logo_kanoon


ديدار نمايندگان « كانون مدافعان حقوق بشر»
و « شوراي ملي صلح» با مهدي كروبي
سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۸۸ - ۲۰ اکتبر ۲۰۰۹

karoobi.jpg
نمايندگان « كانون مدافعان حقوق بشر» و « شوراي ملي صلح» عصر دوشنبه بيست و هفتم مهر 1388 با حضور در منزل مهدي كروبي با قدرداني از تلاش‌هاي او براي احقاق حقوق ملت، حمايت خود را از اين تلاش‌ها اعلام كردند. آنان كه نقش و تأثير اقدام‌هاي كروبي در حوادث اخير ايران را از منظر « صلح» ارزيابي مي‌كردند، بر ادامه اين تلاش‌هاي آگاهي‌بخش براي ممانعت از وقوع حوادث ناگوار بدتر در جامعه تأكيد كردند.
بر اين اساس اين فعالان مدني از آنجا كه شرايط كشور را حساس ارزيابي مي‌كردند، نگراني‌هاي خود چنين بيان كردند. « تلاش برخي براي نظامي كردن فضاي جامعه»، « نقض قانون اساسي»،« تشديد بحران اقتصادي» و « احتمال امتيازدهي در خارج و تشديد فشارها در داخل»، عمده نگراني‌هاي اعضاي « كانون مدافعان حقوق بشر» و « شوراي ملي صلح» بود.
وضعيت فعالان سياسي و مدني كه در جريان حوادث پس از انتخابات، بازداشت شده‌اند نيز نكته‌اي بود كه چند تن از وكلايي كه در اين ديدار حضور داشتند به آن اشاره كردند؛ نكاتي كه نگراني حاضران را به همراه داشت. اين نگراني با ابراز تأسفي نيز همراه شد و آن ادامه بازداشت عيسي سحرخيز، عبدالله مؤمني، احمد زيدآبادي و كيوان صميمي از اعضاي كميته اجرايي شوراي ملي صلح بود.
طرح برخي شعارها در چند ماه گذشته از جمله در راهپيمايي روز قدس، موضوع ديگري بود كه حاضران نسبت به گسترش اين شعارها ابراز نگراني كردند؛ شعارهايي كه به اعتقاد حاضران، شعارهاي انحرافي است كه مي‌تواند زمينه برخورد سخت را با جنبش اصلاحي فراهم كند.
به اين ترتيب نمايندگان « كانون مدافعان حقوق بشر» و « شوراي ملي صلح» توجه رهبران اين جنبش از جمله مهدي كروبي را به اين نكته جلب كردند كه بايد نقشي مؤثر‌تر در جنبش سبز داشته باشند.
اشاره حاضران به انديشه‌ جرياني كه نمي‌خواهد به حقوق مردم توجه كند، با وجود آنكه در اسلام بر رعايت حقوق انسان‌ها تأكيد شده است، پيش زمينه سخنان مهدي كروبي شد تا از تلاش عده‌اي براي ايجاد انحراف در اساس انقلاب سال 1357سخن بگويد.
او ملت ايران را در مبارزه با استبداد، ملتي رشد يافته معرفي كرد كه در طول يكصد سال گذشته در منطقه پيشگام بوده‌اند. بنابراين حوادث پيش آمده براي مردم ايران را پس از برگزاري انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در شأن ملت ايران ندانست، چرا كه به اعتقاد او، « انقلاب اسلامي» موجب دگرگوني جامعه شد تا حكومتي متكي بر آراي مردم شكل بگيرد.
كروبي سپس پس از آنكه تحليلي از اوضاع و شرايط جامعه سياسي ايران پس از خرداد سال 1376ارائه كرد، چنين نتيجه گرفت: « حوادثي بر اثر برخي غفلت‌ها رخ داده است كه اوضاع اينگونه شده است.»
اما كروبي از تداوم تلاش‌هاي يكصد ساله مردم با وجود فراز و نشيب‌ها كه از ان به عنوان نقطه قوت ياد كرد، سخن گفت: « از آنجا كه مردم ايران با هوش و رشديافته هستند، چراغ روشنگري، هدايت و مبارزه خاموش نشد و در فرصتي مناسب با حضور در انتخابات اخير، حركتي توفنده و آرام را با حضور در پاي صنوق‌هاي رأي انجام دادند.»
كروبي كه فشارهاي اخير بر فعالان سياسي را در ادامه حركت اصلاحي مردم به دليل رشد آنان، بي‌اثر مي‌دانست، از روحيه مردم و به موقع حركت كردن آنان به عنوان امري بسيار عظيم ياد كرد.
محمد قوچاني، عيسي سحرخيز، ابراهيم اميني و عبدالله مؤمني چند تن از حاميان كروبي در انتخابات اخير بودند كه اينك در بازداشت به‌سر مي‌برند
كروبي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود از اينكه راه هاي ارتباطي او را با مردم بسته‌اند، انتقاد كرد. توقيف روزنامه‌ اعتماد ملي، پلمپ دفتر شخصي مهدي كروبي، پلمپ دفتر حزب اعتماد ملي و ممانعت از نشست دوستانه شوراي مركزي حزب اعتماد ملي، نمونه‌هايي بود كه كروبي براي تأييد ادعاي خود ذكر كرد. چنانكه مهدي كروبي كه به همراه ميرحسين موسوي ديگر كانديداي انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري، به روند برگزاري اين انتخابات معترض است، اين روزها پس از آنكه دفتر شخصي و همچنين دفتر حزب‌اش- حزب اعتماد ملي- پلمپ شد، مجبور است از ميهمانان خود فقط در منزل‌اش پذيرايي ‌كند.
بر اين اساس او گفت كه به لطف خدا آقاياني كه فكر مي‌كردند مي‌توان با فشار، اين قضيه را خاتمه داد، فهميدند كه نمي‌شود.
طرح برخي از شعارها كه از جمع‌هاي حاميان جنبش سبز شنيده مي‌شود و نگراني فعالان مدني حاضر در اين نشست را به همراه داشت، پاسخ كروبي را اين‌چنين به همراه داشت: « اين شعارها عكس‌العمل كارهاي نسنجيده آقايان است چرا كه ملت ايران، زماني از مردم فلسطين حمايت مي‌كردند كه در سخت‌ترين شرايط قرار داشتند بنابراين حالا معنا ندارد كه اين شعارها داده شود.» بر اين اساس او نه تنها اين شعارها را غلط ارزيابي كرد بلكه او نيز طرح اين شعارها را زمينه‌ساز برخورد سخت دانست.
نكته ديگري كه كروبي در اين ديدار بيان كرد همان موضوع نامه‌هايش بود. « وقتي قضايا را شنيدم مطمئن عرفي شدم؛ بنابراين خواستم هشدار دهم تا مراقب باشند. بنابراين اينكه گفته مي‌شود، نظام متهم مي‌شود را قبول ندارم چرا كه هدف اين است تا نظام پالايش و پاك شود؛ زيرا كه دلمان براي نظام مي‌سوزد.»
كروبي با تأكيد بر اين جمله كه همه فعالان جنبش سبز به دنبال اصلاحات هستند نه براندازي، گفت كه بايد همه خواسته‌هايمان در چارچوب نظام اسلامي باشد.
دفاع از حقوق افراد با گرايش‌هاي مختلف سياسي و عقيدتي با مشخص بودن چارچوب فكري مشخص نكته اي بود كه كروبي به عنوان وظيفه خود بر آن تأكيد كرد. بنابراين او با بيان اين جمله كه جنبش ادامه دارد، اصلاحي هم هست و بايد مواظب مرزبندي‌ها باشيم، گفت كه خود را براي همه چيز آماده كرده است.
ارتقاء كميته صيانت از آرا به كميته صيانت از حقوق ملت
پايان بخش سخنان مهدي كروبي، جمع‌بندي حاضران بود: « اصالت به اراده مردم، اصالت دادن به انسان است كه به مباحث حقوق بشري نزديك مي‌شود.» بر اين اساس انتظار آنان چنين بود: « ما نيز چون مردم، انتظارمان فقط انتظاري سياسي نيست بلكه انسان‌دوستانه هم است.» به اين ترتيب پيشنهاد خود را چنين بيان كردند: « كميته صيانت از آرا را به كميته صيانت از حقوق ملت ارتقاء دهيد، چرا كه اين امر بر اساس اصل سوم قانون اساسي است.»send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر