logo_kanoon


وکلای بی حقوق
مراسم بزرگداشت روز جهانی وکلای در خطر
با یاد عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده برگزار شد
جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۳۰ ژانويه ۲۰۱۵

t.soltani.jpg
مراسم بزرگداشت «روز جهانی وکلای در خطر» روز 24 ژانویه 2015 با حضور جمعی از وکلا و فعالان حقوق بشر در شهر نورنبرگ آلمان برگزار شد.
شیرین عبادی، برندۀ جایزۀ صلح نوبل در مراسم «روز جهانی وکلای در خطر» که توسط سازمان عفو بین الملل و کانون وکلای شهر نورنبرگ برگذار شد، شرکت داشت.
اتحادیۀ وکلای اروپا 24 ژانویه را به عنوان «روز وکلای در خطر» نامگذاری کرده است.
28 سال پیش در روز 24 ژانویه، چهار نفر از وکلای اتحادیۀ اسپانیا به همراه یک کارمند، در محل کار خود توسط نئوفاشیست‌ها به قتل رسیدند.
بر این اساس اتحادیۀ وکلای اروپا، پنج سال قبل تصمیم گرفت تا برای جلوگیری از زایل شدن این واقعه و حمایت از کار وکلا در سراسر جهان، 24 ژانویه را به‌عنوان روز «روز وکلای در خطر» نامگذاری کند.
خانم کریستینه روت، وکیل و فعال حقوق بشر شهر نورنبرگ در آغاز این مراسم گفت که این حرکت محتاج دست‌ها و فکر و قلب‌های بسیاری است.
او از همه خواست تا در جهت این تلاش، یاری کنند. خانم کریستینه روت گفت که شور حاکم بر این برنامه نشان داد که دست‌ها و قلب‌های بسیاری آمادۀ حمایت از این حرکت است. (عکس شماره 1)
آقای اولریش مالی، شهردار کل شهر نورنبرگ نیز به‌عنوان خوش‌آمدگویی از حضور خانم شیرین عبادی در این برنامه تشکر کرد. او با اشاره به یکی از سخنرانی‌های خانم عبادی، از او نقل کرد که «بدون حاکمیت قانون ِ متکی بر رعایت حقوق شهروندی نه امکان جامعه‌ای عادلانه و نه امکان اعتلای آن خواهد بود.» (عکس شماره 2)
در ادامه برنامه، پنج حقوقدان، فشرده‌ای از زندگی و مبارزۀ حقوق بشری پنج نفر از همکاران خود را از کشورهای عربستان سعودی، قرقیزستان، روسیه، امارات متحدۀ عربی و ایران بیان کردند.
سخنان آنان بر این نکته متمرکز بود که این وکلا در شرایطی سخت و غیر انسانی در زندان‌های مخوف بدون هر گونه حقوقی زندانی هستند؛ «برخی از آنها به حبس ابد و برخی دیگر به حبس‌های طولانی محکوم شده ا ند، تنها به دلیل تکریم نکردن در برابر قدرت و داشتن شرافت کاری و پافشاری بر اجرای قانون برای آشکار ساختن پرونده‌های مسکوت شده.» (عکس شماره 3 تا 7)
خانم پاتریسیا لیتن، فرزند هانس لیتن برگ هایی از کتاب مادر بزرگ خود- مادر هانس لیتن- را خواند.
هانس لیتن، وکیل ِ جوانی که در سال 1931 در دادگاهی موسوم به «محاکمۀ ادن»، هیتلر را به عنوان شاهد فرا می‌خواند و رسوایش می‌کند و به همین دلیل فاشیست‌ها از او کینه به دل می گیرند و در آغاز قدرت‌گیری او را دستگیر کرده و سال‌ها در زندان تحت شکنجه قرار می‌دهند؛ به طوری که او در سال1938 پس از تحمل شکنجه و فشارهای بسیار، دست به خودکشی می‌زند. چند سال بعد مادر او در تبعید کتابی تحت عنوان «مادری در مبارزه علیه هیتلر» نوشت. (عکس شماره 8)
موسقی سنتور و تنبک توسط هانس شاندرل و یک نوازنده جوان ایرانی گاهی در پس زمینه و گاهی در پیش زمینه، برنامه را پوشش موسیقیایی می‌دادند.
گروه کر فیلارمونیک شهر نورنبرگ نیز در ابتدای مراسم با خواندن قطعات زندانیانِ نابوکو و در پایان مراسم با سرود مولدا از برتولت برشت، برنامه را همراهی کرد. (عکس شماره 9 تا 11)
خانم عبادی نیز که برای شرکت در این مراسم به المان سفر کرده بود از وکلایی صحبت کرد که به دفاع قانونی از زندانیان سیاسی پرداخته‌اند و بدین وسیله خود مورد پیگرد قرار گرفته و زندانی شده‌اند.
خانم عبادی در کنار عبدالفتاح سلطانی از وکلای دیگری چون محمد سیف زاده و چندین وکیل دیگر که اکنون در زندان به‌سر می برند نام برد و از اهمیت کار و پایداری آنها در دفاع از حقوق انسانی این وکلا سخن گفت.
خانم عبادی با ذکر تجربه‌های خود از زندان، از سر فرازی مبارزه در راه آزادی در برابر اختناق سخن گفت و از آن با عنوان سلاحی قوی تر و رمز پیروزی یاد کرد. (عکس شماره 12 تا 14)
در پایان مراسم، مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی شعری از برتولت برشت را نقل کرد:
"بزرگ" در اوج نمی ماند ، و "کوچک" خرد
" شب" را پیش از دوازده ساعت نیست
سپس صبح برخواهد دمید (عکس شماره 15)

1)


2)


3)


4)


5)


6)


7)


8)


9)


10)


11)


12)


13)


14)


15)


عکس‌ها از:
کریستینه فولک
فرشید آهی


send page email page     print version print


                   


نظر شما؟

نام:

عنوان:

نظر:
codeimgکد را اينجا وارد کنيد:


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر