logo_kanoon

نامه خانواده های اعضای بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک به آیت الله هاشمی شاهرودی
خانواده های اعضای بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک در نامه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه به شماره ثبت 119317 خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان و امکان ملاقات آنان با وکیل تعیین شده از سوی خانواده هایشان شدند


اطلاعيه جمعي از فعالان فرهنگي و اجتماعي وسياسي مناطق کردنشين در خصوص حوادث روانسر
جمعی از فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مناطق کردنشین با صدور اطلاعیه ای در خصوص حوادث شهرستان روانسر کرمانشاه، با صدور اطلاعیه ای نسبت به آن واکنش نشان دادند.


اعضای «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در نامه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی

دستور مقتضی برای آزادی معتمدی مهر را صادر کنید
اعضای «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» به دنبال تداوم بازداشت مهدی معتمدی مهر، عضو حقوقدان این کمیته، در نامه ای سرگشاده به آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه، آزادی عضو خود را خواستار شد. آنان در نامه خود که روز یکشنبه 20 اردیبهشت ماه 1388 برای رییس قوه قضاییه ارسال کرده اند با اشاره به اینکه «مسئوليت تدوين و انتشار تمامی بيانيه های کميته را برعهده می گيرند»، معتقدند که بهانه ای برای ادامه بازداشت مهدی معتمدی مهر، وجود ندارد.


نرگس محمدی و ثریا عزیزپناه ممنوع الخروج شدند
نرگس محمدی، رییس هیأت اجرایی شورای ملی صلح و ثریا عزیز پناه عضو شورای ملی صلح که قصد داشتند صبح روز جمعه 18 اردیبشت ماه 1388 برای انجام سخنرانی در نشست جهانی زنان به گواتمالا سفرکنند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران، ممنوع الخروج شدند.جلوگیری از سفر نرگس محمدی و ثریا عزیزپناه به گواتمالا در حالی صورت گرفته است که مهر خروج بر روی پاسپورت آنان زده شده و محمدی و عزیزپناه آماده سوار شدن به هواپیما بودند.پاسپورت محمدی و عزیزپناه پس از آنکه ممنوع الخروج شدند، توسط مأمور مسئول ضبط شد و آنان باید به دادگاه انقلاب مراجعه کنند.


روزنامه نگاران و وب نگاران ایراانی خطاب به مسوولان قضایی و امنیتی در خصوص پرونده رکسانا صابری

سوء استفاده از خبرنگاران در بازی های سیاسی محکوم است
جمعی از روزنامه نگاران و وب نگاران ایرانی در 13 اردیبشت ماه (سه می)، روز جهانی آزادی مطبوعات، با انتشار بیانیه ای، سوء استفاده از خبرنگاران را در بازی های سیاسی محکوم کردند. آنان همچنین خواستار آزادی رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی- آمریکایی و شفاف شدن چگونگی رسیدگی به این پرونده در دستگاه قضایی شدند.


طبق اعلام دادگاه انقلاب

فریده غیرت:اتهام معتمدی مهر اقدام علیه امنیت کشور است
فریده غیرت، وکیل مهدی معتمدی مهر، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه گفت: بخلاف اعلام غیررسمی از طریق پایگاه اطلاع رسانی «شبکه خبر ایران» اتهام مهدی معتمدی مهر به هیچ وجه اختلاس نبوده بلکه اتهام ایشان طبق اعلام دادگاه انقلاب اقدام علیه امنیت کشور است.


اعتراض کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
نسبت به بازداشت مهدی معتمدی‌مهر
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در پی بازداشت «مهدی معتمدی مهر» عضو حقوقدان این کمیته در بیانیه ای ضمن اعتراض به بازداشت عضو خود، آزادی او را خواستار شد. بر اساس این بیانیه، بازداشت معتمدی‌مهر به‌عنوان اقدامی دیگر برای انسداد فضای نظارت بر انتخابات و اعمال محدودیت‌ها و فشارهای بیشتر بر نهادهای مردم‌نهاد، در هفته‌های مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، ارزیابی خواهد شد.


درخواست «کميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه» در اطلاعيه شماره 19

سوء استفاده کنندگان
از برخی اتهامات را مورد پیگرد قانونی قرار دهید
«کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه» به دنبال برخوردهای امنیتی و قضایی اخیر با فعالان سیاسی، اجتماعی به خصوص دانشجویان در ایران، اطلاعیه شماره 19 خود را صادر کرد. در این اطلاعیه که یازدهم اردیبهشت 1388 صادر شده است،«کميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه» ضمن ابراز تاسف از برخوردهای صورت گرفته با فعالان سیاسی و اجتماعی، از مراجع عالی رتبه قضايي خواسته است تا ضمن حفظ استقلال رأی خود از هرگونه دخالت نیات و اهداف سیاسی در برخورد با فعالان اجتماعی بپرهیزند و هر چه سريع تر ناقضان احتمالی حقوق قانوني اين فعالان را مورد تعقيب قانوني قرار دهند.


ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری جلسه
کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
نیروهای امنیتی روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه 1388 از برگزاری جلسه «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» ممانعت به عمل آوردند.بنابراین آنان قبل از ساعت 9 صبح که زمان برگزاری جلسه بود، پس از ورود به دفتر مؤسسه حقوقی راد مانع از ورود اعضای کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه به محل جلسه شدند. نیروهای امنیتی پس از تنظیم صورت جلسه اعلام کردند که از این پس هیچ جلسه ای تحت هیچ عنوانی نباید در این محل برگزار شود.


بیانیه جمعی از فقها، حقوقدانان و فعالان اجتماعی و سیاسی
در مخالفت با مجازات مرگ برای کودکان
جمعی از فقها، حقوقدانان و فعالان اجتماعی و سیاسی با امضای بیانیه ای مخالفت خود را با تعیین مجازات مرگ برای کودکان اعلام کردند. محمد بسته نگار، رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی ، دکتر حبیب الله پیمان، دکتر غلامعباس توسلی، حجت الاسلام محمد جواد حجتی کرمانی، مهندس عزت الله سحابی، دکتر احمد صدر حاج سید جوادی، دکتر علی اصغر غروی، اعظم طالقانی، شیرین عبادی، حجت الاسلام محمد تقی فاضل میبدی، دکتر ناصر کاتوزیان، حجت الاسلام مهدی کروبی، دکتر محمد مجتهد شبستری، دکتر صدیقه وسمقی، دکتر ابراهیم یزدی و حسن یوسفی اشکوری امضا کنندگان این بیانیه هستند.
این بیانیه بر اساس آموزه های دینی بر اعطای فرصت بازسازی شخصیت کودکانی که زیر 18 سال دچار ناهنجاری های اجتماعی می شوند، تأکید دارد. همانگونه که «کانون مدافعان حقوق بشر» نیز در فراخوانی با عنوان «اعدام بس کودکان» فعالیت خود را با هدف توقف صدور و اجرای مجازات مرگ برای کودکان زیر 18 سال آغاز کرده است.


نظارت نهادهای مدنی ، تضمین تحقق
انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه» در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه ای تحلیلی ضمن تبیین شرایط موجود جهت برگزاری انتخابات پیش رو، نظارت نهادهای مدنی را تضمین کننده تحقق انتخابات آزاد، سالم و عادلانه عنوان کرد. «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه» که مرداد 1386 به پیشنهاد «کانون مدافعان حقوق بشر» توسط جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی تشکیل شده در بیانیه خود بر این باور است که در فقدان فضای باز سیاسی، نبود مطبوعات آزاد و محدودیت امکان فعالیت احزاب سیاسی و سازمان های اجتماعی مردم نهاد، نظارت نهادهای مدنی ملی و بین المللی بر انتخابات ریاست جمهوریپیش رو یکی از راهکارهای قانونی مؤثر است که می‌تواند به برگزاری یک انتخابات آزاد، سالم و عادلانه ياري رساند.


نامه عبدالفتاح سلطانی به آیت الله شاهرودی
درباره رکسانا صابری
عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که پس از صدور حکم محکومیت رکسانا صابری، وکالت این خبرنگار را به همراه شیرین عبادی و مهناز پراکند برعهده گرفته است، در خصوص روند رسیدگی به پرونده متهم، نامه ای را خطاب به آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه ارسال کرد. پس از آنکه دادگاه انقلاب تهران، رکسانا صابری را به هشت سال زندان محکوم کرد، پدر رکسانا صابری با مراجعه به کانون مدافعان حقوق بشر از وکلای این سازمان مردم نهاد خواست تا وکالت دخترش را بر عهده گیرند. بر این اساس شیرین عبادی، عبدالفتاح سلطانی و مهناز پراکند با تشکیل یک تیم حقوقی، وکالت رکسانا صابری را برعهده گرفتند.


با ارسال حکم اعدام به دایره اجرای احکام

عدم رعایت ضوابط دادرسی عادلانه
شعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران با امتناع از صدور دستور برای انجام ملاقات عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری با روزبه یحیی زاده- یکی از سه متهم پرونده انفجار شیراز که به اعدام محکوم شده است- در زندان برای تنظیم وکالتنامه، رأی صادر شده توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران را تأیید و برای اجرا به دایره اجرای احکام ارسال کرد. حکمی که بر اساس برخی شنیده ها روز شنبه 22 فروردین ماه 1388 اجرا خواهد شد.


نامه مادران صلح ايران به رئیس قوه قضائیه
برای آزادی دو فعال جنبش زنان
«مادران صلح ایران» در پی بازداشت 12 نفر از فعالان جامعه مدنی به اتهام تشویش اذهان عمومی، زمانیکه این افراد عازم دیدار نوروزی با خانواده زهرا بنی یعقوب- پزشکی که در بازداشتگاه درگذشت- بودند و ادامه بازداشت دو نفر از این جمع، نامه سرگشاده ای را به آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه ارسال کردند. مادران صلح ايران" در نامه خود ضمن تشريح روند دستگيری این افراد، از رییس قوه قضاییه سوال کرده اند که «در کجای کتاب قانون مدنی و مجازات های کشوری ايران نوشته شده که ديدار از خانواده های زندانيان و دلجويی از آنان جرم است و مصداق تشويش اذهان عمومی تلقی می شود و يا اصولا مجازات حبس و زندان برای اين اقدام تعيين شده است؟» بنابراین آنان آزادی فوری و بی قيد و شرط خديجه مقدم و محبوبه کرمی و صدور قرار منع تعقيب برای فعالان جامعه مدنی را خواستار شده اند.


15فروردین (4 آوریل)
روز جهانی مقابله با مین و مشکلات ناشی از آن
«کانون مشارکت در پاکسازی مین» به مناسبت 15 فروردین (4 آوریل)، روز جهانی مقابله با مین، با انتشار بیانیه ای ضمن گرامیداشت این روز، خواستار توجه هرچه بیشتر عامه مردم و علی الخصوص دولتمردان به این امر خطیر شد. «تسریع در امر پاکسازی به منظور جلوگیری از تلفات انسانی بیشتر و ایجاد محیط امن برای زندگی و کار ساکنین مناطق آلوده به مین»، «اطلاع رسانی به موقع از روند پاکسازی مین در 5 استان آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه »، «آموزش ساکنان این 5 استان به ویژه کودکان که عمده قربانیان بیگناه مین می باشند»، «حمایت همه جانبه از تمامی مصدومین و تحت پوشش قرار دادن خانواده آنها» و «پیوستن به جامعه جهانی در راستای چاره اندیشی برای رفع این معضل جهانی» از جمله موضوعاتی است که کانون مشارکت در پاکسازی مین، توجه دولتمردان را به آنها جلب کرده است.


shirinebadi723.jpg
شیرین عبادی به مناسبت روز جهانی مقابله با مین:

توجه به مقوله مین خواست جامعه مدنی است
شیرین عبادی رییس هیأت مدیره «کانون مشارکت در پاکسازی مین» در15 فروردین (4 آوریل)- روز جهانی مقابله با مین- «ضرورت تسریع در پاکسازی مین»، «الحاق به کنوانسیون بین المللی اوتاوا مبنی بر عدم استفاده مجدد از مین» و «رسیدگی به وضعیت بازماندگان» را خواست جامعه مدنی ایران عنوان کرد.«کانون مشارکت در پاکسازی مین» سال 1382 فعالیت خود را با نوشتن اساسنامه و اهداف آغاز و در سال 1384 پروانه تأسیس خود را از وزارت کشور دریافت کرد.


سخنگوی کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه:

بازداشت های اخیر در مقابل زندان اوین محکوم است
سخنگوی کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه، بازداشت برخی از خانواده های دانشجویان بازداشت شده پیشین به همراه تعدادی از فعالان برجسته دانشجویی و برخی از خانواده های آنان را در مقابل زندان اوین و همزمان با آغاز سال نو، نشانه بی توجهی کامل نهاد های مسئول نسبت به موازین قانونی و همچنین خواست مکرر فعالان اجتماعی و سیاسی و بخش های گسترده ای از جامعه مدنی دانست که پیش از این خواهان آزادی هرچه سریع تر فعالان دانشجویی و سیاسی شده بودند. بر این اساس این کمیته بازداشت های اخیر را به شدت محکوم کرد.


اعتراض كمیته‌ دفاع از انتخابات آزاد، سالم وعادلانه
نسبت به فقدان پیش‌نیازهای لازم در انتخابات ریاست‌جمهوری
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم وعادلانه» به‌عنوان نهادی مدنی و مستقل بیانیه ای اعتراض و نگرانی خود را نسبت به عدم رعایت دقیق و تمام و كمال ضوابط انتخاباتی آزاد، سالم و عادلانه، ابراز کرده و از مقام‌های مسئول خواست، با پاسداشت حقوق اساسی شهروندان و نامزدهای انتخابات رياست جمهوری سال 88، روند كنونی را هرچه سریع‌تر تصحیح كرده، معیارهای تصريح شده در اصول قانون اساسی، اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و بیانیه‌ اتحادیه‌ بین‌المجالس،را رعایت و محقق کند.


ژینوس سبحانی، منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر آزاد شد
ژینوس سبحانی که تا زمان پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، منشی «کانون مدافعان حقوق بشر» و «کانون مشارکت در پاکسازی مین» بود، روز چهارشنبه 21 اسفند ماه 1387 با تودیع قرار وثیقه 70 میلیون تومان، آزاد شد. پس از آزادی ژینوس سبحانی، شیرین عبادی به همراه چند تن از اعضای شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و چند نفر از وکلای همکار این کانون به دیدن او رفتند.اعلام جرم در مورد عاملان پلمپ
دفتر کانون مشارکت در پاکسازی مین
«کانون مشارکت در پاکسازی مین» روز سه شنبه 20 اسفند ماه 1387 با برگزاری نشستی به تبیین پیشنهاد 35 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح اصلاح تبصره 4 قانون برقراری حقوق وظیفه یا مستمری بازماندگان آن دسته از مهاجرین و کسانی که به مناطق جنگی مراجعه کرده و به علت برخورد با مواد منفجره معلول یا فوت می شوند، پرداخت. این سازمان مردم نهاد در همین راستا پیشنهاد های خود را ارائه کرد.


tajik.jpg
وضعیت در ایران
عبدالرضا تاجیک روزنامه نگاری که 29 بهمن ماه 1387 به هنگام سفر به اسپانیا برای انجام سخنرانی، ممنوع الخروج و پاسپورت او توقیف شد، به دلیل نداشتن پاسپورت از سفری دیگر به ایتالیا برای انجام سخنرانی در سمینار بین المللی 2009 بلونیا باز ماند. قرار بود سخنرانی تاجیک در این سمینار که در روزهای 15 و 16 اسفند ماه برگزار شد، با عنوان توسعه ایرانی ارائه شود. از همین رو متنی از طرف عبدالرضا تاجیک در سمینار بین المللی 2009 بلونیا قرائت و به صورت هم زمان ترجمه شد.


در نشست فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در منزل یکی از دانشجویان بازداشت شده مطرح شد

نامه کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه به آیت الله هاشمی شاهرودی
جمعی از فعالان سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حقوق بشری صبح جمعه شانزدهم اسفند ماه 1387 به دعوت «کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه» با حضور در منزل نریمان مصطفوی، یکی از دانشجویانی که چندی پیش بازداشت شد، نسبت به بازداشت فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اعتراض کرده و آزادی آنان را خواستار شدند.


در آستانه 8 مارس روز جهانی زن صورت گرفت

دیدار زنان روشنفکر دینی با آیات عظام منتظری و صانعی
جمعی از زنان نواندیش ملی- مذهبی از جمله زنان جنبش مسلمانان مبارز و چند تن از اعضای حزب مشارکت به مناسبت فرارسیدن 8 مارس، «روز جهانی زن» پنجشنبه 15 اسفندماه 1387 با آیات عظام منتظری و صانعی دیدار و در خصوص حقوق زنان به گفت و گو پرداختند.


shirinebadi723.jpg
شیرین عبادی با خاویر سولانا دیدار کرد
شیرین عبادی با خاویر سولانا رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت و گو کرد.
وب‌سایت سیاست خارجی اروپا اعلام کرد که این دیدار در هفته جاری در بروکسل پایتخت بلژیک انجام گرفته است.
براساس این گزارش، آقای سولانا در این دیدار در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران، پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر و بازداشت ژینوش سبحانی منشی سابق این کانون با عبادی گفتگو کرده است.


با حضور زنان ایرانی صورت گرفت

طرح حقوق زنان ایران در نشست سازمان ملل متحد
جمعی از فعالان پیشرو حقوق زن در ایران روز چهارشنبه 14 اسفند ماه 1387 با شرکت در پنجاه و سومین نشست کمیسیون مقام زن، ویژه سازمان های غیر دولتی، اعلام کردند که علیرغم اهمیت نقش زنان در همه حوزه های اجتماعی، زنان ایران در مبارزاتشان برای برابری جنسیتی، در بسیاری از حوزه ها با چالش های جدی مواجه هستند.


شیرین عبادی فعال حقوق بشر ایرانی در خطر است

درخواست فعالان صلح برای تضمین امنیت وی

جمعی از فعالان صلح و اساتید دانشگاه خواستار تضمین امنیت شیرین عبادی شدند. آنان به تهدیدات صورت گرفته نسبت به شیرین عبادی و کانون مدافعان حقوق بشر اعتراض کرده اند. آنان همچنین مخالفت خود را با هرگونه حمله نظامی به ایران اعلام کرده اند.


وکلای فعالان جنبش زنان روند دادرسی پرونده موکلان خود را غیرقانونی خواندند
در آستانه هشت مارس، روز جهانی زن و در نشست مطبوعاتی "حبس فعالان زن، حبس جنبش زنان نیست" تعدادی از وکلای داوطلب فعالان جنبش زنان به روش های برخورد دستگاه قضایی با پرونده های موکلانشان اعتراض کردند.


سخنگوی کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه


ضابطان قضایی به نیروهای خودسر تبدیل نشوند
سخنگوی کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه برخوردهای اخیر با فعالان دانشجویی و دراویش گنابادی را مصداق بارز نقض نظام مند و گسترده حقوق بشر دانست.


مادران صلح در سمینار آسیب شناسی احکام متهمان زیر 18 سال:

نوجوان به تنهایی مجرم نیست
«مادران صلح» سمیناری را با هدف «آسیب شناسی علت های ارتکاب جرم توسط کودکان و نوجوانان» و با این عنوان که «نوجوان به تنهایی مجرم نیست» روز دوشنبه پنجم اسفند ماه 1387 برگزار کردند تا شرکت کنندگان در سمینار به این پرسش ها پاسخ دهند که «آیا نوجوانی که مرتکب قتل شده است، ذاتاً قاتل است؟ آیا جامعه و خانواده در این قتل سهیم نیستند؟»


dadkhah2.jpg
در مراسمی توسط نهضت آزادی ایران انجام شد

تقدير از۶ فعال حقوق بشر
«نهضت آزادی ایران» سي‌ام بهمن ماه 1387 با برگزاری مراسمی از شيرين عبادي، فريده غيرت، نرگس محمدي، عمادالدين باقي، محمدعلي دادخواه و عبدالفتاح سلطاني به عنوان شش فعال حقوق بشر تقدير کرد.


به دنبال ندادن اجازه برای صدور گذرنامه و برخوردهای صورت گرفته در دوران بازداشت صورت گرفت

شکایت عبدالفتاح سلطانی از چند مقام قضایی
عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر که سابقه وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را در کارنامه خود ثبت کرده است، از سعید مرتضوی (دادستان تهران)، حسن زارع دهنوی (قاضی حداد) و مجید متین راسخ (بازپرس شعبه اول امنیت) مربوط به یک پرونده و از حسن زارع دهنوی و دادیار شعبه یک دادیاری امنیت دادسرای عمومی تهران مربوط به پرونده ای دیگر شکایت کرد.
سلطانی که متولد سال ۱۳۳۲ است در سال 1384 در جریان رسیدگی به پرونده کارکنان سازمان انرژی اتمی متهم شده به جاسوسی که او وکالت آنان را پذیرفته بود، متهم به جاسوسی از طریق افشای اطلاعات پرونده موکلان خود که به جاسوسی متهم شده بودند و همچنین تبلیغ علیه نظام شد و حدود ۷ ماه را در زندان اوین گذراند. او در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس و پنج سال محرومیت از خدمات اجتماعی محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر او را پس از ۲۱۹ روز حبس در سلول انفرادی از چهار اتهام وارد شده تبرئه کرد.


shirinebadi723.jpg
در نامه‌اي حمايت آميز و با تأكيد بر همراهي جامعه حقوق بشر جهانی

حمايت رئيس مركز فلسطيني حقوق بشر از شيرين عبادي
«راجي سوراني» رييس مركز فلسطيني حقوق بشر و نايب رييس اف آي دي اچ در نامه‌اي به «شيرين عبادي» برنده جايزه صلح نوبل و رييس كانون مدافعان حقوق بشر خواستار همكاري و همراهي مدافعان حقوق بشر در دوران كنوني شد. نايب رييس اف آي دي اچ در نامه خود از حمايت هاي شيرين عبادي و كانون مدافعان حقوق بشر از مردم فلسطين تشكر كرده است. او همچنين با انتقاد از برخوردهايي كه با شيرين عبادي صورت گرفته است، حمايت جامعه حقوق بشر جهاني از جمله مركز فلسطيني حقوق بشر را از تلاش‌هاي عبادي اعلام كرد.


tajik.jpg
عبدالرضا تاجیک
روزنامه نگار، ممنوع الخروج شد
«عبدالرضا تاجیک» روزنامه نگار که قصد داشت صبح روز سه شنبه 29 بهمن ماه 1387 برای انجام سخنرانی در سمینار «ایران: 30 سال پس از انقلاب» در اسپانیا به این کشور سفر کند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران، ممنوع الخروج شد.
محور سخنرانی تاجیک « ساخت دولت- ملت» و «مدرنیزم» است که با عنوان «مدرنیزم ایرانی در تعلیق» به سمینار «ایران: 30 سال پس از انقلاب» ارائه شده است.


هشدار مديرعامل کانون مشارکت در پاکسازي مين در پي خودکشي يک دختر ايلامي

تحميل شرايط نامساعد به زنان و دختراني که با مين مصدوم شده‌‏اند
در پي خودکشي يک دختر ايلامي، ثریا عزیزپناه مديرعامل کانون مشارکت در پاکسازي مين، هشدار داد: مصدومان مين به ويژه زنان و دختران از شرايط نامساعد روحي و اجتماعي رنج مي‌‏برند.


‌دیدار و گفت و گوی شیرین عبادی با مهدی كروبی
شيرين عبادي رئیس كانون مدافعان حقوق بشر در دو ديدار جداگانه‌اي كه با مهدي كروبي دبیر كل حزب اعتماد ملی داشت، با وی در خصوص مسائل پیش آمده برای كانون مدافعان حقوق بشر گفت و گو كرد. به گزارش سحام نیوز، مهدي كروبي درخصوص ديدار اخير خود با شيرين عبادي، گفت كه پس از اين جلسه، ديداري با وزير محترم اطلاعات داشتم، همچنين برخي از معاونان وزارت اطلاعات به دفتر من آمدند و صحبت‌هايي صورت گرفت و گزارش‌هايي را ارائه كردند كه من در ديدار دوم خود به خانم عبادي منتقل كردم.


بيانيه کميته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه پيرامون مداخله‌های آشکار و پياپی نظاميان در انتخابات آينده رياست‌جمهوری

مسئولان حقوق اساسی شهروندان را مخدوش نکنند
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در دومین دوره فعالیت خود، اطلاعیه ای را با توجه به سخنان و مواضع برخی فرماندهان نظامی در خصوص انتخابات آینده ریاست جمهوری، صادر کرد. این کمیته بر اساس اطلاعیه خود قصد دارد تا با پی‌گيری و نظارت جدی بر فرآيند و روند انتخابات آينده‌ رياست جمهوری، به‌عنوان بخش از جامعه مدنی ايران، عملکرد حكومت را در برگزاری انتخابات ارزيابی و گزارش‌های خود را تقديم مردم کرده تا آنان خود در اينباره (ميزان سلامت روند انتخابات) قضاوت کنند.


shahroodi1.jpg
نامه‌ ۱۵۰ تن از وکلای دادگستری به رئیس قوه قضاییه

موجبات توقف اجرای احکام اطفالی را که در کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند فراهم كنید
حدود ۱۵۰ نفر از وکلای دادگستری کانون وکلای دادگستری مرکز در نامه سرگشاده‌ای از رییس قوه قضاییه، آیت الله هاشمی شاهرودی، خواستند تا با رهنمود های شایسته در نخستین فرصت ممکن موجبات توقف اجرای احکام اطفالی که در کمتر از ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند را فراهم كند.


shirinebadi723.jpg
بيانيه‌ي 103 روزنامه‌نگار كشور در اعتراض به فشارها عليه شيرين عبادي و كانون مدافعان حقوق بشر

پلمب كانون مدافعان حقوق بشر را بشكنيد
103 روزنامه‌نگار ایرانی در بیانیه‌ای با انتقاد از برخی مانع‌تراشی‌ها در برابر فعالان صلح و حقوق بشر از جمله شیرین عبادی، خواستار پایان یافتن فشارهای روزافزون علیه فعالان مدنی شدند. بر اساس گزارش سایت‌های خبری به باور این روزنامه‌نگاران، آرمان‌هاي حقوق بشري گرامي‌تر و ريشه‌دارتر از آن است كه با تهديدهاي دولتي به بوته‌ فراموشي سپرده شود.


وب سایت کمپین حمایت از کانون مدافعان حقوق بشر راه اندازی شد
کمپین حمایت از کانون مدافعان حقوق بشر که بیست و چهارم دی ماه امسال کار خود را آغاز کرده بود با راه اندازی وب سایتی برای انعکاس فعالیت های خود در این زمینه و همچنین معرفی هرچه بیشتر فعالیت های شیرین عبادی و دفتر کانون مدافعان حقوق بشر راه اندازی شد.


نامه سرگشاده 123 نفر از موکلان شیرین عبادی
و دیگر وكلای كانون مدافعان حقوق بشر به رئیس قوه قضائیه
123 نفر از موكلان شيرين عبادي و ديگر وكلاي كانون مدافعان حقوق بشر در پي مراجعه افرادي با عنوان مأموران مالياتي به دفتر شيرين عبادي و ضبط و انتقال پرونده هاي موكلان وي به بيرون از دفتر وكالت عبادي، در نامه‌اي سرگشاده به آيت الله هاشمي شاهرودي با انتقاد از روند ايجاد محدوديت براي وكلاي مدافع فعالان سياسي و اجتماعي، از او خواستند تا بر اساس تعهدات دولت ايران، مأموران و آمران مربوط را مورد سوال و پیگرد قانونی قرار دهد.


anjoman.jpg
گزارش فصل پاييز انجمن صنفي روزنامه نگاران ایران

افزايش 123درصدي نقض سه حق رسانه‌اي درپاييز نسبت به بهار
بر پايه گزارش انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، اخبار مورد بررسي واقع شده درپاييز 1387 حاكي از آن است كه روند نرم برخورد با مطبوعات وارد حوزه سخت افزاري شده است.


دادگاه تجدید نظر چهارتن از اعضای کمپین یك میلیون امضا
جلسه رسیدگی به پرونده پروین اردلان، جلوه جواهری، ناهید کشاورز و مریم حسین خواه چهار تن از اعضای کمپین یک میلیون امضا، سه‌شنبه 8 بهمن ماه 1387 در شعبه 34 دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شد.


shirinebadi723.jpg
به دنبال اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ارسال شد

نامه معترضانه شیرین عبادی به وزیر امور خارجه ایران
شیرین عبادی رییس كانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای به منوچهر متكی وزیر امور خارجه ایران نسبت به اظهارات سخنگوی این وزارتخانه اعتراض كرد.


montazeri.jpg
در جمع اعضا وعلاقه مندان مهندس مهدی بازرگان عنوان شد

انتقاد آیت الله منتظری از تخریب قبور مردگان
آیت الله منتظری با انتقاد از تخریب قبور مردگان، گفت: «ظاهراٌ در رژیم سابق با مرده ها دیگر کاری نداشتند، اما حالا متأسفانه با قبر مرده ها هم کار دارند. تمام آنهایی که مثلاٌ فرض بگیریم که مزاحم قبورشان شده اند، آنها همه کافر بوده اند، خیلی هاشان بچه مسلمان بودند و قبر مسلمان محترم است، حتی کفار هم اگر اهانت بخواهد بشود، جائز نیست، «ولقد کرمنا بنی آدم».


کمپین فعالان حقوق زنان
برای حمایت از کانون مدافعان حقوق بشر آغاز به کار کرد
كمپين حمايت از «كانون مدافعان حقوق بشر» توسط جمعی از فعالان حقوق زنان، بيست و چهارم دي ماه 1387 در پی پلمپ دفتر «كانون مدافعان حقوق بشر» و ایجاد محدودیت برای فعالان حقوق بشر و وكلا و مؤسسین این سازمان مردم نهاد، همچنین برخوردهای اخير با شيرين عبادي، برنده جایزه صلح نوبل و رييس كانون مدافعان حقوق بشر و يورش به دفتر وكالت او تشكيل شد.


جلوگيري نهادهاي انتظامي و امنيتي
از برگزاري مراسم بزرگداشت جمعي از فعالان حقوق بشر
مراسم قدردانی از فعالان عرصه حقوق بشر و دو سازمان مردم نهاد «كانون مدافعان حقوق بشر» و «انجمن دفاع از حقوق زندانيان» كه قرار بود روز 25 دی ماه 1387 در منزل شخصی دكتر ابراهیم یزدی، دبیركل نهضت آزادی ایران برگزار شود، با مخالفت نهادهای امنیتی و انتظامی مواجه شد. قرار بود در این مراسم از چند فعال حقوق بشر كه در تأسيس و زنده داشتن دو نهاد مدني ياد شده، نقش اساسي داشته‌اند، قدرداني شود.


به دنبال انتشار خبری در خبرگزاری مهر

جعل عنوان «كانون مدافعان حقوق بشر» امری غیر اخلاقی است
هرگونه جعل عنوان و سوء استفاده از عنوان «كانون مدافعان حقوق بشر» امری غیر اخلاقی و نشان از سوء استفاده از حسن شهرت این سازمان مردم نهاد دارد.


با عنوان مأمور مالياتي

يورش به دفتر وكالت شيرين عبادي
روز دوشنبه ساعت پنج و سي دقيقه نهم دي‌ماه 1387 پنج نفر تحت پوشش مأمور مالياتي به دفتر وكالت شيرين عبادي يورش آوردند. آنان با ارائه نامه‌اي درخواست مي‌كردند كه دو عدد كيس كامپيوتر دفتر شيرين عبادي راهمراه خود ببرند.


به بهانه دفاع از غزه صورت گرفت

حمله به منزل شيرين عبادي
صبح روز پنجشنبه 12 دی ماه 1387 جمعی 150 نفره با حضور در مقابل منزل شیرین عبادی و طرح این شعار که «عبادی حمایت می کند، اسراییل جنایت می کند»، به تخریب تابلوی وکالت شیرین عبادی و لگدکوب کردن آن پرداختند.


روابط عمومی کانون مدافعان حقوق بشر

منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت شد
ژینوس سبحانی که تا زمان پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر منشی «کانون مشارکت برای پاکسازی مین» و «کانون مدافعان حقوق بشر» بود، صبح روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۸۷ بازداشت شد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر