logo_kanoon


با درخواست برای گفت و گو با مقام های ایرانی
درباره نخبگان زندانی در هنگام سفر به ایران
شیرین عبادی دریافت مدال فیلدز
را به مریم میرزاخانی تبریک گفت
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶ اوت ۲۰۱۴

شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در سال 2003 در نامه ای به مریم میرزاخانی، برنده مدال فیلدز، کسب این جایزه را به او تبریک گفت.
خانم میرزاخانی اولین زنی است که این جایزه را دریافت کرده است. مدال فیلدز، یک جایزه معتبر در دنیای ریاضیات است.
خانم عبادی در این نامه همچنین از خانم میرزاخانی خواسته است تا در هنگام سفر به ایران در ژانویه سال 2015 در ملاقات با مقامات عالی‌ حکومتی در خصوص دانشمند جوان–امید کوکبی- که در زندان بسر می‌‌برد و دیگر نخبگانی که در سال‌های اخیر به جرم دگراندیشی‌ به زندان رفته اند، گفت و گو کند.
متن نامه شیرین عبادی به مریم میرزاخانی که در تاریخ 25 مرداد ماه 1393 ارسال شده، به شرح زیر است:

دختر عزیزم، خانم مریم میرزا خانی
پیروزی افتخار آمیز ات را تبریک می‌‌گویم و از این که یک “زن ایرانی” توانسته در عرصه علوم ریاضی‌ چنین خوش درخشد به همه ایرانیان، خصوصا زنان ایرانی شاد باش می‌‌گویم.
خبر گزاری ایسنا در تاریخ ۲۴ مرداد ماه اعلام کرد که برای شرکت در سومین سمینار ریاضی‌ که توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌‌شود در ژانویه ۲۰۱۵ به ایران سفر خواهی کرد . دیدن دوباره وطن و بازدید از دبیرستان و دانشگاهی که اولین پلکان ترقی علمی‌ ات بوده اند مسرت بخش است. مسلما در این سفر صاحب منصبان و دولتمردان با افتخار در کنارت ایستاده و عکس هایی به یادگار خواهند گرفت، تورا به دیدن مقامات عالی‌ حکومتی می‌‌برند و آن هنگام است که انتظار دارم از آنان سوال کنی‌ بر دیگر نخبه گان این مملکت چه رفته است؟ از امید کوکبی یاد کن- دانشمند جوانی که تقریبا هم سن تو است و بیش از سه‌ سال است که در زندان اوین محبوس است. او که متخصص فیزیک اتمی و محقق دانشگاه آستین تکزاس است در سال ۱۳۸۹ برای دیدار خانواده ‌اش به ایران سفر کرد و چون همکاری با سازمان انرژی هسته ای‌ را قبول نکرد، با طرح اتهامی واهی به ده سال حبس محکوم شد. مأمورین امنیتی هنگام بازجویی گفته بودند که در زندان بلایی سرش خواهند آورد تا با منت همکاری با دولت ایران را قبول کند و اکنون زمان اجرای وعده آنان فرا رسیده و وضعیت این دانشمند جوان حتی از سایر محکومین سیاسی و عقیدتی‌ بدتر و ناگوار تر است.
امیدوارم تو بتوانی‌ مقامات قضایی ایران را متقاعد کنی‌ که جای یک دانشمند و محقق در زندان نیست زیرا حتی اگر در دانشگاه‌های اروپا یا آمریکا شاغل باشد، می‌‌تواند چون تو برای کشورش غرور آفرین باشد.
طبق آمار یونسکو، ایران بیشترین فرار مغزها را دارد. جوانان تحصیل کرده سرمایه واقعی‌ کشور هستند، از دولتمردان ایرانی سوال کن چه بر سر قشر تحصیل کرده آورده اند که مجبور به جلای وطن شده اند و چرا نخبه گانی چون سروش ثابت، حامد صابر، احسان عبده تبریزی، جواد علیجانی، آرمان رضا خانی، امین نیأیی فر، علی اکبر محمد زاده و … به جرم دگر اندیشی‌ دچار قهر حکومتیان شده و به زندان رفته اند؟
شاید پاسخی نشنوی اما با طرح این سوال ثابت می‌‌کنی‌ که به سرنوشت نخبه گان علمی‌
وطن ات بی‌ اعتنا نیستی ‌
سفر خوشی‌ برایت آرزومندم و هم وطنان جوانت مشتاق شنیدن سخنانت هستند
شیرین عبادی
مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳
25 مرداد ماه 1393


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر