logo_kanoon

پاسخ کمیساریای عالی حقوق بشر به خانم عبادی در رابطه با پی گیری وضعیت خانم نسرین ستوده
همکاران من در گفت و گوی رو در رو با مقامهای ایرانی مورد خانم ستوده را مطرح کردند. ساز و کارهای ویژه شورای حقوق بشر نیز با مقامهای دولتی ایران در مورد خانم ستوده وارد عمل شدند.
مطمئن باشید دفتر ما این موضوع را پی گیری کرده و گامهای لازم را برخواهد داشت تا نگرانی ما را در این مورد به طور خاص به مقامهای ایرانی منتقل کند.


tahasson_genf.jpg
بیانیه پایانی فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو

پایان تحصن، پایان اعتراض ما نیست
ما تحصن کنندگان، با توجه به قولی که در نامه خانم پیلای مطرح شده و نیز به خاطر احترام به قانون کشور میزبان که به دلیل شرایط اضطراری درخواست کنندگان و فوری بودن این درخواست، مجوز را تا روز سوم تمدید کرد به تحصن خود پایان می دهیم اما همچنان به اعتراض خود تا آزادی نسرین ستوده، سایر فعالان جنبش زنان، روزنامه نگاران و همچنین زندانیان سیاسی بی وقفه ادامه خواهیم داد. از تمامی هموطنان به ویژه تمامی رسانه های جهان درخواست می کنیم که برای انعکاس شرایط زندانیان سیاسی عقیدتی در ایران اهمیت ویژه ای قائل شده و با ما همراه شوند.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

ناپدید شدن قهری و افزایش سرکوب آزادی بیان
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نگرانی شدید خود را از اوج گیری موج گسترده دیگری از اختناق و سرکوب آزادی های اساسی بیان، مطبوعات، هنر و اطلاع رسانی در جمهوری اسلامی ایران ابراز می کنند. تازه ترین موج شدید و گسترده سرکوب آزادی های اساسی در حالی در جریان است که در حدود 40 روزنامه نگار و وبلاگ نگار در زندان هستند. تعداد زیادی از آنها پس از محاکمه های به شدت ناعادلانه به زندان های طولانی و یا محرومیت از فعالیت های اجتماعی و حرفه ای محکوم شده اند. عده ای دیگر مدت های طولانی در بازداشت به سر برده اند.


بیانیه شماره یک

تحصن جمعی از فعالان زنان ایران در برابردفتر سازمان ملل در ژنو

نسربن ستوده را آزاد کنید!
به خاطر همدردی با نسرین ستوده و اعتراض به تضییع حقوق قانونی وی، جمعی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه ای اعلام کرده اند که از روز دوشنبه 20دسامبر در مقابل در ورودی سازمان ملل متحد تحصن خواهند کرد. نسرین ستوده وکیل مدافع حقوق بشری و فعال حقوق زنان از 13 شهریور به علت فعالیت های حقوق بشری خود دستگیر شده و بیش از 103 روز است که در زندان به سر می برد. متن کامل بیانیه این گروه از فعالان حقوق زنان به این شرح است:


nasrin_sotude.jpg
قرار بازداشت نسرین ستوده تمدید شد، درحالی که او هنوز در انفرادی بسر می برد
14 آذرماه 1389، قاضی پرونده به خانواده نسرین ستوده اعلام کرده است که قرار بازداشت نسرین ستوده تمدید شده است. رضا خندان، همسر نسرین ستوده گفت که گیتی ستوده (خواهر نسرین) پس از مراجعه به دادگاه گفته است که قاضی پرونده خبر از تمدید بازداشت همسرم را داده است.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

دستگیری و اذیت و آزار وکلای حقوق بشر ایرانی
برنامه نظارت از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران مطلع شده که محاکمه نسرین ستوده، وکیل برجسته حقوق بشر و مدافع نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی آزارجنسی، در دادگاه انقلاب تهران برگذار شده است. رنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که این پرونده بخشی از موج دستگیری ها و اذیت و آزارهاست که در قبال بسیاری از وکلای حقوق بشر ایرانی، که برخی مانند آقای محمد اولیایی فر، خانم سارا (هاجر) صباغیان، خانم مریم کیانسری و آقای محمدحسین نیری همچنان درزندان بسر می برند، صورت گرفته است.


اعتراض شیرین عبادی به شرکت سونی اریکسون

یک‌سال پس از اعتراف شرکت نوکیا زیمنس به تامین تجهیزات شنود جمهوری اسلامی ایران، شیرین عبادی شرکت سوئدی "سونی اریکسون" را نیز به اقدامی مشابه و "همکاری با دولت ایران در سرکوب مردم" متهم کرد.

شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده نوبل صلح، هنگام سخنرانی در میان ایرانیان و سوئدی‌های حاضر در دانشگاه استکهلم، کمپانی سوئدی اریکسون را به فروش «تجهیزات و نرم‌افزارهای پیشرفته» جهت کنترل اس‌ام‌اس و مکالمات تلفن همراه به ایران متهم کرد. عبادی در اعتراض به عملکرد این کمپانی، خطاب به ایرانیان مقیم کشور سوئد گفت: «من از شما خواهش می‌کنم به شرکت اریکسون ای‌میل اعتراضی فرستاده و سوال کنید چرا نرم‌افزارهایی به دولت ایران می‌فروشید که به کمک آن مردم را کنترل کنند.»


متن نامه هشت نويسنده و کنشگر ايرانی به دبيرکل سازمان ملل برای آزادی ابراهيم يزدی و همه زندانيان سياسی
داد خواهی ما برای آزادی کهنسال ترين زندانی سياسی ايران آقای دکتر ابراهيم يزدی است که درآستانه هشتاد سالگی در حالی که عمل سرطان مثانه را پشت سرگذاشته و اخيرا از جراحی قلب باز فراغت يافته است، در زندان اوين ، محروم از دسترسی به پزشک متخصص و امکانات بهداشتی و تحت فشارهای شديد روحی و جسمی قرار دارد و جانش در خطر می باشد. انتظار ما از شما، به کاربردن اختيارات خويش دراستفاده از همه اهرم های بين المللی برای آزادی زندانيان سياسی بی گناه ايران و به ويژه کهنسال ترين آنان، آقای دکتر ابراهيم يزدی می باشد.


مقام عالیرتبهء سازمان ملل متحد نگران سرکوب مدافعان حقوق بشر ایران است
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، مجددا نسبت به سرنوشت مدافعان حقوق بشر در ایران، به خصوص خانم نسرین ستوده که ظرف چند هفتهء گذشته در زندان اوین در اعتصاب غذا بوده است، ابراز نگرانی کرد. کمیسر عالی گفت: "همزمان با نزدیک شدن به روز جهانی حقوق بشر در 19 آذر، توجه جهان روی جاهایی که در آن فعالان حقوق بشر برای تشکل و یا ابراز نظر آزاد نباشند متمرکز خواهد شد." وی افزود: "من خیلی نگران هستم که پروندهء نسرین ستوده بخشی از یک سرکوب بسیار گسترده تر است و اینکه وضعیت مدافعان حقوق بشر در ایران، در حال سخت تر شدن است."


un_logo1.jpg
قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

ترجمه فارسی متن کامل قطعنامه (آبان 1389)

کمیتهء سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد (کمیته حقوق بشر) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر که در جمهوری اسلامی ایران در جریان است، ابراز می‌کند. این قطعنامه در ماه دسامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل رسما تایید خواهد کرد. «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» برگردان فارسی متن کامل این قطعنامه را منتشر کرده است.


hiden_side_iran.jpg
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

گزارشی در باره موضوعی فراموش شده: تبعیض ضد اقلیت های قومی و مذهبی در ایران
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران گزارشی را در باره تبعیض ضد جوامع قومی و اقلیت های مذهبی در ایران منتشر کرده اند. این گزارش با عنوان «رُویه پنهان ایران» به جنبه ناشناخته ای از ایران می پردازد: تبعیض شدید علیه جوامع قومی و اقلیت های مذهبی در تمام زمینه ها.


nazanin_khosravani.jpg
نگرانی شدید از بی خبری مطلق از نازنین خسروانی

مادر این روزنامه‌نگار: دخترم ناراحتی قلبی دارد، مسوولان زندان داروی او را تحویل نمی گیرند.

خانواده نازنین خسروانی 11 روز است که از وضعیت فرزند بیمار خود بی‌خبر هستند. اعظم افشاریان با ابراز نگرانی شدید از شرایط پیش آمده، گفت: صبح امروز باردیگر برای پیگیری وضعیت فرزندم به زندان اوین مراجعه کردم، تا شاید بعد از 11 روز بی‌خبری مطلق، خبری از فرزند بیمارم بگیرم، اما مسوولان زندان، همچون هفته گذشته گفتند: «به دستور مقامات قضایی نازنین خسروانی همچنان «ممنوع‌الملاقات» است». از مسوولان خواهش کردم که حداقل داروهای قلبی را که باید هر روز مصرف کند را تحویل بگیرند، اما آنها بازهم از پذیرفتن آن خودداری کردند.


محكوميت خواهر عبالرضا تاجيك به يكسال و نيم زندان

دور تازه برخورد با خانواده زندانيان سياسي

چند روز پيش خواهر عبدالرضا تاجيك در دادگاه انقلاب و شعبه‌اي كه تحت رياست قاضي مقيسه قرار دارد به يكسال‌ونيم حبس تعزيري محكوم شد. دادگاه خواهر عبدالرضا تاجيك آن طور كه خود در گفت‌وگو با رسانه‌ها مطرح كرده است از عجيب‌ترين دادگاه‌هايي بوده كه در جمهوري اسلامي و از زمان برگزاري دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري برگزار شده است. پروين تاجيك در اين دادگاه بدون حضور وكيل مدافع و در برابر هجوم مداوم رييس دادگاه با سرعت به يكسال‌ونيم حبس محكوم شده است و بلافاصله نيز حكم وي انشاء و در اختيارش قرار گرفته است.


obs_logo1.jpg
درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

درخواست فوری برای رسیدگی به وضعیت نسرین ستوده
برنامه نظارت ازسوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران مطلع شده که خانم نسرین ستوده، وکیل برجسته حقوق بشر و سرشناس در زمینه دفاع از نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی آزارجنسی، به شکلی خودسرانه دستگیر و بازداشت شده است. با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم نسرین ستوده روز ۹ آبان ۱۳۸۹ (۳۱ اکتبر ۲۰۱۰) در اعتراض به بازداشت خود و بدرفتاری در زمان حبس اش در زندان اوین اقدام به اعتصاب غذای خشک کرد.


sotude_ebadi.jpg
نامه شیرین عبادی به نسرین ستوده

به تو نیاز مندیم، اعتصاب غذای خود را بشکن
به دنبال اخبار واصله در زمینه وخامت حال خانم ستوده به علت اعتصاب غذای طولانی در زندان نامه ای از طرف دکتر شیرین عبادی خطاب به وی نوشته شده که که در آن ضمن اشاره به تلاشهای همکارش در دفاع از حقوق نوجوانان، کودکان، زنان و آزادی خواهان از او می خواهد که به اعتصاب غذایش پایان دهد. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


واسلاو هاول خواستار آزادی نسرین ستوده شد
واسلاو هاول،‌ رئیس جمهور پیشین جمهوری چک و از چهره‌های سرشناس مخالف حکومت کمونیستی سابق چکسلواکی با ابراز نگرانی از به خطر افتادن سلامت نسرین ستوده به دلیل اعتصاب غذا، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است این وکیل زندانی را آزاد کنند. واسلاو هاول، رئیس جمهور پیشین جمهوری چک روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مراسم پایانی گردهمایی «فوروم ۲۰۰۰» در پراگ، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است، نسرین ستوده را آزاد کنند.
گردهمایی «فوروم ۲۰۰۰» که در سال ۱۹۹۷ به ابتکار واسلاو هاول پایه‌گذاری شده است، هر سال با حضور فعالان صلح و حقوق‌بشر و نیز چهره‌های برجسته جهانی با هدف بررسی مسایل و مشکلات عمده جهان تشکیل می‌شود.


بیانیه مطبوعاتی

توضیح در مورد کار شرکت نوکیازیمنس در ایران
در تاریخ 4 سپتامبر 2010، نمایندگان شرکت نوکیازیمنس نت ورکس، به همراهی آقای بری فرنچ عضو هيأت مدیره با خانم دکتر شیرین عبادی وکیل ایرانی حقوق بشر دیدار کردند. دکتر شیرین عبادی از نوکیازیمنس خواستند تا در خصوص فعالیتشان در ایران توضیحاتی بدهند.


بیانیه مشترک شیرین عبادی و هشت سازمان برجسته حقوق بشر:

نسرین ستوده را آزاد کنید
برنده جایزه صلح نوبل و وکیل مدافع ایرانی شیرین عبادی، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، کمیسیون بین المللی حقوق دانان، فدراسیون بین المللی حقوق بشر، لیگ ایرانی دفاع ازحقوق بشر، اتحادیهء بین المللی وکلا، و سازمان جهانی علیه شکنجه امروز ادامهء بازداشت بدون اتهام و یا محاکمهء وکیل حقوق بشر، نسرین ستوده، درایران را محکوم کردند و خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط وی که تنها به دلیل به عهده گرفتن دفاع از دیگران زندانی شده است شدند.


عبدالرضا تاجيك؛ بازهم در بي خبري

برخورد تلافي جويانه با عبدالرضا تاجيك به دليل اعتراض به شرايط نامساعد زندان

بيش از سه ماه از بازداشت عبدالرضا تاجيك مي‌گذرد اما هنوز مقامات قضايي و امنيتي اطلاع دقيقي از دليل بازداشت او ارايه نداده‌اند. عبدالرضا تاجيك همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر ايران، روزنامه نگار و از نزديكان به نيروهاي ملي مذهبي عصر روز 22 خرداد سال 89 براي سومين بار طي يكسال گذشته بازداشت شد و هنوز در زندان اوين به سر مي‌برد.


بیانیه های برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

در اعتراض به احکام صادره علیه مجید توکلی، شیوا نظر آهاری و عماد الدین باقی
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه ای مشترک از "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر"(FIDH) و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) است در بیانیه هایی به مقامات جمهوری اسلامی به احکام صادره علیه مجید توکلی، شیوا نظر آهاری و عماد الدین باقی اعتراض کرده و از آنها خواسته که هرچه سریعتر به وضعیت آنها رسیدگی کنند.


sotude_ebadi.jpg
نامه خانم عبادی به رئیس کانون بین المللی وکلا در باره دستگیری خانم ستوده وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر
خانم عبادی ضمن نامه ای خطاب به رئیس کانون بین المللی آنها را در جریان دستگیری خانم ستوده وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر قرار داده که به علت دفاع از موکلین خود و فعالیت‌هات حقوق بشری اش بازداشت شده است و از آنها خواسته که از امکانات خود برای آزادی این وکیل زندانی در ایران استفاده نمایند. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


نامه سرگشاده شیرین عبادی به کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد
درباره وضعیت عیسی سحر خیز
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل درباره نقض قانون به هنگام دستگیری، دوران زندان و محاکمه موکلش، عیسی سحرخیز نامه‌ای سرگشاده خطاب به خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر نوشت. دراین نامه وی خواستار ملاقات فرد و یا هیاتی از سوی شورا با موکلش در ایران شد. نامه سرگشاده شیرین عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌ حقوق بشر درباره وضعیت آقای عیسی سحر خیز در پی می‌آید:


ایران: محکومیت رهبران جامعه بهایی به ۲۰ سال زندان
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند هرچه سریعتر هفت رهبر جامعه بهایی که در حال حاضر در زندان اوین بسر می برند را آزاد کنند. روز ۸ اوت، هفت رهبر جامعه بهایی به جرم "جاسوسی برای اسراییل، توهین به مقدسات دینی، تبلیغ برضد نظام و رواج فساد فی الارض" از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهران محکوم شناخته شدند. آنان قبل از تصمیم دادگاه بیش از دو سال به صورت "موقت" در زندان بودند.


فدراسيون بين المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه خواستار آزادی فوری هفده زندانی سياسی شدند
روز گذشته دو سازمان حقوق بشری؛ فدراسيون بين المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه، در يک بيانيه مطبوعاتی مشترک خواستار آزادی هفده زندانی سياسی شدند که در زندان اوين در اعتراض به وضعيت زندان از ۱۲ روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده اند.وضعيت جسمی اين زندانيان هر روز وخيم تر می شود. در اين بيانيه مطبوعاتی تاکيد شده است که مقامات ايرانی طبق قوانين بين المللی موظف به تضمين سلامت و يکپارچگی جسمی و روانی اين زندانيان هستند.


ebadi_tajik.jpg
برای رسيدگی به وضعیت وخیم آقای عبدالرضا تاجیک

نامه شيرين عبادی به گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد
متعاقب اطلاع از وضعیت وخیم آقای عبدالرضا تاجیک و با عنایت به این که از ناحیه مسئولین قضائی تا کنون اقدام موثری صورت نگرفته است خانم دکتر شیرین عبادی اقدام به ارسال شکوا ئیه ای خطاب به گزارشگران حقوق بشر نموده است. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


اعتراض نود روزنامه‌نگار نسبت به هتک حرمت به عبدالرضا تاجیک
بیش از نود روزنامه‌نگار طی نامه‌ای خطاب به دادستان تهران نسبت به وضعیت عبدالرضا تاجیک ، روزنامه‌نگار دربند؛ اظهار نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری او شدند. به گزارش کلمه،این روزنامه‌نگاران با اشاره به اخباری مبنی بر «هتک حرمت» همکار زندانی‌شان تاکید کردند که « تردیدی نداریم که این عبدالرضا تاجیک نیست که «هتک حرمت» شد، بلکه عدالت، قانون و حق انسان است که «هتک‌حرمت»می‌شود و ساختار سیاسی و حقوقی ما است که بی‌حرمت می‌گردد». متن کامل این نامه به شرح زیر است:


به داد زندانيان سياسي ايران برسيد

چند جنایت دیگر باید انجام گیرد که نهادهای بین‌المللی واکنش مناسب نشان دهند؟

گزارش‌هاي موجود نشان مي‌دهد كه فعالان جهاني حقوق بشر در اعتراض به برخورد با زندانيان سياسي در ايران معترض هستند و ا ز نهادهاي بين‌المللي خواسته‌اند تا در مقابل خشونت برعليه زندانيان سياسي در ايران ايستادگي كنند. در دو ماه گذشته بيش از هر وقت ديگري روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ايران از سوي مامورين امنيتي و دستگاه اطلاعاتي دولت مورد تهديد و ارعاب قرا مي‌گيرند.


narges_mohammadi.jpg
شیرین عبادی:

تقدیم به همکار عزیزم خانم نرگس محمدی
خنک آن قمار بازی که به باخت هرچه بودش
به نماند هیچش الا هوس قمار دیگر

بالاخره کار به جایی می کشد که بیم مرگ نرگس میرود و پزشک زندان به بازجویان می‌‌گوید: " کاری نکنید که زهرا کاظمی دیگری درست شود". با پی گیری خانواده و در اثر لطف دادستان و عطوفت باز جو!! نرگس با تنی بیمار و پس از سپردن وثیقه ای معادل تمامی‌ دارائی خانواده موقتا از زندان آزاد می شود تا درمان شود. بالاخره او را در بیمارستان بستری می کنند- دو روز بعد در حالی‌ که به شدت بیمار بود و به سختی صحبت می کرد با خبر نگاران مصاحبه می‌کند و از آنچه بر او رفته می‌‌گوید نه به قصد شکوه و شکایت بلکه برای گزارش نقض حقوق بشر، و با این ترتیب به باز جویان امنیتی نشان می دهد که مرعوب نشده و حتی اگر قادر به راه رفتن نباشد همان شیر زنی‌ است که قبلا بوده.


دیدار روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی با خانواده عبدالرضا تاجیک-گزارش تصویری
جمعی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی پیش از ظهر امروز با حضور در منزل خواهر عبدالرضا تاجیک در شهرستان ورامین، با خانواده این روزنامه‌نگار دربند دیدار کردند. به گزارش میزان خبر، در این دیدار که با حضور چندتن از دوستان روزنامه‌نگار عبدالرضا تاجیک و چهره‌هایی چون حبیب‌الله پیمان، مرضیه مرتاضی لنگردوی، مصطفی تاج‌زاده، فخرالسادات محتشمی‌پور، سعید شیرکوند، سعید رضوی فقیه و رضاتهرانی انجام شد.


نام‌گذاری يکی از مهم‌ترين ميادين شهر جنوا (ايتاليا) به نام "زن تهرانی"

سخنرانی شيرين عبادی هنگام افتتاح ميدان زنان در جنوا

برای احترام و بزرگ‌داشت زنانی که در جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز در یک سال گذشته در شهر تهران مظلومانه کشته شدند، به پیشنهاد شهردار و با تصویب شورای شهر جنوا (ایتالیا) یکی‌ از مهم‌ترین میادین شهر به نام "زن تهرانی" نام‌گذاری شد.

روز ۲۱ جولای (۳۰ تیر ماه) خانم دکتر شیرین عبادی با افتتاح و پرده‌برداری از تابلوی میدان مذکور سخنانی ایراد نمودند. مشروح سخنان دکتر عبادی را در زير می‌خوانيد.


tajik3.jpg
نامه‌ سرگشاده خانواده عبدالرضا تاجیک به رییس قوه قضاییه

حقوق اساسي عبدالرضا را پاس بداريد

عبدالرضا تاجیک: در حضور معاون دادستان تهران مورد هتک حرمت قرار گرفته است.

خانواده عبدالرضا تاجیک،روزنامه نگار دربند، با ارسال نامه ای به ریاست قوه قضائیه خبر دادند که وی در ملاقاتی که پس از هفته ها بازداشت در سلول های بند 209 داشته اعلام کرده که در حضور معاون دادستان تهران مورد هتک حرمت قرار گرفته و درخواست ملاقات فوری با مقامات قضایی و اعتراض به این وضعیت را دارد. متن کامل نامه خانواده عبدالرضا تاجیک به رئیس قوه قضائیه به شرح زیر است:


zendanian_16.jpg
اوضاع زندانيان سياسي بدتر مي‌شود

خودداري دادستان از ملاقات با عبدالرضا تاجيك

خبرهاي خوبي از زندانيان سياسي و روزنامه‌نگاران زنداني به گوش نمي‌رسد و پرهيز خانواده برخي از آنها براي اطلاع رساني به دليل تهديدهايي كه شده‌اند نگراني‌ها را تشديد كرده است. در چند روز گذشته بيشتر از هر كس فعالان حقوق بشر در ايران نگران وضع عبدالرضا تاجيك بوده‌اند. او براي سومين بار در عصر روز 22 خرداد امسال بازداشت شد و تا يكماه هيچ خبري از او نبود تا اين كه در هفته گذشته خانواده او توانستند با او ديدار كنند.
از سوي ديگر ساير زندانيان سياسي نيز در بلاتكليفي به سر مي‌برند. زندانيان سياسي رجايي شهر هنوز در اين تبعيدگاه هستند و بسياري دگر از زندانيان سياسي نيز در سكوت خبري قرار گرفته‌اند و تا به حال نتوانسته اند از مزاياي مرخصي و ساير حقوق مربوط به زندانيان سياسي استفاده كنند.


tajik2.jpg
نامه سرگشاده خانواده عبدالرضا تاجیک به رییس قوه قضاییه

با او به عدالت رفتار کنید
متن زیر نامه خانواده عبدالرضا تاجیک است به رییس قوه قضاییه که در آن از وی خواسته اند تا با عبدالرضا تاجیک به عدالت رفتار شود. تاجیک همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگار است.او در تحریریه روزنامه های شرق، خرداد، فتح و کارگزاران عضویت داشته است و قرار بود در صورت انتشار روزنامه کلمه دبیر سیاسی این روزنامه باشد.


به رغم مجوز دادستان، خانواده تاجيك موفق به ملاقات با او نشدند
امروز 27 روز از بازدداشت عبدالرضا تاجيك مي‌گذرد اما هنوز هيچ خبري از او نيست و خانواده‌اش نيز به رغم همه تلاش‌هايي كه براي يافتن اثري از او داشته‌اند، هنوز نتوانسته‌اند تا از او خبري به دست بياورند. البته بر اساس مجوزي كه دادستان تهران براي ملاقات با عبدالرضا تاجيك صادر كرده بود خانواده او بايد امروز( پنج شنبه 17 تير 1389) او را ملاقات مي‌كردند اما مسئولين زندان اوين از دادن ملاقات به خانواده عبدالرضا تاجيك امتناع كرده‌اند.


بی خبری مطلق از یک روزنامه نگار و فعال حقوق بشر

خانواده تاجیک: احساس خطر می کنیم

شیرین عبادی: آیا نیروهای رسمی دولتی این روزنامه نگار را دستگیر کرده اند؟ آیا حالش خوب است؟ آیا اساسا او زنده است؟

خانواده عبدالرضا تاجیک در مصاحبه با "روز" ضمن ابراز بی خبری از وضعیت این روزنامه نگار، اعلام کردند نسبت به وضعیت جسمانی و روحی او احساس ترس و احساس خطر می کنند.همزمان شیرین عبادی به"روز" گفت عبدالرضا تاجیک از زمان بازداشت مفقود شده و هیچ خبری از او نیست. عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر بعد از انتخابات مخدوش 22 خرداد، دو بار بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شد؛او اما یک ماه پیش برای سومین بار بازداشت شد و از آن پس خانواده اش هیچ اطلاعی از وضعیت، محل نگهداری و اتهام او ندارند.


بیانیه مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران در روز 9 تیر 1389 اعلام کرد که دادگاه 12 متهم به ارتکاب جنایت در بازداشتگاه کهریزک پایان یافته است. ده ها معترض پس از انتخابات خرداد 1388 در شرایطی فجیع در این بازداشتگاه زندانی شده بودند. چندین نفر نیز در اثر نقض فاحش حقوق بشر از جمله ضرب و شتم، شکنجه و تعدی های دیگر در این بازداشتگاه جان سپردند.
این دادگاه نام متهمان، سِمَت و درجه آنها، جزئیات دادگاه و پرونده را افشا نکرد و از اعلام نام مسئولان بالارتبه ای که دستور بدرفتاری با متهمان را صادر کرده بودند، سر باز زد و تنها به سه قتل در بازداشتگاه رسیدگی کرد.


نرگس محمدی پس از آزادی از زندان در بیمارستان بستری شد
نرگس محمدی شب 10 تیرماه در حالی که از وضعیت بد جسمانی رنج می برد مووقتا با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد، اما وخامت حال این مدافع حقوق زنان، وی را سرانجام راهی بیمارستان کرد. محمدی از زمانی که آزاد شده است هر چند ساعت یک بار، دچار فلج عضلانی شده و قادر به انجام کارهای روزانه و حتا حرف زدن نیست. به گفته تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فلج عضلانی محمدی در زندان شروع شده و تاکنون ادامه داشته است. به رغم آزمایشات متعدد اما هنوز پزشکان موفق به کشف علت فلج موضعی دست و پا و عضلات بدن نرگس محمدی نشده اند.


mohammadi_tajik.jpg
نرگس محمدي با سپردن وثیقه آزاد شد، عبدالرضا تاجيك هنوز مفقود است
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران كه در آستانه سالگرد 22خردادماه بازداشت شده بود، روز پنج‌شنبه 10 تيرماه 89 مووقتا با سپردن وثیقه تا روز محاکمه از زندان اوين آزاد شد اما از سوي ديگر هنوز از وضعيت عبدالرضا تاجيك، همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر خبري نيست. در حال حاضر بيشتر فعالان حقوق بشر ايران نگران شرايط عبدالرضا تاجيك هستند. او همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر بود و در سال‌هاي گذشته در تحريريه روزنامه‌هاي زيادي عضويت داشته است. عبدالرضا تاجيك در عصر روز 22 خردادماه بازداشت شد اما هنوز حتي از محل نگه‌داري او اطلاعي در دسترس نيست و حتي تا به حال او موفق نشده است كه با خانواده خود تماس تلفني برقرار كند.


در دور تازه برخورد با فعالان حقوق بشر

آيا عبدالرضا تاجيك و نرگس محمدي؛ گروگان گرفته شدند؟
در روزهاي گذشته به رغم اين‌كه عبدالرضا تاجيك و نرگس محمدي، دو نفر از فعالان حقوق بشر در ايران دستگير شدند اما هنوز دستگاه قضايي در مورد وضعيت آنان اخبار روشني ارايه نداده است. حتي در مورد محل نگه‌داري آنها نيز اطلاع دقيقي در دسترس وجود ندارد.
شنيده‌ها حاكي از آن است كه دولتي‌ها مي‌خواهند از طريق برخورد با عبدالرضاتاجيك و نرگس محمدي دور تازه‌اي از مقابله با فعالان حقوق بشر را آغاز كنند.


اطلاعیه مطبوعاتی – برنامه نظارت

ایران: آزادی عمادالدین باقی، مدافع حقوق بشر، به قید وثیقه
برنامه نظارت از آزادی آقای عمادالدین باقی قدردانی، ولی تعیین وثیقه هنگفت برای آزادی او را همچنان محکوم می کند. برنامه نظارت از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد که هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی کلیه اتهام های وارد بر او را پس بگیرند، زیرا به نظر می رسد که این اتهام ها صرفاً به دلیل فعالیت های حقوق بشری او وارد شده است.


tajik2.jpg
بي خبري از عبدالرضا تاجيك
بيش از 10 روز از بازداشت عبدالرضاتاجيك مي‌گذرد اما هنوز هيچ خبري از او نيست و مسئولين قضايي نيز از دادن اطلاعات در مورد وضعيت او خودداري مي‌كنند. اين در حالي است كه بر اساس قوانين موجود افراد بايد ظرف 24ساعت بعد از بازداشت خود با خانواده تماس تلفني بر قرار كنند.


ebadi_pilay.jpg
نامه شيرين عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌حقوق بشر سازمان ملل متحد

هشدار نسبت به امنیت جانی و حرفه ای مدافعان حقوق بشر

خانم عبادی ضمن نامه ای خطاب به کمیسر عالی‌ حقوق بشر و ارسال رونوشت آن به گزارش گران ویژه حمایت از مدافعان حقوق بشر و بازداشت‌های خود سرانه نسبت به امنیت جانی و حرفه ای مدافعان حقوق بشر به ویژه خانم نرگس محمدی و آقای عبدالرضا تاجیک که اخیرا دستگیر شده اند هشدار داده و نسبت به گسترش بحران در ایران اعلام خطر کرده است. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


ebadi16.jpg
متن سخنرانی خانم عبادی در مراسم اهدای جایزه دفاع از حقوق بشر اتریش
شیرین عبادی در روز سه‌شنبه (۱۵ ژوئن) طی مراسمی در پارلمان اتریش جایزه فلیکس آرماکورا، نشان دفاع از حقوق بشر کشور اتریش را دریافت کرد. خانم عبادی در سخنرانی خود در مراسم اهدای جايزه وضعيت غم انگيز حقوق بشر در ايران راتشريح کرد. متن سخنرانی خانم عبادی به شرح زیر است:


ebadi_ermacorapreis.jpg
جایزه دفاع از حقوق بشر اتریش برای شیرین عبادی
شیرین عبادی بامداد سه‌شنبه (۱۵ ژوئن) طی مراسمی در پارلمان اتریش جایزه فلیکس آرماکورا، نشان اصلی دفاع از حقوق بشر کشور اتریش را دریافت کرد. خانم عبادی در سپاس گفت: "این جایزه را به تمام فعالان حقوق بشر در ایران‌، به ویژه به همکار دربندم خانم نرگس محمدی تقدیم می‌کنم."
جایزه حقوق بشر اتریش که از سال ۲۰۰۵ اعطا می شود به نام فلیکس ارماکورا خوانده شده است. فلیکس ارماکورا (۱۹۲۳ – ۱۹۹۵) سیاستمدار اتریشی از مدافعان سرسخت حقوق بشر و حقوق اقوام بود.


نامه عبدالرضاتاجيك ساعتي قبل از بازداشت، به مادري كه خاله‌اش مي‌نامد:
متن زير نامه عبدالرضا تاجيك است به خاله‌اش درست ساعتي قبل از آن كه براي سومين بار در يكسال گذشته آزاديش را بربايند. پدر و مادر عبدالرضا تاجيك در سنين خردسالي و نوجواني او به ديدار معبود رفته‌اند و خاله‌اش، مادر بودن را براي عبدالرضا تاجيك به بزرگي ايفاي نقش كرده است. نامه يك زنداني سياسي را يك ساعت قبل از بازداشت بخوانيد:


tajik.jpg
عبدالرضا تاجيك، روزنامه‌نگار و همكار مطبوعاتي کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت شد
عبدالرضا تاجيك، روزنامه‌نگار و همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر بعد از ظهر امروز براي سومين بار بازداشت شد. تاجيك پيش از اين دو بار در تاريخ 24 خردادماه 1388 و همچنين 8 دي ماه 1388 نيز بازداشت شده بود. در بازداشت نخست 7 مردادماه و در دومين بازداشت خود نيز 11 اسفندماه 1388 آزاد شد. عبدالرضاتاجيك در روزنامه‌هاي زيادي مشغول به كار بوده است. او دبيري گروه سياسي روزنامه شرق را در كارنامه خود دارد و قرار بود با راه افتادن روزنامه كلمه دبير سياسي اين روزنامه باشد. تاجيك به جريان فكري مرسوم به ملي-مذهبي‌ها نزديك است


narges_mohammadi.jpg
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت شد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در دقایق پایانی روز پنج شنبه 20 خرداد ماه 1389 بازداشت شد. محمدی پیش از این چندین بار به دادگاه انقلاب احضار و به سوال های مطرح شده پاسخ گفته بود.
در طول سال گذشته محمدعلی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی دو عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و عبدالرضا تاجیک همکار مطبوعاتی این سازمان مردم نهاد نیز بازداشت و سپس با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شده بودند. این در حالی بود که عبدالرضا تاجیک در سال گذشته برای دو بار بازداشت شد.


kanoon_panahi2.jpg
دیدار اعضای کانون مدافعان حقوق بشر
با جعفر پناهی و خانواده رسول بداغی
محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، سید محمد سیف زاده، عطاءالله شیرازی، نرگس محمدی و عبدالرضا تاجیک»، اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و « صدیقه وسمقی»، شاعر و پژوهشگرعلوم دینی روز پنجشنبه، ششم خرداد ماه 1389 با حضور در منزل « جعفر پناهی» با او دیدار و گفت و گو کردند. همچنین جمعی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در اردیبهشت ماه 1389 با حضور در منزل « رسول بداغی» که هم اکنون در بازداشت بسر می برد، با خانواده این معلم دیدار کردند.


نامه سرگشاده شیرین عبادی به:
گزارشگر ویژه شکنجه و بازداشت‌های خود سرانه سازمان ملل متحد

برای رسيدگی به وضعیت مجید توکلی که در زندان انفرادی اعتصاب غذا کرده است

نظر به اینکه کلیه تلاش‌های بستگان و دوستان مجید و دادخواهی‌های آنان تا کنون بی‌ نتیجه مانده است لذا با اعلام مراتب خواهشمندم به هر طریق مقتضی به وضعیت این دانشجوی آزادی خواه رسیدگی کرده و مقامات حکومتی ایران را متوجه مسئولیت‌های قانونی اعمال و تصمیمات خویش نمایید. در خاتمه یاد آور می‌‌شود که بازدید گزارشگران حقوق بشر از زندان‌های ایران و دیدار با زندانیان و خانواده آنان می‌‌تواند روشنگر رفتار‌های غیر قانونی مأمورین دولتی باشد.


ebadi15.jpg
اعطای جایزه بین لمللی دموکراسی به خانم عبادی

شیرین عبادی جایزه‌اش را به پناهی و نوری‌زاد تقدیم کرد

در تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۰ جایزه بین لمللی دموکراسی شهر بن به خانم عبادی اعطاء شد. ایشان این جایزه را به آقایان جعفر پناهی و محمد نوری زاد تقدیم نموده و درخواست کردند که نامبردگان به اعتصاب غذای خود خاتمه داده تا بتواتند با جسمی‌ سالم به مبارزات خود ادامه دهند. در این سخنرانی خانم عبادی به نبود آزادی بیان و بازداشت خبر نگارانی چون کیوان صمیمی‌، عمادالدین باقی‌ و عیسی سحر خیز اعتراض کرده و آرزومند آزادی همه زندانیان سیاسی شده اند.
متن سخنرانی خانم عبادی به شرح ذیل است:کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر