logo_kanoon


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر حکم زندان علیه عیسی سحرخیز را محکوم کرد
پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۶

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه‌ای، صدور حکم زندان برای عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و عضو بنیانگذار انجمن دفاع از آزادی مطبوعات را محکوم کرد.
در اطلاعیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر آمده است: «بنا بر اطلاعات دریافتی، شعبه‌ ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی روز ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ به وکیل آقای عیسی سحرخیز کاهش محکومیت وی به ۲۱ ماه زندان را اطلاع داد. قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸، روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ آقای سحرخیز را به اتهام‌های «توهین به رهبری» به‌خاطر استفاده از عبارت «کازینوی سید علی» در خاطرات خود برای توصیف اتاقی در زندان و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم کرده بود. بر اساس قانون مجازات اسلامی، مجازات توهین به رهبری حداکثر دو سال و مجازات تبلیغ علیه نظام حداکثر یک سال است.»

آقای سحرخیز در تاریخ ۱۱ آبان‌ ۱۳۹۴ به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر و به عضویت در «شبکه‌ نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی در فضای مجازی و مطبوعات کشور» متهم شد. وی پیش از محاکمه ماه‌ها در سلول انفرادی در حبس ماند.

آقای سحرخیز در دو پرونده‌ دیگرمتهم است و در خطر محکومیت به زندان به سر می‌برد. در یکی از این پرونده‌ها که در دادگاه بررسی شده، او به «نشر اکاذیب» متهم شده است. نتیجه‌ رسیدگی هنوز اعلام نشده است، اما در صورت محکومیت، او ممکن است به مجازات حداکثر دو سال زندان محکوم شود. در پرونده‌ دیگری که هنوز در دادگاه مورد رسیدگی قرار نگرفته، او به «توهین به رئیس قوه‌ی قضاییه و رئیس جمهور پیشین» متهم شده است.

برنامه‌ نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی آقای سحرخیز، اعلام کرده است: «او دارای غده‌ احتمالاً سرطانی بزرگی در بخش فوق کلیوی و مشکلات قلبی است. وی قبلاً از مراقبت پزشکی در زندان محروم شده بود و در ماه مارس ۲۰۱۶ پس از اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت خود در زندان دچار حمله‌ی قلبی و در بیمارستان بستری شد.»

برنامه‌ی نظارت یادآوری کرده است که آقای عیسی سحرخیز چندین سال است که پیوسته مورد آزار دولت‌مردان قرار دارد.

آقای سحرخیز در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۸ دستگیر و به اتهام‌های «اهانت به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به‌خاطر انتشار اظهارنظرهای انتقادی در باره‌ نتایج مورد اختلاف انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به سه سال زندان محکوم شد. گروه تحقیق حبس‌های خودسرانه سازمان ملل در سال ۲۰۱۰ محرومیت او را از آزادی خودسرانه تشخیص داد و از دولت ایران خواست برای جبران وضعیت دست به اقدام‌های متناسب بزند. در مرداد ۱۳۹۰، درحالی‏که او حبس خود را می‌گذراند، دولت‌مردان او را به اتهام‌های نامشخص «مطبوعاتی» مربوط به ۱۱ سال پیش از آن محاکمه و به ۱.۵سال زندان دیگر محکوم کردند. وی سرانجام در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۲ پس از گذراندن بیش از چهار سال در زندان آزاد شد.

در این اطلاعیه آمده است: «برنامه‌ نظارت با قاطعیت حکم تازه‌ی زندان آقای عیسی سحرخیز و تداوم تعقیب و آزار قضایی او را محکوم می‌کند. این آزار به‌طورِ آشکار به قصد تنبیه او به‌خاطر فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری او انجام می‌شود.»

برنامه‌ی نظارت در اطلاعیه خود دولت‌مردان ایران را با تأکید فراخوانده است تا فوری و بدون‌ قید و شرط، آقای عیسی سحرخیز را آزاد کنند و به کلیه‌ آزارها علیه او پایان دهند.

برنامه‌ی نظارت به دولت‌مردان ایران تأکید کرده است که تا زمانی که اتهام‌های آقای سحرخیز لغو نشده، آنها باید اطمینان حاصل کنند که شرایط حبس وی انسانی است و کلیه‌ رویه‌های قضایی علیه او در سازگاری کامل با حق محاکمه‌ی عادلانه بر اساس حقوق بین‌المللی انجام می‌شود.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر