logo_kanoon


آزادی مطبوعات
و پیشنهاد روحانی
دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱ نوامبر ۲۰۱۶

محسن رهامی

rohami.jpg
رئیس قوه مجریه در مراسم افتتاح نمایشگاه مطبوعات در دفاع از آزادی بیان گفت: «نباید با بهانه‌های واهی، قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم، باید در جامعه با صدای بلند آزادی مسئولانه را فریاد بزنیم…» رئیس قوه قضائیه اما در واکنش به این سخنان گفت: «برادر بزرگوار! شما خودتان شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد رهبر معظم انقلاب گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است، اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می‌یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید.» روحانی این نکته مهم را نیز به زبان آورد که «بسیاری از تخلفات مطبوعات باید در همان نظام رسانه‌ای بررسی شود و جایش در دادگاه نیست.»

دفاع رئیس جمهوری از آزادی مطبوعات و به طور عام آزادی بیان امر غیر قابل درک و فهمی نیست چرا که این مهم در قانون اساسی مشروطه، قانون اساسی قبلی جمهوری اسلامی ایران و میثاق ملی فعلی صراحت دارد. چنانکه آزادی بیان در قوانین اساسی بسیاری از کشورهای دیگر نیز به‌عنوان یکی از اصول بنیادین مطرح است. با این حال رئیس محترم قوه قضائیه انتقاد کردند که چرا رئیس جمهوری یا مجموعه دولت که دم از آزادی بیان می‌زنند خودشان نیز از برخی رسانه‌ها شکایت دارند. چه به لحاظ حقوقی و چه از منظر سیاسی این دو منافاتی با همدیگر ندارند و آزادی بیان و دفاع از آن به معنای آن نیست که اگر روزنامه نگاری یا رسانه‌ای جرمی مرتکب شد، نادیده گرفته شود.

اما نکته مهم که در سخنان روحانی هم بود، تأکید بر این است که راه مواجهه با رسانه، بستن و زندانی کردن یا برخوردهای کیفری نیست. برای پیشگیری از تخلفات رسانه‌ای می‌توان راه های بهتری نیز مد نظر داشت چنانکه رئیس جمهوری هم پیشنهاد دادند نهادی در درون خانواده مطبوعات متصدی برخورد با تخلفات شود، چیزی شبیه آنچه درباره پزشکان یا استادان دانشگاه‌ها وجود دارد. یک هیأت انتظامی توسط خود رسانه ای‌ها ایجاد و تخلفات را بررسی کند و در برابر تخلفات و برای جلوگیری از آنها ضمانت‌های اجرایی انتظامی هم در نظر گرفته شود.

مجازات‌های سنگینی که الان برای مطبوعات و جامعه رسانه‌ای صادر می‌شود، نتیجه‌ای جز آن ندارد که روز به روز عرصه بر رسانه‌ها و آزادی بیان تنگ و تنگ‌تر خواهد شد و این قبل از آنکه به ضرر مردم و جامعه باشد، برای خود دولت و نهادهای رسمی کشور آسیب زا خواهد بود. مبارزه با فساد امروزه دغدغه همه مسئولان و نهادهاست، اما محدود کردن رسانه‌ها و ممانعت بر سر راه گردش آزاد اطلاعات به طور حتم کمکی در راه مبارزه با فساد نیست. بنابر این سخنان رئیس جمهوری در دفاع از آزادی مسئولانه رسانه‌ها و پیشنهاد او مبنی بر تشکیل یک نهاد رسانه‌ای برای رسیدگی به تخلفات آنها، سخن بجا، قانونی و منطقی است.برگرفته از: روزنامه ایران

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر