logo_kanoon


سوئد و نروژ از رفتار ایران با شیرین عبادی انتقاد می کنند
يکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳ دسامبر ۲۰۰۹

سوئد و نروژ از رفتار ایران با شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر، انتقاد کرده اند.
وزیران امور خارجه سوئد و نروژ روز پنجشنبه در بیانیه ای گفتند، وضع عبادی در جمهوری اسلامی همچنان «وخیم» است.
این انتقاد چند هفته پس از آن صورت می گیرد که مقامات امنیتی ایران جایزه نوبل و اشیای دیگر را از یک گاو صندوق متعلق به خانم عبادی در بانک خارج کردند. جایزه بعدا به او بازگردانده شد.
دیپلمات ها می گویند، عبادی و خانواده اش هدف تهدیدهای متعدد بوده اند. بر اين اساس از مقامات ایران خواسته اند اجازه دهند مرکز حقوق بشر او دوباره گشوده شود.
عبادی در سال ۲۰۰۳ به عنوان نخستین ایرانی و نخستین زن مسلمان جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.
عبادی همچنان از دولت ایران انتفاد می کند. او همچنین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرده است.
کارل بيلت، وزير امور خارجه سوئد و جان استورير، وزير امور خارجه نروژ، در بيانيه ای روز پنجشنبه اعلام کرده اند: اکنون مدال و ديپلم (شيرين عبادی) به وی بازگردانده شده است، اما همچنان (نگرانی ها) جدی درباره وضعيت او وجود دارد.
وزيران امور خارجه سوئد و نروژ تاکيد کرده اند كه نسبت به نحوه اقدامات عليه شيرين عبادی به طور جدی واکنش نشان داده و گفته اند: مقامات دولت ايران مانع از ادامه کار خانم شيرين عبادی در کشور شده و دفتر وی را بسته اند.
در بخش ديگری از بيانيه وزيران امور خارجه سوئد و نروژ آمده است: «ضبط مدال و تهديدهای بسيار عليه وی ، خانواده اش و همچنين همکارانش مايه نگرانی بسيار است و نشانه ديگری از وخيم تر شدن وضعيت حقوق بشر در ایران پس از انتخابات ۲۲ خرداد است.»
وزيران خارجه سوئد و نروژ همچنين از دولت ايران خواسته اند تا امنيت لازم برای بازگشت شيرين عبادی به ايران را فراهم کند.
شيرين عبادی که وکالت بسياری از فعالان سياسی و حقوق بشر در ايران را بر عهده داشته است کمی پيش از انتخابات ۲۲ خردادماه1388 به خارج از ايران سفر کرد. وی در جريان اعتراضات به نتيجه انتخابات از سرکوب مخالفان توسط دولت ايران به شدت انتقاد کرده است.
انتشار اخبار مربوط به توقيف جوايز شيرين عبادی در ايران بازتاب گسترده‌ای در جهان داشته است. بر اساس اعلام دولت نروژ، توقيف جايزه نوبل تاکنون در جهان سابقه نداشته است.
به دنبال انتشار اين گزارش‌ها، سخنگوی وزارت امور خارجه نروژ روز پنج‌شنبه از احضار کاردار ايران در اسلو و اعتراض دولت اين کشور نسبت به مصادره جايزه صلح نوبل شيرين عبادی خبر داد.
وزير خارجه نروژ با «باور نکردنی» خواندن خبر توقيف جايزه نوبل خانم عبادی اعلام کرد، توقيف اين جايزه توسط مقامات يک کشور تاکنون سابقه نداشته است.send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر