logo_kanoon


از سوی محمد سیف‌زاده و 22 زندانی دیگر صورت گرفت
راه‌اندازی کمپین "تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر"
جمعه ۵ دی ۱۳۹۳ - ۲۶ دسامبر ۲۰۱۴

سید محمد سیف‌زاده و 22 زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر در زندان رجایی شهر با انتشار متنی، کمپین "تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" را راه‌اندازی کردند.
این 23 زندانی سیاسی و عقیدتی هدف خود را از راه‌اندازی این کمپین، تلاش برای اجرای کامل و دقیق "اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" عنوان کرده‌اند.
حسن آشتیانی، بهنام ابراهیم زده، وحید اصغری، رسول بداقی، بهروز توکلی، وحید تیز فهم، لطیف حسینی، افشین حیرتیان، کیوان رحیمیان، سعید رضایی، شاهرخ زمانی‌، سید محمد سیف زاده، ایقان شهیدی، سیامک صدری، حشمت الله طبرزدی، سعید عابدینی، فرهاد فهندژ، اصغر قطان، سعید ماسوری، کامران مرتضایی، فؤأد مقدّم، اسدالله هادی، شهرام احمدى امضا کنندگان متن بیانیه راه اندازی کمپین "تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" هستند.
تاکنون جمعی از فعالان مدنی و سیاسی از این کمپین حمایت کرده‌اند.
متن بیانیه 23 زندانی سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان رجایی شهر در خصوص راه‌اندازی کمپین "تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" به شرح زیر است:

بیایید تلاش کنیم

هموطنان گرامی!

شصت و شش سال پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعلامیه ای به تصویب رسید که به دنبال هزاران سال تلاش و مبارزات بشر در جهت " شناسایی حیثیت ذاتی كليه اعضای خانواده ی بشری و حقوق یکسان و انتقال نا پذیر آن " به دست آمده است. مجمع عمومی در دهم دسامبر 1948 این اعلامیه را در 30 ماده به عنوان " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر " تصویب و منتشر و آن را به عنوان " آرمان مشترکی برای تمام مردم و کلیه ی ملل "اعلام كرد.
در سال 1354 پس از تصویب در مجلس شورای ملی، این اعلامیه نیز از جمله قوانین و مقررات ایران گردید.

همچنین به موجب اصول 3 و 9 و 77 قانون اساسی کنونی ایران و نیز ماده ی 9 قانون مدنی فعلی که حکومت مدعی است این قوانین بر اساس دستورات قرآنی و از جمله فرمان " اوفوا بالعقود " می باشد، پس اعلامیه از جمله قوانین و قواعد الزام آور بوده و به لحاظ ماهیت جهانشمولی اش و تعهدات مندرج در متن پیش نویس که در تاریخ فوق به تصویب رسید، بر کلیه ی قوانین داخلی (اساسی و عادی) رجحان و برتری دارد و قبول بدون قید و شرط این اعلامیه حکایت از آن دارد که اضافه کردن هرگونه قید و شرطی صرفا برای فرار از اجرای تعهدات مندرج در آن بوده و فاقد وجاهت قانونی و شرعی می باشد. مطالعه ی این اعلامیه و مقایسه ی تطبیقی آن با برخی از مواد قانون اساسی موجود، نشان می دهد که برخلاف بسیاری از گفته ها، تضادی میان آنها وجود ندارد و بنا بر این هیچ بهانه ای برای عدم اجرای این اعلامیه ی جهانی پذیرفته نیست.

هم وطنان گرامی!

اکنون که به نوزدهم آذر سالروز تصویب این اعلامیه نزدیک می شویم باید پرسید که چرا پس از گذشت بیش از یک قرن از انقلاب مشروطه با اهداف قانون گرایی و داشتن (عدالت خانه ی عظمی) برای یکسانی حقوق و یکسان زیستن در پناه قانون و قبول " اعلامیه ی جهانی حقوق بشر " قانون گرایی در میهن ما نهادینه نمی شود و به کرات حقوق بنیادین فوق نقض گردیده است. نمونه ی بارز چنین نقض حقوقی در مورد کسانی است که به لحاظ داشتن آراء و عقاید متفاوت سیاسی و عقیدتی در دادگاههای غیر قانونی و به صورت غیر منصفانه و غیر قانونی مورد تعقیب قرار گرفته و محکوم می گردند.
ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجائی شهر، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق "اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" از کلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه اندازی و شرکت در کمپین "تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" نشان دهیم که ایرانیان خواهان "آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر" هستند.
بیائید تلاش کنیم برای "ظهور دنیايي که در آن افراد بشر در بیان و عقیده آزاد و از ترس، فقر، جهل و ستم فارغ باشند". بیائید برای "حقوق اساسی‌ بشر و مقام و ارزش فرد انسان" تلاش کنیم. مطمئن باشیم که چنین تلاشی، " حسن تفاهم مشترکی نسبت به این حقوق و آزادی ها" را به وجود خواهد آورد. "کمپین " تلاش و عزم راسخ یکایک ما را برای رسیدن به دنیای بهتر و پیشرفت فردی و اجتماعی، نشان خواهد داد. بیائید تلاش کنیم و با راه اندازی و شرکت در کمپین فوق خواست اصلی‌ خود را به وجدان بیدار و آگاه جهانیان اعلام نماییم. آري اجرای بدون قید و شرط اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر و میثاقین خواست و آرزوی ماست.
۱- حسن آشتیانی، ۲- بهنام ابراهیم زده، ۳- وحید اصغری، ۴- رسول بداقی، ۵- بهروز توکلی، ۶- وحید تیز فهم، ۷- لطیف حسینی، ۸- افشین حیرتیان، ۹- کیوان رحیمیان، ۱۰- سعید رضایی، ۱۱ شاهرخ زمانی‌، ۱۲- سید محمد سیف زاده، ۱۳- ایقان شهیدی، ۱۴- سیامک صدری، ۱۵- حشمت اله طبرزدی، ۱۶- سعید عابدینی، ۱۷- فرهاد فهندژ، ۱۸- اصغر قطان، ۱۹- سعید ماسوری، ۲۰- کامران مرتضایی، ۲۱- فؤأد مقدّم، ۲۲- اسدالله هادی، ۲۳- شهرام احمدىsend page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر