logo_kanoon


پیام رسانه‌ای کانون مدافعان حقوق بشر
و سه سازمان دیگر مدافع حقوق بشر
گفت‌وگو درباره‌ سوریه نباید باعث انحراف از توجه به وضعیت وخیم حقوق بشر درایران شود
يکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵ نوامبر ۲۰۱۵

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن در فرانسه و ایران- جامعه‌ی حقوق بشر فرانسه، کانون مدافعان حقوق بشر و جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران- با انتشار پیام رسانه‌ای مشترک، نسبت به سفر رییس جمهوری ایران به فرانسه واکنش نشان دادند.
متن کامل پیام رسانه‌ای مشترک این چهار سازمان مدافع حقوق بشر که در تاریخ جمعه 13 نوامبر 2015 (22 آبان 1394) و در پاریس منتشر شده، به شرح زیر است:
حقوق بشر در ایران باید در رأسِ گفت‌وگوهای روحانی و اولاند در دیدار روز سه‌شنبه 17 نوامبر آنها قرار گیرد. شمار موارد نقض حقوق بشر از زمان انتخاب رئیس جمهوری کنونی در ایران افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است و گفت‌وگو درباره‌ی سوریه نباید بر این موارد نقض حقوق بشر سایه افکند.
فدراسیون و سازمان‌های آن گفتند: «دولت‌های دمکراتیک سال‌هاست که در پناه گفت‌وگوهای هسته‌ای پنهان شده‌اند تا از طرح موضوع حقوق بشر در بحث با ایران پرهیز کنند. حالا سوریه مطرح است.»
به گزارش سازمان‌های ما:
- بیش از 800 تن در ۹ ماه اول ۲۰۱۵ اعدام شده‌اند که بیشترین تعداد از سال 1989 به بعد است؛
- دادگاه‌‎ها متهمان را به مجازات‌های غیرانسانی، مثل قطع عضو، درآوردن چشم، آزمایش بکارت، شلاق و غیره محکوم می‌کنند؛
- در حدود 1000 نفر محکومیت‌های طولانی زندان را به دلایل سیاسی یا به‌خاطر فعالیت‌های حقوق بشری سپری می‌کنند؛
- حقوق زنان زیر پا گذاشته می‌شود؛
- اقلیت‌های قومی و دینی تحت آزار هستند و بسیاری از خداباوران (بهایی، مسیحی، درویش، اهل سنت و دیگران) به‌خاطر اعتقادشان به زندان افتاده‌اند.
فدراسیون و سازمان‌های آن اعلام کردند: «هیچ کس نباید راضی باشد که با پیشرفت گفت‌وگوها درباره‌ی سوریه، وضع حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شود. کلیه‌ی طرف‌های مربوط، از جمله فرانسه، باید رویکردی جهانی و منسجم در پیش بگیرند.»
سه مدافع حقوق بشر عضو سازمانِ عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر هم اکنون در ایران در زندان به سر می‌برند: نرگس محمدی، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده. سازمان‌های ما از آقای اولاند می‌خواهند از همتای ایرانی خود خواستار آزادی آنها و کلیه‌ی مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران شود.
رئیس جمهور فرانسه بایستی از فرصتِ موجود در این دیدار، استفاده کند و خواهان تضمین برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و شفاف ـ در سازگاری با میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران تصویب کرده است ـ در فوریه 2016 شود.
برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران، نگاه کنید به:
http://en.freedom-defenders.org/
فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)
جامعه‌ی حقوق بشر فرانسه (LDH)
کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)
جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر