logo_kanoon


در این زمینه
آغاز به كار كارزار بين‌المللى
حمايت از نرگس محمدى
پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰ اکتبر ۲۰۱۶

Logo_narges.jpg
بیستم و هشتم مهر ماه 1395 هم‌زمان با 535امین روز بازداشت نرگس محمدی، کارزار بین‌المللی حمایت از این مدافع حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‎برد، توسط جمعی از فعالان مدنی آغاز به کار کرد.
پیش از این کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار فراخوانی در تاریخ 24 مهر ماه 1395 از «همه آزاد اندیشان، سازمان‌ها و افراد مدافع حقوق بشر و مدافعان آزادی بیان» تقاضا کرده بود تا در یک همبستگی جهانی از هر تلاش ممکنی برای کمک به آزادی نرگس محمدی فروگذاری نکنند.
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر مدتی پیش طی حکم جدیدی که در دادگاه تجدید نظر به قطعیت رسیده است جمعاً به ۱۶ سال حبس محکوم شد که مدت ۱۰ سال از آن حکم، لازم‌الاجرا است.
به گزارش صفحه فیس‌بوک FreeNarges ، متن اطلاعیه برنامه آزادی نرگس محمدی با نماد «FreeNarges» به شرح زیر است:

با اعلام حکم ١٦ سال زندان برای نرگس محمدی- فعال مدنی و حقوق بشر- ، جمعی از فعالین مدنی مستقل در نظر دارند طی برنامه‌ای هماهنگ و جهانی، کارزاری را در حمایت از او برپا دارند. این کارزار روز 20 اکتبر 2016 میلادی همزمان با 28 مهرماه 1388 خورشیدی در 535امین روز بازداشت نرگس محمدی، آغاز فعالیت خود را به اطلاع عموم می‌رساند.
پیشتر کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار فراخوانی از «همه آزاد اندیشان، سازمان‌ها و افراد مدافع حقوق بشر و مدافعان آزادی بیان» تقاضا کرد تا در یک همبستگی جهانی از هر تلاش ممکنی برای کمک به آزادی نرگس محمدی فروگذاری نکنند. در متن این فراخوان که در در تاریخ 24 مهر ماه 1395 برابر با 15 اکتبر 2016 با امضای شیرین عبادی، رییس کانون و برنده جایزه صلح نوبل منتشر شده، اشاره شده است که دستگاه‌های قضایی و امنیتی ایران تلاش کرده‌اند تا با صدور حکم سنگین ۱۶ سال زندان برای خانم محمدی، «نه تنها صدای رسای مدافعان حقوق بشر را خاموش کنند، که به همگان نشان دهند بهای آزادی بیان در ایران بسیار سنگین است.»
‎این کارزار تلاش خواهد کرد با انتشار ویدئوها و متون کوتاه، عکس و همچنین برگزاری تجمعات در سراسر دنیا با نماد ویژه کمپین بطور مرتب، در سطح وسیع و به زبان‌های زنده دنیا اطلاع رسانی کند. دیگر فعالیت‌های این کارزار بین‌المللی، ارسال نامه و درخواست حمایت از آزادی نرگس محمدی از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، شخصیت‌های ذی نفوذ و برجسته در سراسر جهان، جهت آگاهی رسانی بیشتر در مورد تلاش‌های گذشته و وضعیت کنونی او و افزایش فشار بر دولت ایران جهت آزادی فوری وی خواهد بود.
‎نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در طول فعالیت‌های مدنی خود تاکنون ٤ بار بازداشت و ٣ بار در دادگاه‌های انقلاب ایران محاکمه شده است. او از تاریخ ١٥ اردیبهشت ماه ١٣٩٥ برای اجرای حکم ٦ سال حبس تعزیری با هجوم نیروهای امنیتی وابسته به وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی همچنین در زمان حضور در زندان طی حکمی در اردیبهشت ماه 1395 به ١٦ سال حبس تعزیری دیگر محکوم شده است. از اتهامات او می‌توان به "عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر"، "تلاش برای لغو حکم اعدام از طریق مشارکت در راه اندازی کمپین لگام" و دیدار با کاترین اشتون، مسئول سابق سیاست خارجی" اتحادیه اروپا اشاره کرد.
‎وی طی نامه‌ای از زندان در واکنش به تایید حکم ١٦ سال حبس تعزیری خود در دادگاه انقلاب چنین آورده است: « من یک فعال حقوق بشرم. سال‌ها است هر آنچه که به‌موجب انسان، زن، مادر، همسر و شهروند بودنم محق آن بودم، ظالمانه از من گرفته شده است. اما هنوز نتوانسته‌اند عشق و آرمانم را از دل و جان برگیرند و همین برای بودنم کافی است.»
‎نرگس محمدی که به دلیل فشار دوران بازجویی، بازداشت‌های مکرر و تحمل زندان به بیماری اعصاب و فلج عضلانی مبتلا شده است، بیماری‌اش در زندان تشدید و بارها دچار تشنج شده است. این در حالی است که به دلیل بیماری‌های متعدد بر اساس رأی پزشکی قانونی و تایید محاکم قضائی، حکم عدم تحمل کیفر برای او صادر شده است. او نماد یک زن ایرانی آگاه، مستقل و مبارز است که با وجود مشکلات متعدد و داشتن دو فرزند از احقاق خواسته و آرمان های برحقش از پای ننشته است.
‎برنامه آزادی نرگس محمدی که با نماد #FreeNarges در شبکه‌های اجتماعی پیشتر در حمایت از خواسته وی (اجازه برقراری تماس با فرزندانش پس از یک سال) در زمان اعتصاب غذای 20 روزه او معرفی شده است.
‎بدیهی است خواست واحد این کارزار آزادی فوری و بی قید و شرط نرگس محمدی می‌باشد و تا زمان رسیدن به خواست به‌حق و منطقى خود به فعالیت ادامه خواهد داد.

آدرس كمپين در شبكه‌هاى اجتماعى:
FB.com/ICFreeNarges
Twitter.com/ICFreeNarges
Instagram.com/ICFreeNargrs
ايميل كمپين:
ICFreeNarges@gmail.com


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر