logo_kanoon


تریبون آزاد وکلا:
طرح حمایت از آمران به معروف
و ناهیان از منکر نفی حقوق مردم است
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ - ۲۰ اکتبر ۲۰۱۴

تریبون آزاد وکلا وابسته به مرکز حامیان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» را خلاف قانون و در تناقض با حقوق عامه مردم عنوان کرد.
تریبون آزاد وکلا با انتقاد از تصویب کلیات این طرح در مجلس شورای اسلامی، آن را بهانه‌ای برای برخی از گروه‌های افراطی وابسته به حکومت در سرکوب مردم دانست و از نمایندگان مجلس خواست تا در بررسی مفاد این طرح، با تصویب نهایی آن مخالفت کنند.

متن کامل اطلاعیه تریبون آزاد وکلا به شرح زیر است:

امر به معروف و نهی از منکر که پس از انقلاب سال 57 وارد ادبیات سیاسی و حقوقی محافل ایران شد، هر از گاهی موجب تشتت و بی نظمی در جامعه ایران شده است. دخالت در حریم خصوصی شهروندان با توسل به امر به معروف و نهی از منکر در سالهای اخیر بیش از پیش حقوق شهروندی را به مخاطره انداخته است.
در تیر ماه 1393 تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی تحت عنوان “حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر” تقدیم مجلس نمودند. این طرح در ابتدا طی یک ماده واحده به منظور حمایت از کسانی که اقدام به امر معروف و نهی از منکر می کنند، تنظیم شده بود، و لیکن در مراحل مختلف و قبل از طرح در جلسه علنی مطالبی بر آن افزوده شد و تبدیل به 24 ماده گردید که در کمال تاسف کلیات آن در جلسه 16 مهر ماه مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
تصویب نهایی این طرح، دستاویزی خواهد شد برای گروه‌های افراطی و وابسته به حکومت تا با تمسک به آن در زندگی خصوصی مردم دخالت کنند. به ویژه آن که ابهام در مصادیق “معروف” و “منکر” نیز می تواند دامنه دخالت ها را گسترش داده و امنیت روانی و اجتماعی شهروندان، به خصوص زنان را با خطر جدی مواجه سازد.
از سوی دیگر این طرح با اصول مسلم حقوقی از جمله اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها و اصل برائت در تعارض کامل بوده و در تضاد با برخی از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی از جمله اصول 32 و 35 و 36 و 37 و 169 نیز می باشد.
تریبون آزاد وکلا معتقد است که طرح “حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر” طرحی فراتر از امر و نهی شرعی بوده و هدف نهایی آن ایجاد محملی برای برخی از گروه‌های افراطی وابسته به حکومت در سرکوب مردم است.
لذا از نمایندگانی که خود را منتخب مردم می دانند دعوت می شود تا با عنایت به وظیفه قانونی خویش که همانا پاسداری از حقوق و آزادی های شهروندان است، عمل کرده و مخالفت خود را با چنین طرحی اعلام دارند.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر