logo_kanoon

تقی رحمانی: چرا دادستان در خصوص مرخصی نرگس محمدی واقعیت را نمی‌گوید؟
تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی در پاسخ به اظهارات دادستان تهران در خصوص همسرش واکنش نشان داد.
آقای رحمانی با شرح موضوع مرخصی نرگس محمدی، پرسیده است که چرا دادستان واقعیت را نمی‌گوید؟


بازبینی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت
در مراحل پایانی
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در زمینه لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت گفت: یک گروه کارشناسی و پژوهشی این لایحه را پیگیری و بازبینی کرده‌اند که اکنون تقریبا این کار به پایان رسیده است.


هشدار دادستان تهران به مسئولانی
که پرونده زندانیان سیاسی را مطرح می‌کنند
دادستان تهران در بیست و سومین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احکام به آنچه که «تهدیدات امنیتی» می‌نامید پرداخت.


گلرخ ایرایی به مرخصی آمد
وکیل‌مدافع گلرخ ایرایی اعلام کرد که موکلش پس از تودیع وثیقه به مرخصی آمده است.


لیلا حقیقت‌جو، پژوهشگر آثار هنری بازداشت شد
لیلا حقیقت‌جو، پژوهشگر آثار هنری و خواهر فاطمه حقیقت‌جو، نماینده مجلس ششم ۲۹ آذرماه در منزل خود بازداشت شده است.


تعدادی از فعالان مدنی:

حکومت به حقوق مردم احترام بگذارد
تعدادی از فعالان مدنی در نوشته‌ای خطاب به مردم ایران، نسبت به نقض حقوق مندرج در قانون اساسی ایران توسط حکومت هشدار دادند.


عیسی سحرخیز در زندان
به دو سال حبس دیگر محکوم شد
خبرها از ایران حاکی است که عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد به خاطر «فعالیت‌های مطبوعاتی سابق خود» به دو سال حبس دیگر محکوم شده است.


نازنین زاغری رتکلیف از انفرادی خارج
و به بند زنان منتقل شد
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری ، زندانی ایرانی - بریتانیایی در ایران اعلام کرد که همسرش پس از ۹ ماه انفرادی به تازگی به سلولی منتقل شده که نرگس محمدی و چند نفر دیگر از زندانیان در آن نگهداری می‌شوند.


علی مطهری: دفترم توسط
وزارت اطلاعات دولت قبل شنود می‌شد
نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی گفت که دفتر کارش توسط وزارت اطلاعات دولت قبل شنود می‌شده که با پیگیری های انجام شده در این خصوص این موضوع روشن شده است.


معاون استاندار تهران:
باید با قانع سازی، روسپی ها و معتادان کارتن‌خواب‌ عقیم شوند
مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: باید با پروژه قانع کردن زنان کارتن خواب، عقیم‌سازی صورت گیرد تا جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی گرفته شود.


مرخصی اسماعیل عبدی با تودیع وثیقه
اسماعیل عبدی، فعال فرهنگی محبوس در زندان به مرخصی آمد.


درخواست جمعی از فعالان سیاسی و مدنی
برای پایان اعتصاب غذا در زندان
اعتصاب غذای چندین نفر از زندانیان سیاسی در ماه‌های اخیر با نگرانی شدید فعالان سیاسی و مدنی روبرو شده است.
به همین دلیل ۱۲۹۲ نفر از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار نامه ای از آنها خواستند که جانشان را ابزار پیگیری مطالبات خود قرار نداده و به اعتصاب غذای خود پایان دهند.


سامانتا پاور: ایران نرگس محمدی را که فرزندانش چشم‌به‌راهش هستند، آزاد کند‎
سامانتا پاور، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل روز جمعه در بخشی از کمپین آزادی زندانیان سیاسی با انتشار تصویر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، نوشته است، فرزندان این زندانی سیاسی چشم انتظار بازگشت مادر خود هستند و حکومت ایران می بایست « نرگس محمدی را آزاد کرده و او را به خانواده‌اش بازگرداند.»


خانواده عبدالفتاح سلطانی:
همزمانی سه عید و امید برای آزادی
خانواده عبدالفتاح سلطانی در یادداشتی، همزمانی سه عید از سه دین ابراهیمی را مناسبتی میمون برای آزادی این وکیل دادگستری دانسته و نوشته‌اند که امیدشان را برای آزادی آقای سلطانی از دست نخواهند داد.


تقدیر شهر تاریخی وایمار
از نرگس محمدی
مراسم اهدای جایزه حقوق بشر وایمار به نرگس محمدی برگزار شد. مسئول روابط اروپایی وزارت خارجه آلمان نیز در این مراسم سخنرانی کرد. تقی رحمانی جایزه را به نمایندگی از سوی همسر زندانی‌اش گرفت.


مراسم روز جهانی حقوق بشر در بند زنان زندان اوین برگزار شد
هم‌زمان با روز جهانی حقوق بشر، مراسمی در بزرگداشت این روز در بند زنان زندان اوین برگزار شد.


در نامه‌ای به نهادهای بین‌المللی حقوق بشر
و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد

نرگس محمدی: جامعه مدنی ایران را یاری کنید
نرگس محمدی که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، در آستانه روز جهانی حقوق بشر در نامه‌ای به نهادهای بین‌المللی حقوق بشر و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از آنان خواست تا جامعه مدنی ایران را یاری کنند.


تریبون آزاد وکلا خواستار تلاش
برای آزادی عبدالفتاح سلطانی شد
تریبون آزاد وکلا در نامه‌ای به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، تلاش برای آزادی عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر را خواستار شد.


شیرین عبادی: دولت ایران
حقوق شهروندی بهائیان را به رسمیت بشناسد
شیرین عبادی، رییس مرکز حامیان حقوق بشر در اطلاعیه‌ای مطبوعاتی از چگونگی نحوه برخورد حکومت ایران با شهروندان بهایی انتقاد کرد.


باز هم مقام‌های مسئول
با مرخصی عبدالفتاح سلطانی مخالفت کردند
برای چندمین بار با مرخصی عبدالفتاح سلطانی مخالفت شد. در حالی با مرخصی آقای سلطانی مخالفت شده است که او بعد از ۵ سال و سه ماه یکبار از مرخصی قانونی و یک بار از مرخصی اضطراری استفاده کرده است.


نامه نرگس محمدی به نمایندگان
دوره دهم مجلس شورای اسلامی
نرگس محمدی که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذارند، در پی انتشار دو نامه جداگانه که توسط چند تن از نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس قوه قضاییه و دادستان کل کشور نوشته بود، نامه‌ای به آنان نوشت.


نشست جمعی از کنشگران مدنی و سیاسی
در اعتراض به حکم زندان برای نرگس محمدی
گروهی از فعالان حقوق زنان و کنشگران مدنی و سیاسی و نیز دوستان نرگس محمدی دور هم گرد آمدند و به صدور حکم سنگین برای نرگس محمدی اعتراض کردند.


بازگویی نقض حقوق بشر در ایران
در آخرین گزارش احمد شهید

حکم نرگس محمدی
با وجود درخواست کارشناسان سازمان ملل
برای آزادی او تأیید شد

آخرین گزارش احمد شهید به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در روز 27 اکتبر 2016 منتشر شد.


دختر عبدالفتاح سلطانی:
آقای لاریجانی، پرونده پدرم را پیگیری کنید
مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه، از این مقام عالی دستگاه قضایی خواست تا با پیگیری پرونده پدرش، قانون و عدالت در خصوص این وکیل دادگستری اجرا شود.


پاسخ نرگس محمدی به اظهارات دادستان کل کشور
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نوشته‌ای خطاب به دادستان کل کشور، به اظهارات این مقام قضایی در خصوص پرونده‌ قضایی‌اش پاسخ داد.
نرگس محمدی در نامه‌ خود به دادستان کل کشور، از این مقام قضایی خواست تا صفحه به صفحه کیفرخواست و دفاعیاتش و لحظه به لحظه زندگی‌اش را بر ملا کند تا همه نزد افکار عمومی به قضاوت نشانده شوند.


آغاز به كار كارزار بين‌المللى
حمايت از نرگس محمدى
بیستم و هشتم مهر ماه 1395 هم‌زمان با 535امین روز بازداشت نرگس محمدی، کارزار بین‌المللی حمایت از این مدافع حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‎برد، توسط جمعی از فعالان مدنی آغاز به کار کرد.


واکنش نرگس محمدی به متن رأی صادر شده
توسط دادگاه تجدید نظرش
نرگس محمدی که اینک در زندان به‌سر می‌برد، به متن رأی صادر شده توسط دادگاه تجدید نظرش واکنش نشان داد و استدلال‌های این دادگاه را زیر سؤال برد.


معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی:
نمی‌خواهند او از زندان آزاد شود
همسر عبدالفتاح سلطانی می گوید که بیش از ۳ سال است که درخواست وکیل آقای سلطانی برای اعاده دادرسی روی میز رئیس قوه قضائیه مسکوت مانده است.


گزارش‌گران بدون مرز تأیید محکومیت زندان
برای نرگس محمدی را محکوم کرد
گزارش‌گران بدون مرز (RSF) تایید محکومیت نرگس محمدی کنشگر حقوق بشر را به ۱۶ سال زندان قاطعانه محکوم کرد.


برنامه‌ نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
حکم سنگین زندان علیه نرگس محمدی باید لغو شود
برنامه‌ نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر که برنامه‌ مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) است،
حکم زندان علیه نرگس محمدی را که دادگاه تجدید نظر تأیید کرده است، محکوم کرد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر حکم زندان علیه عیسی سحرخیز را محکوم کرد
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، صدور حکم زندان برای عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و عضو بنیانگذار انجمن دفاع از آزادی مطبوعات را محکوم کرد.


انتقاد عفو بین الملل از تایید حکم زندان نرگس محمدی
عفو بین الملل با انتقاد از تایید حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، توسط دادگاه تجدید نظر تهران، گفته است: این حکم نشانه آشکاری از قصد مقام‌های ایران برای ساکت کردن مدافعان حقوق بشر با هر هزینه‌ای است.


دادگاه تجدید نظر حکم زندان طولانی مدت
نرگس محمدی را تأیید کرد
شعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران، مستقر در دادگاه انقلاب اسلامی، حکم دادگاه بدوی نرگس محمدی را عیناً تأیید کرد.


خودداری قوه قضاییه از دریافت
نامه درخواست آزادی عبدالفتاح سلطانی
مقام مسئول در قوه قضاییه از ثبت نامه درخواست آزادی عبدالفتاح سلطانی از رییس قوه قضاییه که توسط 12520 نفر از شهروندان ایرانی امضا شده بود، خودداری کرد.


جمع‌آوری امضای نامه به رئیس قوه قضائیه
درباره عبدالفتاح سلطانی همچنان ادامه دارد
جمعی از فعالان مدنی و اجتماعی در نامه‌ای سرگشاده به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه درباره‌ ادامه‌ بازداشت عبدالفتاح سلطانی، از این مقام قضایی خواستند تا با توجه به شرایط موجود کشور و نیاز به همدلی و همبستگی در شرایط حساس منطقه، به پرونده آقای سلطانی ورود کند.


دادگاه تجدید نظر نرگس محمدی
برگزار شد
دادگاه تجدید نظر نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر صبح امروز- دوشنبه، بیست و نهم شهریور ماه – به ریاست قاضی قلی‌پور برگزارشد.


دل‌نوشته نرگس محمدی
خطاب به بهاره هدایت
نرگس محمدی که اینک دوران محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین می‌گذارند، با نگارش دل‌نوشته‌ای خطاب به بهاره هدایت، آزادی او را که به‌تازگی از زندان آزاد شده است، تبریک گفت.


مهار اطلاع رسانی مستقل بر روی اینترنت با فیلترینگ هوشمند و شبکه ملی اطلاعات
گزارش‌گران بدون مرز با صدور اطلاعیه‌ای آنچه را که تشدید سانسور بر روی اینترنت و سرکوب شهروند وب‌نگاران در ایران می‌نامید، محکوم کرد.


در آغاز ششمین سال بازداشت

تقاضای اعاده دادرسی عبدالفتاح سلطانی همچنان بی‌پاسخ مانده است
نوزدهم شهریور ماه، سالروز بازداشت عبدالفتاح سلطانی، عضو مؤسس و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر است.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، آقای سلطانی در تاریخ نوزدهم شهریور ماه 1390 در مقابل دادگاه انقلاب بازداشت و تا به امروز در زندان به‌سر می‌برد. این در حالی است که تقاضای اعاده دادرسی آقای سلطانی تاکنون بی‌پاسخ مانده است.


نرگس محمدی: سلول انفرادی، ابزار شکنجه است
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر با گارش نوشته‌ای به موضوع سلول انفرادی پرداخت.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم محمدی در نوشته خود با بیان برخی مسائل که در دوران بازداشت زندان انفرادی پیش می‌آید، نوشته است که سلول انفرادی یک شکنجه است.


عفو بین‌الملل از حملات تازه
علیه فعالان حقوق زنان در ایران خبر داد
سازمان عفو بین‌الملل با صدور اطلاعیه‌ای در خصوص آنچه که دور تازه‌‌ از اقدامات شدید مقام‌های امنیتی از آغاز سال جاری میلادی بر کنشگران حقوق زنان در ایران می‌نامید، هشدار داد.


میزگرد بررسی ریشه‌های بنیادگرایی
و اعدام‌های اخیر در بند زنان زندان اوین
شامگاه جمعه ۱۵ مرداد ماه ۹۵ زنان بند سیاسی زندان اوین نشستی را پیرامون بحث بنیادگرایی و اعدام‌های اخیر برگزار کردند. در این نشست بهاره هدایت و نرگس محمدی به بحث پرداختند.


تریبون آزاد وکلا: کانون وکلا به اظهارات
مغایر با شئون وکالت حسین احمدی نیاز توجه کند
تریبون آزاد وکلا در اطلاعیه‌ای با اعلام اینکه روند رسیدگی به پرونده اعدام‌شدگان اخیر، خارج از چهارچوب دادرسی عادلانه بوده است، توجه کانون وکلای مربوطه را به اظهارات مغایر با شئون وکالت حسین احمدی نیاز جلب کرد.


نامه شیرین عبادی به فدریکا موگرینی در خصوص مذاکرات حقوق بشری اتحادیه اروپا با ایران
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل 2003 و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از این نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی خواست تا در مذاکرت حقوق بشری با ایران، به دو موضوع «ممنوعیت اعدام» و «احترام به آزادی بیان» توجه کند.


فرزند عبدالفتاح سلطانی:
پرونده پدرم قابل اعاده دادرسی است
مائده سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه، با ذکر نکاتی بار دیگر رسیدگی مجدد به پرونده آقای سلطانی را خواستار شد.


دل‌نوشته نرگس محمدی در پی پایان اعتصاب غذا و ایجاد تماس تلفنی با فرزندانش
نرگس محمدی در پی پایان اعتصاب غذایش و ایجاد تماس تلفنی با فرزندان خردسالش، با نگارش دل‌نوشته‌ای نکته‌هایی را در این خصوص بیان کرد.


عفو بین‌الملل: مراقبت‌های پزشکی
از زندانیان عقیدتی و سیاسی دریغ می‌شود
عفو بین‌الملل در گزارشی باعنوان "به گروگان گرفتن سلامت" گفته است که مقام‌های ایرانی مراقبت‌های پزشکی را از زندانیان عقیدتی و سیاسی دریغ می‌کنند.


نرگس محمدی با فرزندان خردسالش به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرد
نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر امروز شنبه بیست و ششم تیر ماه 1395 اجازه یافت تا با فرزندان خردسالش به‌صورت تلفنی صحبت کند.


درخواست شیرین عبادی و زریندخت عطایی (سحابی) از نرگس محمدی برای پایان دادن به اعتصاب غذا
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پیامی به نرگس محمدی از او خواست تا به اعتصاب غذایش پایان دهد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی از نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر خواسته است تا پی‌گیری خواست‌های حقوق بشری‌اش را به آنها بسپارد.
همچنین خانم زریندخت عطایی، همسر مهندس عزت الله سحابی در نامه‌ای جداگانه به نرگس محمدی از او خواست تا به اعتصاب غذایش پایان دهد.


مادر نرگس محمدی:
آقای رییس جمهور به مسأله دخترم رسیدگی کنید
عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی در نامه‌ای به حسن روحانی، از رییس جمهوری ایران خواست تا پی‌گیر برآورده شدن درخواست دخترش شود.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر