logo_kanoon


فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
و سازمان‌های عضو آن:
از اهدای مدال «شهر پاریس»
به زندانی سیاسی ایرانی استقبال می‌کنیم
چهار شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۴ مه ۲۰۱۶

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های ایرانی عضو آن ـ جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشرـ با صدور اطلاعیه‌ای مطبوعاتی از اهدای مدال «شهر پاریس» به روزنامه‌نگاران تحت تعقیب در سراسر جهان، و در میان آنها نرگس محمدی ـ سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ـ استقبال کردند.
متن اطلاعیه فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های ایرانی عضو آن ـ جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشرـ به شرح زیر است:
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های ایرانی عضو آن ـ جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشر ـ از اهدای مدال «شهر پاریس» به روزنامه‌نگاران تحت تعقیب در سراسر جهان، و در میان آنها نرگس محمدی ـ سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ـ استقبال می‌کنند.
در مراسمی که روز ۲ مه ۲۰۱۶ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵) در تئاتر رون پوئن برگزار شد، شهردار پاریس خانم آن هیدالگو مدال ها را به چهار روزنامه‌نگار مورد پشتیبانی گزارش‌گران بدون مرز اهدا کرد و آنها «قهرمانان آزادی اطلاع رسانی» توصیف شدند: آقای جان دوندار (ترکیه)، آقای آنتوان کابوراهه (بروندی)، آقای لطف الله نجف‌زاده (افغانستان) و خانم نرگس محمدی (ایران).
خانم محمدی از اردیبهشت ۱۳۹۴ قربانی حبس خودسرانه است و در حال حاضر حکم شش سال زندان را به اتهام‌هایی مرتبط با فعالیت حقوق بشری در ایران می‌گذراند. او دچار فلج عضلانی و آمبولی ریه است. در مهر ماه ۱۳۹۴ که او از زندان به بیمارستان منتقل شد، وی را با دستبند به تخت بستند و زیر مراقبت ۲۴ ساعته قرار دادند.
در مراسم پاریس که همسر تبعیدی او آقای رحمانی مدال را به نماینده‏گی از او دریافت کرد پیام او به مراسم خوانده شد. در این پیام، خانم محمدی به مشکلات روزنامه‌نگاری در ایران اشاره کرد و گفت: «سه بار در ۱۲ سال گذشته محاکمه شده‌ام. بار اول برای مصاحبه‌ها و نوشته‌هایم در رابطه با زندانیان سیاسی و عقیدتی ، بار دوم در رابطه با فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر ... و یک بار دیگر به دلیل اعتراض به نقض حقوق بشر... در مورد نقد قوانین و رفتار تبعیض آمیز علیه زنان، اعتراض به اعدام و به ویژه پیگیری اعدام کودکان زیر ۱۸ سال ... بیان چنین نقدهایی در مطبوعات ایران غیرممکن است و منجر به توقیف شدن روزنامه می‌شود... منتقدان... اگر بخواهند انتقادات و عقاید خودشان را از طریق رسانه های خارجی اعلام کنند، به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه می‌شوند.»
سازمان‌های ما اعلام کردند: دولت‌مردان ایران باید سلامت جسمی و روانی خانم محمدی را تضمین و او را فوری و بدون‌ قید و شرط آزاد کنند. سازمان‌های ما همچنین خواهان پایان یافتن هر گونه آزار و تعقیب ـ از جمله در سطح قضایی- علیه همه‌ روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر در ایران و سراسر جهان هستند.
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)
و سازمان‌های ایرانی عضو آن
کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)
جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر