logo_kanoon


نامه شیرین عبادی به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
کمیسر حقوق بشر به درگیری‌های اهواز رسیدگی کند
دوشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۸ آپريل ۲۰۱۱

ebadi12.jpg
در رابطه با سرکوب اعتراضات ایرانیان عرب زبان و سنی مذهب استان خوزستان از طرف نیروهای حکومتی و کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر و دستگیری تعدادی از معترضین، دکتر شیرین عبادی طی نامه ای خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر از وی خواسته اند به این حوادث رسیدگی و برای آزادی بازداشت شدگان اقدام کنند. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است:

سرکار خانم پیلای
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

روز ۱۶ آوریل ۲۰۱۱ تعدادی از ایرانیان عرب زبان و سنی مذهب استان خوزستان، در شهر اهواز – واقع در جنوب ایران – تظاهرات مسالمت آمیزی مبنی بر اعتراض به وضعیت نامطلوب و تبعیض آمیز خود بر پا داشتند که متاسفانه با خشونت زیاد از طرف نیروهای حکومتی سرکوب شدند و پس از آن درگیری‌های کوچک و پراکنده نیز تا چند روز ادامه داشته است. در جریان این حوادث بیش از۱۲ نفر کشته، حدود ۲۰ نفر زخمی و بیش از ده‌ها تن نیز دستگیر شده‌اند.

از بازداشت شدگان تا کنون هیچ اطلاعی در دست نیست و مامورین امنیتی خانواده و بستگان کشته شدگان را با تهدید مجبور به سکوت کرده و چند نفر از آنان را که با رسانه‌های عرب زبان مصاحبه نموده‌اند دستگیر کرده‌اند.

نظر به اهمیت جغرافیایی استان خوزستان و باعنایت به اینکه ایرانیان عرب زبان ساکن در آن منطقه، طی ۳۲ سال حکومت جمهوری اسلامی ایران از تبعیض‌های ناروا رنج برده و در شرایط نا‌مساعدی به سر می‌برند، لذا احتمال یک نا‌آرامی گسترده در این قسمت از ایران وجود دارد. بنا بر این خواهشمندم از کلیه امکانات قانونی برای آزادی بدون قید و شرط افرادی که در جریان حوادث اخیر در خوزستان دستگیر شده‌اند استفاده کنید تا از وقوع نا‌آرامی‌های بیشتر جلوگیری شود و ضمنا دستور فرمایید این گزارش در پرونده نقض حقوق بشر دولت جمهوری اسلامی ایران درج تا پس از تعیین گزارشگر ویژه به نظر ایشان برسد.

با تقدیم احترام
شیرین عبادی
مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳
۲۹ فروردین ۱۳۹۰ بر


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر