logo_kanoon


عفو بین‌الملل: مراقبت‌های پزشکی
از زندانیان عقیدتی و سیاسی دریغ می‌شود
يکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۴ ژوييه ۲۰۱۶

سازمان عفو بین‌الملل در تازه ترین گزارش خود با عنوان "به گروگان گرفتن سلامت" گفته است که مقام‌های ایرانی مراقبت‌های پزشکی را از زندانیان عقیدتی و سیاسی دریغ می‌کنند.
به گزارش بی بی سی، در گزارش جدید این سازمان از مقام های ایرانی به دلیل "رفتار بی رحمانه" با زندانیان سیاسی و عقیدتی و "بازی با جان" آنها انتقاد شده است.
گزارش ۴۵ صفحه ای عفو بین الملل می گوید که رفتار مقام های ایرانی با زندانیان سیاسی آنها را با "خطر معلولیت جسمی یا دیگر آسیب‌های دائمی" رو به رو کرده است.
نرگس محمدی، امید کوکبی، فرهاد اطلسی، علیرضا گلی پور، رمضان احمد کمال، جابر صخراوی و علیرضا رسولی از جمله افرادی هستند که عفو بین الملل می گوید دفتر دادستانی در اغلب موارد حاضر به دادن اجازه انتقال آنها به بیمارستان و یا فرستادنشان به مرخصی درمانی نیست و "حتی توصیه پزشکان را نیز نادیده می‌گیرد و انکار می‌کند".
عفو بین الملل این شرایط را مغایر با تعهدات بین المللی ایران خوانده و خواستار توقف فوری این اقدامات شده است.
__________________________________________________
نمونه ای از اقدامات مقام های ایرانی در گزارش عفو بین الملل
غل و زنجیر کردن بیماران به تخت که باعث اخلال در روند درمان رنج و درد بیشتر و کبودی دست و پای‌ آنها شده است.
همدستی برخی پزشکان زندان در سوء رفتار با زندانیان بیمار. زندانیانی که عفو بین‌الملل با آن‌ها مصاحبه کرده به مواردی اشاره کرده‌اند که پزشکان بیماری های جدی این زندانیان را کم اهمیت جلوه داده‌اند و به جای درمان، تنها آرام‌بخش یا مسکن به آنها داده‌اند.
در مواردی از دسترسی زندانی بیمار به خدمات درمانی به عنوان ابزاری برای گرفتن اعتراف یا ابراز توبه و پشیمانی استفاده می‌شود.
دادستان‌ها به کرات اجازه نمی‌دهند زندانیان بیمار به بیمارستان اعزام شوند در حالی که امکان دسترسی به نیازهای درمانی آنها در زندان فراهم نیست و از اعطا یا تمدید مرخصی درمانی به زندانیان بیمار نیز بر خلاف توصیه صریح پزشکان سر باز می‌زنند.
__________________________________________________
از جمله چندین نفری که در این گزارش به وضعیت آنها اشاره شده، امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک با تخصص لیزر در دانشگاه آستین تگزاس است که اوایل خردادماه امسال بعد از ۵ سال و ۴ ماه زندان بدون مرخصی، با وثیقه نیم میلیارد تومانی برای درمان سرطان کلیه اش به مرخصی استعلاجی فرستاده شد.
عفو بین الملل یک سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر است که مقر آن در لندن واقع است.
گزارش های این سازمان درباره مناطق مختلفی از جهان است که در آن نقض حقوق بشر صورت می گیرد.
به غیر از گزارش های مربوط به ایران که به طور معمول بازتابی در رسانه های دولتی این کشور ندارد، محتوی این گزارش ها درباره سایر نقاط جهان معمولا منتشر می شود و در مواردی برخی مقام های ایران هم به آن استناد می کنند.برگرفته از: بی بی سی

send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر