logo_kanoon


ایران: جایزه نوبل صلح را مصادره نکرده‌ایم
شیرین عبادی ادعای دولت ایران را کذب خواند
يکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸ - ۲۹ نوامبر ۲۰۰۹

ebadi_kanoon.jpg
در پی اعتراض ‌دولت نروژ به مصادره اسناد مربوط به جایزه صلح نوبل شیرین عبادی، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این اتهام را رد کرد. اما شیرین عبادی این ادعا را دروغ نامید و اعلام کرد که تسلیم فشار دولت ایران نخواهد شد.
خبرگزاری آلمان به نقل از برنده نوبل صلح نوشت: « آن‌ها حقیقت را نمی‌گویند. حساب بانکی مرا مسدود و پرداخت حقوق بازنشستگی مرا متوقف کرده‌اند. همین کار را با حساب بانکی و حقوق بازنشستگی همسرم هم کرده‌اند.»
خانم عبادی بار دیگر تاکید کرد که مأموران دولت، صندوق امانات بانکی همسر وی را تخلیه کرده‌اند. صندوقی که مدال و اسناد مربوط به جایزه صلح نوبل در آن نگهداری می‌شد.
عبادی که برنده نوبل صلح سال 2003 است، چند روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز 22 خرداد ماه 1388، برای شرکت در چند کنفرانس بین‌المللی به اروپا سفر کرد و هنوز به ایران بازنگشته است.
به گفته خانم عبادی، به همسر وی، گفته‌اند که اگر او به فعالیت‌های حقوق بشری خود در خارج ادامه بدهد، هرجا باشد وی را پیدا خواهند کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، شیرین عبادی از بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته است که برای کسب تصویر شفافی از نقض حقوق بشر در ایران، شخصاً بکوشد. وی گفته ‌است: « هیچ قاضی‌‌ای در ایران جرأت نمی‌کند به شکایت من گوش بدهد.»
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، ضمن تکذیب موضوع مصادره مدال و سند جایزه نوبل شیرین عبادی، تأیید کرد که دولت حساب بانکی وی را توقیف کرده است. به گفته این سخنگو، 870 هزار یورو از جایزه نقدی نوبل صلح در این حساب موجود است. وزارت خارجه دلیل این اقدام را خودداری خانم عبادی از پرداخت 270 هزار یورو مالیات بابت یک میلیون یورو جایزه صلح اعلام کرد.
خبرگزاری آلمان به نقل از خانم عبادی نوشت: « بر اساس مقررات ایران، به جوایز بین‌المللی مالیات تعلق نمی‌گیرد. حال فرض کنیم که حقیقت را می‌گویند و من مجبورم مالیات جایزه نوبل را بپردازم. در این صورت، چرا صندوق امانات بانکی را ضبط کرده‌اند که متعلق به همسر من است؟ علاوه بر این، دستور مصادره صندوق از طرف سپاه پاسداران صادر شده و نه از طرف مسئولان امور مالیاتی.»
بر این اساس وزارت خارجه نروژ در پنجم آذر ماه 1388 کاردار سفارت جمهوری اسلامی در اسلو را احضار کرد تا اعتراض خود را به مصادره جایزه نوبل صلح شیرین عبادی به دولت ایران ابلاغ کند.
در پی ابلاغ این اعتراض بود که وزارت خارجه جمهوری اسلامی، مصادره مدال و سند جایزه صلح نوبل را تکذیب کرد، اما توقیف حساب بانکی خانم عبادی را مورد تأیید قرار داد. سخنگوی وزارت خارجه در تماس با خبرگزاری مهر مدعی شد که مصادره اموال خانم عبادی مطابق قوانین مالیاتی با حکم دادگاه انجام شده است.
وزارت خارجه نروژ در وبگاه اينترنتی خود خبر اعتراض شديد دولت نروژ در مورد مصادره جايزه نوبل خانم شيرين عبادی توسط دولت جمهوری اسلامی را انتشار داده است.
يوناس گار استور، وزيرخارجه نروژ در اين زمينه گفته: « اين نخستين بار است که حکومتی جايزه نوبل را توقيف می‌کند.» او در ادامه گفته: « مدال و سند جايزه و نيز ديگر اجزای شخصی دکتر عبادی از صندوق بانکی وی برداشته شده و اين امر حسی از بهت و ناباوری در ما بر جای گذارده است.»
در پی اعلام شيرين عبادی مبنی بر تخليه صندوق امانات بانکی اش به وسيله ماموران دولت، گری لارسن، دبير وزارت خارجه‌ نروژ چهارم آذر ماه 1388 ضمن ملاقات با سفير جمهوری اسلامی ايران در اسلو اعتراض دولت متبوع خود را نسبت به اين توقيف و مصادره جايزه خانم عبادی اعلام داشت.
در اطلاعيه‌ مطبوعاتی وزارت خارجه نروژ همچنین به نقل از خانم عبادی آمده است که او نسبت وضعيت همسرش نگران است، زيرا که همسر او مدام مورد تهديد قرار می‌گيرد.
اين اطلاعيه می‌افزايد که وزارت خارجه نروژ طی سال‌های گذشته بارها اعتراض و نگرانی خود را در مورد تهديدهای مقامات ايران عليه خانم عبادی ابراز داشته است. آخرين مرتبه در مورد بستن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در تهران بوده است.
خانم عبادی در مصاحبه شانزدهم نوامبر خود با دويچه‌وله اعلام کرده بود که برخی مراکز امنيتی جمهوری اسلامی او را به صورت جدی تهديد به مرگ کرده‌اند. به گفته برنده نوبل صلح، مأموران به همسر وی که در ايران به سر می‌برد، گفته‌اند که اگر او به فعاليت‌های حقوق‌بشری خود در خارج از کشور ادامه دهد، هرجا باشد او را خواهند يافت.
شيرين عبادی، در سال 2003 به خاطر تلاش‌هايش در دفاع از حقوق‌بشر و دموکراسی جايزه نوبل را دريافت کرد.
در غياب عبادی، برخی مراکز امنيتی جمهوری اسلامی بارها اعضای خانواده و همکاران وی را در ايران زير فشار قرار داده‌اند. خبرگزاری فرانسه با اشاره به بازداشت همکاران و همسر خانم عبادی، به نقل از وزارت خارجه نروژ نوشته است: « اين اقدامات نشان‌دهنده برخورد خشن حکومت ايران با آزادی عقيده است.»
این درحالی است که رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری پيرامون اقدامات وزارت امورخارجه نروژ در خصوص ادعای توقيف اموال بانکی خانم عبادی با رد اتهام توقيف مدال جايزه نوبل وی، اظهار داشت: از اين که مقامات نروژی در يک رويکرد بدون مطالعه و عجولانه، قوانين و مقررات مورد احترام همگان را ناديده گرفته و مواضع جانبدارانه اتخاذ کرده‌اند تعجب می‌کنيم.
به گزارش ایلنا، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به سازوکارهای محکم امور مالياتی در نروژ و ديگر کشورهای اروپايی و قوانين نظارتی شديد در جلوگيری فرار مالياتی و پرداخت آن، گفت: ما نمی‌دانيم چگونه مقامات نروژی بی‌توجه به مقررات مالياتی کشورها و استنکاف چندين مرحله از حسابرسی مودی مالياتی در برابر قانون درصدد توجيه اهمال و خودداری اشخاص در پرداخت حقوق مالياتی اموال منقول و غير منقول بر آمده و با اتخاذ مواضع خاص، ساز و کارهای حقوقی و قانونی حاکميتی کشورها را مورد ترديد قرار می دهند. اين گونه رويکردها مورد اعتراض ما است.
مهمان پرست با ارزيابی رويکردهای مقامات نروژی در تعامل با مسائل حقوق بشر اظهار داشت: مقامات نروژی با اتخاذ رأی ممتنع در ارتباط با يکی از غير انسانی‌ترين تحولات ناشی از اقدامات رژيم صهيونيستی در غزه که از طريق ده ها صفحه اسناد و گزاش گلدستون اثبات گرديد، نگرش دوگانه همراه با اغراض سياسی را در قبال مسائل حقوق بشر به افکار عمومی جهان پديدار ساختند.send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر