logo_kanoon


اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر» به آیت الله منتظری
پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۸۸ - ۱۰ دسامبر ۲۰۰۹

jayze_montezeri.jpg
کانون مدافعان حقوق بشر»، همزمان با روز جهانی حقوق بشر تندیس « تلاشگر حقوق بشر» سال 1388 خود را به آیت الله منتظری اهدا کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، مراسم اهدای تندیس «تلاشگر حقوق بشر» روز پنج شنبه نوزدهم آذر ماه 1388 برابر با ده دسامبر 2009 در بیت آیت الله منتظری برگزار شد. « کانون مدافعان حقوق بشر»، تندیس « تلاشگر حقوق بشر» خود را هر سال به یکی از افرادی که « در راه تحقق حقوق بشر و اصول انسانی آن کوشش کرده و از جان و مال و مقام خود صرف نظر کرده اند»، اهدا می کند. آیت الله منتظری روحانی بلند پایه ایرانی است که در طول زندگی خود با اتخاذ مواضع فقهی و عملی از « حق و کرامت انسان ها» دفاع کرده است. عباس امیر انتظام و تقی رحمانی دو شخصیتی هستند که تندیس « تلاشگر حقوق بشر» تا کنون به آنها اهدا شده است. مراسم اهداء تندیس «تلاشگر حقوق بشر» در سال 1386 در دفتر کانون مدافعان حقوق بشر برگزار شد اما در دومین سال برگزاری این مراسم یعنی سال 1387 که قرار بود همزمان شصتمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز جشن گرفته شود، قبل از برگزاری مراسم، دفتر کانون مدافعان حقوق بشر پلمپ شد. از همین رو در سومین سال برگزاری مراسم اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر»، جمعی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و حقوق بشری از جمله ابراهیم یزدی، حبیب الله پیمان و تقی رحمانی سه نواندیش مذهبی و فعال سیاسی، محمد علی دادخواه، عطاءالله شیرازی، عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی چهار عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر به نمایندگی از این سازمان مردم نهاد و عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار به بیت آیت الله منتظری رفته و این تندیس را به رسم مرسوم به او اهدا کردند.

بر این اساس عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر در سخنان کوتاهی در خصوص چرایی اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر» به آیت الله منتظری، فعالیت این فقیه عالی مقام را در راستای تحقق حقوق بشر از دیدگاه اسلام بیان کرد.

سلطانی در ادامه گفت: « کسانی که زندانیان دهه 60 بودند، می دانند که فعالیت های حضرتعالی در کاهش فشار ها چقدر مؤثر بوده است، حالا از هر گروهی که بودند. این در حالی بود که حضرتعالی فرزندتان را توسط کسانی که با شما اختلاف نظر داشتند از دست داده بودید، اما باز شما به حقوق انسانی همین افراد کمک کردید.»

‏ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی ایران نیز با بیان اینکه در این روز خدمت آیت الله منتظری رسیده اند تا از او به خاطر شجاعت ها و مواضع دلیرانه ای که گرفته است، تشکر کنند، اینگونه عمل کردن را مصداق همان موضوعی دانست که وقتی بدعت ها ظاهر می شوند بر علما است تا سخن بگویند و جلوی بدعت ها را بگیرند. او سپس ابراز امیدواری کرد تا خداوند توفیق دهد تا کلام آیت الله منتظری اثر گذاشته و تضییع کنندگان حقوق ملت به سر عقل آمده و دست از این حرکات بردارند.

حبیب الله پیمان، دبیر کل جنبش مسلمانان مبارز دیگر شخصیت حاضر در این مراسم بود که ابتدا به برخی از سایت ها اشاره کرد که مدام بر این نکته تأکید دارند که از اسلام فاشیسم در می آید حال آنکه فجایع مورد اشاره آنان به نام اسلام انجام می شود نه اینکه اسلام با آن اعمال موافق باشد.

پیمان در ادامه تأثیر صحبت های اشخاصی چون آیت الله منتظری بر مردم را با وجود آزار و اذیت هایی که نسبت به آنها که برای احقاق حقشان ایستاده اند، اعمال می شود را قطعی دانست؛ چرا که « مردم امروزه برخلاف جنبش های پیشین به قدرت حاکم نمی گویند که ما آمده ایم تا شما را به زندان ببریم بلکه می گویند هدف ما تغییر مشی و رویه است؛ نمی گویند قدرت مال ماست و به ما بدهید بلکه می گویند رویه را اصلاح کنید و مطابق قانون اساسی عمل کنید. او سپس پرسید که آیا خواسته هایی ساده تر و انسانی تر از این خواسته ها یافت می شود که جواب آن زندان و باتوم باشد؟

محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی کانون مدافعان حقوق بشر نیز با اشاره به دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، از اینکه قرآن پس از آنکه انسان را مورد خطاب قرار می دهد، یکسری حقوقی را برای او قائل شده است، سخن گفت.

دادخواه با اشاره به تندیس کانون مدافعان حقوق بشر که بخشی از منشور کورش بر آن حک شده است، گفت که کوروش در ابتدای امر، اصولی را اعلام داشت که انسان آزاد و کسی بر او سلطه نداشته باشد، بردگی را از میان برداشت و سلطه را نفی کرد مگر به انتخاب خود او و این اختیار انسانی را به او یاد آور شد.

تنديس استوانه ای کانون مدافعان حقوق بشر بر اساس استوانه كوروش كبير که مربوط به 539 سال‏ ‏پيش از ميلاد است، ساخته شده است. استوانه كوروش كبير به عنوان‏ ‏نخستين منشور حقوق بشر ناميده شده و به تمامي زبان هاي‏ ‏رسمي دنيا ترجمه شده است. بر این اساس دادخواه با اظهار تأسف از اینکه در حال حاضر خیلی از این بایدها رعایت نمی شود، ابراز امیدواری کرد با توجه به دلسوختگانی چون آیت الله منتظری که نصیحت می کنند و راه را از گمراهی نشان می دهند، فرداهای بهتری در انتظار مردم باشد.

آیت الله منتظری: كشور باید مطابق رأي و نظر مردم ‏ ‏اداره شود

سخنان افراد حاضر در مراسم اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر» با طرح دیدگاه های آیت الله منتظری در خصوص مسایل روز و حقوق مردم همراه شد. آیت الله منتظری با ابراز تشكر و قدرداني از‏ ‏اعضای كانون مدافعان حقوق بشر و کسانی كه در راه دفاع از حقوق‏ ‏شهروندان تلاش و كوشش مي‎كنند، به حوادث پس از‏ ‏انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و برخوردهاي تند و خشن با مردم معترض اشاره کرد و گفت: « ‏ ‏هيچ يك از برخوردهايي كه با مردم شد، شرعي و قانوني نيست و‏ ‏آمرين و عاملين ضامن و بدهكار مردم هستند. متأسفانه بين زن و‏ ‏مرد، پير و جوان هم تفاوتي قائل نشده اند؛ حتي زن ها و دخترها را‏ ‏بيشتر كتك زده اند. آقايان مي‎گويند اين كارها را براي حفظ نظام‏ ‏انجام مي‎دهند، من بارها عرض كرده ام ما مخالف حفظ نظام‏ ‏نيستيم اما حفظ نظام وجود نفسي ندارد، بلكه حفظ آن وجوب‏ ‏مقدمي دارد، يعني نظام را ما مي‎خواهيم كه در سايه آن احكام‏ ‏اسلامي اجرا شود نه اين كه به بهانه حفظ نظام، احكام اسلامي و‏ ‏شرعي زير پا گذاشته شود و مرادتان هم از نظام شخص باشد. شما‏ ‏به چه مجوزي مردم را كتك مي‎زنيد؟ براي اين كه شما را قبول‏ ‏ندارند. خب قبول نداشته باشند. مگر شما خداييد يا پيامبريد؟‏ ‏آنچه كه شما به نام اسلام و دين انجام مي‎دهيد موجب بدنامي‏ ‏براي اسلام مي‎شود. چرا با مردم ، تند و خشن برخورد مي‎كنيد؟»

‏این مرجع تقلید درادامه گفت: « خداوند خطاب به پيامبر مي‎فرمايد: ( فبما رحمة من الله لنت لهم‏ ‏ولوكنت فظا غليظ القلب لانفضوا من حولك فاعف عنهم‏ ‏واستغفرلهم و شاورهم في الامر) يعني: "اي پيامبر، چون تو نرمخو‏ ‏هستي مردم به تو گرايش دارند، و اگر تند و خشن بودي مردم از تو‏ ‏فراري مي‎شدند." بعد مي‎فرمايد: "براي اين مردم طلب عفو كن،‏ ‏برايشان استغفار كن و در امر حكومت با آنها مشورت كن." شما‏ ‏آمده ايد خودي ها را هم غيرخودي مي‎كنيد، در حالي كه قرآن‏ ‏مي‎گويد: غيرخودي ها را از خود كنيد، با آنها مشورت كنيد،‏ ‏دستور واقعي اسلام اين است نه آنچه آقايان به اسم اسلام انجام‏ ‏مي‎دهند و دستور مي‎دهند مردم را به قصد كشت بزنند.»

‏‏آیت الله منتظری در ادامه افزود: «‏ ‏ضرر را از هر كجا بگيريد به نفع است. آقايان از اول، انتخابات را‏ ‏منحرف كردند. بعد عده اي را زدند، عده اي را زنداني كردند، بعد‏ ‏گفتند پرونده انتخابات مختومه شد. اگر مختومه شد پس ادامه‏ ‏بازداشت ها براي چه بود؟ مصاحبه هاي تلويزيوني براي چه بود؟‏ ‏اعتراف گيري چرا؟ محاكمه بر اساس اعترافات تحت فشار براي‏ ‏چه بود؟ مگر بازداشتي ها به انتخابات مربوط نبودند؟ حالا كه‏ ‏پرونده اش را بسته اعلام كردند، بازداشتي ها را آزاد مي‎كردند، از‏ ‏آنها معذرت خواهي مي‎شد، چه بسا اوضاع به اينجا نمي رسيد كه‏ ‏هر روز ادامه پيدا كند. خودتان آمديد و ادامه اش داديد، خود شما‏ ‏تفرقه ايجاد كرديد و حالا آمده ايد از وحدت دم مي‎زنيد؟ اگر به‏ ‏دنبال آرامش و وحدت هستيد براي چه بي گناهان را در بازداشت‏ ‏نگه داشته ايد و با فشار از آنها اعتراف مي‎گيريد و بر اساس همان‏ ‏اعتراف ها محاكمه مي‎كنيد و احكام سنگين صادر مي‎كنيد؟ مگر‏ ‏روايت نداريم كه اعتراف تحت فشار و شكنجه و ارعاب اثري‏ ‏ندارد؟ بدانيد اين اعتراف ها ذره اي ارزش ندارد و بر خلاف‏ ‏موازين اسلام است.

ادامه سخنان آیت الله منتظری اشاره به یک موضوع تاریخی بود: « ‏‏زماني كه ما در رژيم سابق زندان بوديم روزي ازغندي كه بازجوي‏ ‏ما بود به زندان آمد و دست عباس اشراقي را گرفت و برد. به او‏ ‏گفتم عباس را كجا بردي ؟ گفت : آزادش كردم . چون حالت صرع‏ ‏دارد و اگر در زندان بميرد در مجامع بين المللي برايمان مشكل‏ ‏درست مي‎كنند. آنها عاقلانه برخورد مي‎كردند ولي اين آقايان‏ ‏آقاي بهزاد نبوي را كه داخل زندان نبود و براي عمل جراحي و‏ ‏معالجه چند روزي مرخصي داده بودند، در حال بيماري به زندان‏ ‏عودت داده اند. آيا اين عمل عاقلانه است؟ يكي از هموطنان‏ ‏كردمان آقاي احسان فتاحيان را دفعه اول به 10 سال زندان محكوم‏ ‏كردند، پس از تحمل زندان ايشان را به اعدام محكوم كردند. در‏ ‏حالي كه دادگاه تجديدنظر حق ندارد مجازات را تشديد كند. چون‏ ‏10 سال زندان از حداقل مجازات كمتر نبوده است و اين حكم‏ ‏برخلاف قانون است.

این مرجع تقلید در ادامه گفت: « ‏‏ما به اين آقايان مي‎گوييم والله اين كشور مال ما مردم است و ما به‏ ‏كشورمان علاقه داريم . كشور هم حاكميت مي‎خواهد و‏ ‏شرايطش بايد برقرار باشد. اما كشور مطابق رأي و نظر مردم بايد‏ ‏اداره شود. امام حسن (ع ) طي نامه اي به معاويه مي‎نويسند: پس از‏ ‏رحلت پدرم "ولاني المسلمون الامر من بعده" يعني : پس از‏ ‏شهادت پدرم علي (ع ) مردم مرا ولي و حاكم قرار دادند. ايشان به‏ ‏معاويه نمي گويد: من حاكم هستم چون امام معصوم هستم بلكه‏ ‏رأي و اقبال مردم را مطرح مي‎كند. پس همه كاره مردم اند. بنابراين‏ ‏بايد حقوق ملت استيفا شود.

آیت الله منتظری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فصلی از قانون اساسی که مختص حقوق ملت است، گفت: « ‏آقايان اين اصول را ناديده گرفته اند. در آنجا حق اجتماعات،‏ ‏اظهارنظر و آزادي مردم آمده است. مراد، آزادي مسئولان نيست‏ ‏بلكه مراد آزادي مردم است. ولایت مطلقه درست کرده اند، من به بازنگری رأی ندادم برای اینکه ولایت مطلقه را قبول نداشتم با اینکه ولایت فقیه را ما درست کردیم. ولایت مطلقه غلط است.»

‏او سپس گفت: ‏« آيت الله خميني در پاريس درباره آزادي مي‎گفتند: "حتي‏ ‏كمونيست ها هم در حكومت آينده ما حق اظهارنظر دارند." حالا‏ ‏كه مسلمان ها هم، حتي آنها كه براي انقلاب زحمت كشيدند و‏ ‏زندان رفته اند را از حق اظهار نظر محروم مي‎كنند، آنها را بازداشت‏ ‏مي‎كنند و به زور اعتراف مي‎گيرند كه ما ضد انقلاب و ضد نظام‏ ‏هستيم.

‏آیت الله منتظری افزود: « ‏همه ما بر اساس آيات قرآن وظيفه داريم كه امر به معروف و نهي از‏ ‏منكر كنيم. صرف دعا كردن كافي نيست و فايده ندارد و نبايد‏ ‏دلمان را به اين كه گوشه اي بنشينيم و دعا كنيم خوش كنيم، بلكه‏ ‏علاوه بر آن بايد در جاي خودش وارد شد و به وظيفه عمل كرد.‏ ‏امر به معروف و نهي از منكر هم مربوط به امور جزئي نيست بلكه‏ ‏مربوط مي‎شود به امر جامعه و حكومت.

آیت الله منتظری بار دیگر با تشکر از تمام كساني كه در فعاليت هاي‏ ‏حقوق بشري براي تمامي انسان ها فارغ از قوم، قبيله و عقيده تلاش‏ ‏مي‎كنند، تشكر کرد و در ادامه با تأکید بر لزوم حفظ حقوق شهروندی، گفت: « در اين راه، ملاكمان "انسان بما هو انسان" است.‏ ‏مولا اميرالمؤمنين (ع ) به مالك اشتر مي‎فرمايد: با لطف و محبت با‏ ‏مردم برخورد كن چون كه مردم از دو صنف خارج نيستند: "اما اخ‏ ‏لك في الدين او نظير لك في الخلق" : "يا برادر ديني تواند يا مثل تو‏ ‏انسان هستند." بنابراين آنها كه مي‎گويند اسلام را قبول نداريم هم‏ ‏بايد حقوقشان رعايت شود.»

آیت الله منتظری در پایان خطاب به حاضران گفت: « در اين راه كه قدم برمي داريد قطعا‏ ‏مشكلاتي پيش مي‎آيد، زنداني مي‎شويد، از كار بي كارتان مي‎كنند‏ ‏و فشارهاي ديگر، ولي نااميد نشويد، بردبار باشيد، چون قرآن‏ ‏مي‎فرمايد: "انما يوفي الصابرون اجرهم بغير حساب".»

پیام شیرین عبادی به آیت الله منتظری

پس از سخنان آیت الله منتظری، نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر متن پیام شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به آیت الله منتظری را قرائت کرد. شیرین عبادی، تنها بانوی مسلمان برنده جایزه صلح نوبل، پیام خود را به آیت الله منتظری در تاریخ نوزدهم آذر ماه 1388 چنین نوشته است:

« محضر مبارک فقیه عالیقدر، حضرت آیت الله منتظری

لحظاتی سرنوشت ساز در تاریخ هر کشور وجود دارد که تبدیل به امتحانی برای مشروعیت حکومت و میزانی جهت سنجش آزادگی افراد است.

در سال 1376 که تعداد کثیری از زندانیان سیاسی بدون امکان دسترسی به دادرسی عادلانه رهسپار چوبه دار شدند، اعتراض شما تنها صدای واضح و روشنی بود که امید به عدالت را در قلب و جان مردم بی پناه زنده نگاه می داشت.

اعتراضات شما منجر به کناره گیری از کلیه مشاغل سیاسی و دولتی و سال ها حصر خانگی و ممنوعیت از تدریس و تحمل انواع خشونت های دولتی شد، اما هرگز نتوانست در اراده آهنین شما برای مبارزه با بی عدالتی تأثیر گذارد. سالیان سال ضمن توصیه به روش های مسالمت آمیز مریدان خود را به مبارزه برای عدالت و دموکراسی دعوت کردید و نزد مسلمانان تبدیل به نمادی شدید برای آزادگی.

در برابر عظمت روح آن جناب سر تعظیم فرود آورده و اجازه می خواهم که به عنوان فردی از میلیون ها مرید آن مقام ارجمند، جایزه امسال « تلاشگر حقوق بشر» کانون مدافعان حقوق بشر را به حضور مبارک تقدیم نمایم.

امید است سیره حسنه شما، روشی باشد برای دولتمردان تا بتوانند آزادی و دموکراسی را برای ایران و ایرانیان به ارمغان آورند.»

بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر

پس از قرائت پیام شیرین عبادی به آیت الله منتظری و پیش از آنکه تندیس « تلاشگر حقوق بشر» توسط ابراهیم یزدی، حبیب الله پیمان و تقی رحمانی به آیت الله منتظری اهدا شود، متن بیانیه « کانون مدافعان حقوق بشر» در خصوص اینکه چرا آیت الله منتظری برنده امسال جایزه « تلاشگر حقوق بشر» بوده است، توسط نرگس محمدی خوانده شد:

« کانون مدافعان حقوق بشر از آغاز تأسیس خود در سال 1379 تلاش کرده تا برای بسط و گسترش و ارتقاء حقوق بشر در ایران، کار فرهنگی و اقدامات عملی را مورد توجه قرار دهد. کانون مدافعان حقوق بشر با تمام فراز و نشیب هایی که چون سایر نهادهای مدنی بر آن رفته است در کنار آحاد ملت ایران و با آرمان بلند تحقق دموکراسی و حقوق بشر در کشور عزیزمان ایران تلاش های خود را در زمینه های مختلف در پی گرفته است. از جمله این اقدامات، اهداء جایزه « تلاشگر حقوق بشر» از سال 1386 به افرادی است که در راه تحقق حقوق بشر و اصول انسانی آن کوشش نموده و از جان و مال و مقام خود صرف نظر نموده اند.

در سال 1386 مهندس عباس امیر انتظام به خاطر تلاش های مسالمت آمیز برای تحقق دموکراسی در ایران و برداخت هزینه سنگین زندان های طولانی در این راه و در سال 1387 تقی رحمانی به موجب تداوم و ایستادگی در راه تحقق آزادی و دموکراسی در ایران علی رغم گذراندن بیش از 15 سال از عمر خود در زندان ومجموعه اقدامات عملی و ارائه مباحث نظری در این زمینه، برندگان این تندیس بوده اند. که البته سال گذشته در روز جهانی حقوق بشر و اهداء جایزه به تقی رحمانی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر به طور غیر قانونی پلمپ شد.

کانون مدافعان حقوق بشر در سال 1388 تندیس « تلاشگر حقوق بشر» را به حضرت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری تقدیم می دارد. ایشان در زمینه های نظری و عملی و با نادیده انگاشتن مقام و قدرت دنیوی و برخورداری های ناشی از آن از حق و کرامت واقعی انسان دفاع کرده است.

مواضع فقهی ایشان در مورد حقوق شهروندی همه ایرانیان (از جمله اخیراً از حقوق شهروندی بهاییان)، تکیه و تاکید بر مشروعیت حکومت بر اساس آراء مردم و دفاع از حقوق مخالفان بر همگان روشن و آشکار است.

آنچه کانون مدافعان حقوق بشر را در تقدیم این جایزه به شخصیت برجسته و علمی آیت الله ترغیب نموده، مواضع عملی ایشان است. از جمله مخالفت با اعدام های بی رویه در سال های 1360 و 1367 ، مخالفت با سخت گیری حکومت علیه شهروندان و دفاع همه جانبه، شجاعانه و مقتدرانه ایشان از جنبش سبز مردمی ایران.

کانون مدافعان حقوق بشر با تقدیر از تلاش های این عالم برجسته که سال ها حصر و محرومیت و تحمل مرارت را برای ایشان به همراه داشته است و با تبریک به ایشان برای نیک نامی جاودانه شان در نزد ملت ایران با آرزوی سلامتی و تداوم راه بر ارزش دفاع از حقوق انسان ها، تندیس « تلاشگر حقوق بشر» را در 19 آذر ماه 1388 مصادف با 10 دسامبر 2009 و شصت و یکمین سالگرد تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تقدیم آیت الله العظمی حسینعلی منتظری می کند.»

از همین رو در پایان قرائت بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در خصوص برنده تندیس « تلاشگر حقوق بشر»، تقی رحمانی، برنده سال 1387 این تندیس که سابقه حدود پانزده سال زندان را در کارنامه فعالیت های سیاسی خود ثبت کرده است، از آیت الله منتظری خواهش کرد تا از آنجا که مواضع شجاعانه این روحانی عالی مقام به دیگران روحیه می دهد، همیشه این روحیه را در انتقاد و ایستادگی و شجاعت ادامه دهد.send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر