logo_kanoon

narges_mohammadi.jpg
در پی اخراج از محل کار، ارسال شد

نامه نرگس محمدی به محمود احمدی نژاد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به محمود احمدی نژاد، اعلام کرد که از محل کار خود اخراج شده است. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی بیست و هشتم آبان ماه 1388 از شرکت بازرسی مهندسی ایران اخراج شده است. این فعال حقوق بشر که از سال 1380 در این شرکت مشغول به کار بوده است در نامه خود به احمدی نژاد نوشته که حکم اخراجش سیر امنیتی داشته است. او سپس به توضیح این سیر امنیتی پرداخته است.


سازمان ملل روند 'فزاینده' نقض حقوق بشر در ایران را محكوم كرد
كميته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برخورد خشونت آمیز حكومت ایران با تظاهر كنندگان را در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد محكوم كرد.
كميته یاد شده روز جمعه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) با صدور قطعنامه ای تأكيد كرده كه نقض حقوق بشر در ایران همچنان ادامه دارد و افزایش نیز یافته است.


ebadi_bankimoon.jpg
در جریان دیدار شیرین عبادی با بان كي مون تقدیم شد

نامه کانون مدافعان حقوق بشر به دبیر کل سازمان ملل متحد
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به نمايندگي از سازمان مردم نهاد متبوع خود با تقديم نامه‌اي به بان كي مون، دبير كل سازمان ملل متحد توضيحاتي را در خصوص گزارش او در مهر ماه 1388 و در بخش آزادي تجمع و تشكل مسالمت آميز، ارائه كرد. نامه كانون مدافعان حقوق بشر به بان كي مون روز دوشنبه هجدهم آبان ماه 1388 در جريان ديدار و گفت و گوي عبادي با بان کی مون، تقديم او شد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، یکی از موارد مطرح شده در دیدار عبادی با بان کی مون مسئله کانون مدافعان حقوق بشر بود. عبادی در این دیدار با اشار به رفتار غیر قانونی مسئولان جمهوری اسلامی با کانون مدافعان حقوق بشر، به مجموعه فعالیت های این نهاد حقوق بشری ملی و بین المللی پرداخت. رییس کانون مدافعان حقوق بشر همچنين ديداري جداگانه با ناوانتم پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد انجام داد. عبادي در اين ديدار، نامه‌اي را به نمايندگي از کانون مدافعان حقوق بشر تقديم او كرد. متن نامه کانون مدافعان حقوق بشر به دبير كل سازمان ملل متحد که به امضای شیرین عبادی رسیده، هجدهم آبان ماه 1388 تقدیم وی شد.


نامه کانون مدافعان حقوق بشر به پیلای
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز دوشنبه هجدهم آبان ماه 1388 با ناوانتم پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و در خصوص موضوع های مختلف حقوق بشری در ایران گفت و گو کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، یکی از موارد مطرح شده در دیدار عبادی با پیلای مسئله کانون مدافعان حقوق بشر و ممنوع الخروج شدن همه اعضای این سازمان مردم نهاد بود.


جایگاه ایران در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات 2009
« گزارشگران بدون مرز» بیست و هشتم مهر ماه 1388 هشتمين رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات را منتشر کرد. رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در جهان، همچون هفت سال گذشته از سوی « گزارشگران بدون مرز» با همکاری صدها نفر از روزنامه نگاران و کارشناسان رسانه‌ها تهيه شده است. جدول رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات، محدوده زمانی ١٠ شهريور 1387 تا ١٠ شهريور 1388 را در بر می‌گيرد.


گزارش دبیر کل سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد با ارائه گزارشی که به مجمع عمومی این سازمان تسلیم کرده است، وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را تشریح کرد. این گزارش، تغییرات در وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را از خرداد ماه سال 1387 به بعد پوشش می دهد. متن گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد اول مهر ماه 1388 [ نشست شصت و چهارمین- موضع شماره 69 (سی)] منتشر شده است:


ديدار نمايندگان « كانون مدافعان حقوق بشر»
و « شوراي ملي صلح» با مهدي كروبي
نمايندگان « كانون مدافعان حقوق بشر» و « شوراي ملي صلح» عصر دوشنبه بيست و هفتم مهر 1388 با حضور در منزل مهدي كروبي با قدرداني از تلاش‌هاي او براي احقاق حقوق ملت، حمايت خود را از اين تلاش‌ها اعلام كردند. آنان كه نقش و تأثير اقدام‌هاي كروبي در حوادث اخير ايران را از منظر « صلح» ارزيابي مي‌كردند، بر ادامه اين تلاش‌هاي آگاهي‌بخش براي ممانعت از وقوع حوادث ناگوار بدتر در جامعه تأكيد كردند.
بر اين اساس اين فعالان مدني از آنجا كه شرايط كشور را حساس ارزيابي مي‌كردند، نگراني‌هاي خود چنين بيان كردند. « تلاش برخي براي نظامي كردن فضاي جامعه»، « نقض قانون اساسي»،« تشديد بحران اقتصادي» و « احتمال امتيازدهي در خارج و تشديد فشارها در داخل»، عمده نگراني‌هاي اعضاي « كانون مدافعان حقوق بشر» و « شوراي ملي صلح» بود.


فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در منزل احمد زیدآبادی
« مهدیه محمدی گرگانی»، همسر احمد زیدآبادی چهارشنبه بیست و دوم مهرماه 1388 میزبان آنانی شد که در آغاز پنجمین ماه بازداشت همسرش به دعوت « کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه» به منزل محقرشان که گنجایش مهمانان حاضر در نشست را نداشت، آمده بودند. حاضرانی که نگرانی های مهدیه محمدی گرگانی، آنان را نیز نگران کرده بود.


سلطاني از مطالعه پرونده موكل‌اش منع شد
عبدالفتاح سلطاني، وكيل پايه دادگستري كه در تاريخ 4 مهرماه 1388 به قصد مطالعه پرونده يكي از موكلان‌اش به دادگاه انقلاب مراجعه كرده بود، با ممانعت قاضي صلواتي رييس شعبه 15 دادگاه انقلاب از مطالعه پرونده، مواجه مي‌شود.اين موكل در سال 1386 دستگير و در همان سال پس از تحمل 29 روز زندان آزاد مي‌شود. با اين وجود نام او در كيفر خواست صادره براي بازداشت‌شدگان حوادث پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري درج شده است.


محمد ملكي را آزاد و به بيمارستان منتقل كنيد
«كميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه» در دعوتي از فعالان سياسي، فرهنگي و اجتماعي خواست تا روز جمعه هفدهم مهر ماه 1388 با حضور در منزل «محمد ملكي» از چهره هاي شناخته شده سياسي كه اينك در پي حوادث پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در زندان به‌سر مي‌برد، به ادامه بازداشت او اعتراض كرده و آزادي و انتقال دكتر ملكي را به بيمارستان با توجه به وضعيت جسمانی‌اش كه پيش از بازداشت نيز تحت درمان بوده است، خواستار شوند.جلوگیری از خروج سلطانی
برنده جایزه حقوق بشر نورنبرگ
عبدالفتاح سلطانی، وکیل و مدافع حقوق‌بشر، هنگامی که قصد داشت روز جمعه برای دریافت جایزه امسال حقوق بشر نورنبرگ به آلمان سفر کند، اجازه ترک کشور را نیافت.این ماجرا زمانی اتفاق افتاد که وکیل زندانیان سیاسی، با هدف شرکت در مراسم تودیع جایزه حقوق بشر نورنبرگ، خود را برای پرواز به آلمان آماده کرده بود.


از مسولان مي خواهيم: صلح به جاي خشونت
«شوراي ملي صلح» با انتشار بيانيه ای با توجه به نقض حقوق اساسي ملت، بروز پديده خشونت و وقايع ماه های اخير، خواستار فراهم شدن شرايط لازم براي آشتي ملي شد. به گزارش سايت کانون مدافعان حقوق بشر، در بيانيه اين سازمان مردم نهادآزادي زندانيان سياسي، پيگرد و مجازات متخلفان، رعايت حقوق اساسي ملت، پرهيز از خشونت وايجاد گفتمان مسالمت آميز و صلح طلب به عنوان بخشي از زمينه اعتماد سازي ملي اعلام شده است.


ديدار اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر
با خانواده هاي ملكي، سحر خيز و زيدآبادي
اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر پنجشنبه دوم مهرماه 1388 پس از انتشار اخبار مربوط به تحت فشار قرار گرفتن احمد زيدآبادي توسط بازجويان جهت قرائت متن تنظيم شده به جاي دفاعيات متهم، به ديدار خانواده اين روزنامه‌نگار و روز جمعه به ديدار خانواده دكتر ملكي و عيسي سحرخيز رفتند.


ديدار اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر
با محمد علي دادخواه پس از آزادي
عبدالفتاح سلطاني، عطاء الله شيرازي، نرگس محمدي و نجما رحماني ساعاتي پس از آزادي محمد علي دادخواه با حضور در منزلش با وي ملاقات نمودند.
دادخواه كه از روحيه بسيار خوبي برخوردار بود از دوران حبس خود به تلخي ياد مي كرد.او در بيان وقايع زندان چندين بار با بغض سنگين سخن گفته و نسبت به برخي رفتارها در زندان و حين دستگيري ابراز تاسف عميق نمود.


نامه شیرین عبادی به رییس قوه قضاییه
در اين ده سال اخير با ايجاد معاونت امنيت در دادسراي تهران،‌محملي براي سركوب منتقدين و دگر انديشان ايجاد گرديده است. به نحويكه با ناديده گرفتن قوانين جاري هر منتقدي را برانداز و مخالف نظام جلوه داده و به بهانه امنيتي بودن موضوع، او را از حقوق اوليه خود مانند داشتن وكيل در مرحله دادسرا محروم نموده اند. دردمندانه بايد گفت كار به جايي رسيده، كه در غالب پرونده هايي كه وكلاي همكار اين كانون در اجراي وظيفه وكالتي خود مطالعه كرده اند به صرف درخواست مأمورين امنيتي، برخي از قضات معاونت امنيت، بدون دليل اقدام به صدور قرار بازداشت موقت يا حكم جلب نموده و به سادگي مقررات قانون اساسي و آئين دادرسي كيفري و ساير قوانين ذيربط را ناديده گرفته اند.


قطعنامه درباره ایران

قطعنامه مشترک کانون وکلای کره، انجمن روزنامه نگاران آسیا و شیرین عبادی در مورد وضعیت ایران

ما قویا از دولت ایران میخواهیم که:
1- سانسور و سرکوب مطبوهات را بلافاصله متوقف کرده و آزادی بیان را تضمین کند
2- تمامی روزنامه نگاران و وکلای بازداشت شده را بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد کند
3- به خبرنکاران خارجی اجازه حضور و پوشش اخباردر ایران دهد
ما همچنین از سازمان ملل و نهادهای بین المللی میخواهیم که با استفاده از تمامی اهرمهایی که در اختیار دارند برای تضمین آرادی بیان در ایران تلاش کنند.


shuraye_solh_logo.jpg
بيانيه شوراي ملي صلح
شوراي ملي صلح بنا به اهداف مندرج در منشور خود، از جمله دفاع مصلحانه از آزادي بيان و نفي هرگونه تنش و خشونت ، بر حق تعيين سرنوشت از سوي مردم تاكيد مي گذارد. همچنين خواهان آزادي همه ي زندانيان سياسي از جمله تني چند ازهمكاران و اعضاي خود است:عبدالفتاح سلطاني،عيسي سحر خيز،كيوان صميمي، عبدالله مومني، سعيد حجاريان،مصطفي تاج زاده، كورش زعيم،كاك اميني
شوراي ملي صلح خواستار اجراي راهبردها و راهكارهاي سازنده براي برون رفت از وضعيت پيچيده كنوني و تضمين عملي حقوق همه جانبه مردم است. از جمله اين راهبردها ميتواند تشكيل شورايي مركب از حقوقدان هاي مستقل و معتبر و مورد قبول مردم باشد كه بر پايه ي مرجعيت قانون اساسي ، راه هاي حقوقي براي خروج از بحران كنوني را تدوين و اعلام دارند تا همگان ملزم به رعايت آن باشند.


اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر با خانواده هاي زندانيان سياسي و مادر سهراب اعرابي ديدار كردند.
29 تير ماه اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر كه 3 تن از اعضايش نيز در بازداشت به سر مي برند با خانواده هاي عبدالفتاح سلطاني-عبدالله مومني- محمد قوچاني – مصطفي تاجزاده-محسن ميردامادي و مادر و خانواده داغدار سهراب اعرابي ديدار كردند.


بیانیه نزدیک به 150 تن از وکلای دادگستری برای آزادی وکلای بازداشتی
بدينوسيله ما وكلاء امضا كننده‌ي متن حاضر از كليه‌ي نهادهاي رسمي كشور مي‌خواهيم از تشكيل پرونده‌هاي غير واقعي و تكرار كشف اسلحه و مواد مخدر در محل كار وكلاء و نويسندگاني كه سال‌هاست با روشي مسالمت جويانه به دفاع از حقوق موكلان‌شان مي‌پردازند پايان دهند زيرا كه اين روش‌ها مغايرت آشكار با امنيت و سلامت جامعه دارد.


متن سخنرانی نرگس محمدی در زمان اهدای جایزه الکساندر لنگر

نرگس محمدی : اکنون باید از امید و عشق سخن گفت

اگر روزي تحقق ماده 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر را شاهد باشيم، آن روز، روز پيروزي انسان خواهد بود. اگر روزي انسان بتواند به دور ازترس ، نا امني ، زندان و مرگ افكار و عقايد خود را ابراز نموده و براي انتشار ان ار طرق مسالمت آميز اقدام نمايد ، استبداد فرو خواهد ريخت. اما تا ان روز ، روزگار سختي پيش روي همه انسانهايي است كه دل در گرو آزادي دارند.


narges_mohammadi_jayze.jpg
اعطای جایزه الکساندر لانگر به نرگس محمدی
جایزه بین‌المللی سال ۲۰۰۹ «بنیاد الکساندر لانگر» شامگاه پنجشنبه ۲ ژوئیه طی مراسمی به خانم نرگس محمدی اعطا شد. دولت ایران از سفر خانم محمدی به ایتالیا برای دریافت جایزه‌‌ جلوگیری کرد. این جایزه را شیرین عبادی دریافت کرد. در مراسم اعطای جایزه، اعضای بنیاد الکساندر لانگر و نیز مقام‌های شهر "بولزانو" و نیز میهمانان زیادی حضور داشتند. کریستیان توماسینی، معاون شورای شهر بولزانو، آنا ماریا گنتیلی، رئیس کمیته‌ی عملی بنیاد الکساندر لانگر و خانم تیسیانا والیپینا معرف خانم محمدی برای دریافت حایزه، از سخنرانان این مراسم بودند.


اطلاعیه مهم شیرین عبادی در خصوص ایمیل جدید خود
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پی هک ایمیل خود توسط افرد ناشناس، با صدور اطلاعیه ای، آدرس جدید خود را اعلام کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن اطلاعیه شیرین عبادی به شرح زیر است: نظر به اینکه از یک ماه قبل از سوی افراد ناشناس؟!! ایمیل شخصی من هک شده است و من نمی توانستم وارد ایمیل خود شوم، بنابراین از کلیه افرادی که در یک ماه گذشته با ایمیل قبلی من تماس گرفته اند و از من پاسخی دریافت نداشته اند، پوزش می طلبم و بدینوسیله اعلام می دارم که ایمیل جدید من shirin@shirinebadi.org است.


ebadi7.jpg
نامه سرگشاده شیرین عبادی به محمود احمدی نژاد
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه سرگشاده ای به محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، خواستار فك پلمپ دفتر كانون مدافعان حقوق بشر و ممانعت از اعمال فشارهاي امنيتي- سياسي بر فعالان مدني، سياسي و حقوق بشري توسط نهادهاي تحت امر او شد. عبادی در نامه خود با نگاهي گذرا به مجموعه محدوديت‌ها و تضييقاتي كه در شش ماهه اخير، دولت محموداحمدی نژاد براي او و دیگر اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر ايجاد کرده، پرسیده است که آيا این رفتارها كه تماماً مخالف با قوانين جمهوري اسلامي ايران است، به مصلحت نظام و منافع ملي كشور ايران است؟


نامه کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه به چهار کاندیدای ریاست جمهوری
«کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه» در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نامه ای به محمود احمدی نژاد، محسن رضایی، مهدی کروبی و میرحسین موسوی- چهار کاندیدای ریاست جمهوری- از آنان خواست تا ساختار حقوقی و اجرایی خود را برای عمل به تعهدات حقوقی رییس جمهور در برابر مردم که تاکنون بدان وفا نشده است، ارائه دهند. این کمیته در نامه خود با طرح نکاتی در خصوص ماهیت و چگونگی شکل گیری «کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه»، از چهار کاندیدای ریاست جمهوری پرسیده است که چه راهکارهایی را برای پیشگیری و برخورد با آن دسته از ضابطانی که تحت اقتدار قوه مجریه اقدام به نقض حقوق شهروندان و بازداشت شدگان می‌کنند، اتخاذ خواهند کرد.


توضیح شیرین عبادی
ایمیل شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر در آدرس hotmail هک شده است. شیرین عبادی در گفت و گوی کوتاهی گفت: ایمیل من در آدرس hotmail از سوی افراد ناشناس هک شده است و من به این ایمیل دسترسی ندارم. او در ادامه گفت که تا تعیین ایمیل جدید از ارسال نامه به این آدرس خوداری کنید.
عبادی در پایان تأکید کرد: «برای اینکه سارقان از نام من سوء ستفاده نکنند، کلیه ایمیل هایی که در سه هفته اخیر ارسال شده است از ناحیه دفتر اینجانب نبوده است، بنابراین برای اطلاع از صحت و سقم آن با کانون مدافعان حقوق بشر ارتباط برقرار شود.»


شکواییه جلوه جواهری به رئیس قوه قضائیه
جلوه جواهری از فعالان حقوق زنان که همزمان با روز کارگر بازداشت شده است با ارسال شکواییه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه خواهان روشن شدن وضعیتش شد. در اقدامی مشابه کاوه مظفری همسر جلوه جواهری که او نیز در روز جهانی کارگر بازداشت شده است نیز با ارائه اعتراض نامه ای به مددکاری زندان خواهان رسیدگی به وضعیت خود و همسرش شد.


محمد سیف زاده به دادگاه احضار شد
سید محمد سیف زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و دبیر کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه بر اساس احضاریه ای که روز دوشنبه 4 خرداد 1388از سوی شعبه امنیت دادگاه انقلاب تهران دریافت کرده است باید ظرف سه روز به دادگاه مراجعه کند.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این احضار در حالی برای این وکیل دادگستری ارسال شده است که پیش از این در روز جمعه، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به نقل از سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به دلیل تبلیغ علیه نظام به دادگاه فراخوانده خواهد شد. او این اتهام را دلیل ممنوع الخروج شدن محمدی دانست. البته این عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر پس از انتشار این خبر اعلام کرد که تا کنون هیچ احضاریه ای از سوی مقام های قضایی دریافت نکرده است.


درخواست از مسئولان قضایی در نشست کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه

موازین دادرسی عادلانه را برای فعالان کارگری بازداشت شده رعایت کنید
جمعی از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به دعوت «کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه» صبح روز جمعه اول خرداد ماه 1388 با حضور در منزل حسن شفا از فعالان کارگری، از آخرین وضعیت این عضو بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک و دیگر اعضای بازداشت شده این تعاونی، مطلع شدند. مراجعه هر روز خانواده های اعضای بازداشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک به دادگاه انقلاب و همچنین حضور آنان در مراکز مختلف از جمله مجلس و دفتر حقوق شهروندی قوه قضاییه که با عدم پاسخگویی از طرف آنها همراه بوده است، انتقاد حاضران را به دنبال داشت؛ بر این اساس آنان از مسئولان قضایی خواستند تا موازین دادرسی عادلانه را در خصوص افراد بازداشت شده، رعایت کنند.ارزیابی كميته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
از محدوديت‌ها و موانع غيردموكراتيك در برگزاري سالم انتخابات رياست‌ جمهوري
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حمايت از تشكيل و فعاليت نهادهاي مدني براي صيانت از آرای شركت‌كنندگان در انتخابات، هرگونه مانع‌تراشي بر سر راه نظارت سازمان‌هاي مردم‌نهاد را در روند برگزاري انتخابات، به‌معناي انجام انتخاباتي ناسالم، ارزيابي کرد. بر همین اساس «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» با صدور اطلاعیه ای با اشاره به «نظارت استصوابی» در گزینش نهایی داوطلبان انتخابات و عدم تأیید صلاحیت نامزدهای غیر خودی، از عملکرد صدا و سیما در مواجهه با موضوع انتخابات، انتقاد کرده است.


حمایت ۱۵۰۰ نفری از “اعدام بس كودكان”
1500 نفر از فعالان اجتماعی با صدور اطلاعیه ای از فراخوان «اعدام بس کودکان» کانون مدافعان حقوق بشر حمایت کردند.


نامه خانواده های اعضای بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک به آیت الله هاشمی شاهرودی
خانواده های اعضای بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک در نامه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه به شماره ثبت 119317 خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان و امکان ملاقات آنان با وکیل تعیین شده از سوی خانواده هایشان شدند


اطلاعيه جمعي از فعالان فرهنگي و اجتماعي وسياسي مناطق کردنشين در خصوص حوادث روانسر
جمعی از فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مناطق کردنشین با صدور اطلاعیه ای در خصوص حوادث شهرستان روانسر کرمانشاه، با صدور اطلاعیه ای نسبت به آن واکنش نشان دادند.


اعضای «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در نامه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی

دستور مقتضی برای آزادی معتمدی مهر را صادر کنید
اعضای «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» به دنبال تداوم بازداشت مهدی معتمدی مهر، عضو حقوقدان این کمیته، در نامه ای سرگشاده به آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه، آزادی عضو خود را خواستار شد. آنان در نامه خود که روز یکشنبه 20 اردیبهشت ماه 1388 برای رییس قوه قضاییه ارسال کرده اند با اشاره به اینکه «مسئوليت تدوين و انتشار تمامی بيانيه های کميته را برعهده می گيرند»، معتقدند که بهانه ای برای ادامه بازداشت مهدی معتمدی مهر، وجود ندارد.


نرگس محمدی و ثریا عزیزپناه ممنوع الخروج شدند
نرگس محمدی، رییس هیأت اجرایی شورای ملی صلح و ثریا عزیز پناه عضو شورای ملی صلح که قصد داشتند صبح روز جمعه 18 اردیبشت ماه 1388 برای انجام سخنرانی در نشست جهانی زنان به گواتمالا سفرکنند، در فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران، ممنوع الخروج شدند.جلوگیری از سفر نرگس محمدی و ثریا عزیزپناه به گواتمالا در حالی صورت گرفته است که مهر خروج بر روی پاسپورت آنان زده شده و محمدی و عزیزپناه آماده سوار شدن به هواپیما بودند.پاسپورت محمدی و عزیزپناه پس از آنکه ممنوع الخروج شدند، توسط مأمور مسئول ضبط شد و آنان باید به دادگاه انقلاب مراجعه کنند.


روزنامه نگاران و وب نگاران ایراانی خطاب به مسوولان قضایی و امنیتی در خصوص پرونده رکسانا صابری

سوء استفاده از خبرنگاران در بازی های سیاسی محکوم است
جمعی از روزنامه نگاران و وب نگاران ایرانی در 13 اردیبشت ماه (سه می)، روز جهانی آزادی مطبوعات، با انتشار بیانیه ای، سوء استفاده از خبرنگاران را در بازی های سیاسی محکوم کردند. آنان همچنین خواستار آزادی رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی- آمریکایی و شفاف شدن چگونگی رسیدگی به این پرونده در دستگاه قضایی شدند.


طبق اعلام دادگاه انقلاب

فریده غیرت:اتهام معتمدی مهر اقدام علیه امنیت کشور است
فریده غیرت، وکیل مهدی معتمدی مهر، عضو کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه گفت: بخلاف اعلام غیررسمی از طریق پایگاه اطلاع رسانی «شبکه خبر ایران» اتهام مهدی معتمدی مهر به هیچ وجه اختلاس نبوده بلکه اتهام ایشان طبق اعلام دادگاه انقلاب اقدام علیه امنیت کشور است.


اعتراض کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
نسبت به بازداشت مهدی معتمدی‌مهر
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در پی بازداشت «مهدی معتمدی مهر» عضو حقوقدان این کمیته در بیانیه ای ضمن اعتراض به بازداشت عضو خود، آزادی او را خواستار شد. بر اساس این بیانیه، بازداشت معتمدی‌مهر به‌عنوان اقدامی دیگر برای انسداد فضای نظارت بر انتخابات و اعمال محدودیت‌ها و فشارهای بیشتر بر نهادهای مردم‌نهاد، در هفته‌های مانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، ارزیابی خواهد شد.


درخواست «کميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه» در اطلاعيه شماره 19

سوء استفاده کنندگان
از برخی اتهامات را مورد پیگرد قانونی قرار دهید
«کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه» به دنبال برخوردهای امنیتی و قضایی اخیر با فعالان سیاسی، اجتماعی به خصوص دانشجویان در ایران، اطلاعیه شماره 19 خود را صادر کرد. در این اطلاعیه که یازدهم اردیبهشت 1388 صادر شده است،«کميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه» ضمن ابراز تاسف از برخوردهای صورت گرفته با فعالان سیاسی و اجتماعی، از مراجع عالی رتبه قضايي خواسته است تا ضمن حفظ استقلال رأی خود از هرگونه دخالت نیات و اهداف سیاسی در برخورد با فعالان اجتماعی بپرهیزند و هر چه سريع تر ناقضان احتمالی حقوق قانوني اين فعالان را مورد تعقيب قانوني قرار دهند.


ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری جلسه
کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
نیروهای امنیتی روز چهارشنبه نهم اردیبهشت ماه 1388 از برگزاری جلسه «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» ممانعت به عمل آوردند.بنابراین آنان قبل از ساعت 9 صبح که زمان برگزاری جلسه بود، پس از ورود به دفتر مؤسسه حقوقی راد مانع از ورود اعضای کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه به محل جلسه شدند. نیروهای امنیتی پس از تنظیم صورت جلسه اعلام کردند که از این پس هیچ جلسه ای تحت هیچ عنوانی نباید در این محل برگزار شود.


بیانیه جمعی از فقها، حقوقدانان و فعالان اجتماعی و سیاسی
در مخالفت با مجازات مرگ برای کودکان
جمعی از فقها، حقوقدانان و فعالان اجتماعی و سیاسی با امضای بیانیه ای مخالفت خود را با تعیین مجازات مرگ برای کودکان اعلام کردند. محمد بسته نگار، رخشان بنی اعتماد، جعفر پناهی ، دکتر حبیب الله پیمان، دکتر غلامعباس توسلی، حجت الاسلام محمد جواد حجتی کرمانی، مهندس عزت الله سحابی، دکتر احمد صدر حاج سید جوادی، دکتر علی اصغر غروی، اعظم طالقانی، شیرین عبادی، حجت الاسلام محمد تقی فاضل میبدی، دکتر ناصر کاتوزیان، حجت الاسلام مهدی کروبی، دکتر محمد مجتهد شبستری، دکتر صدیقه وسمقی، دکتر ابراهیم یزدی و حسن یوسفی اشکوری امضا کنندگان این بیانیه هستند.
این بیانیه بر اساس آموزه های دینی بر اعطای فرصت بازسازی شخصیت کودکانی که زیر 18 سال دچار ناهنجاری های اجتماعی می شوند، تأکید دارد. همانگونه که «کانون مدافعان حقوق بشر» نیز در فراخوانی با عنوان «اعدام بس کودکان» فعالیت خود را با هدف توقف صدور و اجرای مجازات مرگ برای کودکان زیر 18 سال آغاز کرده است.


نظارت نهادهای مدنی ، تضمین تحقق
انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه» در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه ای تحلیلی ضمن تبیین شرایط موجود جهت برگزاری انتخابات پیش رو، نظارت نهادهای مدنی را تضمین کننده تحقق انتخابات آزاد، سالم و عادلانه عنوان کرد. «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و آزادانه» که مرداد 1386 به پیشنهاد «کانون مدافعان حقوق بشر» توسط جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی تشکیل شده در بیانیه خود بر این باور است که در فقدان فضای باز سیاسی، نبود مطبوعات آزاد و محدودیت امکان فعالیت احزاب سیاسی و سازمان های اجتماعی مردم نهاد، نظارت نهادهای مدنی ملی و بین المللی بر انتخابات ریاست جمهوریپیش رو یکی از راهکارهای قانونی مؤثر است که می‌تواند به برگزاری یک انتخابات آزاد، سالم و عادلانه ياري رساند.


نامه عبدالفتاح سلطانی به آیت الله شاهرودی
درباره رکسانا صابری
عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر که پس از صدور حکم محکومیت رکسانا صابری، وکالت این خبرنگار را به همراه شیرین عبادی و مهناز پراکند برعهده گرفته است، در خصوص روند رسیدگی به پرونده متهم، نامه ای را خطاب به آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه ارسال کرد. پس از آنکه دادگاه انقلاب تهران، رکسانا صابری را به هشت سال زندان محکوم کرد، پدر رکسانا صابری با مراجعه به کانون مدافعان حقوق بشر از وکلای این سازمان مردم نهاد خواست تا وکالت دخترش را بر عهده گیرند. بر این اساس شیرین عبادی، عبدالفتاح سلطانی و مهناز پراکند با تشکیل یک تیم حقوقی، وکالت رکسانا صابری را برعهده گرفتند.


با ارسال حکم اعدام به دایره اجرای احکام

عدم رعایت ضوابط دادرسی عادلانه
شعبه 36 دادگاه تجدید نظر استان تهران با امتناع از صدور دستور برای انجام ملاقات عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری با روزبه یحیی زاده- یکی از سه متهم پرونده انفجار شیراز که به اعدام محکوم شده است- در زندان برای تنظیم وکالتنامه، رأی صادر شده توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران را تأیید و برای اجرا به دایره اجرای احکام ارسال کرد. حکمی که بر اساس برخی شنیده ها روز شنبه 22 فروردین ماه 1388 اجرا خواهد شد.


نامه مادران صلح ايران به رئیس قوه قضائیه
برای آزادی دو فعال جنبش زنان
«مادران صلح ایران» در پی بازداشت 12 نفر از فعالان جامعه مدنی به اتهام تشویش اذهان عمومی، زمانیکه این افراد عازم دیدار نوروزی با خانواده زهرا بنی یعقوب- پزشکی که در بازداشتگاه درگذشت- بودند و ادامه بازداشت دو نفر از این جمع، نامه سرگشاده ای را به آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه ارسال کردند. مادران صلح ايران" در نامه خود ضمن تشريح روند دستگيری این افراد، از رییس قوه قضاییه سوال کرده اند که «در کجای کتاب قانون مدنی و مجازات های کشوری ايران نوشته شده که ديدار از خانواده های زندانيان و دلجويی از آنان جرم است و مصداق تشويش اذهان عمومی تلقی می شود و يا اصولا مجازات حبس و زندان برای اين اقدام تعيين شده است؟» بنابراین آنان آزادی فوری و بی قيد و شرط خديجه مقدم و محبوبه کرمی و صدور قرار منع تعقيب برای فعالان جامعه مدنی را خواستار شده اند.


15فروردین (4 آوریل)
روز جهانی مقابله با مین و مشکلات ناشی از آن
«کانون مشارکت در پاکسازی مین» به مناسبت 15 فروردین (4 آوریل)، روز جهانی مقابله با مین، با انتشار بیانیه ای ضمن گرامیداشت این روز، خواستار توجه هرچه بیشتر عامه مردم و علی الخصوص دولتمردان به این امر خطیر شد. «تسریع در امر پاکسازی به منظور جلوگیری از تلفات انسانی بیشتر و ایجاد محیط امن برای زندگی و کار ساکنین مناطق آلوده به مین»، «اطلاع رسانی به موقع از روند پاکسازی مین در 5 استان آذربایجان غربی، ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه »، «آموزش ساکنان این 5 استان به ویژه کودکان که عمده قربانیان بیگناه مین می باشند»، «حمایت همه جانبه از تمامی مصدومین و تحت پوشش قرار دادن خانواده آنها» و «پیوستن به جامعه جهانی در راستای چاره اندیشی برای رفع این معضل جهانی» از جمله موضوعاتی است که کانون مشارکت در پاکسازی مین، توجه دولتمردان را به آنها جلب کرده است.


shirinebadi723.jpg
شیرین عبادی به مناسبت روز جهانی مقابله با مین:

توجه به مقوله مین خواست جامعه مدنی است
شیرین عبادی رییس هیأت مدیره «کانون مشارکت در پاکسازی مین» در15 فروردین (4 آوریل)- روز جهانی مقابله با مین- «ضرورت تسریع در پاکسازی مین»، «الحاق به کنوانسیون بین المللی اوتاوا مبنی بر عدم استفاده مجدد از مین» و «رسیدگی به وضعیت بازماندگان» را خواست جامعه مدنی ایران عنوان کرد.«کانون مشارکت در پاکسازی مین» سال 1382 فعالیت خود را با نوشتن اساسنامه و اهداف آغاز و در سال 1384 پروانه تأسیس خود را از وزارت کشور دریافت کرد.


سخنگوی کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه:

بازداشت های اخیر در مقابل زندان اوین محکوم است
سخنگوی کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه، بازداشت برخی از خانواده های دانشجویان بازداشت شده پیشین به همراه تعدادی از فعالان برجسته دانشجویی و برخی از خانواده های آنان را در مقابل زندان اوین و همزمان با آغاز سال نو، نشانه بی توجهی کامل نهاد های مسئول نسبت به موازین قانونی و همچنین خواست مکرر فعالان اجتماعی و سیاسی و بخش های گسترده ای از جامعه مدنی دانست که پیش از این خواهان آزادی هرچه سریع تر فعالان دانشجویی و سیاسی شده بودند. بر این اساس این کمیته بازداشت های اخیر را به شدت محکوم کرد.


اعتراض كمیته‌ دفاع از انتخابات آزاد، سالم وعادلانه
نسبت به فقدان پیش‌نیازهای لازم در انتخابات ریاست‌جمهوری
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم وعادلانه» به‌عنوان نهادی مدنی و مستقل بیانیه ای اعتراض و نگرانی خود را نسبت به عدم رعایت دقیق و تمام و كمال ضوابط انتخاباتی آزاد، سالم و عادلانه، ابراز کرده و از مقام‌های مسئول خواست، با پاسداشت حقوق اساسی شهروندان و نامزدهای انتخابات رياست جمهوری سال 88، روند كنونی را هرچه سریع‌تر تصحیح كرده، معیارهای تصريح شده در اصول قانون اساسی، اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و بیانیه‌ اتحادیه‌ بین‌المجالس،را رعایت و محقق کند.


ژینوس سبحانی، منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر آزاد شد
ژینوس سبحانی که تا زمان پلمپ دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، منشی «کانون مدافعان حقوق بشر» و «کانون مشارکت در پاکسازی مین» بود، روز چهارشنبه 21 اسفند ماه 1387 با تودیع قرار وثیقه 70 میلیون تومان، آزاد شد. پس از آزادی ژینوس سبحانی، شیرین عبادی به همراه چند تن از اعضای شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و چند نفر از وکلای همکار این کانون به دیدن او رفتند.اعلام جرم در مورد عاملان پلمپ
دفتر کانون مشارکت در پاکسازی مین
«کانون مشارکت در پاکسازی مین» روز سه شنبه 20 اسفند ماه 1387 با برگزاری نشستی به تبیین پیشنهاد 35 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح اصلاح تبصره 4 قانون برقراری حقوق وظیفه یا مستمری بازماندگان آن دسته از مهاجرین و کسانی که به مناطق جنگی مراجعه کرده و به علت برخورد با مواد منفجره معلول یا فوت می شوند، پرداخت. این سازمان مردم نهاد در همین راستا پیشنهاد های خود را ارائه کرد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر