logo_kanoon


حمايت وكلاى مركز حاميان حقوق بشر
از كارزار لغو مجازات اعدام
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴ مارس ۲۰۱۴

وكلاى مركز حاميان حقوق بشر با انتشار بيانيه اى از كارزار لغو گام به گام مجازات اعدام (لگام) اعلام حمايت كردند.

به گزارش مركز حاميان حقوق بشر، متن كامل اين بيانيه به شرح زير است:

در طول تاریخ بشری مجازات مرگ یکی از روشهای برخورد حکومت ها با مجرمان بوده است. لیکن این امر رفته رفته بویژه در دوران معاصر و تحت تاثیر مکاتب حقوقی کاهش پیدا کرده است.
در این راستا قوانین داخلی برخی کشورها و اسناد بین المللی بر لغو مجازات اعدام تاکید دارند و در بسیاری از کشورهای جهان مجازات اعدام دیگر روشی مناسب برای مجازات مجرمان شناخته نشده و به تدریج از گروه کیفرهای تعیین شده در قوانین جزائی آنها حذف شده است.

افکار عمومی بسیاری از جهانیان نیز همراه با دانشمندان حوزه علوم جزایی، مجازات مرگ را غیر عادلانه و بی ثمر تلقی می کنند. از سویی، اصل حق حیات انسان که از زمره حقوق ابتدایی و طبیعی است مجازات مرگ را سرزنش کرده و آن را برخلاف طبیعت می داند.

با این حال نظام حاکم بر ایران در طول حیات سی و پنج ساله ی خود برخلاف جامعه جهانی مجازات مرگ را هنوز با جدیت کامل اجرا کرده و حتی از این مجازات به عنوان عامل ترس و سرکوب در میان مردم سود جسته است.

با مداقه درقوانین مدون جزایی، علاوه بر مجازات قصاص نفس که منجر به سلب حیات می شود، موارد قابل توجهی را می توان مشاهده کرد که در آن رفتارهایی مستحق مجازات اعدام شناخته شده اند. بسیاری از روابط جنسی، جرایم مربوط به مواد مخدر، جرایم سایبری، جرایم اقتصادی، رفتارهایی بر ضد حاکمیت سیاسی تحت عناوین محاربه ، افساد فی الارض و بغی از جمله این موارد است.

قابل توجه اینکه وضع قوانین جدید از جمله قانون مجازات اسلامی نیز به کاهش مجازات اعدام کمکی نکرده است. با اندک توجهی به سیر مجازات اعدام در ایران و مقایسه وضعیت جرایم با کشورهایی که این مجازات را لغو کرده اند، می توان دید که مجازات مرگ در اصلاح مجرمین و بازدارندگی از جرم و کاهش جرایم در جامعه نقش چندان مثبتی نداشته است. افزایش آمار وقوع جرایم مواد مخدر که بیشترین موارد اعدام را به خود اختصاص داده است دلیل بارزی بر تایید این استدلال است .

بسیاری از دانشمندان علوم انسانی معتقدند مجازات مرگ فی نفسه غیر عقلانی، غیر عادلانه و از جنبه های مختلف خطرناک است. این خطر زمانی دو چندان می شود که سیستم دادرسی ناسالم و ناعادلانه ای مجازات مرگ را اعمال نماید. چیزی که در ایران شاهد آن هستیم.

نظام حقوقی ایران از طرفی با تصویب قوانین جزایی به صورت کلی و مبهم در مورد رفتارهای مستوجب مرگ مثل محاربه، افساد فی الارض و بغی و در مواردی با شناسائی حق قصاص و واگذار کردن این حق به اولیاء دم و از طرف دیگر با مشکلات ساختاری دستگاه قضائی، در عمل راه را برای ناعادلانه تر شدن مجازات مرگ باز کرده است.

چه بسا افرادی که به اشتباه به کام مرگ رفته و یا با سوء استفاده برخی صاحب منصبان از قدرت خود، قربانی اعدام های فرا قضایی گشته اند. از این رو تلاش عده ای از روشنفکران و فعالین مدنی ایران برای لغو مجازات اعدام از قوانین کیفری قابل ستایش و امری لازم و ضروری است.

ما وکلای مرکز حامیان حقوق بشر با حمایت از کارزار لغو گام به گام مجازات اعدام (لگام) و ضمن محکوم کردن رشد فزاینده اعدامها در ایران، خواهان برچیده شدن هرچه زودتر مجازات مرگ به هر دلیل و در هر شکل از قوانین کیفری ایران هستیم و اعلام میداریم تمام تلاش خود را در تحقق این مهم به کار خواهیم برد.


send page email page     print version print


                   


کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر