logo_kanoon


شیرین عبادی به مناسبت روز جهانی مقابله با مین:
توجه به مقوله مین خواست جامعه مدنی است
شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۴ آپريل ۲۰۰۹

shirinebadi723.jpg
شیرین عبادی رییس هیأت مدیره «کانون مشارکت در پاکسازی مین» در15 فروردین (4 آوریل)- روز جهانی مقابله با مین- «ضرورت تسریع در پاکسازی مین»، «الحاق به کنوانسیون بین المللی اوتاوا مبنی بر عدم استفاده مجدد از مین» و «رسیدگی به وضعیت بازماندگان» را خواست جامعه مدنی ایران عنوان کرد.
با وجود آنکه بیش از بیست سال از پایان جنگ ایران و عراق سپری شده است اما حدود سه میلیون هکتار اراضی آغشته به مین در ایران وجود دارد و پنج استان ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و خوزستان آغشته به مین هستند؛ و به طور متوسط روزانه بین 2 تا 3 نفر به خاطر مین کشته و مجروح می شوند در حالی که به اعتقاد متخصصان کمک های بهداشتی برای مجروحان و مستمری برای بازماندگان کافی نیست.
بر این اساس از سال ها قبل شیرین عبادی و تعدادی از همفکران اش «کانون مشارکت در پاکسازی مین» را بنا نهادند تا آنگونه که عبادی می گوید، بلندگویی باشند برای بیان آلام افرادی که در مناطق آلوده به مین زندگی می کنند که متأسفانه اکثراً نیز از ضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند و همچنین به علت دوری از مرکز صدای آنها شنیده نمی شود.
عبادی در گفت و گویی کوتاه با سایت کانون مدافعان حقوق بشر گفت، ما این درد مشترک را که در اثر غفلت همگان از جمله روشنفکران ایرانی در اعماق جامعه دفن شده بود را به سطح جامعه رساندیم. بر این اساس رییس «کانون مدافعان حقوق بشر» از اینکه اکنون همه متوجه این خطر عظیم شده اند، ابراز خوشحالی کرد. بنابراین گفت: «ما رسالت خود را در آگاه سازی مردم به خطرات ناشی از وجود مین و یاری رساندن به مصدومان و بازماندگان مین می دانیم.»
شیرین عبادی، بایزید مردوخی، اسعد اردلان، لیلا ارشد، ثریا عزیزپناه، مینا ربیعی، صدیقه حجت پناه، عبدالله جهان بین و مهدی افروز منش مؤسسان «کانون مشارکت در پاکسازی مین» هستند.
«کانون مشارکت در پاکسازی مین» سال 1382 فعالیت خود را با نوشتن اساسنامه و اهداف آغاز و در سال 1384 پروانه تأسیس خود را از وزارت کشور دریافت کرد. به گفته اعضای کانون، نگاه این نهاد مدنی به مین، یک نگاه اجتماعی است، چرا که پیامدهای این حادثه خود را در زندگی مردم نشان می دهد. بنابراین موضوع را در حیطه امنیتی نمی بینند.
«کانون مشارکت در پاکسازی مین» همچنین 20 اسفند ماه 1387 با برگزاری نشستی به تبیین پیشنهاد 35 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح اصلاح تبصره 4 قانون برقراری حقوق وظیفه یا مستمری بازماندگان آن دسته از مهاجرین و کسانی که به مناطق جنگی مراجعه کرده و به علت برخورد با مواد منفجره معلول یا فوت می شوند، پرداخت. این سازمان مردم نهاد در همین راستا پیشنهاد های خود را ارائه کرد.send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر