logo_kanoon

گزارش‌گران بدون مرز:

در ایران سرکوب مطبوعات ادامه دارد؛
دولت روزنامه بهار را توقیف کرد
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی توقیف روزنامه بهار. محکومیت مهناز محمدی مستند ساز و سینماگر و پگاه آهنگرانی هنرپیشه و وبلاگ نویس را محکوم کرد. این سازمان همچنین نگرانی خود را از وضعیت دو روزنامه‌نگار کرد، خسرو و مسعود کردپور، اعلام کرد.


دو نهاد حقوق بشری عنوان کردند

اعدام 16 زندانی بلوچ
تاکیدی بر تداوم سیاست دولتی ایجاد وحشت
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در باره اعدام زندانیان در روزهای اخیر بیانیه مشترکی منتشر کردند. در این بیانیه از اعدام 16 زندانی بلوچ به عنوان تاکیدی بر تداوم سیاست دولتی ایجاد وحشت یاد شده است.


در گزارش احمد شهید عنوان شد

نگرانی از وضعیت حقوق بشر در ایران
گزارشگر ویژه سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر در ایران و همچنین آثار تحریم‌های خارجی بر مردم این کشور را باعث نگرانی دانسته است. متن گزارش احمد شهید همراه با اظهارات دبیرکل سازمان ملل و پاسخ نمایندگان ایران انتشار یافته است.


خشونت گروه "جیش العدل" قابل توجیه و دفاع نیست

نامه شیرین عبادی به احمد شهید
در مورد اعدام‌های چهارم آبان ماه
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رئیس مرکز حامیان حقوق بشر در خصوص اعدام های روز چهارم آبان ماه 1392 با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران نسبت به متداول شدن این مسأله ابراز نگرانی کرد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

فشار بر مدافعان حقوق بشر ادامه دارد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در پی تأیید حکم شش سال حبس محمد سیف زاده، عضو بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر و حکم یک سال زندان تعلیقی معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی، دیگر عضو بنیانگذار این کانون اطلاعیه ای صادر کرد.


گزارش‌گران بدون مرز:

همه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران را آزاد کنید
"گزارش‌گران بدون مرز" در پی آزادی و اعطای مرخصی به چند روزنامه نگار زندانی با استقبال از این اقدام خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی شد. این سازمان مدافع روزنامه نگاران اعلام کرد که همچنان مراقب وضعیت روزنامه نگاران است.


سه فعال حقوق بشر:

مجازات اعدام را ملغا کنید
رئيس ائتلاف جهانی ضد مجازات اعدام؛ رئيس فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و روبر بادَنتِر، وزير پيشين دادگستری فرانسه در بيانيه مشترکی به‌ مناسبت دهم اکتبر، روز مبارزه با مجازات اعدام، خواهان الغای اين مجازات در سراسر جهان شدند.


گزارش‌گران بدون مرز:

ایران به آزار خبرنگاران تبعیدی پایان دهد
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی از تهدیدهای صورت گرفته علیه روزنامه‌نگاران ایرانی که در خارج به سر می برند خبر داد.


از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران

حکم شش سال حبس محمد سیف‌زاده تائید شد
سید محمد سیف‌زاده، عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به شش سال حبس محکوم شد.


در نامه ای از زندان رجایی شهر مطرح شد

قانون شکنی های قوه قضاییه در بررسی پرونده محمدسیف زاده
سید محمد سیف زاده، عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر ایران در نامه ای از زندان رجایی شهر به نحوه عملکرد قوه قضاییه در بررسی پرونده خود پرداخته است.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

مدافع حقوق بشر نسرین ستوده آزاد شد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، از آزادی مدافع حقوق بشر و وکیل سرشناس ایرانی نسرین ستوده در تاریخ 27 شهریور استقبال کرد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:

25 سال پس از اعدام های 1367
هنوز اثری از عدالت نیست
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در بیانیه مشترکی به موضوع اعدام زندانیان سیاسی در 25 سال پیش در جمهوری اسلامی ایران پرداختند. در این بیانیه از اعدام ها به عنوان اعدام های فراقضایی و خودسرانه یاد شده است.


نرگس محمدی در نامه ای به وزیر کشور:

مانع از تداوم جسارت ماموران انتظامی در برخورد با زنان این سرزمین شوید
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پی رفتار مأموران نیروی انتظامی با وی، نامه ای به وزیر کشور نوشت. او در نامه خود به آقای رحمانی فضلی با شرح ماجرا و انتشار عکس های متعدد از او در سایت های خاص، سؤال هایی را از وزیر کشور پرسیده است.


مهناز پراکند، وکیل دادگستری:

وکلای عبدالفتاح سلطانی ماه هاست که از ملاقات با وی منع شده اند
مهناز پراکند، وکیل دادگستری و از همکاران نزدیک عبدالفتاح سلطانی در آستانه دومین سالگرد بازداشت آقای سلطلنی توضیحاتی را در خصوص این وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر ارائه کرد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:

عراق در باره اردوگاه اشرف تحقیق کند
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی از هیات کمک رسانی سازمان ملل در عراق خواست تا گزارش تحقیقات خود در باره اردوگاه اشرف را منتشر کند.


شیرین عبادی در خصوص کشتار اشرف:

هر دو حکومت ایران و عراق مسئولیت دارند
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل گفت که اگر دولت نوری المالکی مدعی است در قبال کشتار در اردوگاه “اشرف” مسئولیتی ندارد، باید فورا استعفا دهد، چون نشان می‌دهد که توانایی انجام وظیفه ندارد.


نامه کیوان صمیمی به حسن روحانی

آزادی بیان بر آزادی زندانیان سیاسی مقدم است
کیوان صمیمی بهبهانی، زندانی سیاسی که هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان رجایی شهر می گذراند در نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نکاتی را به وی متذکر شد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر اعلام کرد

حمله های تازه به گزارشگر ویژه سازمان ملل
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، تاسف خود را از اظهارات اخیر مسئولان بلندپایه ایران در مخالفت پیگیر با ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز کردند.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

نگران سلامتی حسین رونقی ملکی هستیم
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه»است، نگرانی عمیق خود را از اعتصاب غذای حسین رونقی ملکی ابراز کرد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:

واقعه وحشتناک سوریه مورد تحقیق قرار گیرد
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر با صدرو اطلاعیه ای نگرانی خود را از بمباران هایی که روز 21 آگوست 2013 در قوطه در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه رخ داده است، ابراز کرد.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
با توجه به گسترش خشونت ها:

مصر: در راه جنگ داخلی؟
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر با انتشار بیانیه ای از گزارش‌های مربوط به تلفات ناشی از اقدام نیروهای امنیتی دولتی برای پایان دادن به «تحصن های حمایت از مرُسی» ابراز نگرانی کرد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در اطلاعیه ای خطاب به دولتمردان ایرانی:

خسرو کردپور و مسعود کردپور را آزاد کنید
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، خواستار آزادی مسعود کردپور و خسرو کردپور شد.


در قطعنامه38امین کنگره فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر عنوان شد:

نقض فاحش و مستمر حقوق بشر در ایران
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در سی و هشتمین کنگره خود که از تاریخ دوم تا ششم خرداد ماه 1392 و در شهر استانبول برگزار شد، قطعنامه ای را در باره وضعیت حقوق بشر در ایران صادر کرد.


گزارش گران بدون مرز با توجه به شرایط فعالان رسانه ای در زندان اعلام کرد:

تلاش برای سرپوش گذاشت بر قتل ستار بهشتی
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی نگرانی خود را از شرایط فعالان رسانه ای در زندان های جمهوری اسلامی اعلام کرد و آن را تلاشی برای سرپوش گذاشت بر قتل ستار بهشتی دانست.


در پی دعوت از عمرالبشیر برای شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهوری

نامه سرگشاده شيرين عبادى به حسن روحانى

جنايتكار را به خانه دعوت نكنيد

شيرين عبادى، حقوقدان ايرانى و برنده جايزه نوبل صلح سال ٢٠٠٣ با انتشار نامه سرگشاده اى به حسن روحانى، رئيس جمهورى منتخب ايران، دعوت از "عمرالبشير"، رئيس جمهورى سودان به مراسم تحليف رياست جمهورى را باعث وهن رئيس جمهورى و توهين به مردم ايران دانست.


خانواده پنج زندانى سياسى آذربايجان:

آنها دو روز با دستبند و پابند در ماشين بودند
پنج زندانى سياسى در تبريز درحالى كه اعتصاب غذا كرده بودند، در تاريخ ٢٩ تيرماه به تهران منتقل شدند.


نامه سرگشاده دختر عبدالفتاح سلطانى
به حسن روحانى
مائده سلطانى، دختر عبدالفتاح سلطانى، وكيل حقوق بشر كه دوران حبس خود را در زندان اوين مى گذراند در نامه ای سرگشاده به حسن روحانى، رئيس جمهور منخب، از او خواست تا به خشونت سياسى عليه منتقدان حكومت پايان داده شود.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

حبس خودسرانه و آزار قضایی
مدافعان حقوق بشر ادامه دارد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» است با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی آنچه را که سرکوب مداوم مدافعان حقوق بشر در ایران می نامید را محکوم کرد.


گزارش گران بدون مرز:

بازداشت خودسرانه و فشار بر خانواده‌های روزنامه‌نگاران غیر قابل قبول است
"گزارش‌گران بدون مرز" در اطلاعیه ای با اشاره به بیش از ٧٠ مورد تهدید علیه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران تبعیدی که با رسانه‌های مستقر در خارج از کشور همکاری می‌کنند، اعلام کرد که بازداشت خودسرانه و زیر فشار قرار دادن خانواده‌های روزنامه‌نگاران تبعیدی غیر قابل قبول است.


گزارش‌گران بدن مرز:

مصونیت از مجازات همچنان قربانی می‌گیرد
گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای در دهمین سالگرد قتل زهرا (زیبا) کاظمی، خبرنگار، مصونیت کامل از مجازات شکنجه‌گران وی را و از این میان سعید مرتضوی را محکوم کرد. این نهاد مدافع روزنامه نگاران حواستار پایان یافتن چیره‌گی مصونیت از مجازات در ایران شده است.


اقدامی مشترک برای مبارزه علیه تخطی به آزادی های فردی

شکایت علیه نقض حریم اطلاعات خصوصی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در فرانسه روز 11 ژوییه 2013 در ارتباط با اطلاعاتی که ادوارد اسنودن افشا کرده است، شکایتی را علیه اشخاص ناشناس نزد دادستان عمومی دادگاه عالی پاریس طرح کردند.


شیرین عبادی در نامه ای به احمد شهید در خصوص حمله سایبری هکرها به سایت های خبری:

دولت ایران را به لزوم احترام به آزادی بیان متوجه کنید
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ در پی حمله سایبری هکرها به وب سایت هایی که نظام جمهوری اسلامی ایران مخالف آنها است، در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به این مقام سازمان ملل متحد توضیحاتی را ارائه کرد.


سانسور تحمیل شده را انتخاب نکنید

توصیه های گزارش گران بدون مرز به خبرنگاران خارجی

"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای خطاب به خبرنگاران خارجی که برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه به ایران سفر می کنند، توصیه هایی به آنان کرد. این سازمان به خبرنگاران اعلام کرده است که به یکی از کشورهای دشمن اینترنت وارد می شوند.


شیرین عبادی: ما با جنگ مخالفیم

افتتاح نمایشگاه آثار میرحسین موسوی در برلین

شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح 2003، کلائس شتک، رییس فرهنگستان هنر آلمان و دکتر یوهانس اودنتال، معاون آکادمی هنر آلمان و مسئول برنامه ریزی این آکادمی، ساعت شش بعد از ظهر نمایشگاه "مراقبه آزادی" را افتتاح کردند.


جنبش فمنیستی ايران بعد از انقلاب ٥٧

تجربه هاى برخى از فعالان حقوق زنان

نشست "جنبش فمينيستي ايران بعد از انقلاب ٥٧" به منظور بررسى تجربه هاى برخى از فعالان حقوق زنان در ايران روز شنبه اول جون ٢٠١٣ از سوی مرکز حامیان حقوق بشر در دانشگاه سواس لندن برگزار شد. شیرین عبادی، نخستين سخنران این نشست بود.


گزارش گران بدون مرز:

کاندیداهای ریاست جمهوری نظر خود را درباره آزادی بیان اعلام کنند
"گزارش گران بدون مرز" با ارسال نامه ای به هشت نامزد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سال 1392 از آنان خواست تا در خصوص تعهد به آزادی اطلاع رسانی، مبارزه علیه مصونیت از مجازات که آغاز تبدیل ایران به کشوری قانونمدار است، اظهار نظر کنند.


تبریک شیرین عبادی

عبدالکریم لاهیجی به ریاست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر انتخاب شد
عبدالکریم لاهیجی در سی و هشتمین کنگره «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» به ریاست این فدراسیون برگزیده شد. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای این انتخاب را به مردم ایران تبریک گفت.


شیرین عبادی به رسم امانت دریافت کرد

زنبق طلای شهر فلورانس برای نسرین ستوده
جایزه زنبق طلای شهر فلورانس که در سال ۲۰۱۱ به نسرین ستوده وکیل ایرانی به دلیل پی گیریش در رسیدن به عدالت و حقوق بشر تعلق گرفته بود، در سالن مینیاتور شهرداری شهر فلورانس به رسم امانت به شیرین عبادی اهدا شد. زنبق طلای شهر فلورانس به مدافعان حقوق بشر از طرف شهر فلورانس تعلق می گیرد.


در راستای اهداف کانون مدافعان حقوق بشر

مرکز حامیان حقوق بشر
توسط شیرین عبادی تأسیس شد
"مرکز حامیان حقوق بشر" در راستای اهداف "کانون مدافعان حقوق بشر" توسط شیرین عبادی، برنده صلح نوبل 2003 تأسیس شد. شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر و جمعی از حامیان حقوق بشر در ژانویه 2013 این نهاد جدید را تأسیس و به ثبت رسانده اند.


گزارشگران بدون مرز به تشدید محدودیت ها اعتراض کرد

قطع ارتباط با جهان برای انتخابات پشت در بسته
گزارش گران بدون مرز با صدرو اطلاعیه مطبوعاتی نسبت به تشدید مسدودسازی اینترنت در ایران اعتراض کرد. این سازمان مدافع آزادی بیان در اطلاعیه خود اعلام کرده است که رهبران نظام ایران در برابر جامعه جهانی، متعهد به گردش آزاد اطلاعات می‌شوند اما در ایران، آپارتاید دیجیتال را به مردم تحمیل می‌کنند.


شیرین عبادی خطاب به احمد شهید
در خصوص انتقال 10 زندانی سیاسی به سلول انفرادی:

توجه به وضعیت زندانیان، مانع وقوع حوادث بعدی می شود
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده صلح نوبل ۲۰۰۳ در پی انتقال ده زندانی سیاسی محبوس در بند 350 زندان اوین به سلول انفرادی، با ارسال نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، از این مقام بین المللی خواست تا با توجه به وضعیت زندانیان در سراسر کشور و به ویژه بند ۳۵۰ زندان اوین، مانع وقوع حوادث بعدی شود.


شیرین عبادی و 50 فعال حقوق زنان اعلام کردند

اعتراض به نسل كشی مسلمانان در برمه
جمعي از فعالان ايراني حقوق زنان با انتشار بيانيه ای به نسل كشی مسلمانان در برمه اعتراض كردند. در این بيانيه كه به امضاي شيرين عبادی نیز رسيده است،از سازمان های حقوق بشری و فعالان حقوق بشری از جمله خانم آنگ سان سوچي، برنده جايزه صلح نوبل خواسته شده است تا نسبت به اين جنايت، واكنش نشان دهند.


گزارش گران بدون مرز منتشر کرد

فهرست ٣٩ دشمن آزادی اطلاع رسانی در جهان
"گزارش گران بدون مرز" به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات با پاسداشت این روز، با ارائه فهرستی ٣٩ نفره، از آنان به عنوان دشمنان آزادی اطلاع رسانی در جهان یاد کرده است. روز جهانی آزادی مطبوعات از سوی گزارش‌گران بدون مرز پیشنهاد و از سوی نهاده‌های جهانی پذیرفته شده است.


گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرد

وب‌نگاران و روزنامه‌نگاران قربانی حاکمیت سانسور و سرکوب برای برگزاری انتخابات
"گزارش گران بدون مرز" با انتقاد از فضای موجود برای رسانه ها،اعلام کرد: "زمانی که ۵۲ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی هستند، نمی‌توان از انتخابات آزاد سخن به میان آورد."


در آستانه روز جهانی کارگر

کمپین بین المللی حمایت از حقوق کارگران ایران فعالیت خود را آغاز کرد
کمپین بین المللی حمایت از حقوق کارگران ایران در آستانه روز جهانی کارگر با انتشار بیانیه ای فعالیت خود رااز اول اردیبهشت ماه 1392 آغاز کرد.


با وجود مخالفت ایران، کره شمالی و سوریه

مجمع عمومی سازمان ملل معاهده کنترل تجارت سلاح‌های متعارف را تصویب کرد
یک هفته بعد از آنکه ایران، کره شمالی و سوریه مانع از تصویب معاهده کنترل سلاح‌های متعارف در سازمان ملل متحد شدند، این مجمع آن را به تصویب رساند.


با ارائه گزارش ارسال شد

نامه شیرین عبادی به احمد شهید
در خصوص اعتصاب غذای دراویش در زندان
شیرین عبادی در پی اعتصاب غذای تعدادی از دراویش زندانی، در نامه ای به احمد شهید، گزارشی در خصوص این افراد را به این مقام سازمان ملل متحد ارائه کرد.


بر اساس رأی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران تمدید شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، دوم فروردین ماه 1392، ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.


گزارش گران بدون مرز
خواستار تمدید مأموریت احمد شهید شد
"گزارش گران بدون مرز" با صدور اطلاعیه مطبوعاتی از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست تا در راستای دفاع از روزنامه‌نگاران، وب‌نگاران و آزادی اطلاع رسانی در ایران، جمهوری اسلامی ایران را محکوم و مأموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را تمدید کند.


کنفرانس زنان سازمان ملل
خشونت علیه زنان را محکوم کرد
کنفرانس زنان سازمان ملل متحد در پایان کار خود بیانیه‌ای را تصویب کرد که در آن بر برابری حقوق زنان و مردان و نیز حمایت از زنان در سراسر جهان تاکید شده است. در این بیانیه از همه دولت‌ها خواسته شده است که به قوانین و اقدام‌‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان پایان دهند و در کشورهای خود با خشونت علیه زنان مبارزه کنند.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر