوه، معاون دادستان تهران در تاریخ 10 مرداد 1388 رسما خانم شیرین عبادی و کانون مدافعان حقوق بشر را متهم کرد که با نیروهای خارجی برای به راه انداختن یک «انقلاب مخملی» در ایران ارتباط برقرار نموده اند. از آن پس، موجی از دستگیری و آزار و اذیت علیه وکلای حقوق بشری و به ویژه علیه بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر به راه افتاده است. دفاتر کانون مدافعان حقوق بشر تا به امروز بسته مانده است.
آقای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ 26 خرداد 1388 به وسیله چهار مامور لباس شخصی دستگیر شد. محل نگهداری او تا تاریخ 16 تیر 1388 نامعلوم بود و پس از آن روشن شد که در بند 209 زندان اوین به سر می برد. او در تاریخ 4 شهریور 1388، پس از 70 روز بازداشت خودسرانه شامل 17 روز بازداشت انفرادی، با وثیقه 100 میلیون تومان آزاد شد. اما از آن پس با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» روبرو بوده ولی محاکمه نشده است. به علاوه حکومت در تاریخ 10 مهر 1388 گذرنامه او را ضبط کرد و مانع سفر وی به آلمان برای دریافت جایزه بین المللی حقوق بشر نورمبرگ شد. خانم معصومه دهقان، همسر آقای عبدالفتاح سلطانی در تاریخ 14 تیر 1390 به شعبه دادگاه انقلاب اسلامی مستقر در زندان اوین احضار و بازداشت شد. آقای سلطانی، که وکیل همسرش نیز هست، اجازه نیافت او را در دادگاه همراهی کند. اطلاعات دیگری در باره اتهام یا دلیل بازداشت خانم دهقان ارائه نشد. خانم معصومه دهقان در تاریخ 19 تیر 1390 با وثیقه آزاد شد. آقای عبدالفتاح سلطانی در روز 19 شهریور 1390 در جلوی دادگاه انقلاب اسلامی به وسیله ماموران انتظامی که حکم جلب او را داشته اند دستگیر شد. بعد از ظهر آن روز، چهار مامور امنیتی بدون داشتن حکم تفتیش منزل و دفتر کار او را بازرسی کردند و تعدادی سی دی، اوراق و اسناد و لپ تاپ فرزندان او را با خود بردند. در زمان انتشار این فراخوان فوری، آقای عبدالفتاح سلطانی از آن تاریخ تاکنون در بند 209 وزارت اطلاعات در زندان اوین در بازداشت انفرادی به سر می برد، اما اتهام وی را به وکیل او اطلاع نداده اند.
آقای محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری و عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر، به همراه سه تن از همکاران و دخترش به وسیله 3 مامور لباس شخصی بدون حکم بازداشت در تاریخ 17 تیر 1388 دستگیر شد. سپس دفتر وکالت او تعطیل و مهر و موم شد. آقای دادخواه که به «داشتن اسلحه و تریاک» و ارتباط با «دشمنان» متهم شده بود در تاریخ 22 شهریور 1388 با وثیقه 700 میلیون تومان آزاد شد. در 12 تیر 1390 به آقای دادخواه اطلاع داده شد که پیرو ماده 698 قانون مجازات اسلامی در ارتباط با تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر و سخنگویی آن و نیز وکالت در پرونده علیه متروی اصفهان که آثار میراث ملی را به خطر انداخته است، به اتهام «اقدام و تبلیغ علیه نظام اسلامی» به 9 سال زندان و 10 سال محرومیت از حرفه وکالت و تدریس در دانشگاه محکوم شده است. محاکمه او در ارتباط با پرونده سال 1388 در 31 اردیبهشت 1390 انجام شده بود. آقای دادخواه برای اعتراض به حکم 20 روز فرصت داشت. در زمان انتشار این فراخوان فوری، آقای دادخواه با وثیقه آزاد است.
به علاوه، آقای محمد سیف زاده، عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر، در تاریخ 7 آبان 1389 به حکم شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر و «تبلیغ علیه نظام» از طریق مصاحبه با رسانه های بیگانه به 9 سال زندان و 10 سال محرومیت از وکالت محکوم شد. او که از تاریخ 22 فروردین 1390 در بازداشت و در زندان اوین به سر می برد علیه این حکم اعتراض کرد. در خرداد ماه 1390 به خانواده آقای سیف زاده اطلاع داده شد که دادگاه تجدید نظر حکم زندان او را به 2 سال کاهش داده است. آقای سیف زاده در روز 22 شهریور 1390 به دادسرا احضار و به او اتهام تازه «تبلیغ علیه نظام» تفهیم شد. گویا این اتهام در ارتباط با نامه ای است که او در 30 تیر 1390 از زندان به رییس جمهور پیشین خاتمی نوشت و در آن نقض گسترده قانون در قوه قضاییه را خاطرنشان کرد و متذکر شد که هیچ راه حلی به جز انحلال مراجع غیرقانونی مثل دادگاه های انقلاب اسلامی و دادگاه ویژه روحانیت وجود ندارد. به علاوه، به گفته او، موازین قانونی و حقوق شهروندی در مورد نزدیک به 200 زندانی سیاسی بند 350 زندان اوین که محل حبس اوست، رعایت نشده است.

اقدام های مورد درخواست:
لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:
1 - تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم نرگس محمدی، و نیز دیگر اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، شامل آقایان عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد سیف زاده و خانم شیرین عبادی و خانواده های آنها و نیز تمام مدافعان حقوق بشر و خانواده هایشان را در ایران تضمين کنند؛
2 ـ آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند زیرا بازداشت آنها تنها با هدف تنبیه فعالیت های حقوق بشری آنها انجام شده است.
3 ـ به هر گونه آزار و اذیت ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه خانم نرگس محمدی، دیگر اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و به طور کلی تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند؛
4 ـ در هر شرایطی اعلاميه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه:
• ماده 1 آن که می گويد: «همه افراد حق دارند به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،»
• ماده ۵ (ب) که می گويد: «همه افراد حق دارند برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی (...) برای تشکيل سازمان های غيردولتی، انجمن ها يا گروه ها، عضويت يا شرکت در آنها اقدام کنند،»
• ماده 2ـ12 که می گويد: «دولت بايد کليه تدبيرهای لازم را به کار گیرد تا حمايت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، تبعيض منفی عملی و يا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه ديگر در پی استفاده مشروع و قانونی اين افراد از حقوق مذکور در اعلاميه حاضر، تضمين گردد.»
5 ـ به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.
نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:
• رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله سیدعلی خامنه ای: info_leader@leader.ir
• ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد: فکس: 5880 649 21 0098
• ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: bia.judi@yahoo.com/info@dadgostary-tehran.ir؛ فکس: 6567 3311 21 98+/6671 879 21 98+
• وزیر امور خارجه: فکس: 66743149-21-98+
• نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس
Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203
Email: mission.iran@ties.itu.int
• سفارت ایران در بروکسل، بلژیک
Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15.
Email: iran-embassy@yahoo.com
لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.
**********
پاریس ـ ژنو، 6 مهر 1390
لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
E-mail: Appeals@fidh-omct.org
• Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80
• Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر