logo_kanoon


تریبون آزاد وکلا خواستار تلاش
برای آزادی عبدالفتاح سلطانی شد
سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲۹ نوامبر ۲۰۱۶

تریبون آزاد وکلا در نامه‌ای به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، تلاش برای آزادی عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر را خواستار شد.
متن نامه تریبون آزاد وکلا به خانم جهانگیر به شرح زیر است:
سرکار خانم عاصمه جهانگیر
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران
تریبون آزاد وکلا ضمن سلام و تبریک برای انتخاب شما بعنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران و با آرزوی موفقیت برای شما در انجام این امر خطیر و بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران، بر آن است که گزارشی کوتاه از وضعیت یکی از همکاران مدافع حقوق بشر و وکیل دادگستری که در حال حاضر در زندان نگهداری می شود را خدمت شما ارائه دهد.
در طول سال های حکومت جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه وکلای مدافع حقوق بشر از گزند نهادهای امنیتی و تشکیل پرونده هائی با اتهامات بی اساس و عناوین موهوم امنیتی برحذر نبوده و همواره شاهد بازداشت، دستگیری و حبس وکلای شجاع و عدالت جو در زندان های جمهوری اسلامی ایران و یا خروج اجباری آنان از کشور بوده ایم.
وضعیت وکلای دادگستری در ایران بسیار ناپایدار است. جمهوری اسلامی ایران به هر طریق ممکن سعی کرده است تا استقلال کانون های وکلا را که سابقه ای 60 ساله دارد، با وضع قوانین و آئین نامه ها و دستورالعمل های متعدد روز به روز کم رنگ تر و این نهاد مدنی را هر چه بیشتر متکی و وابسته به قدرت حاکم کند. واقعیت این است که مدیران کانون ها بدون کسب تأئیدیه نهادهای امنیتی و دادگاه عالی انتظامی قضات نمی توانند بر مسند هیأت مدیره کانون ها بنشینند. به همین جهت کسانی بعنوان عضو هیأت مدیره در کانون ها پذیرفته شده اند که از نظر نهادهای امنیتی کشور و دادگاه انتظامی قضات، افرادی منفعل و گوش به فرمان هستند. از این روست که علیرغم این همه فشار و تهدید علیه وکلای مدافع حقوق بشر شاهد هیچ اقدام مثبتی از طرف کانون های وکلا نبوده ایم.

در حال حاضر فشارها و تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران نه تنها آزادی وکلای دادگستری را به خظر انداخته که نمونه روشن آن زندانی بودن عبدالفتاح سلطانی در زندان اوین است بلکه این تهدیدات ده ها وکیل دادگستری مدافع حقوق بشر را نیز آواره کشورهای دیگر کرده است. در حال حاضر دهها وکیل دادگستری از جمله وکلای مرکز حامیان حقوق بشر و خانم شیرین عبادی-ـ برنده نوبل صلح ـ برای حفظ جان و آزادی خود، خانه و کاشانه و شغل خود را رها کرده و به اجبار در خارج از کشور زندگی می کنند.
مقامات قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در آخرین یورش به وکلای مدافع حقوق بشر، بعد از انتخابات شک برانگیز ریاست جمهوری دوره دهم در سال 2009 بیش از 40 وکیل دادگستری را بازداشت و روانه زندانها کردند که بسیاری از آنها بعد از گذراندن مدتی مدید در زندان نهایتا آزاد شدند و بعضی نیز پیش از اتمام محکومیت شان تحت فشار های بین المللی آزاد شدند.

هم اکنون تنها وکیل مدافع حقوق بشر که با ناعادلانه ترین حکم قضائی در زندان بسر می برد آقای عبدالفتاح سلطانی است. اویکی از مؤسسین کانون مدافعان حقوق بشر است. کانون مدافعان حقوق بشر یک نهاد غیر دولتی است که با مشارکت خانم شیرین عبادی ، عبدالفتاح سلطانی و 3 وکیل دیگر در ایران تأسیس گردیده و فعالیت های مؤثری در آشکار سازی موارد نقض حقوق بشر در ایران داشته و دارد. به همین جهت کلیه مؤسسین و اعضای آن تحت تعقیب قضائی قرار گرفته و تعدادی مجبور به تحمل حبس، برخی مجبور به چشم بستن بر حقوق متهمین سیاسی و عقیدتی از قبول وکالت این دسته از متهمین خودداری کردند و برخی نیز مجبور شدند که از کشور خارج شوند.

عبدالفتاح سلطانی در سال 2011 بدون دریافت احضاریه و توسط مأمورین امنیتی در حالی دستگیر شد که در دادگاه انقلاب برای پیگیری پرونده موکلین سیاسی و عقیدتی خود حاضر شده بود. مأمورین امنیتی قبل از دستگیری ایشان به دفتر کار این وکیل دادگستری حمله کرده و با شکستن درب ورودی دفتر ایشان به بهانه جمع آوری مدارک، دفتر او را به هم ریخته اوراق بسیاری از پرونده های موکلین اش را که شامل دفاعیات او در دادگاه ها بود از پرونده ها جدا کرده و با خود برده بودند.
عبدالفتاح سلطانی در طول بازجوئی های خود بارها توسط مأمورین وزارت اطلاعات تهدید شد که به 20 سال حبس محکوم خواهد شد.
او در دادگاه بدوی تحت فشار مأمورین امنیتی به 18 سال حبس با دو سال تبعید به برازجان و 20 سال محرومیت از وکالت محکوم شد. در مرحله تجدید نظر محکومیت او به 13 سال حبس و دو سال محرومیت از وکالت تقلیل یافت. وی هم اکنون ششمین سال دوره محکومیت خود را همراه با موکلینی که وکالت آنها را بر عهده داشته در زندان اوین سپری می کند.

تریبون ازاد وکلا از آن مقام محترم در خواست می کند از کلیه امکانات قانونی خود برای آزادی فوری همکار ایرانی استفاده کند.
لیست کاملی از آمار وکلائی که بازجوئی، بازداشت و زندانی شده اند و وکلائی که مجبور به خروج از کشور شده اند در اختیار مرکز حامیان حقوق بشر است که در صورت ضرورت می توان خدمت شما ارائه داد.
با احترام و تشکر
تریبون آزاد وکلا

رونوشت:
کانون بین المللی وکلای دادگستری
گزارشگر ویژه حمایت از مدافعان حقوق بشر سازمان ملل

پی نوشت:
«تریبون ازاد وکلا» متشکل از وکلائی است که با فشار حکومت ایران مجبور به خروج از کشور شده و هر کدام در گوشه ای از این جهان پرتلاطم با مشکلات عدیده مهاجرت درگیر هستند. اما همچنان پیگیر وضعیت دادرسی و امر دفاع و وضعیت همکاران خود در ایران هستند تا حداقل با عیان کردن ظلمی که بر آنها می رود، نقشی در بهبود وضعیت حقوق بشر و رهائی وکلای در بند داشته باشند. این نهاد حقوق بشری جزئی از مرکز حامیان حقوق بشر است که به همت سرکار خانم شیرین عبادی تأسیس شده است.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر