logo_kanoon

بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی حصر
رهبران جنبش سبز در دانشگاه وست‌مینستر
در آغاز هفتمین سال حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، نشستی در دانشکده حقوق دانشگاه وست مینستر لندن با عنوان "بررسی ابعاد حقوقی و پیامدهای سیاسی حصر رهبران جنبش سبز" برگزار شد.


زندانیان سیاسی و عقیدتی را در باقیمانده دوران ریاستتان بر قوه قضاییه آزاد کنید
زهرا ربانی املشی، عروس آیت‌الله منتظری در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از این مقام قضایی خواست تا در باقیمانده دوران ریاستش، با الهام از دستورات اسلام و روش پیامبر (ص)»، زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کند.


خودداری مقام‌های قضایی
از اعزام نازنین زاغری نزد پزشک متخصص
مقام‌های قضایی با وجود دستور پزشک بهداری زندان برای اعزام اورژانسی نازنین زاغری نزد پزشک متخصص مغز و اعصاب، تاکنون اقدامی انجام نداده‌اند. خانم زاغری پیش از بازداشت، تحت درمان بوده است.


بازداشت محمد نجفی، وکیل دادگستری
محمد نجفی، وکیل پایه یک دادگستری بازداشت شد.


بی‌خبری از دلایل بازداشت مونا معافی
با گذشت بیش از یک هفته از بازداشت مونا معافی هنوز دلایل این اقدام از سوی مسئولین مشخص نشده است.


مهدی خزعلی بازداشت شد
کانال تلگرامی سرای قلم خبر داد که مهدی خزعلی امروز بعدازظهر در مقابل دفتر کارش بازداشت و به زندان اوین انتقال داده شد.


k_zendan.jpg
گزارش نرگس محمدی از یک روز بند زنان زندان اوین

چهارشنبه، روز خاص مادران زندانی و کودکان خردسالشان
بعضی روزهای هفته برای زنان زندان اوین روزهای خاصی است. از ۳۱ زن زندانی، هشت نفر یعنی مریم اکبری‌منفرد، لیلا جماعت، نیگارا افشارزاده، نرگس محمدی، زهرا ذهتابچی، فاطمه مثنا، آزیتا رفیع‌زاده و نازنین زاغری، کودکان خردسال دارند.


درخواست پروین فهیمی
برای آزادی شهناز اکملی
پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی که در حوادث پس از انتخابات سال 1388 کشته شد، خواستار آزادی شهناز اکملی، مادر شهید مصطفی کریم‌بیگی شد. شهناز کریم بیگی از چند روز قبل در بازداشت به‌سر می‌برد.


فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: احکام شلاق برای روزنامه نگاران نقض حقوق بشر است
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با صدور اطلاعیه‌ای مطبوعاتی، صدور حکم شلاق برای دو روزنامه‌نگار ایرانی اهل گیلان را تخلف آشکار اصول اولیه حقوق بشر دانست و خواستار تعلیق این حکم شد.


شهناز اکملی بازداشت شد
شهناز اکملی، مادر شهید مصطفی کریم‌بیگی بازداشت شد.


در دل‌نوشته‌ای برای فرزند خردسالش

نازنین زاغری: چنین ظلمی در قاموس کدام دین و اخلاق و انسانیت به مادر و فرزند خردسالش رواست؟
نازنین زاغری رتکلیف، زندانی ایرانی- بریتانیایی، با نگارش دل‌نوشته‌ای خطاب به فرزند خردسالش، با او از صبر و امید در مقابل آنچه که ظلم و بی‌عدالتی خوانده است، ‍سخن گفته است.


زینب کریمیان و صالح دلدم بازداشت شدند
زینب کریمیان، خبرنگار سابق مهر که در دولت یازدهم، به حوزه اطلاع‌رسانی دولت نزدیک بود، و همچنین صالح دلدم، تهیه کننده، کارگردان جوان سینماصالح دلدم، تهیه کننده، کارگردان جوان سینما بازداشت شدند.


ادای احترام زنان زندانی سیاسی و عقیدتی
زندان اوین به آتش‎نشان‌ها
شامگاه دوم بهمن ماه، زنان زندانی بند زنان زندان اوین، برای تسلیت به آتش‌نشان‌ها و حادثه‌دیدگان و خانواده‌های عزیز از دست داده در حادثه ساختمان پلاسکو، دورهم گردآمدند و نسبت به آنان ادای احترام کردند.


پیام تسلیت سیزده زن زندانی
به فائزه هاشمی و مهدی هاشمی
سیزده نفر از زنان زندانی در زندان اوین در پیام تسلیتی به فائزه هاشمی و مهدی هاشمی، درگذشت پدرشان را تسلیت گفتند و از خدا برای خانوده هاشمی صبر و آرامش درخواست کردند.


لغو کنسرت کیهان کلهر در همدان
نسرت کیهان کلهر در شهر همدان که قرار بود اول بهمن برگزار شود، لغو شد.


انتقاد نائب رییس مجلس از دخالت قوه قضاییه
در رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی
علی مطهری ورود قوه قضاییه به موضوع رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی را موجب حاکمیت دوگانه عنوان و تاکید کرد که قوه قضاییه در این مورد باید تابع کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و هیات نظارت بر مطبوعات باشد.


آلودگی هوا؛ سومین عامل مرگ‌ومیر در ایران
قائم مقام وزیر بهداشت ضمن تشریح عوامل خطر مربوط به مرگ در دنیا، گفت: در کشور ما هم دو عامل خطر اصلی مرگ به ترتیب عوامل متابولیک و تغذیه‌ای هستند و آلودگی هوا و مصرف سیگار در رتبه‌های سوم و چهارم به عنوان عامل خطر مرگ قرار دارند.


هشدار گزارشگر سازمان ملل درباره وضعیت زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند
عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در گزارشی با اشاره به وضعیت زندانیان عقیدتی در ایران که دست به اعتصاب غذای طولانی مدت زده‌اند نسبت به خطر مرگ این افراد هشدار داده است.


اگر دادگاهی بی‌طرف سراغ داشتم شکایت می‌کردم
زهرا ربانی املشی، همسر احمد منتظری در نامه‌ای به ناصر مکارم شیرازی، از زبان همسرش نوشته است که اکنون اگر قرار است امر به معروف و نهی از منکر و گفتن حق و حقیقت جرم باشد این هزینه را هم مثل سایر هزینه‌ها به جان می‌خرم.


ریحانه طباطبایی پس از تحمل یک سال حبس
از زندان اوین آزاد شد
ریحانه طباطبایی، روزنامه نگار پس از تحمل یک سال حبس آزاد شد.


روايت فیروزه صابر
از آخرين ديدارش با هدی صابر
اين روزها بحث اعتصاب غذای زندانیان سیاسی و عقیدتی از سوی نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مطرح شده است. فيروزه صابر درباره هدي صابر و روند درگذشت برادرش در زندان سخن گفته است.


تقی رحمانی: چرا دادستان در خصوص مرخصی نرگس محمدی واقعیت را نمی‌گوید؟
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی در پاسخ به اظهارات دادستان تهران در خصوص همسرش واکنش نشان داد.
آقای رحمانی با شرح موضوع مرخصی نرگس محمدی، پرسیده است که چرا دادستان واقعیت را نمی‌گوید؟


بازبینی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت
در مراحل پایانی
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در زمینه لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت گفت: یک گروه کارشناسی و پژوهشی این لایحه را پیگیری و بازبینی کرده‌اند که اکنون تقریبا این کار به پایان رسیده است.


هشدار دادستان تهران به مسئولانی
که پرونده زندانیان سیاسی را مطرح می‌کنند
دادستان تهران در بیست و سومین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احکام به آنچه که «تهدیدات امنیتی» می‌نامید پرداخت.


گلرخ ایرایی به مرخصی آمد
وکیل‌مدافع گلرخ ایرایی اعلام کرد که موکلش پس از تودیع وثیقه به مرخصی آمده است.


لیلا حقیقت‌جو، پژوهشگر آثار هنری بازداشت شد
لیلا حقیقت‌جو، پژوهشگر آثار هنری و خواهر فاطمه حقیقت‌جو، نماینده مجلس ششم ۲۹ آذرماه در منزل خود بازداشت شده است.


تعدادی از فعالان مدنی:

حکومت به حقوق مردم احترام بگذارد
تعدادی از فعالان مدنی در نوشته‌ای خطاب به مردم ایران، نسبت به نقض حقوق مندرج در قانون اساسی ایران توسط حکومت هشدار دادند.


عیسی سحرخیز در زندان
به دو سال حبس دیگر محکوم شد
خبرها از ایران حاکی است که عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد به خاطر «فعالیت‌های مطبوعاتی سابق خود» به دو سال حبس دیگر محکوم شده است.


نازنین زاغری رتکلیف از انفرادی خارج
و به بند زنان منتقل شد
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری ، زندانی ایرانی - بریتانیایی در ایران اعلام کرد که همسرش پس از ۹ ماه انفرادی به تازگی به سلولی منتقل شده که نرگس محمدی و چند نفر دیگر از زندانیان در آن نگهداری می‌شوند.


علی مطهری: دفترم توسط
وزارت اطلاعات دولت قبل شنود می‌شد
نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی گفت که دفتر کارش توسط وزارت اطلاعات دولت قبل شنود می‌شده که با پیگیری های انجام شده در این خصوص این موضوع روشن شده است.


معاون استاندار تهران:
باید با قانع سازی، روسپی ها و معتادان کارتن‌خواب‌ عقیم شوند
مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: باید با پروژه قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود.


مرخصی اسماعیل عبدی با تودیع وثیقه
اسماعیل عبدی، فعال فرهنگی محبوس در زندان به مرخصی آمد.


درخواست جمعی از فعالان سیاسی و مدنی
برای پایان اعتصاب غذا در زندان
اعتصاب غذای چندین نفر از زندانیان سیاسی در ماه‌های اخیر با نگرانی شدید فعالان سیاسی و مدنی روبرو شده است.
به همین دلیل ۱۲۹۲ نفر از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار نامه ای از آنها خواستند که جانشان را ابزار پیگیری مطالبات خود قرار نداده و به اعتصاب غذای خود پایان دهند.


سامانتا پاور: ایران نرگس محمدی را که فرزندانش چشم‌به‌راهش هستند، آزاد کند‎
سامانتا پاور، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل روز جمعه در بخشی از کمپین آزادی زندانیان سیاسی با انتشار تصویر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، نوشته است، فرزندان این زندانی سیاسی چشم انتظار بازگشت مادر خود هستند و حکومت ایران می بایست « نرگس محمدی را آزاد کرده و او را به خانواده‌اش بازگرداند.»


خانواده عبدالفتاح سلطانی:
همزمانی سه عید و امید برای آزادی
خانواده عبدالفتاح سلطانی در یادداشتی، همزمانی سه عید از سه دین ابراهیمی را مناسبتی میمون برای آزادی این وکیل دادگستری دانسته و نوشته‌اند که امیدشان را برای آزادی آقای سلطانی از دست نخواهند داد.


تقدیر شهر تاریخی وایمار
از نرگس محمدی
مراسم اهدای جایزه حقوق بشر وایمار به نرگس محمدی برگزار شد. مسئول روابط اروپایی وزارت خارجه آلمان نیز در این مراسم سخنرانی کرد. تقی رحمانی جایزه را به نمایندگی از سوی همسر زندانی‌اش گرفت.


مراسم روز جهانی حقوق بشر در بند زنان زندان اوین برگزار شد
هم‌زمان با روز جهانی حقوق بشر، مراسمی در بزرگداشت این روز در بند زنان زندان اوین برگزار شد.


در نامه‌ای به نهادهای بین‌المللی حقوق بشر
و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد

نرگس محمدی: جامعه مدنی ایران را یاری کنید
نرگس محمدی که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، در آستانه روز جهانی حقوق بشر در نامه‌ای به نهادهای بین‌المللی حقوق بشر و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از آنان خواست تا جامعه مدنی ایران را یاری کنند.


تریبون آزاد وکلا خواستار تلاش
برای آزادی عبدالفتاح سلطانی شد
تریبون آزاد وکلا در نامه‌ای به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، تلاش برای آزادی عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر را خواستار شد.


شیرین عبادی: دولت ایران
حقوق شهروندی بهائیان را به رسمیت بشناسد
شیرین عبادی، رییس مرکز حامیان حقوق بشر در اطلاعیه‌ای مطبوعاتی از چگونگی نحوه برخورد حکومت ایران با شهروندان بهایی انتقاد کرد.


باز هم مقام‌های مسئول
با مرخصی عبدالفتاح سلطانی مخالفت کردند
برای چندمین بار با مرخصی عبدالفتاح سلطانی مخالفت شد. در حالی با مرخصی آقای سلطانی مخالفت شده است که او بعد از ۵ سال و سه ماه یکبار از مرخصی قانونی و یک بار از مرخصی اضطراری استفاده کرده است.


نامه نرگس محمدی به نمایندگان
دوره دهم مجلس شورای اسلامی
نرگس محمدی که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذارند، در پی انتشار دو نامه جداگانه که توسط چند تن از نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس قوه قضاییه و دادستان کل کشور نوشته بود، نامه‌ای به آنان نوشت.


نشست جمعی از کنشگران مدنی و سیاسی
در اعتراض به حکم زندان برای نرگس محمدی
گروهی از فعالان حقوق زنان و کنشگران مدنی و سیاسی و نیز دوستان نرگس محمدی دور هم گرد آمدند و به صدور حکم سنگین برای نرگس محمدی اعتراض کردند.


بازگویی نقض حقوق بشر در ایران
در آخرین گزارش احمد شهید

حکم نرگس محمدی
با وجود درخواست کارشناسان سازمان ملل
برای آزادی او تأیید شد

آخرین گزارش احمد شهید به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در روز 27 اکتبر 2016 منتشر شد.


دختر عبدالفتاح سلطانی:
آقای لاریجانی، پرونده پدرم را پیگیری کنید
مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه، از این مقام عالی دستگاه قضایی خواست تا با پیگیری پرونده پدرش، قانون و عدالت در خصوص این وکیل دادگستری اجرا شود.


پاسخ نرگس محمدی به اظهارات دادستان کل کشور
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نوشته‌ای خطاب به دادستان کل کشور، به اظهارات این مقام قضایی در خصوص پرونده‌ قضایی‌اش پاسخ داد.
نرگس محمدی در نامه‌ خود به دادستان کل کشور، از این مقام قضایی خواست تا صفحه به صفحه کیفرخواست و دفاعیاتش و لحظه به لحظه زندگی‌اش را بر ملا کند تا همه نزد افکار عمومی به قضاوت نشانده شوند.


آغاز به كار كارزار بين‌المللى
حمايت از نرگس محمدى
بیستم و هشتم مهر ماه 1395 هم‌زمان با 535امین روز بازداشت نرگس محمدی، کارزار بین‌المللی حمایت از این مدافع حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‎برد، توسط جمعی از فعالان مدنی آغاز به کار کرد.


واکنش نرگس محمدی به متن رأی صادر شده
توسط دادگاه تجدید نظرش
نرگس محمدی که اینک در زندان به‌سر می‌برد، به متن رأی صادر شده توسط دادگاه تجدید نظرش واکنش نشان داد و استدلال‌های این دادگاه را زیر سؤال برد.


معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی:
نمی‌خواهند او از زندان آزاد شود
همسر عبدالفتاح سلطانی می گوید که بیش از ۳ سال است که درخواست وکیل آقای سلطانی برای اعاده دادرسی روی میز رئیس قوه قضائیه مسکوت مانده است.


گزارش‌گران بدون مرز تأیید محکومیت زندان
برای نرگس محمدی را محکوم کرد
گزارش‌گران بدون مرز (RSF) تایید محکومیت نرگس محمدی کنشگر حقوق بشر را به ۱۶ سال زندان قاطعانه محکوم کرد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر