logo_kanoon

fidh_lddhi_logo2.jpg
اطلاعیه مطبوعاتی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

ایران: حکم اعدام دیگری برای فعال ۲۰ ساله
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) صدور حکم اعدام محمد امین ولیان، دانشجو و فعال ۲۰ ساله را به شدت محکوم می کنند. روز ۳ مارس ۲۰۱۰ گزارش شد که حکم اعدام محمد امین ولیان، دانشجو و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه دامغان از سوی دادگاه تجدیدنظر صادر شده است. این متهم در ارتباط با رویدادهای روز عاشورا در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۰۹ دستگیر شد. آقای ولیان به دلیل پرتاب سنگ در زمان تظاهرات که یک تهدید برای حکومت به شمار می رود، به "محاربه" محکوم شده است.


arm.jpg
نامه كانون مدافعان حقوق بشر
به صادق لاریجانی
كانون مدافعان حقوق بشر دومین نامه خود خطاب به جناب آقای لاریجانی ، ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را ۱۸ اسفند ۱۳۸۸ منتشر كرد. كانون مدافعان حقوق بشر در این نامه ضمن اعتراض شدید نسبت به صدور و اجرای احكام اعدام به ویژه در مورد بازداشت شدگان پس از انتخابات از مقام ریاست قوه قضائیه مصرا و موكدا خواستار توقف اعدام محكومان به مرگ و ممانعت از صدور احكام اعدام برای معترضان نسبت به انتخابات شده است. كانون مدافعان از ریاست قوه قضائیه سوال نموده كه آیا نسبتی بین احكام صادره و اتهامات محكومان به اعدام وجود دارد یا این اقدام شائبه رفتار سیاسی را در قوه قضائیه مطرح می كند؟


pillay2.jpg
نامه كانون مدافعان حقوق بشر به کمیساریای عالی حقوق بشر

از ویران شدن جامعه مدنی ایران جلوگیری کنید
سالها تحمل مرارت ها و رنج های یك ملت برای تشكیل جامعه مدنی دستاورد با ارزشی است كه نمی توان چشم بر هم گذاشت تا با سیاست های غلط و تنگ نظرانه یك دولت ، ویران و سركوب گردد و آن گاه بر ویرانی آن افسوس خورد. ما مدافعان حقوق بشر از آن مقام محترم بین المللی می خواهیم با تمام توان خود در سازمان ملل متحد مانع از ویران شدن جامعه مدنی ایران گردید و اولین اقدام مورد انتظار تلاش جدی برای آزادی تمامی فعالان در نهاد های مدنی ، احزاب سیاسی ، نهادهای فكری – عقیدتی ، اجتماعی ، اقتصادی و حقوق بشری و رفع پلمپ از دفاتر فعالیت آنها و آزادسازی فعالیت آنها در چارچوب قوانین كشور است.


ebadi8.jpg
پیش از اینکه ایران زیمبابوه دیگری شود، به فکر راه حلی باشید
خانم عبادی که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو صحبت می کرد با اظهار اینکه وضعیت حقوق بشر در ایران با سرعت رو به وخامت است از جامعه جهانی خواست حکومت را برای توقف آزار و اذیت معترضین تحت فشار قرار دهد. او گفت: "پیش از اینکه ایران زیمبابوه دیگری شود، به فکر راه حلی باشید."
وی افزود: "فردا دیر خواهد بود. فردا ما با یک تراژدی در ایران روبرو خواهیم بود." با این حال شیرین عبادی با حمله نظامی و تحریم های اقتصادی به شدت مخالفت کرد و گفت این سیاست ها تنها به مردم عادی ضربه می زند.


متن نامه شیرین عبادی به شورای حقوق بشر

سازمان ملل و کمیسر عالی‌ حقوق بشر
روز پانزدهم فوریه (۲۶ بهمن ماه) برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران، جلسه ای‌ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، مستقر در شهر ژنو، برگزار خواهد شد- نماینده جمهوری اسلامی ایران به مدت یک ساعت گزارشی را قرائت کرده و سپس نوبت به نمایندگان کشورهای عضو شورا می‌‌رسد تا نسبت به آن اظهار نظر نمایند. نظر به این که گزارش دولت ایران در برگیرنده تمامی حقایق نیست لذا دکتر شیرین عبادی نیز گزارش مختصری تهیه کرده و برای همه آنها و همچنین کمیسر عالی‌ حقوق بشر ارسال نموده است.


اطلاعیه

نامه شیرین عبادی به شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیسر عالی‌ حقوق
روز پانزدهم فوریه (۲۶ بهمن ماه) برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران، جلسه ای‌ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، مستقر در شهر ژنو، برگزار خواهد شد- نماینده جمهوری اسلامی ایران به مدت یک ساعت گزارشی را قرائت کرده و سپس نوبت به نمایندگان کشورهای عضو شورا می‌‌رسد تا نسبت به آن اظهار نظر نمایند. نظر به این که گزارش دولت ایران در برگیرنده تمامی حقایق نیست لذا دکتر شیرین عبادی نیز گزارش مختصری- در حد حوصله و وقت نمایندگان فوق الذکر- تهیه کرده و برای همه آنها و همچنین کمیسر عالی‌ حقوق بشر ارسال نموده است.


shirin_ebadi2.jpg
پيام شیرین عبادی به مردم ايران
همه ما ایرانیان مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش داریم. بیایید همگان با هم هم قسم شویم که هر کس در هر جایگاهی که نقش ایفا میکند، در راستای خشونت زدایی و صلح طلبی گام بردارد. ما ملتی صلح طلب هستیم که اکنون می بایست نارضایتی، انتقاد ، مخالفت و اعتراض را با راهکار های مدنی و با پرهیز کامل از هر گونه خشونتی بی گیریم و در دام گسترده شده خشونت خواهان گرفتار نشویم. باید باور داشته باشیم که مطالبات ملت حق است و ملت ایران برای به دست آوردن حق خود نیازی به استفاده از اهرمهای خشونت آمیز ندارند و تنها کسانی دست به خشونت و عملیات کور کورانه میزنند که خود می دانند ناحق هستند.


ebadi_nobel2.jpg
نامه سرگشاده ۱۴ نفر از برندگان جایزه صلح نوبل
۱۴ نفر از برندگان جایزه صلح نوبل در نامه ای سرگشاده خطاب به ریاست جمهور ایران دکتر محمود احمدی نژاد محدودیت‌های اعمال شده در مورد دکتر شیرین عبادی و سایر فعالین حقوق بشر را محکوم کردند. در بین امضاء کنندگان اسامی شخصیت های برجسته ای چون: مایرد مگ گوایر (۱۹۷۶)، بتی ویلیامز (۱۹۷۶)، آدولف پرز اسکیوال (۱۹۸۰)، دالای لاما( ۱۹۸۹) و دزموند توتو ( سر اسقف کلیساهای آفریقای جنوبی) که نقش عمده ایی در مبارزات رهایی بخش سیاه پوستان داشت و در سال ۱۹۸۴ برنده جایزه صلح نوبل شد دیده می‌‌شود.


montazeri3.jpg
پيام شيرين عبادي در پي درگذشت آيت الله منتظري

پدر مرا به بخش که قدرت را ندانستم.

ترا پدر می‌‌خوانم، زیرا حمایت از زندانیان سیاسی را از تو فرا گرفتم که بخاطر آنان از کلیه مناصب دولتی و حتی رهبری حکومت جمهوری اسلامی ایران چشم پوشیدی- ترا پدر می‌‌خوانم زیرا از تو آموختم چگونه از مظلوم دفاع کنم بدون آن‌ که علیه ظالم دست به خشونت زنم- از تو یاد گرفتم که سکوت مظلوم یاری رساندن به ظالم است و نباید که ساکت بنشینیم- پدر فراوان از تو آموختم، هر چند که رسم شاگردی و فرزندی را به جا نیاوردم. تو پدر "حقوق بشر" در ایران هستی‌ و میلیون‌ها چون من فرزند و مرید داری. نیازی هم به قدر دانی‌ و سپاس ما نداری. اما همه ما در حق تو کوتاهی کردیم و مقصریم.


ebadi_kanoon.jpg
برای مردانی که زن بودن را ننگ نمی‌‌داند
پسران عزیزم، فرزندان دلبندم که چادر مادر و روسری خواهرتان را ننگ ندانسته و با افتخار آن را سر کردید. نمی‌‌دانم دوست دربندتان - مجید توکلی - با چه لباس و هیاتی دستگیر شد، آن قدر از خبرگزاری‌های مربوط به دولت جمهوری اسلامی ایران، دروغ شنیده‌ام که هیچ سخن و حدیث آنان را باور نکنم. مهم نیست که با لباس زنانه دستگیر شده باشد یا مردانه. مهم آنست که بر خلاف قانون دستگیر شد و هنگام بازداشت به جرم سخنانی که گفته بود، او را چنان مضروب کردند که تا مدت ها تبدیل به کابوس جوانان شود، اما نمی‌‌دانستند که شما رویا دارید نه کابوس- شما از ستمگر نمی‌‌هراسید بل باعث هراس هر ستمگر هستید.


سوئد و نروژ از رفتار ایران با شیرین عبادی انتقاد می کنند
سوئد و نروژ از رفتار ایران با شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر، انتقاد کرده اند. وزیران امور خارجه سوئد و نروژ روز پنجشنبه در بیانیه ای گفتند، وضع عبادی در جمهوری اسلامی همچنان «وخیم» است. این انتقاد چند هفته پس از آن صورت می گیرد که مقامات امنیتی ایران جایزه نوبل و اشیای دیگر را از یک گاو صندوق متعلق به خانم عبادی در بانک خارج کردند. جایزه بعدا به او بازگردانده شد. دیپلمات ها می گویند، عبادی و خانواده اش هدف تهدیدهای متعدد بوده اند. بر اين اساس از مقامات ایران خواسته اند اجازه دهند مرکز حقوق بشر او دوباره گشوده شود.


dadkhah2.jpg
دادگاه رسیدگی به پرونده محمد علی دادخواه برگزار شد
دادگاه رسیدگی به پرونده سید محمد علی دادخواه، وکیل پایه یک دادگستری و عضو هیأت مؤسس و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر سه شنبه هفدهم آذر ماه 1388 در شعبه 26 دادگاه انقلاب تشکیل شد. پیش از این قرار بود دادگاه رسیدگی به پرونده محمد علی دادخواه، بیست و پنجم آبان ماه 1388 برگزار شود که به علت نقص تحقیقات دادسرا و عدم رعایت تشریفات دادرسی تجدید شده بود.


اهدای جایزه حمایت بین المللی از حقوق بشر به شیرین عبادی
مؤسسه خدمات بین المللی حقوق بشر در هفتم دسامبر 2009، جایزه حمایت بین المللی از حقوق بشر را به شیرین عبادی به دلیل تلاش های او در جهت گسترش حقوق بشر اهدا کرد. مراسم اهدای این جایزه در مجلس لردها در لندن برگزار شد. شیرین عبادی به پاس تحمل فراوان کمیته مادران عزادار، جایزه خود را با افتخار به این کمیته تقدیم کرد. متن سخنان شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به شرح زیر است:


اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر» به آیت الله منتظری
کانون مدافعان حقوق بشر»، همزمان با روز جهانی حقوق بشر تندیس « تلاشگر حقوق بشر» سال 1388 خود را به آیت الله منتظری اهدا کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، « کانون مدافعان حقوق بشر»، تندیس « تلاشگر حقوق بشر» خود را هر سال به یکی از افرادی که « در راه تحقق حقوق بشر و اصول انسانی آن کوشش کرده و از جان و مال و مقام خود صرف نظر کرده اند»، اهدا می کند.


un_logo3.jpg

قطعنامه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، قطعنامه ای را در تاریخ هفتم آبان ماه 1388 ارائه و در بیست و نهم آبان ماه 1388 با 74 رأی به تصویب کمیته سوم مجمع عمومی رساند. در بند 9 قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره شده که تصمیم دارد به بررسی وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در شصت و پنجمین نشست خود تحت عنوان « ارتقا و حفاظت حقوق بشر» ادامه دهد.


shuraye_solh_logo.jpg
شورای ملی صلح خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه

سلول های انفرادی را برچینید
« شورای ملی صلح» در نامه ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه خواستار برچیدن سلول های انفرادی شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، « شورای ملی صلح» در نامه خود به رییس قوه قضاییه با استناد به « اصل هشتم قانون اساسي» و به حكم « وظيفه‌اي كه هر انسان دردمند در صحنه اجتماع دارد» از این مقام عالی قضایی مصرانه و با نيت خير تقاضا کرده تا كليه هم و غم خود را صرف برچيدن سلول هاي انفرادي کرده و از طريق اعمال نظارت جدي بر رفتار مأموران و ضابطان دادگستري- به ويژه در مرحله تحقيقات مقدماتي- و همچنين با اعمال نظارت فراگير بر بازداشتگاه ها و زندان ها و فراهم آوردن شرايط انساني براي كليه متهمان و محكومان و نيز با برخورد قاطع با ناقضان قانون- در هر لباس و مقامي كه باشند- زمينه تحقق «ضوابط دادرسي عادلانه» را (به معناي واقعي كلمه) فراهم کند.


ایران: جایزه نوبل صلح را مصادره نکرده‌ایم

شیرین عبادی ادعای دولت ایران را کذب خواند
در پی اعتراض ‌دولت نروژ به مصادره اسناد مربوط به جایزه صلح نوبل شیرین عبادی، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این اتهام را رد کرد. اما شیرین عبادی این ادعا را دروغ نامید و اعلام کرد که تسلیم فشار دولت ایران نخواهد شد. خبرگزاری آلمان به نقل از برنده نوبل صلح نوشت: « آن‌ها حقیقت را نمی‌گویند. حساب بانکی مرا مسدود و پرداخت حقوق بازنشستگی مرا متوقف کرده‌اند. همین کار را با حساب بانکی و حقوق بازنشستگی همسرم هم کرده‌اند».


narges_mohammadi.jpg
در پی اخراج از محل کار، ارسال شد

نامه نرگس محمدی به محمود احمدی نژاد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به محمود احمدی نژاد، اعلام کرد که از محل کار خود اخراج شده است. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی بیست و هشتم آبان ماه 1388 از شرکت بازرسی مهندسی ایران اخراج شده است. این فعال حقوق بشر که از سال 1380 در این شرکت مشغول به کار بوده است در نامه خود به احمدی نژاد نوشته که حکم اخراجش سیر امنیتی داشته است. او سپس به توضیح این سیر امنیتی پرداخته است.


سازمان ملل روند 'فزاینده' نقض حقوق بشر در ایران را محكوم كرد
كميته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برخورد خشونت آمیز حكومت ایران با تظاهر كنندگان را در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد محكوم كرد.
كميته یاد شده روز جمعه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) با صدور قطعنامه ای تأكيد كرده كه نقض حقوق بشر در ایران همچنان ادامه دارد و افزایش نیز یافته است.


ebadi_bankimoon.jpg
در جریان دیدار شیرین عبادی با بان كي مون تقدیم شد

نامه کانون مدافعان حقوق بشر به دبیر کل سازمان ملل متحد
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به نمايندگي از سازمان مردم نهاد متبوع خود با تقديم نامه‌اي به بان كي مون، دبير كل سازمان ملل متحد توضيحاتي را در خصوص گزارش او در مهر ماه 1388 و در بخش آزادي تجمع و تشكل مسالمت آميز، ارائه كرد. نامه كانون مدافعان حقوق بشر به بان كي مون روز دوشنبه هجدهم آبان ماه 1388 در جريان ديدار و گفت و گوي عبادي با بان کی مون، تقديم او شد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، یکی از موارد مطرح شده در دیدار عبادی با بان کی مون مسئله کانون مدافعان حقوق بشر بود. عبادی در این دیدار با اشار به رفتار غیر قانونی مسئولان جمهوری اسلامی با کانون مدافعان حقوق بشر، به مجموعه فعالیت های این نهاد حقوق بشری ملی و بین المللی پرداخت. رییس کانون مدافعان حقوق بشر همچنين ديداري جداگانه با ناوانتم پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد انجام داد. عبادي در اين ديدار، نامه‌اي را به نمايندگي از کانون مدافعان حقوق بشر تقديم او كرد. متن نامه کانون مدافعان حقوق بشر به دبير كل سازمان ملل متحد که به امضای شیرین عبادی رسیده، هجدهم آبان ماه 1388 تقدیم وی شد.


نامه کانون مدافعان حقوق بشر به پیلای
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز دوشنبه هجدهم آبان ماه 1388 با ناوانتم پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و در خصوص موضوع های مختلف حقوق بشری در ایران گفت و گو کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، یکی از موارد مطرح شده در دیدار عبادی با پیلای مسئله کانون مدافعان حقوق بشر و ممنوع الخروج شدن همه اعضای این سازمان مردم نهاد بود.


جایگاه ایران در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات 2009
« گزارشگران بدون مرز» بیست و هشتم مهر ماه 1388 هشتمين رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات را منتشر کرد. رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در جهان، همچون هفت سال گذشته از سوی « گزارشگران بدون مرز» با همکاری صدها نفر از روزنامه نگاران و کارشناسان رسانه‌ها تهيه شده است. جدول رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات، محدوده زمانی ١٠ شهريور 1387 تا ١٠ شهريور 1388 را در بر می‌گيرد.


گزارش دبیر کل سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد با ارائه گزارشی که به مجمع عمومی این سازمان تسلیم کرده است، وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را تشریح کرد. این گزارش، تغییرات در وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را از خرداد ماه سال 1387 به بعد پوشش می دهد. متن گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد اول مهر ماه 1388 [ نشست شصت و چهارمین- موضع شماره 69 (سی)] منتشر شده است:


ديدار نمايندگان « كانون مدافعان حقوق بشر»
و « شوراي ملي صلح» با مهدي كروبي
نمايندگان « كانون مدافعان حقوق بشر» و « شوراي ملي صلح» عصر دوشنبه بيست و هفتم مهر 1388 با حضور در منزل مهدي كروبي با قدرداني از تلاش‌هاي او براي احقاق حقوق ملت، حمايت خود را از اين تلاش‌ها اعلام كردند. آنان كه نقش و تأثير اقدام‌هاي كروبي در حوادث اخير ايران را از منظر « صلح» ارزيابي مي‌كردند، بر ادامه اين تلاش‌هاي آگاهي‌بخش براي ممانعت از وقوع حوادث ناگوار بدتر در جامعه تأكيد كردند.
بر اين اساس اين فعالان مدني از آنجا كه شرايط كشور را حساس ارزيابي مي‌كردند، نگراني‌هاي خود چنين بيان كردند. « تلاش برخي براي نظامي كردن فضاي جامعه»، « نقض قانون اساسي»،« تشديد بحران اقتصادي» و « احتمال امتيازدهي در خارج و تشديد فشارها در داخل»، عمده نگراني‌هاي اعضاي « كانون مدافعان حقوق بشر» و « شوراي ملي صلح» بود.


فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در منزل احمد زیدآبادی
« مهدیه محمدی گرگانی»، همسر احمد زیدآبادی چهارشنبه بیست و دوم مهرماه 1388 میزبان آنانی شد که در آغاز پنجمین ماه بازداشت همسرش به دعوت « کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه» به منزل محقرشان که گنجایش مهمانان حاضر در نشست را نداشت، آمده بودند. حاضرانی که نگرانی های مهدیه محمدی گرگانی، آنان را نیز نگران کرده بود.


سلطاني از مطالعه پرونده موكل‌اش منع شد
عبدالفتاح سلطاني، وكيل پايه دادگستري كه در تاريخ 4 مهرماه 1388 به قصد مطالعه پرونده يكي از موكلان‌اش به دادگاه انقلاب مراجعه كرده بود، با ممانعت قاضي صلواتي رييس شعبه 15 دادگاه انقلاب از مطالعه پرونده، مواجه مي‌شود.اين موكل در سال 1386 دستگير و در همان سال پس از تحمل 29 روز زندان آزاد مي‌شود. با اين وجود نام او در كيفر خواست صادره براي بازداشت‌شدگان حوادث پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري درج شده است.


محمد ملكي را آزاد و به بيمارستان منتقل كنيد
«كميته پيگيري بازداشت‌هاي خودسرانه» در دعوتي از فعالان سياسي، فرهنگي و اجتماعي خواست تا روز جمعه هفدهم مهر ماه 1388 با حضور در منزل «محمد ملكي» از چهره هاي شناخته شده سياسي كه اينك در پي حوادث پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در زندان به‌سر مي‌برد، به ادامه بازداشت او اعتراض كرده و آزادي و انتقال دكتر ملكي را به بيمارستان با توجه به وضعيت جسمانی‌اش كه پيش از بازداشت نيز تحت درمان بوده است، خواستار شوند.جلوگیری از خروج سلطانی
برنده جایزه حقوق بشر نورنبرگ
عبدالفتاح سلطانی، وکیل و مدافع حقوق‌بشر، هنگامی که قصد داشت روز جمعه برای دریافت جایزه امسال حقوق بشر نورنبرگ به آلمان سفر کند، اجازه ترک کشور را نیافت.این ماجرا زمانی اتفاق افتاد که وکیل زندانیان سیاسی، با هدف شرکت در مراسم تودیع جایزه حقوق بشر نورنبرگ، خود را برای پرواز به آلمان آماده کرده بود.


از مسولان مي خواهيم: صلح به جاي خشونت
«شوراي ملي صلح» با انتشار بيانيه ای با توجه به نقض حقوق اساسي ملت، بروز پديده خشونت و وقايع ماه های اخير، خواستار فراهم شدن شرايط لازم براي آشتي ملي شد. به گزارش سايت کانون مدافعان حقوق بشر، در بيانيه اين سازمان مردم نهادآزادي زندانيان سياسي، پيگرد و مجازات متخلفان، رعايت حقوق اساسي ملت، پرهيز از خشونت وايجاد گفتمان مسالمت آميز و صلح طلب به عنوان بخشي از زمينه اعتماد سازي ملي اعلام شده است.


ديدار اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر
با خانواده هاي ملكي، سحر خيز و زيدآبادي
اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر پنجشنبه دوم مهرماه 1388 پس از انتشار اخبار مربوط به تحت فشار قرار گرفتن احمد زيدآبادي توسط بازجويان جهت قرائت متن تنظيم شده به جاي دفاعيات متهم، به ديدار خانواده اين روزنامه‌نگار و روز جمعه به ديدار خانواده دكتر ملكي و عيسي سحرخيز رفتند.


ديدار اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر
با محمد علي دادخواه پس از آزادي
عبدالفتاح سلطاني، عطاء الله شيرازي، نرگس محمدي و نجما رحماني ساعاتي پس از آزادي محمد علي دادخواه با حضور در منزلش با وي ملاقات نمودند.
دادخواه كه از روحيه بسيار خوبي برخوردار بود از دوران حبس خود به تلخي ياد مي كرد.او در بيان وقايع زندان چندين بار با بغض سنگين سخن گفته و نسبت به برخي رفتارها در زندان و حين دستگيري ابراز تاسف عميق نمود.


نامه شیرین عبادی به رییس قوه قضاییه
در اين ده سال اخير با ايجاد معاونت امنيت در دادسراي تهران،‌محملي براي سركوب منتقدين و دگر انديشان ايجاد گرديده است. به نحويكه با ناديده گرفتن قوانين جاري هر منتقدي را برانداز و مخالف نظام جلوه داده و به بهانه امنيتي بودن موضوع، او را از حقوق اوليه خود مانند داشتن وكيل در مرحله دادسرا محروم نموده اند. دردمندانه بايد گفت كار به جايي رسيده، كه در غالب پرونده هايي كه وكلاي همكار اين كانون در اجراي وظيفه وكالتي خود مطالعه كرده اند به صرف درخواست مأمورين امنيتي، برخي از قضات معاونت امنيت، بدون دليل اقدام به صدور قرار بازداشت موقت يا حكم جلب نموده و به سادگي مقررات قانون اساسي و آئين دادرسي كيفري و ساير قوانين ذيربط را ناديده گرفته اند.


قطعنامه درباره ایران

قطعنامه مشترک کانون وکلای کره، انجمن روزنامه نگاران آسیا و شیرین عبادی در مورد وضعیت ایران

ما قویا از دولت ایران میخواهیم که:
1- سانسور و سرکوب مطبوهات را بلافاصله متوقف کرده و آزادی بیان را تضمین کند
2- تمامی روزنامه نگاران و وکلای بازداشت شده را بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد کند
3- به خبرنکاران خارجی اجازه حضور و پوشش اخباردر ایران دهد
ما همچنین از سازمان ملل و نهادهای بین المللی میخواهیم که با استفاده از تمامی اهرمهایی که در اختیار دارند برای تضمین آرادی بیان در ایران تلاش کنند.


shuraye_solh_logo.jpg
بيانيه شوراي ملي صلح
شوراي ملي صلح بنا به اهداف مندرج در منشور خود، از جمله دفاع مصلحانه از آزادي بيان و نفي هرگونه تنش و خشونت ، بر حق تعيين سرنوشت از سوي مردم تاكيد مي گذارد. همچنين خواهان آزادي همه ي زندانيان سياسي از جمله تني چند ازهمكاران و اعضاي خود است:عبدالفتاح سلطاني،عيسي سحر خيز،كيوان صميمي، عبدالله مومني، سعيد حجاريان،مصطفي تاج زاده، كورش زعيم،كاك اميني
شوراي ملي صلح خواستار اجراي راهبردها و راهكارهاي سازنده براي برون رفت از وضعيت پيچيده كنوني و تضمين عملي حقوق همه جانبه مردم است. از جمله اين راهبردها ميتواند تشكيل شورايي مركب از حقوقدان هاي مستقل و معتبر و مورد قبول مردم باشد كه بر پايه ي مرجعيت قانون اساسي ، راه هاي حقوقي براي خروج از بحران كنوني را تدوين و اعلام دارند تا همگان ملزم به رعايت آن باشند.


اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر با خانواده هاي زندانيان سياسي و مادر سهراب اعرابي ديدار كردند.
29 تير ماه اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر كه 3 تن از اعضايش نيز در بازداشت به سر مي برند با خانواده هاي عبدالفتاح سلطاني-عبدالله مومني- محمد قوچاني – مصطفي تاجزاده-محسن ميردامادي و مادر و خانواده داغدار سهراب اعرابي ديدار كردند.


بیانیه نزدیک به 150 تن از وکلای دادگستری برای آزادی وکلای بازداشتی
بدينوسيله ما وكلاء امضا كننده‌ي متن حاضر از كليه‌ي نهادهاي رسمي كشور مي‌خواهيم از تشكيل پرونده‌هاي غير واقعي و تكرار كشف اسلحه و مواد مخدر در محل كار وكلاء و نويسندگاني كه سال‌هاست با روشي مسالمت جويانه به دفاع از حقوق موكلان‌شان مي‌پردازند پايان دهند زيرا كه اين روش‌ها مغايرت آشكار با امنيت و سلامت جامعه دارد.


متن سخنرانی نرگس محمدی در زمان اهدای جایزه الکساندر لنگر

نرگس محمدی : اکنون باید از امید و عشق سخن گفت

اگر روزي تحقق ماده 19 اعلاميه جهاني حقوق بشر را شاهد باشيم، آن روز، روز پيروزي انسان خواهد بود. اگر روزي انسان بتواند به دور ازترس ، نا امني ، زندان و مرگ افكار و عقايد خود را ابراز نموده و براي انتشار ان ار طرق مسالمت آميز اقدام نمايد ، استبداد فرو خواهد ريخت. اما تا ان روز ، روزگار سختي پيش روي همه انسانهايي است كه دل در گرو آزادي دارند.


narges_mohammadi_jayze.jpg
اعطای جایزه الکساندر لانگر به نرگس محمدی
جایزه بین‌المللی سال ۲۰۰۹ «بنیاد الکساندر لانگر» شامگاه پنجشنبه ۲ ژوئیه طی مراسمی به خانم نرگس محمدی اعطا شد. دولت ایران از سفر خانم محمدی به ایتالیا برای دریافت جایزه‌‌ جلوگیری کرد. این جایزه را شیرین عبادی دریافت کرد. در مراسم اعطای جایزه، اعضای بنیاد الکساندر لانگر و نیز مقام‌های شهر "بولزانو" و نیز میهمانان زیادی حضور داشتند. کریستیان توماسینی، معاون شورای شهر بولزانو، آنا ماریا گنتیلی، رئیس کمیته‌ی عملی بنیاد الکساندر لانگر و خانم تیسیانا والیپینا معرف خانم محمدی برای دریافت حایزه، از سخنرانان این مراسم بودند.


اطلاعیه مهم شیرین عبادی در خصوص ایمیل جدید خود
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پی هک ایمیل خود توسط افرد ناشناس، با صدور اطلاعیه ای، آدرس جدید خود را اعلام کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن اطلاعیه شیرین عبادی به شرح زیر است: نظر به اینکه از یک ماه قبل از سوی افراد ناشناس؟!! ایمیل شخصی من هک شده است و من نمی توانستم وارد ایمیل خود شوم، بنابراین از کلیه افرادی که در یک ماه گذشته با ایمیل قبلی من تماس گرفته اند و از من پاسخی دریافت نداشته اند، پوزش می طلبم و بدینوسیله اعلام می دارم که ایمیل جدید من shirin@shirinebadi.org است.


ebadi7.jpg
نامه سرگشاده شیرین عبادی به محمود احمدی نژاد
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر با ارسال نامه سرگشاده ای به محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، خواستار فك پلمپ دفتر كانون مدافعان حقوق بشر و ممانعت از اعمال فشارهاي امنيتي- سياسي بر فعالان مدني، سياسي و حقوق بشري توسط نهادهاي تحت امر او شد. عبادی در نامه خود با نگاهي گذرا به مجموعه محدوديت‌ها و تضييقاتي كه در شش ماهه اخير، دولت محموداحمدی نژاد براي او و دیگر اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر ايجاد کرده، پرسیده است که آيا این رفتارها كه تماماً مخالف با قوانين جمهوري اسلامي ايران است، به مصلحت نظام و منافع ملي كشور ايران است؟


نامه کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه به چهار کاندیدای ریاست جمهوری
«کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه» در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نامه ای به محمود احمدی نژاد، محسن رضایی، مهدی کروبی و میرحسین موسوی- چهار کاندیدای ریاست جمهوری- از آنان خواست تا ساختار حقوقی و اجرایی خود را برای عمل به تعهدات حقوقی رییس جمهور در برابر مردم که تاکنون بدان وفا نشده است، ارائه دهند. این کمیته در نامه خود با طرح نکاتی در خصوص ماهیت و چگونگی شکل گیری «کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه»، از چهار کاندیدای ریاست جمهوری پرسیده است که چه راهکارهایی را برای پیشگیری و برخورد با آن دسته از ضابطانی که تحت اقتدار قوه مجریه اقدام به نقض حقوق شهروندان و بازداشت شدگان می‌کنند، اتخاذ خواهند کرد.


توضیح شیرین عبادی
ایمیل شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر در آدرس hotmail هک شده است. شیرین عبادی در گفت و گوی کوتاهی گفت: ایمیل من در آدرس hotmail از سوی افراد ناشناس هک شده است و من به این ایمیل دسترسی ندارم. او در ادامه گفت که تا تعیین ایمیل جدید از ارسال نامه به این آدرس خوداری کنید.
عبادی در پایان تأکید کرد: «برای اینکه سارقان از نام من سوء ستفاده نکنند، کلیه ایمیل هایی که در سه هفته اخیر ارسال شده است از ناحیه دفتر اینجانب نبوده است، بنابراین برای اطلاع از صحت و سقم آن با کانون مدافعان حقوق بشر ارتباط برقرار شود.»


شکواییه جلوه جواهری به رئیس قوه قضائیه
جلوه جواهری از فعالان حقوق زنان که همزمان با روز کارگر بازداشت شده است با ارسال شکواییه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه خواهان روشن شدن وضعیتش شد. در اقدامی مشابه کاوه مظفری همسر جلوه جواهری که او نیز در روز جهانی کارگر بازداشت شده است نیز با ارائه اعتراض نامه ای به مددکاری زندان خواهان رسیدگی به وضعیت خود و همسرش شد.


محمد سیف زاده به دادگاه احضار شد
سید محمد سیف زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و دبیر کمیته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه بر اساس احضاریه ای که روز دوشنبه 4 خرداد 1388از سوی شعبه امنیت دادگاه انقلاب تهران دریافت کرده است باید ظرف سه روز به دادگاه مراجعه کند.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این احضار در حالی برای این وکیل دادگستری ارسال شده است که پیش از این در روز جمعه، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به نقل از سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به دلیل تبلیغ علیه نظام به دادگاه فراخوانده خواهد شد. او این اتهام را دلیل ممنوع الخروج شدن محمدی دانست. البته این عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر پس از انتشار این خبر اعلام کرد که تا کنون هیچ احضاریه ای از سوی مقام های قضایی دریافت نکرده است.


درخواست از مسئولان قضایی در نشست کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه

موازین دادرسی عادلانه را برای فعالان کارگری بازداشت شده رعایت کنید
جمعی از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به دعوت «کمیته پیگیری بازداشت های خودسرانه» صبح روز جمعه اول خرداد ماه 1388 با حضور در منزل حسن شفا از فعالان کارگری، از آخرین وضعیت این عضو بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک و دیگر اعضای بازداشت شده این تعاونی، مطلع شدند. مراجعه هر روز خانواده های اعضای بازداشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک به دادگاه انقلاب و همچنین حضور آنان در مراکز مختلف از جمله مجلس و دفتر حقوق شهروندی قوه قضاییه که با عدم پاسخگویی از طرف آنها همراه بوده است، انتقاد حاضران را به دنبال داشت؛ بر این اساس آنان از مسئولان قضایی خواستند تا موازین دادرسی عادلانه را در خصوص افراد بازداشت شده، رعایت کنند.ارزیابی كميته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه
از محدوديت‌ها و موانع غيردموكراتيك در برگزاري سالم انتخابات رياست‌ جمهوري
«کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حمايت از تشكيل و فعاليت نهادهاي مدني براي صيانت از آرای شركت‌كنندگان در انتخابات، هرگونه مانع‌تراشي بر سر راه نظارت سازمان‌هاي مردم‌نهاد را در روند برگزاري انتخابات، به‌معناي انجام انتخاباتي ناسالم، ارزيابي کرد. بر همین اساس «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» با صدور اطلاعیه ای با اشاره به «نظارت استصوابی» در گزینش نهایی داوطلبان انتخابات و عدم تأیید صلاحیت نامزدهای غیر خودی، از عملکرد صدا و سیما در مواجهه با موضوع انتخابات، انتقاد کرده است.


حمایت ۱۵۰۰ نفری از “اعدام بس كودكان”
1500 نفر از فعالان اجتماعی با صدور اطلاعیه ای از فراخوان «اعدام بس کودکان» کانون مدافعان حقوق بشر حمایت کردند.


نامه خانواده های اعضای بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک به آیت الله هاشمی شاهرودی
خانواده های اعضای بازاشت شده تعاونی مسکن فلزکار و مکانیک در نامه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضاییه به شماره ثبت 119317 خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان و امکان ملاقات آنان با وکیل تعیین شده از سوی خانواده هایشان شدند


اطلاعيه جمعي از فعالان فرهنگي و اجتماعي وسياسي مناطق کردنشين در خصوص حوادث روانسر
جمعی از فعالان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مناطق کردنشین با صدور اطلاعیه ای در خصوص حوادث شهرستان روانسر کرمانشاه، با صدور اطلاعیه ای نسبت به آن واکنش نشان دادند.


اعضای «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در نامه ای به آیت الله هاشمی شاهرودی

دستور مقتضی برای آزادی معتمدی مهر را صادر کنید
اعضای «کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» به دنبال تداوم بازداشت مهدی معتمدی مهر، عضو حقوقدان این کمیته، در نامه ای سرگشاده به آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه، آزادی عضو خود را خواستار شد. آنان در نامه خود که روز یکشنبه 20 اردیبهشت ماه 1388 برای رییس قوه قضاییه ارسال کرده اند با اشاره به اینکه «مسئوليت تدوين و انتشار تمامی بيانيه های کميته را برعهده می گيرند»، معتقدند که بهانه ای برای ادامه بازداشت مهدی معتمدی مهر، وجود ندارد.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر