logo_kanoon


به داد زندانيان سياسي ايران برسيد
چند جنایت دیگر باید انجام گیرد که نهادهای بین‌المللی واکنش مناسب نشان دهند؟
سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۸۹ - ۲۷ ژوييه ۲۰۱۰

mohammadi_tajik.jpg

فعالان جهاني حقوق بشر در اعتراض به رفتار خشونت آميز نسبت به نرگس محمدي و عبدالرضا تاجيك يكصدا شدند

گزارش‌هاي موجود نشان مي‌دهد كه فعالان جهاني حقوق بشر در اعتراض به برخورد با زندانيان سياسي در ايران معترض هستند و ا ز نهادهاي بين‌المللي خواسته‌اند تا در مقابل خشونت برعليه زندانيان سياسي در ايران ايستادگي كنند. در دو ماه گذشته بيش از هر وقت ديگري روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ايران از سوي مامورين امنيتي و دستگاه اطلاعاتي دولت مورد تهديد و ارعاب قرا مي‌گيرند. نرگس محمدي و عبدالرضا تاجيك، از فعالان سياسي، مدافعين حقوق بشر و روزنامه‌نگار در آخرين روزهاي خرداد ماه امسال در ايران بازداشت شدند و به شدت مورد ضرب و شتم و فخاشي قرار گرفته‌اند. گزارش‌هاي موجود نشان مي‌دهد كه نرگس محمدي بعد از آن كه با خشونت در مقابل فرزندان خردسال خود بازداشت شد در همان شب نخست مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و همچنين به اعمال شكنجه‌هاي غير اخلاقي نيز تهديد شده است. عبدالرضا تاجيك نيز همان‌طور كه به خانواده خود خبر داده است در هنگام بازجويي و در حضور معاون دادستان مورد هتك حرمت قرار گرفته است. همين مسايل باعث شده است تا فعالان جهاني حقوق بشر يكبار ديگر زندان‌هاي ايران را مورد اشاره قرار دهند و خواهان پايان رفتارهاي غير انساني در زندان‌هاي ايران شوند. در همين رابطۀ شيرين عبادي برنده صلح نوبل اتفاقات اخير را نشانه مرگ قوه قضاييه در ايران دانسته است ولي هنوز مسئولين ايراني واكنشي به اين اعتراض‌هاي جهاني نشان نداده‌اند و حتي حاضر نشده‌اند تا با آسيب‌ديدگان زندان‌هاي ايران ملاقات كنند. در حال حاضر بيش يك هفته از خبر هتك حرمت به عبدالرضا تاجيك مي‌گذرد و بيش از يك هفته است كه خانواده اين روزنامه‌نگار زنداني از تقاضاي تاجيك براي ملاقات با دادستان تهران خبر داده‌اند اما همچنان اين روزنامه‌نگار زنداني در اوين به سر مي‌برد بدون آن كه مسئولين نسبت به هتك حرمت او واكنش نشان داده‌اند. وضعيت نرگش محمدي نيز شرايط بحراني را تجربه مي‌كند. او روز به روز بيشتر گرفتار فلج عضلاني مي‌شود. خبرهاي موجود مي‌گويند كه حتي پزشكان نيز از درمان او در مدت زمان كوتاه به كلي نا اميد شده‌اند. نرگس محمدي وقتي بازداشت شد در سلامت به سر مي‌برد اما از زمان آزادي گرفتار فلج عضلاني شده است. به نظر مي‌رسد او مورد هجوم و برخورد شديد فيزيكي قرا گرفته باشد. به تازگي گزارش‌گران بدون مرز نيز با جديت نسبت به اين برخوردها اعتراض كرده‌اند. در بيانيه اين گروه آمده است:

عبدالرضا تاجیک روزنامه‌نگار و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در زندان قربانی بدرفتاری و تعرض شده است. این روزنامه نگار زندانی در ملاقات روز ۲۳ تیرماه در زندان اوین به اعضای خانواده خود اعلام کرده است که در نخستین شب بازداشت در حضور معاون دادستان تهران مورد بدرفتاری و " هتک حرمت" قرار گرفته است. محمد شریف وکیل وی در این باره گفته است که این اصطلاح در پرونده های قضایی می‌تواند " آزار جسمی و جنسی " معنا شود. با توجه به اینکه در سالن ملاقات اظهارات زندانی با خانواده از سوی مسئولان زندان برای کنترل و ممانعت از انتقال اطلاعات ضبط می شود، عبدالرضا تاجیک نتوانسته است آزادانه در باره چگونگی " هتک حرمت" به خود توضیح دهد. در تاریخ ٩ مرداد ماه ۱۳۸۸ مهدی کروبی یکی از نامزدان انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ در نامه‌ای سرگشاده وجود شکنجه، بدرفتاری و تجاوز به زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی را تائید کرد. وی در این نامه که انتشارش منجر به توقیف روزنامه اعتماد ملی شد، نوشته بود : " عده‌ای از افراد بازداشت شده مطرح نموده‌اند که برخی افراد با دختران بازداشتی تجاوز نموده اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده‌است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌اند به طوری که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده‌اند و در کنج خانه‌های خود خزیده‌اند " علیرغم تکذیب‌های مکرر مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران و اعمال فشار بر زندانیان و خانواده‌های آنها برای بازپس گیری شکایت و اظهارات خود، اما برخی از زندانیان پس از خروج از کشور آزار های جنسی علیه خود را تائید کردند. دست کم چهار تن از حرفه‌کاران رسانه‌ها و فعالان سیاسی شواهدی در تائید این امر را در اختیار گزارش‌گران بدون مرز قرار داده‌اند. گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند : " از یک سال پیش به جامعه جهانی از آنچه که در سکوت زندان‌های ایران می‌گذرد، هشدار داده شده است. چند جنایت دیگر باید انجام گیرد که نهادهای بین‌المللی واکنش مناسب نشان دهند؟ زمان آن فرا رسیده که خانم ناوانتم پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، مقامات جمهوری اسلامی ایران را وادار به پذیرش گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امر شکنجه کند تا وی بتواند در باره بد رفتاری با زندانیان در زندان‌های ایران تحقیق و بررسی کند." گزارش‌گران بدون مرز یاد آور می شود که عبدالرضا تاجیک در تاریخ ٢٢ خرداد دستگیر شد اما نزدیک به یک ماه مقامات قضایی ایران علت و محل بازداشت وی را اعلام نکردند. بازداشت و نگاهداری مخفیانه زندانی شکلی از " ناپدید کردن اجباری" و نقض حقوق بین‌المللی است و می‌تواند از مصادیق جنایت علیه بشریت بشمار آید. محمد شریف وکیل عبدالرضا تاجیک تاکنون نه به پرونده موکل خود دسترسی داشته است و نه توانسته است وی را ملاقات کند.

اين گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه موج تازه‌اي بر عليه رفتارهاي غير انساني مامورين امنيتي ايران شكل گرفته است. آيا باز هم مسئولين ايراني به برخورد غير مدني با زندانيان سياسي اقدام مي‌كنند؟


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر