logo_kanoon

گزارشگران سازمان ملل:
ایران اعدام سامان نسیم را متوقف کند
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران و کریستوف هینز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام های فراقانونی، ایران را ترغیب کردند براساس تعهدات بین المللی اش اعدام سامان نسیم را متوقف کند.


کانون مدافعان حقوق بشر به همراه دو سازمان حقوق بشری:

اعدام مجرم نوجوان را متوقف کنید
کانون مدافعان حقوق بشر، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار پیام مشترکی از دولتمردان ایران خواستند که اعدام سامان نسیم را متوقف و حکم اعدام او را لغو کنند.


کلودیا روت: ملاقاتم با خانم محمدی عملی نشد
تلاش نایب رییس پارلمان آلمان برای دیدار با شماری از سیاستمداران اصلاح طلب و فعالان مدافع حقوق بشر به دلیل مخالفت مقام‌های حکومتی عملی نشد.


وکلای بی حقوق

مراسم بزرگداشت روز جهانی وکلای در خطر
با یاد عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده برگزار شد

مراسم بزرگداشت «روز جهانی وکلای در خطر» روز 24 ژانویه 2015 با حضور جمعی از وکلا و فعالان حقوق بشر در شهر نورنبرگ آلمان برگزار شد. اتحادیۀ وکلای اروپا 24 ژانویه را به عنوان «روز وکلای در خطر» نامگذاری کرده است.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

محاکمه ناعادلانه و افزایش محکومیت فعالان سندیکایی زندانی را محکوم می کنیم
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، براساس اطلاعات تازه ای که دریافت کرده است، محاکمه و افزایش محکومیت فعالان سندیکایی را محکوم کرد.


با وجود دعوت رسمی

نیروهای امنیتی از دیدار نرگس محمدی
با نائب رییس مجلس آلمان جلوگیری کردند
نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران از ملاقات نرگس محمدی- نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر- با کلودیا روت- نائب رییس مجلس قانون‌گذاری آلمان- در روز یکشنبه پنجم بهمن ماه 1393 جلوگیری کردند.


گزارش‌گران بدون مرز توقیف و لغو پروانه انتشار روزنامه‌ مردم امروز را محکوم کرد
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه‌ای مطبوعاتی توقیف روزنامه‌ی مردم امروز به دستور دادستانی تهران را محکوم کرد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر اعلام کرد

تداوم آزار مدافعان سرشناس حقوق بشر
نرگس محمدی، مهدیه گلرو و محمد سیف زاده
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر تداوم آنچه را که آزار مدافعان سرشناس حقوق بشر نرگس محمدی، مهدیه گلرو و محمد سیف زاده می‌نامید، محکوم کردو خواستار پایان دادن به آنها شد.


با تأکید بر ضرورت استفاده از کلیه امکانات ارسال شد

نامه شیرین عبادی به گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده در خصوص پلمپ نمازخانه اهل سنت
شیرین عبادی در نامه ای به گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده در خصوص پلمپ نمازخانه اهل تسنن در تهران، ز این مقام سازمان ملل متحد خواست تا از کلیه امکانات خود در جهت رفع تبعیض براساس مذهب استفاده کند.


همسر محمد سیف زاده:

همسرم برای درمان کلیه و دندان هایش نیاز به خروج از زندان دارد
فاطمه گلزار، همسر محمد سیف زاده گفت که همسرش با توجه به سن بالا، بیماری های متعدد و عدم انتقال به موقع او به بیمارستان برای درمان در وضعیت سلامتی نامناسبی قرار دارد.


شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص مزاحمت‌های قضایی و امنیتی برای نرگس محمدی نامه نوشت
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در خصوص احضارها و اخطارها برای نرگس محمدی، نائب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر توضیحاتی را ارائه کرد.


از کنج زندان

پیام تبریک عبدالفتاح سلطانی
به مناسبت سال نو میلادی
عبدالفتاح سلطاني، وكيل دادگستری و از اعضاي موسس كانون مدافعان حقوق بشر كه پنجمين سال از دوران حبس يازده ساله خود را مي گذراند، در أخرين ساعات سال ٢٠١٤ ميلادي در پيامي از کنج زندان، آغاز سال نوی ميلادي را تبريك گفت.


نرگس محمدی خطاب به وزیر اطلاعات:

مانع اقدام‌های غیرقانونی
مأموران وزارت اطلاعات شوید
نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر در پی بازداشت چند ساعته او و 5 نفر دیگر از شهروندان ایرانی توسط مأموران امنیتی، در نامه‌ای به محمود علوی، وزیر اطلاعات، به شرح حادثه آن روز پرداخت.


در پی دریافت جایزه سالانه کانون مدافعان حقوق بشر ارسال شد

پیام تبریک احمد منتظری به مولوی عبدالحمید
احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری در پی اهدای جایزه "تلاشگر حقوق بشر" سال 1393 کانون مدافعان حقوق بشر به مولوی عبدالحمید، پیام تبریکی را برای این روحانی برجسته اهل تسنن ارسال کرد.


از سوی محمد سیف‌زاده و 22 زندانی دیگر صورت گرفت

راه‌اندازی کمپین "تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر"
سید محمد سیف‌زاده و 22 زندانی سیاسی و عقیدتی دیگر در زندان رجایی شهر، کمپین "تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" را راه‌اندازی کردند. آنان هدف خود را از راه‌اندازی این کمپین، تلاش برای اجرای کامل و دقیق "اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر" عنوان کرده‌اند.


به پاس تلاش های بی وقفه برای برقراری روابط آشتی جویانه

مولوی عبدالحمید برنده جایزه تلاشگر حقوق بشر سال 1393 کانون مدافعان حقوق بشر
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی از سوی کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان برنده جایزه "تلاشگر حقوق بشر" سال 1393 هجری شمسی معرفی شد. بر همین اساس نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر با سفر به استان سیستان و بلوچستان، این جایزه را به مولوی عبدالحمید تقدیم کرد.


ابراز نگرانی گزارش‌گران بدون مرز از ادامه بازداشت جیسون رضاییان
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای نگرانی خود را از تفهیم اتهام جیسون رضاییان، خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار اعلام کرد.


از سوی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر بیان شد

توصیه هایی به سیزدهمین مجمع کشورهای عضو اساسنامه دادگاه بین المللی جزایی
به مناسبت سیزدهمین نشست مجمع کشورهای عضو اساسنامه دادگاه بین المللی جزایی، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر هیأتی را برای ارایه موضع خود در باره مسایل مربوط به کارکرد دادگاه و نقش آن در تأمین عدالت و پاسخگویی به قربانیان به نیویورک اعزام کرد.


دختر عبدالفتاح سلطانی در پی تشدید بیماری پدرش

آقای رییس جمهور
مانع اقدام های خودسرانه مقام های مسئول شوید
مائده سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی در پی جلوگیری از اعزام پدر زندانی اش برای درمان، نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهوری نوشت. مائده سلطانی در نامه خود از رییس جمهوری خواسته است تا مانع اقدام‌های خودسرانه مقام‌های مسئول شود.


در اطلاعیه ای در آستانه روز جهانی محو خشونت علیه زنان

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:
منع سقط جنین خشونت علیه زنان است
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در آستانه روز جهانی محو خشونت علیه زنان اطلاعیه ای صادر کرد. این سازمان در اطلاعیه خوداعلام کرد: قوانین سرکوبگری که دسترسی به سقط جنین را جرم می انگارند هنوز در تمام قاره ها جاری و ناقض جدی حقوق زنان هستند.


m_f.jpg
ممانعت نیروهای نهادهای امنیتی و پلیس
از ورود مردم به مراسم فروهرها
نیروهای نهادهای امنیتی و پلیس مانع از ورود کسانی شدند که قصد داشتند تا به مراسم شانزدهمین سالگرد قتل داریوش فروهر و پروانه فروهر روند.


در پی ابراز نگرانی از نقض حقوق بشر در ایران

استقبال سه سازمان مدافع حقوق بشر از تصویب قطعنامه در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان های عضو آن- جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشر- با انتشار یک پیام رسانه ای از تصویب قطعنامه در كميته سوم مجمع عمومی سازمان ملل استقبال کردند.


در نامه ای به کانون بین المللی وکلای دادگستری صورت گرفت

اعتراض تریبون آزاد وکلا به زندانی شدن
مسعود شمس، وکیل دادگستری
تریبون آزاد وکلا درپی اعزام مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری برای اجرای حکم ۴ ماه زندان با ارسال نامه‌ای خطاب به کانون بین المللی وکلای دادگستری و کانون وکلای دادگستری، نسبت به زندانی شدن همکار خود اعتراض کرد.


نرگس محمدی در نامه ای به رییس جمهوری
از محور بازجویی هایش سخن گفت
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهور ایران توضیحاتی را در خصوص بازجویی نیروهای امنیتی از او در دادسرای شهید مقدس- اوین- در پی تشکیل پرونده ای قضایی که مدتی پیش برایش گشوده شده است، ارائه کرد.


با انتشار پیام رسانه ای مطرح شد

ابراز نگرانی برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از خطر دستگیری نرگس محمدی
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» است، در پی گزارش های مربوط به احضار نرگس محمدی به دادسرا نگرانی خود را از به خطر افتادن آزادی و حال او ابراز کرد.


بر اساس احضاریه صورت گرفت

احضار نرگس محمدی
به دادسرای شهید مقدس
نرگس محمدی، نایب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه 2 بازپرسی دادسرای شهید مقدس- اوین- احضار شد. خانم محمدی براساس احضاریه ای که دریافت کرده است باید روز شنبه 17 آبان ماه 1393 به شعبه 2 بازپرسی دادسرای اوین مراجعه کند.


٢ نوامبر، روز جهانی پایان دادن به مصونیت از مجازات برای عاملان جنایت علیه روزنامه‌نگاران

گزارش گران بدون مرز و کارزار مبارزه‌ با‌ مصونیت

گزارش‌گران بدون مرز به مناسبت ٢ نوامبر برابر با ١١ آبان ماه 1393- نخستین روز جهانی پایان دادن به مصونیت از مجازات برای عاملان جنایت علیه روزنامه‌نگاران- ١٠ مورد مصونیت از مجازات در سراسر جهان را به شکل نمادین معرفی کرد.


گزارش گران بدون مرز اعلام کرد

اسید پاشی بر زنان در ایران
بهانه‌ای دیگر برای سرکوب روزنامه‌نگاران
گزارش گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که از آغاز مهر ماه و در پی اطلاع رسانی در باره‌ حمله با اسید به زنان در اصفهان که اعتراض مردم را برانگیخت، واکنش بسیاری از مسوولان جمهوری اسلامی ایران در برابر این رویداد، حمله به رسانه‌ها و تهدید و بازداشت روزنامه‌نگاران بوده است.


در مراسم دومین سالگرد کشته شدن ستار بهشتی عنوان شد

مادر ستار بهشتی:
تا زنده ام، پیگیر پرونده فرزندم خواهم بود
مراسم دومین سالگرد کشته شدن ستار بهشتی روز پنجشنبه 8 آبان ماه 1393 در منزل مادر او در رباط کریم و با حضور جمعی از فعالان مدنی برگزار شد. ستار بهشتی- کارگر وبلاگ‌نویس- در آبان ماه 1391 در بازداشتگاه پلیس فتا کشته شد.


در پیام رسانه ای مشترک عنوان شد

اعدام شرم آور زن جوان
در پی تحقیقات و محاکمه پر ایراد
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان های ایرانی عضو آن- جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) و کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC) با انتشار پیام رسانه ای مشترک، اعدام ریحانه جباری را محکوم کردند.


در مقابل ساختمان مجلس انجام شد

تجمع اعتراضی زنان در تهران
در اعتراض به اسید پاشی
تجمع اعتراضی توسط جنبش زنان در همبستگی با تجمع مردم اصفهان در اعتراض به اسیدپاشی ها امروز مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این تجمع با حضور حدود 200 تن از فعالان جنبش زنان از ساعت 11 آغاز و تا ساعت 12 و نیم در مقابل ساختمان مجلس ادامه داشت.


کانون مدافعان حقوق بشر و چند سازمان حقوق بشری

نیروهای امنیتی تحصن نسرین ستوده
در اعتراض به آزار دگراندیشان را به هم زدند
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)، سازمان های ایرانی عضو فدراسیون- جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) و کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)- و اتحادیه بین المللی وکلا (UIA)، در خصوص تحصن نسرین ستوده، وکیل دادگستری پیام مشترک رسانه ای صادر کردند.


نامه شیرین عبادی به کانون وکلای بین المللی در خصوص نسرین ستوده

نسبت به دفاع از همکار ایرانی خود اقدام کنید

شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه نوبل صلح در سال 2003 در خصوص تعلیق پروانه وکالت نسرین ستوده از سوی دادگاه انتظامی وکلا به مدت سه سال نامه ای را به کانون وکلای بین المللی ارسال کرد. خانم عبادی در این نامه از کانون وکلای بین المللی خواسته است تا از همکار ایرانی خود دفاع کنند.


تریبون آزاد وکلا:

طرح حمایت از آمران به معروف
و ناهیان از منکر نفی حقوق مردم است
تریبون آزاد وکلا با صدور اطلاعیه ای طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» را خلاف قانون و در تناقض با حقوق عامه مردم عنوان کرد. تریبون آزاد وکلا با انتقاد از تصویب کلیات این طرح در مجلس شورای اسلامی، آن را بهانه‌ای برای برخی از گروه‌های افراطی وابسته به حکومت در سرکوب مردم دانست.


عمدی یا غیر عمدی؟

روایت نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر
از حادثه ای که برای او و فرزندانش رخ داد
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر با نگارش متنی از حادثه ای که برای او و فرزندانش رخ داده است، خبر داد. نرگس محمدی در این متن از تخریب اتومبیلش می گوید که براساس نظر کارشناس، تعمدی بوده است. عملی که می توانست به قیمت بروز یک حادثه ناگوار برای این فعال حقوق بشر و فرزندانش بی انجامد.


با ارسال نامه ای
به رییس قوه قضاییه صورت گرفت

درخواست کانون وکلای مرکز
برای آزادی وکلای زندانی
کانون وکلای دادگستری مرکز در نامه ای به رییس قوه قضائیه از این مقام عالی قضایی خواست تا در آستانه دو عید قربان و غدیر و با توجه به ظرفیت های به وجود آمده در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، نسبت به آزادی وکلای زندانی مانند آقایان سلطانی و سیف زاده اقدام کند.


گزارش‌گران بدون مرز
در اطلاعیه ای خبر داد

بازداشت ۱۲ وب‌نگار به دلیل تبادل پیام
بر روی تلفن همراه در ایران
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی با عنوان «اینترنت در ایران میان سرکوب و توسعه» از بازداشت ۱۲ وب‌نگار به دلیل تبادل پیام بر روی تلفن همراه در ایران خبر داد. این سازمان به کاربران نرم افزارهای ارسال کننده پیام توصیه کرد تا احتیاط کنند.


مصاحبه با خانواده های عبدالفتاح سلطانی
و سید محمد سیف زاده

وکلای زندانیان سیاسی
از مرخصی و درمان محروم اند
محمد سیف زاده و عبدالفتاح سلطانی در زندان وضعیت مساعدی ندارند؛ خانواده هایشان می گویند این دو وکیل سرشناس علیرغم بیماری و وضعیت نامساعد جسمی از بدیهی ترین حقوق یک زندانی مانند مرخصی و درمان محروم هستند.


در خواست کانون مدافعان حقوق بشر
از دبیر کل سازمان ملل متحد:

مقام های ایرانی را به مدارا
در برابر دراویش مجاب کنید
کانون مدافعان حقوق بشر در پی بی توجهی مقام های مسئول ایرانی به خواسته های دراویش گنابادی و همچنین بازداشت گسترده و ضرب و شتم آنان و خانواده هایشان در مقابل دادستانی تهران نامه سرگشاده ای را به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد ارسال کرد.


کانون مدافعان حقوق بشر
در نامه ای به رییس جمهور:

آقای روحانی نگذارید دانشجویان
از ادامه تحصیل بازمانند
کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به رییس جمهوری ایران از این مقام عالی اجرایی کشور خواست تا با رفع ممنوعیت از تحصیل برای برخی از دانشجویان، مانع تضییع حقوق شهروندی ایشان شده و نگذارد دانشجویان مستعد ایرانی از تحصیل بازمانند.


گزارش گران بدون مرز:

خطر مرگ
جان همکاران سایت مجذوبان نور را تهدید می‌کند
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای نگرانی عمیق خود را از وضعیت بازداشت و سلامت روزنامه‌نگاران و وب‌نگارانی که با وجود بیماری از درمان لازم محروم شده‌اند، اعلام کرد.


در گفت و گو با خانواده های
عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف‌زاده عنوان شد

نگرانی از افزایش فشار‌ها
و ممانعت از درمان پزشکی
محمد سیف‌زاده و عبدالفتاح سلطانی، وکلای دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در حالی در حال گذراندن احکام خود هستند که شرایط نامناسب زندان و فشارهای عصبی باعث وخامت وضعیت جسمانی آن‌ها شده است.


1098 روز از زندانی شدن وکیل دادگستری
و عضو کانون مدافعان حقوق بشر گذشت

گزارش تصویری از مراسم تجلیل فعالان مدنی
از عبدالفتاح سلطانی
گذشت 1098 روز از زندانی شدن عبدالفتاح سلطانی زمینه ای شد تا جمعی از فعالان مدنی از این وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر قدردانی کنند. حاضران در سخنانی از این وکیل دادگستری تجلیل کردند.


با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی
عنوان شد

حمایت تریبون آزاد وکلا
از فرشید یدالهی، وکیل زندانی
تریبون آزاد وکلا با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی از فرشید یدالهی، وکیلی که اینک در زندان دوران محکومیت خود را می گذراند حمایت کرد. رونوشت این اطلاعیه برای احمد شهید، کانون بین المللی وکلا و گزارشگر ویژه استقلال وکلا نیز ارسال شده است.


در آغاز چهارمین سال زندانی شدن
و با گذشت 1098 روز حبس

فعالان مدنی از عبدالفتاح سلطانی
تجلیل کردند
جمعی از فعالان مدنی در کنار اعضای کانون مدافعان حقوق بشر روز چهارشنبه نوزدهم شهریور ماه 1393 به مناسبت آغاز چهارمین سال زندانی شدن عبدالفتاح سلطانی با حضور در منزل این وکیل دادگستری از تلاش های او قدردانی کردند.


شیرین عبادی در پی درگذشت سیمین بهبهانی پیام تسلیتی
صادر کرد

دریغا تهی از تو ایران زمین
شیرین عبادی در پی درگذشت سیمین بهبهانی پیام تسلیتی صادر کرد.


با درخواست برای گفت و گو با مقام های ایرانی
درباره نخبگان زندانی در هنگام سفر به ایران

شیرین عبادی دریافت مدال فیلدز
را به مریم میرزاخانی تبریک گفت
شیرین عبادی در نامه ای به مریم میرزاخانی، با تبریک دریافت مدال فیلدز از او خواسته است تا در هنگام سفر به ایران در ژانویه سال 2015 در ملاقات با مقامات عالی‌ حکومتی در خصوص امید کوکبی و دیگر نخبگانی که در سال‌های اخیر به زندان رفته اند، گفت و گو کند.


مدیر کمپین بین المللی ممنوعیت مین‌های زمینی
از مسوولان ایران خواست
تا به کنوانسیون منع مین بپیوندند
مدیر کمپین بین المللی ممنوعیت مین های زمینی در نامه‌ای به وزیر امور خارجه ایران و رئیس مرکز مین‌زدایی جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار از اینکه ایران هنوز به معاهده منع مین نپیوسته، پذیرش کنوانسیون منع مین را به مسوولان ایران توصیه کرد.


در بیانیه مشترکی مطرح کردند:

انتقاد کارشناسان سازمان ملل
از موج جدید بازداشت روزنامه نگاران
و دیگر فعالان مدنی در ایران
هفت تن از کارشناسان و گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه مشترکی از موج جدید بازداشت فعالان مدنی از جمله روزنامه نگاران ایرانی انتقاد کردند.


گزارش گران بدون مرز با ابراز نگرانی
از احضار و بازداشت روزنامه نگاران و وب نگاران:

۱۰ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زن در ایران زندانی هستند که ٧ تن از آن‌ها به زندان محکوم شده‌اند
گزارش‌گران بدون مرز با صدرور اطلاعیه ای نگرانی خود را از احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران در ایران و از این میان فعالان رسانه‌ای زن اعلام کرد. این سازمان اعلام کرد که هم‌اکنون ۱۰ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زن در ایران زندانی هستند که ٧ تن از آن‌ها به زندان محکوم شده‌اند.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر