logo_kanoon


شیرین عبادی: دولت ایران
حقوق شهروندی بهائیان را به رسمیت بشناسد
دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱ نوامبر ۲۰۱۶

یرین عبادی، رییس مرکز حامیان حقوق بشر در اطلاعیه‌ای مطبوعاتی از چگونگی نحوه برخورد حکومت ایران با شهروندان بهایی انتقاد کرد.
متن اطلاعیه خانم عبادی در خصوص وضعیت شهروندان بهایی به شرح زیر است:

در ماه گذشته حدود ۱۳۲ واحد کسب و مغازه متعلق به هموطنان بهایی به بهانه‌های واهی پلمب و تعطیل شد.
بهاییان در ایران حق استخدام در ادارات و شرکت‌های دولتی را ندارند و همچنین نمی‌توانند به مشاغلی که احتیاج به مجوز دولتی دارد از قبیل دایر کردن رستوران و یا سلمانی، مبادرت ورزند. این دسته از ایرانیان علاوه بر محدودیت‌های فوق اجازه تحصیل در دانشگاه را نیز ندارند و در نتیجه فاقد دسترسی به تخصص‌های پیشرفته می‌باشند، بنا براین عملا فقط در مشاغل محدود و کوچکی چون تعمیر ساعت، لوله کشی و غیره امکان اشتغال دارند که در مشاغل مزبور نیز همواره با مشکلات زیادی که مامورین حکومتی ایجاد می کنند مواجه بوده‌اند.

در ماه گذشته مأمورین امنیتی با دستاویز تعطیل اماکن کسب بهاییان در اعیاد مذهبی آنها به صورت غیر قانونی محل کسب بهاییان را پلمپ و تعطیل کردند. طبق قوانین ایران دارندگان مشاغل آزاد در تعیین ساعات و روزهای کار خود آزادی عمل داشته و محدودیتی از این جهت برای آنها وجود ندارد. از سوی دیگر اعیاد بهایی در سال بیش از ۹ روز نیست و آنها با تعطیل محل کسب خود در آن روزها هیچگونه تبلیغات مذهبی انجام نداده اند. با توجه به مطالب فوق بستن محل کسب بهاییان صرفا وسیله دیگری است برای ستم بیشتر بر آنان.

از کلیه هم وطنان عزیز و مردم آزاده جهان در خواست می کنم که به کمک بهائیان ایران بشتابید و با ارسال پیام، ایمیل و نامه به سفارت ایران در محل اقامت خود از دولت ایران بخواهید که به اذیت و آزار بهائیان خاتمه دهد. همچنین توجه کمیسار عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه آزادی مذهب را به این نکته جلب می کنم که ستم بر بهائیان به خاطر اعتقادات مذهبی آنها از حد گذشته است و وقت آن رسیده که دولت ایران حقوق شهروندی بهائیان را به رسمیت شناخته و به آزار و اذیت آنها خاتمه دهد.

شیرین عبادی
رئیس مرکز حامیان حقوق بشر


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر