logo_kanoon


روايت فیروزه صابر
از آخرين ديدارش با هدی صابر
چهار شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۰۴ ژانويه ۲۰۱۷

سعيد برآبادي: اين روزها بحث اعتصاب غذا از سوي نمايندگان مجلس و شوراي اسلامي مطرح شده است. به سراغ فيروزه صابر رفته‌ايم و درباره هدي صابر و روند درگذشت او پرسيده‌ايم. پيش از اين، دادستان وقت تهران نيز درباره مرگ او اعلام‌نظر كرده بود.

‌شما در جریان اعتصاب غذای ایشان بودید؟

فیروزه صابر: قبل از اعلام اعتصاب، نامه‌ای به ما نوشته بود و دلایل و چگونگی اعتصاب غذایش را عنوان کرده بود. فردِ مسلمانی بود که نمی‌خواست از راه اعتصاب غذا جان بدهد؛ می‌خواست به روشی مسالمت‌آمیز، اعتراضش را به مرگ هاله سحابی نشان دهد. برایمان توضیح داد اگر به خاطر اعتصاب غذا حالش بد شود، اعتصاب را خواهد شکست؛ اما تا زمان مرگ، همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

‌این اعتصاب غذا به چه دلیل و به چه روشی بود؟

فیروزه صابر: هدی بعد از واقعه تلخی که برای هاله سحابی رخ داد، دست به اعتصاب غذا زد. در دیداری که با او داشتیم، برایمان توضیح داد به خاطر حضور در زندان نمی‌تواند به شیوه‌ای جز اعتصاب غذا اعتراض خود را به این واقعه نشان دهد. به خاطر دارم روز دوشنبه‌اي با او ملاقات داشتیم و از او درخواست کردیم به دلیل ملاحظات سنی، این اعتصاب را خاتمه بدهد؛ اما او برایمان تشریح کرد که اعتصاب غذایش دقیقا به چه صورت است و گفت در این روزها، دکترها معاینه‌اش کرده‌اند و مشکلی برای ادامه اعتصاب غذا ندارد. او در اعتصاب غذا، آب، شکر و نمک می‌خورد و همه اینها را به دقت در همان نامه توضیح داده بود. اهل جنجال یا رفتار غلوآمیز نبود که بخواهد طوری باشد و به شکل دیگری خود را نمایش دهد.

‌بنابراین این درست است که گفته شده برادر شما به علت سکته قلبی درگذشته و نه اعتصاب غذا؟

فیروزه صابر: علت مرگ سکته قلبی بود، اما وقتی فوت کرد، هنوز در اعتصاب غذا به سر می‌برد. همان‌طور که می‌دانید، برای سکته قلبی یک وقت طلایی هست- حدود دو ساعت - که اگر بیمار دیرتر از این زمان به بیمارستان برسد، درمان با مشکل مواجه می‌شود. او را به بیمارستان مدرس برده بودند و ما در جریان نبودیم. بعد از طریق خبرهایی که این طرف و آن طرف آمده بود، متوجه شدیم چه اتفاق هولناکی افتاده است.

‌در آن دیداری که با ایشان داشتید، وضع جسمی‌شان چطور بود؟

فیروزه صابر: در ملاقاتی که با او در زندان داشتیم از اتفاقی که برای هاله سحابی پیش آمده بود، به‌شدت متأثر، برافروخته و نگران بود. پرس‌وجو می‌کرد که چرا این اتفاق افتاده. خودش به ما در همان ملاقات گفت چند روز است اعتصاب غذا را شروع کرده. حالش خوب بود و می‌گفت ورزش می‌کند. من گمانم این است که بر اثر فشاری که در نتیجه اعتصاب غذا به او وارد شده بود، سکته کرده... اینها را همان زمان هم‌بندهای هدی در زندان مستند کرده و شهادت دادند. به این خاطر به حرف‌های آنها استناد می‌کنم که خودمان آنجا نبودیم و خبری در این باره نداشتیم.

‌به عنوان آخرین سؤال، آیا او را پیش از فوت در بیمارستان ملاقات کردید؟

فیروزه صابر: خیر، ما هدی را در سردخانه دیدیم.برگرفته از: روزنامه شرق

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر