logo_kanoon


در جمع 80 شهردار از 60 کشور جهان
شیرین عبادی خواستار تلاش
برای رفع حصر موسوی، کروبی و خانم رهنورد شد
دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹ نوامبر ۲۰۱۵

ebadi_italia.jpg
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل در جمع هشتاد شهردار از شصت کشور جهان در ایتالیا، حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را خلاف موازین حقوق بشر دانست و خواستار تلاش برای رفع حصر آنان و آزادی کلیه زندانیان سیاسی در ایران شد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی این سخنان را در مراسم افتتاحیه نشست سه روزه «وحدت در کثرت» با محور آرمان‎های صلح در شهر فلورانس در کشور ایتالیا بیان کرد.
این سمینار از تاریخ پنجم تا هشتم نوامبر با حضور شهرداران شهرهای برخی کشورهای جهان که با مشکل‌های پناهندگی و مهاجرت و بیکاری و بزه‌کاری درگیر هستند، برگزار شد.
پنجم نوامبر، سالروز درگذشت «جورجو لاپیرا»، شهردار شهردار شهر فلورانس در سال‌های بین ۱۹۵۱ و ۱۹۶۵ است که اولین کنفرانس شهرداران شهرهای جهان را برای برقراری صلح جهانی در ۲ اکتبر ۱۹۵۵ در زمان جنگ سرد برگزار کرد.
از همین رو خانم عبادی در مراسم افتتاحیه سمینار شهرداران که با هدف بررسی عواملی که می‌توانند صلح و امنیت را تهدید کنند، برگزار می‌شد، از جنگ‌های نیابتی در منطقه خاورمیانه انتقاد کرد. او در ادامه با انتقاد از سیاست‌های برخی کشورها از جمله امریکا، اسرائیل، روسیه، عربستان و ایران در منطقه خاورمیانه، خواستار اقدام‌های مناسب این کشورها در جهت مسئولیت‌های بین‌المللی‌شان برای ایجاد صلح و امنیت در جهان شد.
همچنین همزمان با برگزاری نشست سه روزه «وحدت در کثرت» با محور آرمان‎های صلح در شهر فلورانس، مراسم شانزدهمین جایزه دو سالانه «گالیله 2000» نیز برگزار و از شش نفر که به اعتقاد هیت داوری این جایزه، به پيشبرد صلح از طريق فرهنگ وهنر كمك مى‌كنند، تقدیر شد. نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر یکی از برندگان جایزه سال 2015 «گاليله 2000» بود. بر همین اساس تقی رحمانی، همسر خانم محمدی نیز در این مراسم شرکت داشت.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر