logo_kanoon


به پیشنهاد مؤسسه زنان نوبل صورت گرفت
لغو نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل در حمایت از دالایی لاما
شیرین عبادی و جودی ویلیامز با رهبر بودائیان تبت
دیدار و گفت و گو کردند
پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹ اکتبر ۲۰۱۴

lama_ebadi.jpg
نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل در کشور آفریقای جنوبی در پی خودداری اعضای مؤسسه زنان نوبل برای شرکت در این نشست، برگزار نشد.
این نشست قرار بود 13 اکتبر 2014 با حضور بیش از سی برنده جایزه صلح نوبل از جمله کلیه زنان برنده این جایزه در شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی برگزار شود.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، شیرین عبادی یکی از مؤسسان و عضو هیات مدیره مؤسسه زنان نوبل، دلیل انصراف این مؤسسه برای شرکت در چهاردهمین نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل در آفریقای جنوبی را ندادن ویزا به دالایی لاما- برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۸۹و رهبر در تبعید بودائیان تبت - توسط دولت افریقای جنوبی عنوان کرد.
نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل به ابتکار میخائیل گورباچف- برنده جایزه صلح نوبل ۱۹۹۰ و آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی- از سال 2000 میلادی همه ساله برگزار می شود. بررسی مهم ترین مسایل بین المللی که صلح را به خطر می اندازد، یکی از مهم ترین موضوع های مطرح شده در این نشست ها است.
در ابتدا نشست های سالانه برندگان جایزه صلح نوبل در ایتالیا برگزار می شد اما در سال های اخیر به صورت گردشی در کشور یکی از برندگان جایزه صلح نوبل برگزار می شود. از همین رو با توجه به اینکه اسقف دزموند توتو و فردریک دی کلرک- دو نفر از برندگان جایزه صلح نوبل، اهل کشور آفریقای جنوبی هستند، قرار بود نشست امسال در این کشور برگزار شود.
دالایی لاما، یکی از شرکت کنندگان در نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل بود اما دولت آفریقای جنوبی برای او ویزا صادر نکرد.
به گفته خانم عبادی در این هنگام به ابتکار مؤسسه زنان نوبل نامه ای خطاب به کلیه شرکت کنندگان در نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل نوشته شد. در این نامه از شرکت کنندگان در این نشست درخواست شد تا در حمایت از دالایی لاما و به عنوان اعتراض به دولت آفریقای جنوبی، نشست مذکور را تحریم کرده و در آن شرکت نکنند.
آنان معتقد بودند که دولت آفریقای جنوبی در اطاعت از دولت چین مانع سفر دالایی لاما به آفریقای جنوبی شده است.
دولت چین مخالف فعالیت های دالایی لاما در تبت است و آن را مضر برای این کشور می داند.
این نامه در حالی نوشته شد که کلیه اقدام های لازم برای متقاعد کردن دولت آفریقای جنوبی برای صدور ویزا برای دالایی لاما بی نتیجه مانده و مقرر شده بود تا نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل بدون حضور دالایی لاما در آفریقای جنوبی برگزار شود.
در پی اعتراض مؤسسه زنان نوبل، خواسته آنان مورد قبول سایر برندگان جایزه صلح نوبل قرار گرفت و این افراد از شرکت در این نشست خودداری کردند.
با لغو این نشست، شیرین عبادی- برنده ایرانی جایزه صلح نوبل در سال 2003- و جودی ویلیامز- برنده آمریکایی جایزه صلح نوبل- به نمایندگی از سایر زنان برنده صلح نوبل دوم اکتبر 2014 به شهر داراماسالا، محل اقامت دالایی لاما در کشور هندوستان رفتند و با او دیدار و گفت و گو کردند. آنها در این دیدار حمایت خود را از دالایی لاما اعلام کردند.
شیرین عبادی یکی از مؤسسان و عضو هیات مدیره مؤسسه زنان نوبل است.
عکس: Tenzin Choejor/OHHDL


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر