logo_kanoon


نرگس محمدی پس از تشنج، در بیمارستان بستری شد
دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲ اکتبر ۲۰۱۵

narges_mohammadi2.jpg
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز یکشنبه نوزدهم مهر ماه 1394 در پی تشنج در زندان، به بیمارستان منتقل و بستری شد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم محمدی در حال حاضر به‌صورت تحت الحفظ در بیمارستان بستری است.
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی در گفت‌وگویی کوتاه با سایت کانون مدافعان حقوق بشر گفت که شرایط نگهداری خانم محمدی در بیمارستان باید معقول باشد تا تحت فشار عصبی قرار نگیرد، بنابراین ایجاد شرایط نامناسب مانند بستن به تخت، روند درمان او را عقب می‌اندازد.
پزشک‌های متخصص در خصوص دو بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی که خانم محمدی به آنها مبتلا است، معتقد هستند که این بیماری‌ها در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید شده و در نهایت در پی بی‌توجهی می‌توانند جان بیمار را به خطر بیاندازند.
براین اساس آقای رحمانی گفت که فراهم نکردن شرایط مناسب و همچنین تعلل در معالجه همسرش، خطر معلولیت او را افزایش می‌دهد.
خانم محمدی چهاردهم مهرماه در پی برخورد نامناسب یکی از مأموران زندان اوین با او به‎هنگام انتقالش برای تزریق آمپول هپارین، دچار فشار عصبی و بالا رفتن فشار خون می‌شود که این امر منجر به انتقال او به بهداری زندان اوین شده است.
همچنین خانم محمدی روز پانزدهم مهرماه بعد از تشنج شدید، به بیمارستان امام خمینی منتقل می‌شود. تشخيص پزشك‌های متخصص مغز و اعصاب اين بيمارستان، تشنج ناشی از فشار عصبی بوده است. پزشك‌های متخصص مغز و اعصاب بيمارستان امام خمينی، دستور پزشكی مبنی بر اعزام فوری و تحت درمان و بررسی قرار گرفتن بیماری توسط پزشكان متخصص پيشين او كه از سابقه بيماری مطلع هستند را صادر می‌کنند؛ دستوری که اجرا نمی‌شود.
اين در حالی است كه پيش‌تر از اين در تاريخ یازدهم مهرماه، پزشك متخصص مغز و اعصاب خانم محمدی كه پس از پنج ماه موفق به معاينه او شده بود، دستور پزشكی برای بستری شدنش در بيمارستان را داده بود.
نرگس محمدی از سال 1389 و پس از نگهداری در سلول‌های انفرادی بند ٢٠٩ دچار بيماری‌های عصبی شد. بیماری او در سال 1391 و در پی بازداشت مجددش در زندان زنجان تشديد و به بيمارستان منتقل شد. از همین رو مقام‌های مسئول براساس نظر پزشک‌های متخصص و همچنین پزشکی قانونی مبنی براین‌که فضای زندان، خانم محمدی را برای فلج عضلانی مستعد می‌کند، با آزادی او برای ادامه درمان، موافقت کرده بودند.
با این حال، نرگس محمدی در تاریخ 15 اردیبهشت ماه 1394 بدون دریافت احضاریه‌ای، توسط نیروهای امنیتی- قضایی در منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
تقی رحمانی در پی انتشار خبر تشدید بیماری نرگس محمدی در زندان گفت که مسئولیت تعلل در درمان همسرش که می‌تواند خطر جانی برای او به همراه داشته باشد، برعهده مقام‌های امنیتی و قضائی است.


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر