logo_kanoon


فوت مشکوک
یکی از فعالان بازداشتی محیط زیست در زندان
يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱ فوريه ۲۰۱۸

emami.jpg
حسب اعلام خانواده کاووس سیدامامی، استاد جامعه‌شناسی و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق، مقام‌های مسئول به آنان خبر داده‌اند که او چند روز بعد از بازداشت در زندان "خودکشی" کرده است.
رامین سیدامامی، پسر کاووس سیدامامی، در اینستاگرام خود نوشته است که پدرش چهارم بهمن ماه 1396 بازداشت شده و نزدیک به دو هفته بعد در تاریخ جمعه نوزدهم بهمن 1396 به مادرش اطلاع داده‌اند که او در زندان "خودکشی" کرده است.
رامین سید امامی در اینستاگرام خود نوشته است: «خبر مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، برایم باور کردنی نیست. کاووس در ۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم، مریم ممبینی، را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار می‌کنند و خبر مرگ همسرش را به او می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.... هنوز باور نمی‌کنم، نمی‌کنیم.»
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز یکشنبه 22 بهمن ماه با تأیید خبر خودکشی آقای امامی در زندان اوین، ادعا کرد که این فرد علیه خودش اعتراف کرده است.
او گفت: «این فرد یکی از همان متهمان [فعال محیط زیست] بوده و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متأسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.»
دادستان تهران روز شنبه گفته بود که چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی شناسایی و دستگیر شده‌اند.
در واکنش به انتشار خبر خودکشی آقای سیدامامی، انجمن علمی جامعه‌شناسی در ایران از مرگ این استاد دانشگاه ابراز تأسف کرده‌ و خواستار توضیح مسئولان شده است.
انجمن علوم سیاسی ایران نیز در اطلاعیه‌ای درخصوص خبر خودکشی این استاد دانشگاه واکنش نشان داده است.
این در حالی است که محمود صادقی، نماینده مجلس هم گفته است که مسئولان درباره این خبر، پاسخی نمی‌‌دهند.

خبرها از ایران حکایت از آن دارد که تعدادی از اعضای هیات مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان از جمله هومن جوکار و مراد طاهباز هم در چند هفته گذشته بازداشت شده‌اند.

* عکس از اینترنت


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر