logo_kanoon


شکواییه جلوه جواهری به رئیس قوه قضائیه
دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۸۸ - ۲۵ مه ۲۰۰۹

جلوه جواهری از فعالان حقوق زنان که همزمان با روز کارگر بازداشت شده است با ارسال شکواییه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه خواهان روشن شدن وضعیتش شد. در اقدامی مشابه کاوه مظفری همسر جلوه جواهری که او نیز در روز جهانی کارگر بازداشت شده است نیز با ارائه اعتراض نامه ای به مددکاری زندان خواهان رسیدگی به وضعیت خود و همسرش شد.
به گزارش سایت تغییر برای برابری، مادر جلوه جواهری با اشاره به اینکه روز ملاقات سه شنبه هاست ولی به آنها گفته شده که این سه شنبه ملاقات نیست، گفته که دخترش نامه اش را تلفنی برای او خوانده است. مادر جلوه جواهری در ادامه گفته که شکواییه جلوه جواهری را خودش به دفتر آقای شاهرودی ارائه می دهد.
جلوه جواهری در نامه خود خطاب به آیت الله شاهرودی، رئیس قوه قضائیه چنین نوشته است :اینجانب جلوه جواهری فرزند منوچهر بامداد 12 اردیبهشت 1388 بدون حکم بازداشت و به گونه ای نامتعارف دستگیر شده و تا کنون در بازداشت هستم، این در حالی است که هنوز تفهیم اتهام نشده ام. نیمه شب 11 اردیبهشت زمانی که به خانه مراجعه کردم متوجه حضور ماموران امنیتی شدم که به همراه همسرم کاوه مظفری، که بعد از ظهر همان روز در پارک لاله دستگیر شده بود، وارد خانه شده بودند.
همسرم اعتراض کرد که ماموران حاضر در خانه بدون حکم بازرسی به تفتیش خانه پرداخته اند و متذکر شد که این کار بر خلاف قانون است. من نیز زمانی که علت حضور ماموران را پرسیدم به من گفتند که این مساله به من مربوط نیست. ماموران حین بازرسی خانه وسایل شخصی من را، به همراه وسایل همسرم بردند. زمانی که اعتراض کردم که اگر همسرم را دستگیر کرده اند و در این محدوده حق خود می دانند که وسایل شخصی او را بدون هیچ حکمی ببرند بر چه اساسی وسایل من را ضبط می کنند؟ پاسخ دادند که حق اعتراض ندارم و آنها هستند که تعیین می کنند در چه محدوده ای می توانند عمل کنند.
پس از تفتیش خانه، ماموران از من خواستند برای پاره ای توضیحات و پاسخ به پرسش ها به همراه آنها بروم. متذکر شدم طبق قانون برای پاسخگویی به آنها باید احضاریه کتبی از سوی دادگاه برای من ارسال شود، آنها در عوض، در واکنش به اعتراض من مبنی بر الزام به رعایت قوانین کشور با خشونت و برخورد تند من را ازخانه بیرون کشیدند و به بازداشتگاه وزرا بردند.
حدود ساعت 3 بامداد 12 اردیبهشت بازداشتگاه وزرا من را تحویل گرفت درحالیکه هیچ گونه حکمی مبنی بر بازداشت من وجود نداشت، عصر همان روز به همراه 16 بازداشت شده زن دیگر به زندان اوین فرستاده شدم. 16 روز در انفرادی اندرزگاه بند 305 اوین به همراه 16 نفر دیگردر بازداشت بودم و پس از آن در تاریخ 27 اردیبهشت به بند 2 عمومی نسوان منتقل شدم.
در تمام این مدت تفهیم اتهام نشدم. در طول مدت بازجویی به نحوه بازداشت غیر قانونی خود اعتراض داشتم و بارها متذکر شدم که بدون تفهیم اتهام بازجویی و ادامه بازداشت من غیر قانونی است. بازجویان اطلاعاتی نیز نسبت به دلیل بازداشت من اظهار بی اطلاعی کردند و وعده دادند که پیگیری خواهند کرد، اما هیچگونه رسیدگی در طول این مدت صورت نگرفته و همچنان وضعیت من نامشخص است.
آخرین بازجویی من در تاریخ 24 اردیبهشت انجام گرفت و در آن تاریخ به من اعلام شد که بازجویی من به اتمام رسیده است و پرونده را به دادسرا می فرستند اما همچنان وضعیت من نامشخص است.
طبق حقوق شهروندی و حقوق متهمین، اتهام باید سریع تر به متهم تفهیم شود. پس از تفهیم اتهام از متهم تامین گرفته می شود این تامین بر مبنای نوع جرم، دلایل اثبات آن، آثار به جا مانده از جرم، شخصیت متهم و ... دارای شدت و ضعف است که شدیدترین آن بازداشت موقت و خفیف ترین آن التزام به حضور نزد مقام قضایی با قول شرف است. حال چگونه است بدون تهفیم اتهام به من، شدیدترین تامین که قرار بازداشت است از من گرفته شده است؟
اکنون خواستار آن هستم که به بازداشت غیر قانونی من خاتمه داده شده و وضعیت من را روشن کنید.
جلوه جواهری - 3 خرداد 1388send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر