logo_kanoon


15فروردین (4 آوریل)
روز جهانی مقابله با مین و مشکلات ناشی از آن
شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۴ آپريل ۲۰۰۹

«کانون مشارکت در پاکسازی مین» به مناسبت 15 فروردین (4 آوریل)، روز جهانی مقابله با مین، با انتشار بیانیه ای ضمن گرامیداشت این روز، خواستار توجه هرچه بیشتر عامه مردم و علی الخصوص دولتمردان به این امر خطیر شد. «تسریع در امر پاکسازی به منظور جلوگیری از تلفات انسانی بیشتر و ایجاد محیط امن برای زندگی و کار ساکنین مناطق آلوده به مین»، «اطلاع رسانی به موقع از روند پاکسازی مین در 5 استان آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه »، «آموزش ساکنان این 5 استان به ویژه کودکان که عمده قربانیان بیگناه مین می باشند»، «حمایت همه جانبه از تمامی مصدومین و تحت پوشش قرار دادن خانواده آنها» و «پیوستن به جامعه جهانی در راستای چاره اندیشی برای رفع این معضل جهانی» از جمله موضوعاتی است که کانون مشارکت در پاکسازی مین، توجه دولتمردان را به آنها جلب کرده است. متن بیانیه «کانون مشارکت در پاکسازی مین» که در فروردین 1388 منتشر شده، به شرح زیر است:
15فروردین (4 آوریل) روز جهانی مقابله با مین و مشکلات ناشی از آن
کانون مشارکت در پاکسازی مین با گرامیداشت این روز، خواستار توجه هرچه بیشتر عامه مردم و علی الخصوص دولتمردان به این امر خطیر است. در این روز مین به عنوان سلاحی نامتعارف با خصوصیاتی ویژه که آن را از دیگر سلاح های ساخته دست بشر متمایز می سازد، مورد نکوهش جامعه جهانی قرار گرفته است. در حقیقت این سلاح، جنگ یا صلح، سرباز یا کشاورز، عابر یا مهاجم را از هم باز نمی شناسد، مین فقط قربانی می گیرد. تبعات ناشی از آلودگی به مین در تمامی شئون و جنبه های زندگی افراد ساکن مناطق مرزی و جنگ زده رسوخ کرده است و نه تنها باعث تلفات و جراحات انسانی شده، بلکه ناامنی در محیط زندگی و کار را به وجود آورده و مانع ازبازسازی و توسعه سرزمین و زندگی می شود.
با گذشت 20 سال از پایان جنگ تحمیلی، 5 استان این سرزمین (آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه) همچنان از مشکلات مین به عنوان غده ای چرکین در رنجند. با این وجود عملکرد مسئولین در این مدت بسیار کمتر از حد انتظار بوده است، لذا این کانون توجه جدی دولت را به موارد زیر جلب می کند:
1- تسریع در امر پاکسازی به منظور جلوگیری از تلفات انسانی بیشتر و ایجاد محیط امن برای زندگی و کار ساکنین این مناطق
2-اطلاع رسانی به موقع از روند پاکسازی مین در این 5 استان
3-آموزش ساکنان این 5 استان به ویژه کودکان که عمده قربانیان بیگناه مین هستند.
4- حمایت همه جانبه از تمامی مصدومین و تحت پوشش قرار دادن خانواده آنها
5- پیوستن به جامعه جهانی در راستای چاره اندیشی برای رفع این معضل جهانی

به امید پالودن ایران زمین از مین
کانون مشارکت در پاکسازی مین
فروردین 1388


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر