logo_kanoon


شیرین عبادی
در گفت‌وگو با کریستین امانپور:
جنگ من
برای حقوق بشر در ایران
سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۹ آپريل ۲۰۱۶

ebadi15.jpg
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پی انتشار کتاب جدیدش، در گفت‌وگویی با کریستین امانپور به سؤال‌های این خبرنگار شبکه «سی ان ان» در خصوص زندگی‌ و فعالیت‌هایش و همچنین کتاب جدیدش پاسخ گفت.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن کامل گفت‌وگوی خانم امانپور با خانم عبادی به شرح زیر است:

کریستین امانپور: ایران کارش، همسرش و خانه‌اش را از او گرفت اما مدافع حقوق بشر، شیرین عبادی گفت که او هرگز تسلیم نمی‌‌شود. برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ زندگی‌اش را صرف بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران کرده است. او اولین قاضی زن در ایران است، هر چند که بعد از انقلاب سال ۱۹۷۹ به وکالت تنزل داده شد. من او را بیست سال پیش در تهران دیدم، وقتی‌ وکالت مادر آرین، دختر کوچکی که تحت حضانت پدر معتادش کشته شده بود را بر عهده داشت.
شیرین عبادی: اگر پدر آرین او را جلوی همه با دستانش خفه کرده بود، مجازات نمی‌‌شد.
امانپور: روحانیون، دادگاه این را نمی‌‌فهمیدند که او شرایط نامناسبی داشت ولی هنوز بچه باید در اختیار پدر بود تا زمانی‌ که کشته شد.
عبادی: دادگاه مسئول است در قتل آرین، قانون مسئول است در قتل آرین، آموزش و پرورش مسئول است در قتل آرین. فقط پدرش نبود که او را کشت.
امانپور: و این پرونده‌ای بود که موجب تغییر قانون حضانت و همچنین منجر به جایزه نوبل برای شیرین عبادی شد.
الان در تبعید، او کتاب «تا زمانی‌ که آزاد شویم: جنگ من برای حقوق بشر در ایران» را نوشته است. او با من در استودیو است برای صحبت در مورد داستان فوق العاده‌اش.
شیرین عبادی به برنامه خوش آمدید. اجازه بدهید در مورد آخرین اخباری که از ایران بیرون می‌‌آید از شما بپرسم. این هفته عفو بین الملل گفته نود درصد اعدام‌ها که در سال گذشته ثبت شده است، در ایران، پاکستان و عربستان سعودی صورت گرفته است. رئیس حقوق بشر ایران، آقای لاریجانی به من گفت که قرار است قانون را تعدیل کنند مخصوصاً در مورد اعدام‌های مربوط به مواد مخدر. آیا فکر می‌‌کنید درصد اعدام‌ها در ایران پایین می‌‌آید؟
شیرین عبادی: اعدام‌ها در ایران خیلی‌ زیاد است و سال‌ها است که دولت ایران حرف این را می‌زند که می‌‌خواهد مجازات مرگ را برای جرائم مربوط به مواد مخدر از بین ببرد اما تاکنون اقدام مثبتی انجام نداده‌اند و قانونی‌ در این خصوص به مجلس داده نشده است و ایران فقط حرف می‌‌زند اما مخالفت با اعدام در ایران خیلی‌ زیاد است.
امانپور: در مورد زندانی‌ها چی؟ به نظر می‌رسد خیلی از مردم را به زندان می‌برند، نه فقط ایرانی‌ها، بلکه برای مثال ایرانی ـ آمریکائی‌ها هم به زندان برده شده‌اند. آخرین مورد یک مرد ۸۰ ساله است. باقر نمازی که برای یونیسف کار می‌کرد و برای دیدن پسرش سیامک که یک بیزنس من در ایران است که او هم الان در زندان است، به ایران رفته بود. باقر نمازی مشکل سلامتی‌ دارد و کسی‌ از وضعیت او خبر ندارد، چرا اینطور است؟ او که آمریکایی است.
عبادی: باقر نمازی مثل جیسون رضاییان و امیر حکمتی، گروگان حکومت ایران ا‌ست و به نظر من حکومت ایران او را آزاد خواهد کرد اما در قبال امتیازی که می‌‌گیرد.
می‌خواهم بگویم که یک آمریکایی- لبنانی هم در زندان است که او به دعوت معاون رئیس جمهور، برای شرکت در یک کنفرانس‌ به ایران رفته بود و در واقع وقتی‌ می‌خواست از ایران خارج شود در راه فرودگاه مأموران امنیتی او را ربودند و به زندان بردند و الان بیش از هشت ماه است که در زندان است و او یک آمریکایی- لبنانی است و همانطور که گفتم به دعوت معاون رئیس جمهور به ایران رفته بود.

امانپور: الان که شرایط عوض شده و روابط تجاری با ایران از سر گرفته شده است، آمریکا و اروپا چه کار باید کنند و چه کار می‌شود کرد و چه فشاری دنیا باید روی حقوق بشر در ایران بیاورد.
عبادی: مهم‌ترین مشکل مسأله سیاست خارجی‌ دولت ایران و دخالت در سایر کشور‌ها ا‌ست؛ مثلا نیروهایی که سال‌ها به سوریه می‌‌فرستاد و همچنین دخالت در بحرین، یمن و عراق و در مورد سیاست داخلی متأسفانه وضعیت حقوق بشر بدتر شده و بعد از روی کار آمدن دولت روحانی،‌ اوضاع بهتر نشده است.
امانپور: چرا نه، او که قول داده بود اوضاع را بهتر کند، آزادی‌های بیشتری بیاورد، او میانه‌رو است و مردم برای همین به او رأی دادند.
عبادی: حتی اگر آقای روحانی‌ بخواهد کاری انجام دهد، قدرت آن‌ را ندارد چون بر اساس قانون اساسی‌ همه اختیارت بر می‌‌گردد به رهبر، آقای خامنه ای.
امانپور: اجازه بدهید یک سؤال در مورد وضعیت شخصی شما بپرسم. شما دیگر در ایران زندگی‌ نمی‌‌کنید، در خطر بودید، برای شوهرتان دام گذاشتد. آنها زندگی‌ شما و ازدواجتان را از بین بردند، اموال شما را گرفتند و حقوق شما را نقض کردند، چقدر دردناک بود اینکه همسرتان را علیه شما کردند؟
عبادی: طبق یک سناریوی کثیف که مأموران امنیتی طراحی کرده بودند، زنی از کارمندان خودشان را سر راه همسر من گذاشتند و در یک شرایط ناگوار، از آنها فیلمردری کردند و به استناد همان فیلم، همسر من را همان شب دستگیر کردند، بردند دادگاه و حکم سنگسار برایش صادر کردند و در شرایطی که منتظر اجرای سنگسار بود، به او گفتند که تنها راه نجاتش این است که بیاد جلوی تلویزیون و چیزهایی که آنها می‌‌گویند را تکرار کند. بعد از چند بار تمرین، فیلمی که تهیه شد را در واقع دو بار پخش کردند تا همه ببیند و قبل از پخش فیلم، مجری تلویزیون گفت ببینید زنی‌ که قهرمان شما است چگونه رفتار می‌کند و شوهرش چگونه در مورد او قضاوت می‌‌کند.
امانپور: وکلای حقوق بشری در ایران چگونه الان کار می کنند؟
عبادی: می‌توانم بگویم که فعالیت‌های حقوق بشری به صورت زیر زمینی‌ انجام می‌‌شود.
امانپور: بیش از ۱۰ سال پیش شما جایزه نوبل را بردید، آیا فکر می‌‌کردید که الان به جای اینکه در ایران کار کنید، در تبعید باشید؟
عبادی: به هر حال می‌‌دانستم که فعالیت برای حقوق بشر در یک کشور غیر دموکراتیک راحت نیست و خودم را برای هر مسأله ای آماده کرده بودم. متأسفانه همکاران من در زندان هستند و مرکز ما را بستند اما این هزینه‌ای است که ما باید برای دموکراسی در ایران بپردازیم.
امانپور: خیلی ممنون خانم عبادی.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر