logo_kanoon


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
به شکنجه و رفتار غیرانسانی با محمد صدیق کبودوند و دیگر مدافعان حقوق بشر پایان دهید
چهار شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷ مه ۲۰۱۴

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، در خصوص چگونگی رفتار با محمد صدیق کبودوند، مدافع حقوق بشر ایرانی و رییس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، که از سال 1386 حکم 11 سال زندان را می گذراند، اطلاعیه ای مطبوعاتی صادر کرد.
به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، متن اطلاعیه برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که در پاریس و ژنو و در تاریخ 17 اردیبهشت 1393 برابر با 7 مه 2014 صادر شده، به شرح زیر است:
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از شکنجه و رفتار ظالمانه و غیرانسانی با آقای محمد صدیق کبودوند، مدافع حقوق بشر ایرانی و رییس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، که از سال 1386 حکم 11 سال زندان را می گذراند، اطلاع یافته است.

در روز 28 فروردین1393، آقای محمد صدیق کبودوند، و شمار زیادی از زندانیان عقیدتی دیگر، در بازرسی از بند 350 زندان اوین به وسیله گارد زندان و نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به خارج از بند منتقل شدند. در روز 15 اردیبهشت، آقای کبودوند به بند 350 بازگشت. در این مدت، با وجود جراحت های شدید و نیاز آقای کبودوند به مراقبت پزشکی، ابتدا او را سه روز در سلول انفرادی حبس کردند. سپس او را به بهداری زندان منتقل کردند و او تا روز 15 اردیبهشت در آنجا ماند، چون کبودی ها و آثار دیگر ناشی از ضرب و شتم روی بدن او آشکار بود، گرچه تمام زندانیان دیگر را تا روز 11 اردیبهشت از سلول های انفرادی به بند 350 بازگردانده بودند.

به گفته خانواده آقای کبودند که در روز 15 اردیبهشت با او در زندان ملاقات کردند، ضرب و شتم باعث شکستگی 3 دنده و 2 انگشت از پای چپ، خونریزی کلیه، جراحت دست چپ و پشت سر آقای کبودوند شده است. با وجود این، آقای کبودوند از مراقبت مناسب پزشکی برخوردار نشده است. او در سال های گذشته در زندان بیماری های دیگری داشته است و دست کم سه بار دچار حمله مغزی شده است. گروه تحقیق سازمان ملل در باره حبس های خودسرانه در نشست ماه نوامبر 2012 (آبان 1391) خود حبس آقای کبودوند را خودسرانه اعلام کرد.

به علاوه، آقای بهنام ابراهیم زاده، فعال سندیکایی و فعال حقوق کودک، که در میان زندانیانی بود که مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به مدت دو هفته تا 11 اردیبهشت به سلول انفرادی منتقل شده بود، روز 13 اردیبهشت به دادسرا احضار شد، اما پس از آن به بند 350 بازنگشته است و محل حبس او مشخص نیست.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر یادآوری می کند که دیگر مدافعان حقوق بشر که مورد ضرب و شتم قرار گرفتند از این قرار هستند: عبدالفتاح سلطانی، سعید متین پور، حسین رونقی ملکی، و امید بهروزی. دو نفر اول چند روز به سلول انفرادی منتقل شده بودند. آنها نیز دچار جراحت هایی شده اند و نیازمند مراقبت پزشکی هستند.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر به شدت رفتار ظالمانه و غیرانسانی دولتمردان ایران را با آقایان کبودوند، ابراهیم زاده، سلطانی، متین پور، رونقی ملکی و بهروزی محکوم می کند. به علاوه، برنامه نظارت از دولتمردان ایران می خواهد فوری مراقبت پزشکی کافی در اختیار این و دیگر زندانیان عقیدتی قرار دهند، به رفتار ظالمانه و غیرانسانی با آنها پایان دهند و آنها و دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر