logo_kanoon

به داد زندانيان سياسي ايران برسيد

چند جنایت دیگر باید انجام گیرد که نهادهای بین‌المللی واکنش مناسب نشان دهند؟

گزارش‌هاي موجود نشان مي‌دهد كه فعالان جهاني حقوق بشر در اعتراض به برخورد با زندانيان سياسي در ايران معترض هستند و ا ز نهادهاي بين‌المللي خواسته‌اند تا در مقابل خشونت برعليه زندانيان سياسي در ايران ايستادگي كنند. در دو ماه گذشته بيش از هر وقت ديگري روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در ايران از سوي مامورين امنيتي و دستگاه اطلاعاتي دولت مورد تهديد و ارعاب قرا مي‌گيرند.


narges_mohammadi.jpg
شیرین عبادی:

تقدیم به همکار عزیزم خانم نرگس محمدی
خنک آن قمار بازی که به باخت هرچه بودش
به نماند هیچش الا هوس قمار دیگر

بالاخره کار به جایی می کشد که بیم مرگ نرگس میرود و پزشک زندان به بازجویان می‌‌گوید: " کاری نکنید که زهرا کاظمی دیگری درست شود". با پی گیری خانواده و در اثر لطف دادستان و عطوفت باز جو!! نرگس با تنی بیمار و پس از سپردن وثیقه ای معادل تمامی‌ دارائی خانواده موقتا از زندان آزاد می شود تا درمان شود. بالاخره او را در بیمارستان بستری می کنند- دو روز بعد در حالی‌ که به شدت بیمار بود و به سختی صحبت می کرد با خبر نگاران مصاحبه می‌کند و از آنچه بر او رفته می‌‌گوید نه به قصد شکوه و شکایت بلکه برای گزارش نقض حقوق بشر، و با این ترتیب به باز جویان امنیتی نشان می دهد که مرعوب نشده و حتی اگر قادر به راه رفتن نباشد همان شیر زنی‌ است که قبلا بوده.


دیدار روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی با خانواده عبدالرضا تاجیک-گزارش تصویری
جمعی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی پیش از ظهر امروز با حضور در منزل خواهر عبدالرضا تاجیک در شهرستان ورامین، با خانواده این روزنامه‌نگار دربند دیدار کردند. به گزارش میزان خبر، در این دیدار که با حضور چندتن از دوستان روزنامه‌نگار عبدالرضا تاجیک و چهره‌هایی چون حبیب‌الله پیمان، مرضیه مرتاضی لنگردوی، مصطفی تاج‌زاده، فخرالسادات محتشمی‌پور، سعید شیرکوند، سعید رضوی فقیه و رضاتهرانی انجام شد.


نام‌گذاری يکی از مهم‌ترين ميادين شهر جنوا (ايتاليا) به نام "زن تهرانی"

سخنرانی شيرين عبادی هنگام افتتاح ميدان زنان در جنوا

برای احترام و بزرگ‌داشت زنانی که در جریان اعتراضات مسالمت‌آمیز در یک سال گذشته در شهر تهران مظلومانه کشته شدند، به پیشنهاد شهردار و با تصویب شورای شهر جنوا (ایتالیا) یکی‌ از مهم‌ترین میادین شهر به نام "زن تهرانی" نام‌گذاری شد.

روز ۲۱ جولای (۳۰ تیر ماه) خانم دکتر شیرین عبادی با افتتاح و پرده‌برداری از تابلوی میدان مذکور سخنانی ایراد نمودند. مشروح سخنان دکتر عبادی را در زير می‌خوانيد.


tajik3.jpg
نامه‌ سرگشاده خانواده عبدالرضا تاجیک به رییس قوه قضاییه

حقوق اساسي عبدالرضا را پاس بداريد

عبدالرضا تاجیک: در حضور معاون دادستان تهران مورد هتک حرمت قرار گرفته است.

خانواده عبدالرضا تاجیک،روزنامه نگار دربند، با ارسال نامه ای به ریاست قوه قضائیه خبر دادند که وی در ملاقاتی که پس از هفته ها بازداشت در سلول های بند 209 داشته اعلام کرده که در حضور معاون دادستان تهران مورد هتک حرمت قرار گرفته و درخواست ملاقات فوری با مقامات قضایی و اعتراض به این وضعیت را دارد. متن کامل نامه خانواده عبدالرضا تاجیک به رئیس قوه قضائیه به شرح زیر است:


zendanian_16.jpg
اوضاع زندانيان سياسي بدتر مي‌شود

خودداري دادستان از ملاقات با عبدالرضا تاجيك

خبرهاي خوبي از زندانيان سياسي و روزنامه‌نگاران زنداني به گوش نمي‌رسد و پرهيز خانواده برخي از آنها براي اطلاع رساني به دليل تهديدهايي كه شده‌اند نگراني‌ها را تشديد كرده است. در چند روز گذشته بيشتر از هر كس فعالان حقوق بشر در ايران نگران وضع عبدالرضا تاجيك بوده‌اند. او براي سومين بار در عصر روز 22 خرداد امسال بازداشت شد و تا يكماه هيچ خبري از او نبود تا اين كه در هفته گذشته خانواده او توانستند با او ديدار كنند.
از سوي ديگر ساير زندانيان سياسي نيز در بلاتكليفي به سر مي‌برند. زندانيان سياسي رجايي شهر هنوز در اين تبعيدگاه هستند و بسياري دگر از زندانيان سياسي نيز در سكوت خبري قرار گرفته‌اند و تا به حال نتوانسته اند از مزاياي مرخصي و ساير حقوق مربوط به زندانيان سياسي استفاده كنند.


tajik2.jpg
نامه سرگشاده خانواده عبدالرضا تاجیک به رییس قوه قضاییه

با او به عدالت رفتار کنید
متن زیر نامه خانواده عبدالرضا تاجیک است به رییس قوه قضاییه که در آن از وی خواسته اند تا با عبدالرضا تاجیک به عدالت رفتار شود. تاجیک همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگار است.او در تحریریه روزنامه های شرق، خرداد، فتح و کارگزاران عضویت داشته است و قرار بود در صورت انتشار روزنامه کلمه دبیر سیاسی این روزنامه باشد.


به رغم مجوز دادستان، خانواده تاجيك موفق به ملاقات با او نشدند
امروز 27 روز از بازدداشت عبدالرضا تاجيك مي‌گذرد اما هنوز هيچ خبري از او نيست و خانواده‌اش نيز به رغم همه تلاش‌هايي كه براي يافتن اثري از او داشته‌اند، هنوز نتوانسته‌اند تا از او خبري به دست بياورند. البته بر اساس مجوزي كه دادستان تهران براي ملاقات با عبدالرضا تاجيك صادر كرده بود خانواده او بايد امروز( پنج شنبه 17 تير 1389) او را ملاقات مي‌كردند اما مسئولين زندان اوين از دادن ملاقات به خانواده عبدالرضا تاجيك امتناع كرده‌اند.


بی خبری مطلق از یک روزنامه نگار و فعال حقوق بشر

خانواده تاجیک: احساس خطر می کنیم

شیرین عبادی: آیا نیروهای رسمی دولتی این روزنامه نگار را دستگیر کرده اند؟ آیا حالش خوب است؟ آیا اساسا او زنده است؟

خانواده عبدالرضا تاجیک در مصاحبه با "روز" ضمن ابراز بی خبری از وضعیت این روزنامه نگار، اعلام کردند نسبت به وضعیت جسمانی و روحی او احساس ترس و احساس خطر می کنند.همزمان شیرین عبادی به"روز" گفت عبدالرضا تاجیک از زمان بازداشت مفقود شده و هیچ خبری از او نیست. عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار و همکار رسانه ای کانون مدافعان حقوق بشر بعد از انتخابات مخدوش 22 خرداد، دو بار بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شد؛او اما یک ماه پیش برای سومین بار بازداشت شد و از آن پس خانواده اش هیچ اطلاعی از وضعیت، محل نگهداری و اتهام او ندارند.


بیانیه مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران
سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران در روز 9 تیر 1389 اعلام کرد که دادگاه 12 متهم به ارتکاب جنایت در بازداشتگاه کهریزک پایان یافته است. ده ها معترض پس از انتخابات خرداد 1388 در شرایطی فجیع در این بازداشتگاه زندانی شده بودند. چندین نفر نیز در اثر نقض فاحش حقوق بشر از جمله ضرب و شتم، شکنجه و تعدی های دیگر در این بازداشتگاه جان سپردند.
این دادگاه نام متهمان، سِمَت و درجه آنها، جزئیات دادگاه و پرونده را افشا نکرد و از اعلام نام مسئولان بالارتبه ای که دستور بدرفتاری با متهمان را صادر کرده بودند، سر باز زد و تنها به سه قتل در بازداشتگاه رسیدگی کرد.


نرگس محمدی پس از آزادی از زندان در بیمارستان بستری شد
نرگس محمدی شب 10 تیرماه در حالی که از وضعیت بد جسمانی رنج می برد مووقتا با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد، اما وخامت حال این مدافع حقوق زنان، وی را سرانجام راهی بیمارستان کرد. محمدی از زمانی که آزاد شده است هر چند ساعت یک بار، دچار فلج عضلانی شده و قادر به انجام کارهای روزانه و حتا حرف زدن نیست. به گفته تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فلج عضلانی محمدی در زندان شروع شده و تاکنون ادامه داشته است. به رغم آزمایشات متعدد اما هنوز پزشکان موفق به کشف علت فلج موضعی دست و پا و عضلات بدن نرگس محمدی نشده اند.


mohammadi_tajik.jpg
نرگس محمدي با سپردن وثیقه آزاد شد، عبدالرضا تاجيك هنوز مفقود است
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران كه در آستانه سالگرد 22خردادماه بازداشت شده بود، روز پنج‌شنبه 10 تيرماه 89 مووقتا با سپردن وثیقه تا روز محاکمه از زندان اوين آزاد شد اما از سوي ديگر هنوز از وضعيت عبدالرضا تاجيك، همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر خبري نيست. در حال حاضر بيشتر فعالان حقوق بشر ايران نگران شرايط عبدالرضا تاجيك هستند. او همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر بود و در سال‌هاي گذشته در تحريريه روزنامه‌هاي زيادي عضويت داشته است. عبدالرضا تاجيك در عصر روز 22 خردادماه بازداشت شد اما هنوز حتي از محل نگه‌داري او اطلاعي در دسترس نيست و حتي تا به حال او موفق نشده است كه با خانواده خود تماس تلفني برقرار كند.


در دور تازه برخورد با فعالان حقوق بشر

آيا عبدالرضا تاجيك و نرگس محمدي؛ گروگان گرفته شدند؟
در روزهاي گذشته به رغم اين‌كه عبدالرضا تاجيك و نرگس محمدي، دو نفر از فعالان حقوق بشر در ايران دستگير شدند اما هنوز دستگاه قضايي در مورد وضعيت آنان اخبار روشني ارايه نداده است. حتي در مورد محل نگه‌داري آنها نيز اطلاع دقيقي در دسترس وجود ندارد.
شنيده‌ها حاكي از آن است كه دولتي‌ها مي‌خواهند از طريق برخورد با عبدالرضاتاجيك و نرگس محمدي دور تازه‌اي از مقابله با فعالان حقوق بشر را آغاز كنند.


اطلاعیه مطبوعاتی – برنامه نظارت

ایران: آزادی عمادالدین باقی، مدافع حقوق بشر، به قید وثیقه
برنامه نظارت از آزادی آقای عمادالدین باقی قدردانی، ولی تعیین وثیقه هنگفت برای آزادی او را همچنان محکوم می کند. برنامه نظارت از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد که هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی کلیه اتهام های وارد بر او را پس بگیرند، زیرا به نظر می رسد که این اتهام ها صرفاً به دلیل فعالیت های حقوق بشری او وارد شده است.


tajik2.jpg
بي خبري از عبدالرضا تاجيك
بيش از 10 روز از بازداشت عبدالرضاتاجيك مي‌گذرد اما هنوز هيچ خبري از او نيست و مسئولين قضايي نيز از دادن اطلاعات در مورد وضعيت او خودداري مي‌كنند. اين در حالي است كه بر اساس قوانين موجود افراد بايد ظرف 24ساعت بعد از بازداشت خود با خانواده تماس تلفني بر قرار كنند.


ebadi_pilay.jpg
نامه شيرين عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌حقوق بشر سازمان ملل متحد

هشدار نسبت به امنیت جانی و حرفه ای مدافعان حقوق بشر

خانم عبادی ضمن نامه ای خطاب به کمیسر عالی‌ حقوق بشر و ارسال رونوشت آن به گزارش گران ویژه حمایت از مدافعان حقوق بشر و بازداشت‌های خود سرانه نسبت به امنیت جانی و حرفه ای مدافعان حقوق بشر به ویژه خانم نرگس محمدی و آقای عبدالرضا تاجیک که اخیرا دستگیر شده اند هشدار داده و نسبت به گسترش بحران در ایران اعلام خطر کرده است. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


ebadi16.jpg
متن سخنرانی خانم عبادی در مراسم اهدای جایزه دفاع از حقوق بشر اتریش
شیرین عبادی در روز سه‌شنبه (۱۵ ژوئن) طی مراسمی در پارلمان اتریش جایزه فلیکس آرماکورا، نشان دفاع از حقوق بشر کشور اتریش را دریافت کرد. خانم عبادی در سخنرانی خود در مراسم اهدای جايزه وضعيت غم انگيز حقوق بشر در ايران راتشريح کرد. متن سخنرانی خانم عبادی به شرح زیر است:


ebadi_ermacorapreis.jpg
جایزه دفاع از حقوق بشر اتریش برای شیرین عبادی
شیرین عبادی بامداد سه‌شنبه (۱۵ ژوئن) طی مراسمی در پارلمان اتریش جایزه فلیکس آرماکورا، نشان اصلی دفاع از حقوق بشر کشور اتریش را دریافت کرد. خانم عبادی در سپاس گفت: "این جایزه را به تمام فعالان حقوق بشر در ایران‌، به ویژه به همکار دربندم خانم نرگس محمدی تقدیم می‌کنم."
جایزه حقوق بشر اتریش که از سال ۲۰۰۵ اعطا می شود به نام فلیکس ارماکورا خوانده شده است. فلیکس ارماکورا (۱۹۲۳ – ۱۹۹۵) سیاستمدار اتریشی از مدافعان سرسخت حقوق بشر و حقوق اقوام بود.


نامه عبدالرضاتاجيك ساعتي قبل از بازداشت، به مادري كه خاله‌اش مي‌نامد:
متن زير نامه عبدالرضا تاجيك است به خاله‌اش درست ساعتي قبل از آن كه براي سومين بار در يكسال گذشته آزاديش را بربايند. پدر و مادر عبدالرضا تاجيك در سنين خردسالي و نوجواني او به ديدار معبود رفته‌اند و خاله‌اش، مادر بودن را براي عبدالرضا تاجيك به بزرگي ايفاي نقش كرده است. نامه يك زنداني سياسي را يك ساعت قبل از بازداشت بخوانيد:


tajik.jpg
عبدالرضا تاجيك، روزنامه‌نگار و همكار مطبوعاتي کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت شد
عبدالرضا تاجيك، روزنامه‌نگار و همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر بعد از ظهر امروز براي سومين بار بازداشت شد. تاجيك پيش از اين دو بار در تاريخ 24 خردادماه 1388 و همچنين 8 دي ماه 1388 نيز بازداشت شده بود. در بازداشت نخست 7 مردادماه و در دومين بازداشت خود نيز 11 اسفندماه 1388 آزاد شد. عبدالرضاتاجيك در روزنامه‌هاي زيادي مشغول به كار بوده است. او دبيري گروه سياسي روزنامه شرق را در كارنامه خود دارد و قرار بود با راه افتادن روزنامه كلمه دبير سياسي اين روزنامه باشد. تاجيك به جريان فكري مرسوم به ملي-مذهبي‌ها نزديك است


narges_mohammadi.jpg
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت شد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در دقایق پایانی روز پنج شنبه 20 خرداد ماه 1389 بازداشت شد. محمدی پیش از این چندین بار به دادگاه انقلاب احضار و به سوال های مطرح شده پاسخ گفته بود.
در طول سال گذشته محمدعلی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی دو عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و عبدالرضا تاجیک همکار مطبوعاتی این سازمان مردم نهاد نیز بازداشت و سپس با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شده بودند. این در حالی بود که عبدالرضا تاجیک در سال گذشته برای دو بار بازداشت شد.


kanoon_panahi2.jpg
دیدار اعضای کانون مدافعان حقوق بشر
با جعفر پناهی و خانواده رسول بداغی
محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، سید محمد سیف زاده، عطاءالله شیرازی، نرگس محمدی و عبدالرضا تاجیک»، اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و « صدیقه وسمقی»، شاعر و پژوهشگرعلوم دینی روز پنجشنبه، ششم خرداد ماه 1389 با حضور در منزل « جعفر پناهی» با او دیدار و گفت و گو کردند. همچنین جمعی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر در اردیبهشت ماه 1389 با حضور در منزل « رسول بداغی» که هم اکنون در بازداشت بسر می برد، با خانواده این معلم دیدار کردند.


نامه سرگشاده شیرین عبادی به:
گزارشگر ویژه شکنجه و بازداشت‌های خود سرانه سازمان ملل متحد

برای رسيدگی به وضعیت مجید توکلی که در زندان انفرادی اعتصاب غذا کرده است

نظر به اینکه کلیه تلاش‌های بستگان و دوستان مجید و دادخواهی‌های آنان تا کنون بی‌ نتیجه مانده است لذا با اعلام مراتب خواهشمندم به هر طریق مقتضی به وضعیت این دانشجوی آزادی خواه رسیدگی کرده و مقامات حکومتی ایران را متوجه مسئولیت‌های قانونی اعمال و تصمیمات خویش نمایید. در خاتمه یاد آور می‌‌شود که بازدید گزارشگران حقوق بشر از زندان‌های ایران و دیدار با زندانیان و خانواده آنان می‌‌تواند روشنگر رفتار‌های غیر قانونی مأمورین دولتی باشد.


ebadi15.jpg
اعطای جایزه بین لمللی دموکراسی به خانم عبادی

شیرین عبادی جایزه‌اش را به پناهی و نوری‌زاد تقدیم کرد

در تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۰ جایزه بین لمللی دموکراسی شهر بن به خانم عبادی اعطاء شد. ایشان این جایزه را به آقایان جعفر پناهی و محمد نوری زاد تقدیم نموده و درخواست کردند که نامبردگان به اعتصاب غذای خود خاتمه داده تا بتواتند با جسمی‌ سالم به مبارزات خود ادامه دهند. در این سخنرانی خانم عبادی به نبود آزادی بیان و بازداشت خبر نگارانی چون کیوان صمیمی‌، عمادالدین باقی‌ و عیسی سحر خیز اعتراض کرده و آرزومند آزادی همه زندانیان سیاسی شده اند.
متن سخنرانی خانم عبادی به شرح ذیل است:


arm.jpg
نامه کانون مدافعان حقوق بشربه ریيس قوه قضاییه

پرسش‌های کانون مدافعان حقوق بشر درباره اعدام‌های اخير
درسحرگاه نوزده اردیبهشت ماه خبر اعدام ۵ جوان – که اکثر آنها از خطه کردستان بودند- موجبات شگفتی و تاسف مدافعان حقوق بشررا فراهم نمود. همانگونه که مستحضرید، یکی از اهداف اولیه مجازات ها چه از دیدگاه شرعی و چه از منظر قانونی اصلاح فرد و جامعه است. اما در مجازات اعدام نه تنها اصلاح فرد متصور نیست بلکه می‌تواند به دلیل کاربرد خشونت به شکل عریان، جامعه را بیمار و نابهنجار نماید. به دلایل بسیار و از جمله چنین مواردی مدافعان حقوق بشر در سراسر دنیا با مجازات‌های سالب حیات مخالفت می نمایند. افزون بر آن با توجه به وجود احتمال اشتباه قاضی در صدور حکم اعدام در صورتی که اشتباه قاضی محرز گردد، با اجرای حکم اعدام، امکان جبران مافات منتفی می‌شود. درصورتی که در مجازات هایی چون حبس، امکان جبران اشتباه قاضی وجود دارد.


فرصت‌هاي نابرابر

در حاشيۀ برگزاري دادگاه مديرمسئول روزنامه كيهان

سومين جلسه رسيدگي به پروندۀ حسين شريعتمداري مديرمسئول روزنامه كيهان در خصوص شكايت‌هاي جداگانه دوازدهم ارديبهشت‌ماه 1389 در شعبه 76 دادگاه كيفري استان تهران به رياست قاضي مديرخراساني برگزار شد. بر اساس خبري كه سايت كانون مدافعان حقوق بشر منتشر كرده است در پي برگزاري اين دادگاه مهناز پراكند ، عبدالفتاح سلطاني، محمد علي دادخواه؛ سه تن از وكلاي شيرين عبادي، رئيس كانون مدافعان حقوق بشر؛ توضيحاتي را با عنوان «فرصت‌هاي نابرابر» در اين خصوص ارائه كردند:


ebadi10.jpg
نامه شیرین عبادی به بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد

از ورود ایران به شورای حقوق بشر جلوگیری کنید
اکنون اين پرسش مطرح می شود که آيا حکومت جمهوری اسلامی ايران که سالها مرتکب نقض حقوق بشر شده است، صلاحيت ورود به شورای حقوق بشر را دارد؟ آيا حکومتی که تا کنون به قطع نامه‌های سازمان ملل متحد بی توجهی کرده است و آنها را ناديده گرفته، می تواند نسبت به اجرای حقوق بشر در ساير ممالک قضاوت درستی داشته باشد؟
اميد است با رد درخواست دولت جمهوری اسلامی ايران برای عضويت در شورای حقوق بشر، مسئولين حکومتی را متوجه عملکرد نادرست خود نموده و عضويت اين کشور را در شورای مذکور موکول به اجرای قطع نامه های صادره در مورد نقض حقوق بشر در ايران، خصوصا قطع نامه شماره ۶۴/۱۷۶ مورخ ۱۸دسامبر ۲۰۰۹ نماييد.


سی و هفتمین کنگره فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر/ ارمنستان/فروردین 1389

قطعنامه در باره نقض فاحش و مستمر حقوق بشر در ایران

ابرازی از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

سی و هفتمين کنگره فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر با شرکت نمايندگان بيش از 150 سازمان حقوق بشری, در روزهای 6 تا 10 آوريل (17 تا 21 فروردين) در ايروان پايتخت ارمنستان برگزار شد.
در سومّين روز کنگره طرح قطعنامه های ابراز شده از سوی جامعه های دفاع از حقوق بشر درباره وضعيّت حقوق بشر در دهها کشور و از جمله ايران, سودان, کنگو, سومالی, برمه, سوريه, سرزمينهای اشغالی فلسطين, کوبا, ويتنام, ليبی .... مورد تصويب قرار گرفت (متن قطعنامه درباره وضعيت حقوق بشر در ايران که مفصّل ترين قطعنامه به شمار آمد, پيوست است).


ديدار اعضاي كانون مدافعان حقوق بشر با زندانيان آزاد شده و خانواده‌هاي زندانيان در بند
اعضای «كانون مدافعان حقوق بشر» در آغازین روزهای سال نو به دیدار برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی رفتند. آنان همچنین با برخی از فعالان سیاسی كه به تازگی از زندان آزاد شده‌اند نیز دیدار و گفت و گو كردند.


fidh_lddhi_logo2.jpg
اطلاعیه مطبوعاتی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

ایران: حکم اعدام دیگری برای فعال ۲۰ ساله
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) صدور حکم اعدام محمد امین ولیان، دانشجو و فعال ۲۰ ساله را به شدت محکوم می کنند. روز ۳ مارس ۲۰۱۰ گزارش شد که حکم اعدام محمد امین ولیان، دانشجو و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه دامغان از سوی دادگاه تجدیدنظر صادر شده است. این متهم در ارتباط با رویدادهای روز عاشورا در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۰۹ دستگیر شد. آقای ولیان به دلیل پرتاب سنگ در زمان تظاهرات که یک تهدید برای حکومت به شمار می رود، به "محاربه" محکوم شده است.


arm.jpg
نامه كانون مدافعان حقوق بشر
به صادق لاریجانی
كانون مدافعان حقوق بشر دومین نامه خود خطاب به جناب آقای لاریجانی ، ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را ۱۸ اسفند ۱۳۸۸ منتشر كرد. كانون مدافعان حقوق بشر در این نامه ضمن اعتراض شدید نسبت به صدور و اجرای احكام اعدام به ویژه در مورد بازداشت شدگان پس از انتخابات از مقام ریاست قوه قضائیه مصرا و موكدا خواستار توقف اعدام محكومان به مرگ و ممانعت از صدور احكام اعدام برای معترضان نسبت به انتخابات شده است. كانون مدافعان از ریاست قوه قضائیه سوال نموده كه آیا نسبتی بین احكام صادره و اتهامات محكومان به اعدام وجود دارد یا این اقدام شائبه رفتار سیاسی را در قوه قضائیه مطرح می كند؟


pillay2.jpg
نامه كانون مدافعان حقوق بشر به کمیساریای عالی حقوق بشر

از ویران شدن جامعه مدنی ایران جلوگیری کنید
سالها تحمل مرارت ها و رنج های یك ملت برای تشكیل جامعه مدنی دستاورد با ارزشی است كه نمی توان چشم بر هم گذاشت تا با سیاست های غلط و تنگ نظرانه یك دولت ، ویران و سركوب گردد و آن گاه بر ویرانی آن افسوس خورد. ما مدافعان حقوق بشر از آن مقام محترم بین المللی می خواهیم با تمام توان خود در سازمان ملل متحد مانع از ویران شدن جامعه مدنی ایران گردید و اولین اقدام مورد انتظار تلاش جدی برای آزادی تمامی فعالان در نهاد های مدنی ، احزاب سیاسی ، نهادهای فكری – عقیدتی ، اجتماعی ، اقتصادی و حقوق بشری و رفع پلمپ از دفاتر فعالیت آنها و آزادسازی فعالیت آنها در چارچوب قوانین كشور است.


ebadi8.jpg
پیش از اینکه ایران زیمبابوه دیگری شود، به فکر راه حلی باشید
خانم عبادی که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو صحبت می کرد با اظهار اینکه وضعیت حقوق بشر در ایران با سرعت رو به وخامت است از جامعه جهانی خواست حکومت را برای توقف آزار و اذیت معترضین تحت فشار قرار دهد. او گفت: "پیش از اینکه ایران زیمبابوه دیگری شود، به فکر راه حلی باشید."
وی افزود: "فردا دیر خواهد بود. فردا ما با یک تراژدی در ایران روبرو خواهیم بود." با این حال شیرین عبادی با حمله نظامی و تحریم های اقتصادی به شدت مخالفت کرد و گفت این سیاست ها تنها به مردم عادی ضربه می زند.


متن نامه شیرین عبادی به شورای حقوق بشر

سازمان ملل و کمیسر عالی‌ حقوق بشر
روز پانزدهم فوریه (۲۶ بهمن ماه) برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران، جلسه ای‌ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، مستقر در شهر ژنو، برگزار خواهد شد- نماینده جمهوری اسلامی ایران به مدت یک ساعت گزارشی را قرائت کرده و سپس نوبت به نمایندگان کشورهای عضو شورا می‌‌رسد تا نسبت به آن اظهار نظر نمایند. نظر به این که گزارش دولت ایران در برگیرنده تمامی حقایق نیست لذا دکتر شیرین عبادی نیز گزارش مختصری تهیه کرده و برای همه آنها و همچنین کمیسر عالی‌ حقوق بشر ارسال نموده است.


اطلاعیه

نامه شیرین عبادی به شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیسر عالی‌ حقوق
روز پانزدهم فوریه (۲۶ بهمن ماه) برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران، جلسه ای‌ در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، مستقر در شهر ژنو، برگزار خواهد شد- نماینده جمهوری اسلامی ایران به مدت یک ساعت گزارشی را قرائت کرده و سپس نوبت به نمایندگان کشورهای عضو شورا می‌‌رسد تا نسبت به آن اظهار نظر نمایند. نظر به این که گزارش دولت ایران در برگیرنده تمامی حقایق نیست لذا دکتر شیرین عبادی نیز گزارش مختصری- در حد حوصله و وقت نمایندگان فوق الذکر- تهیه کرده و برای همه آنها و همچنین کمیسر عالی‌ حقوق بشر ارسال نموده است.


shirin_ebadi2.jpg
پيام شیرین عبادی به مردم ايران
همه ما ایرانیان مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش داریم. بیایید همگان با هم هم قسم شویم که هر کس در هر جایگاهی که نقش ایفا میکند، در راستای خشونت زدایی و صلح طلبی گام بردارد. ما ملتی صلح طلب هستیم که اکنون می بایست نارضایتی، انتقاد ، مخالفت و اعتراض را با راهکار های مدنی و با پرهیز کامل از هر گونه خشونتی بی گیریم و در دام گسترده شده خشونت خواهان گرفتار نشویم. باید باور داشته باشیم که مطالبات ملت حق است و ملت ایران برای به دست آوردن حق خود نیازی به استفاده از اهرمهای خشونت آمیز ندارند و تنها کسانی دست به خشونت و عملیات کور کورانه میزنند که خود می دانند ناحق هستند.


ebadi_nobel2.jpg
نامه سرگشاده ۱۴ نفر از برندگان جایزه صلح نوبل
۱۴ نفر از برندگان جایزه صلح نوبل در نامه ای سرگشاده خطاب به ریاست جمهور ایران دکتر محمود احمدی نژاد محدودیت‌های اعمال شده در مورد دکتر شیرین عبادی و سایر فعالین حقوق بشر را محکوم کردند. در بین امضاء کنندگان اسامی شخصیت های برجسته ای چون: مایرد مگ گوایر (۱۹۷۶)، بتی ویلیامز (۱۹۷۶)، آدولف پرز اسکیوال (۱۹۸۰)، دالای لاما( ۱۹۸۹) و دزموند توتو ( سر اسقف کلیساهای آفریقای جنوبی) که نقش عمده ایی در مبارزات رهایی بخش سیاه پوستان داشت و در سال ۱۹۸۴ برنده جایزه صلح نوبل شد دیده می‌‌شود.


montazeri3.jpg
پيام شيرين عبادي در پي درگذشت آيت الله منتظري

پدر مرا به بخش که قدرت را ندانستم.

ترا پدر می‌‌خوانم، زیرا حمایت از زندانیان سیاسی را از تو فرا گرفتم که بخاطر آنان از کلیه مناصب دولتی و حتی رهبری حکومت جمهوری اسلامی ایران چشم پوشیدی- ترا پدر می‌‌خوانم زیرا از تو آموختم چگونه از مظلوم دفاع کنم بدون آن‌ که علیه ظالم دست به خشونت زنم- از تو یاد گرفتم که سکوت مظلوم یاری رساندن به ظالم است و نباید که ساکت بنشینیم- پدر فراوان از تو آموختم، هر چند که رسم شاگردی و فرزندی را به جا نیاوردم. تو پدر "حقوق بشر" در ایران هستی‌ و میلیون‌ها چون من فرزند و مرید داری. نیازی هم به قدر دانی‌ و سپاس ما نداری. اما همه ما در حق تو کوتاهی کردیم و مقصریم.


ebadi_kanoon.jpg
برای مردانی که زن بودن را ننگ نمی‌‌داند
پسران عزیزم، فرزندان دلبندم که چادر مادر و روسری خواهرتان را ننگ ندانسته و با افتخار آن را سر کردید. نمی‌‌دانم دوست دربندتان - مجید توکلی - با چه لباس و هیاتی دستگیر شد، آن قدر از خبرگزاری‌های مربوط به دولت جمهوری اسلامی ایران، دروغ شنیده‌ام که هیچ سخن و حدیث آنان را باور نکنم. مهم نیست که با لباس زنانه دستگیر شده باشد یا مردانه. مهم آنست که بر خلاف قانون دستگیر شد و هنگام بازداشت به جرم سخنانی که گفته بود، او را چنان مضروب کردند که تا مدت ها تبدیل به کابوس جوانان شود، اما نمی‌‌دانستند که شما رویا دارید نه کابوس- شما از ستمگر نمی‌‌هراسید بل باعث هراس هر ستمگر هستید.


سوئد و نروژ از رفتار ایران با شیرین عبادی انتقاد می کنند
سوئد و نروژ از رفتار ایران با شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر، انتقاد کرده اند. وزیران امور خارجه سوئد و نروژ روز پنجشنبه در بیانیه ای گفتند، وضع عبادی در جمهوری اسلامی همچنان «وخیم» است. این انتقاد چند هفته پس از آن صورت می گیرد که مقامات امنیتی ایران جایزه نوبل و اشیای دیگر را از یک گاو صندوق متعلق به خانم عبادی در بانک خارج کردند. جایزه بعدا به او بازگردانده شد. دیپلمات ها می گویند، عبادی و خانواده اش هدف تهدیدهای متعدد بوده اند. بر اين اساس از مقامات ایران خواسته اند اجازه دهند مرکز حقوق بشر او دوباره گشوده شود.


dadkhah2.jpg
دادگاه رسیدگی به پرونده محمد علی دادخواه برگزار شد
دادگاه رسیدگی به پرونده سید محمد علی دادخواه، وکیل پایه یک دادگستری و عضو هیأت مؤسس و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر سه شنبه هفدهم آذر ماه 1388 در شعبه 26 دادگاه انقلاب تشکیل شد. پیش از این قرار بود دادگاه رسیدگی به پرونده محمد علی دادخواه، بیست و پنجم آبان ماه 1388 برگزار شود که به علت نقص تحقیقات دادسرا و عدم رعایت تشریفات دادرسی تجدید شده بود.


اهدای جایزه حمایت بین المللی از حقوق بشر به شیرین عبادی
مؤسسه خدمات بین المللی حقوق بشر در هفتم دسامبر 2009، جایزه حمایت بین المللی از حقوق بشر را به شیرین عبادی به دلیل تلاش های او در جهت گسترش حقوق بشر اهدا کرد. مراسم اهدای این جایزه در مجلس لردها در لندن برگزار شد. شیرین عبادی به پاس تحمل فراوان کمیته مادران عزادار، جایزه خود را با افتخار به این کمیته تقدیم کرد. متن سخنان شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به شرح زیر است:


اهدای تندیس « تلاشگر حقوق بشر» به آیت الله منتظری
کانون مدافعان حقوق بشر»، همزمان با روز جهانی حقوق بشر تندیس « تلاشگر حقوق بشر» سال 1388 خود را به آیت الله منتظری اهدا کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، « کانون مدافعان حقوق بشر»، تندیس « تلاشگر حقوق بشر» خود را هر سال به یکی از افرادی که « در راه تحقق حقوق بشر و اصول انسانی آن کوشش کرده و از جان و مال و مقام خود صرف نظر کرده اند»، اهدا می کند.


un_logo3.jpg

قطعنامه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، قطعنامه ای را در تاریخ هفتم آبان ماه 1388 ارائه و در بیست و نهم آبان ماه 1388 با 74 رأی به تصویب کمیته سوم مجمع عمومی رساند. در بند 9 قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره شده که تصمیم دارد به بررسی وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در شصت و پنجمین نشست خود تحت عنوان « ارتقا و حفاظت حقوق بشر» ادامه دهد.


shuraye_solh_logo.jpg
شورای ملی صلح خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه

سلول های انفرادی را برچینید
« شورای ملی صلح» در نامه ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه خواستار برچیدن سلول های انفرادی شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، « شورای ملی صلح» در نامه خود به رییس قوه قضاییه با استناد به « اصل هشتم قانون اساسي» و به حكم « وظيفه‌اي كه هر انسان دردمند در صحنه اجتماع دارد» از این مقام عالی قضایی مصرانه و با نيت خير تقاضا کرده تا كليه هم و غم خود را صرف برچيدن سلول هاي انفرادي کرده و از طريق اعمال نظارت جدي بر رفتار مأموران و ضابطان دادگستري- به ويژه در مرحله تحقيقات مقدماتي- و همچنين با اعمال نظارت فراگير بر بازداشتگاه ها و زندان ها و فراهم آوردن شرايط انساني براي كليه متهمان و محكومان و نيز با برخورد قاطع با ناقضان قانون- در هر لباس و مقامي كه باشند- زمينه تحقق «ضوابط دادرسي عادلانه» را (به معناي واقعي كلمه) فراهم کند.


ایران: جایزه نوبل صلح را مصادره نکرده‌ایم

شیرین عبادی ادعای دولت ایران را کذب خواند
در پی اعتراض ‌دولت نروژ به مصادره اسناد مربوط به جایزه صلح نوبل شیرین عبادی، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، این اتهام را رد کرد. اما شیرین عبادی این ادعا را دروغ نامید و اعلام کرد که تسلیم فشار دولت ایران نخواهد شد. خبرگزاری آلمان به نقل از برنده نوبل صلح نوشت: « آن‌ها حقیقت را نمی‌گویند. حساب بانکی مرا مسدود و پرداخت حقوق بازنشستگی مرا متوقف کرده‌اند. همین کار را با حساب بانکی و حقوق بازنشستگی همسرم هم کرده‌اند».


narges_mohammadi.jpg
در پی اخراج از محل کار، ارسال شد

نامه نرگس محمدی به محمود احمدی نژاد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه ای به محمود احمدی نژاد، اعلام کرد که از محل کار خود اخراج شده است. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی بیست و هشتم آبان ماه 1388 از شرکت بازرسی مهندسی ایران اخراج شده است. این فعال حقوق بشر که از سال 1380 در این شرکت مشغول به کار بوده است در نامه خود به احمدی نژاد نوشته که حکم اخراجش سیر امنیتی داشته است. او سپس به توضیح این سیر امنیتی پرداخته است.


سازمان ملل روند 'فزاینده' نقض حقوق بشر در ایران را محكوم كرد
كميته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برخورد خشونت آمیز حكومت ایران با تظاهر كنندگان را در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد محكوم كرد.
كميته یاد شده روز جمعه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) با صدور قطعنامه ای تأكيد كرده كه نقض حقوق بشر در ایران همچنان ادامه دارد و افزایش نیز یافته است.


ebadi_bankimoon.jpg
در جریان دیدار شیرین عبادی با بان كي مون تقدیم شد

نامه کانون مدافعان حقوق بشر به دبیر کل سازمان ملل متحد
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر به نمايندگي از سازمان مردم نهاد متبوع خود با تقديم نامه‌اي به بان كي مون، دبير كل سازمان ملل متحد توضيحاتي را در خصوص گزارش او در مهر ماه 1388 و در بخش آزادي تجمع و تشكل مسالمت آميز، ارائه كرد. نامه كانون مدافعان حقوق بشر به بان كي مون روز دوشنبه هجدهم آبان ماه 1388 در جريان ديدار و گفت و گوي عبادي با بان کی مون، تقديم او شد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، یکی از موارد مطرح شده در دیدار عبادی با بان کی مون مسئله کانون مدافعان حقوق بشر بود. عبادی در این دیدار با اشار به رفتار غیر قانونی مسئولان جمهوری اسلامی با کانون مدافعان حقوق بشر، به مجموعه فعالیت های این نهاد حقوق بشری ملی و بین المللی پرداخت. رییس کانون مدافعان حقوق بشر همچنين ديداري جداگانه با ناوانتم پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد انجام داد. عبادي در اين ديدار، نامه‌اي را به نمايندگي از کانون مدافعان حقوق بشر تقديم او كرد. متن نامه کانون مدافعان حقوق بشر به دبير كل سازمان ملل متحد که به امضای شیرین عبادی رسیده، هجدهم آبان ماه 1388 تقدیم وی شد.


نامه کانون مدافعان حقوق بشر به پیلای
شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر روز دوشنبه هجدهم آبان ماه 1388 با ناوانتم پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و در خصوص موضوع های مختلف حقوق بشری در ایران گفت و گو کرد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، یکی از موارد مطرح شده در دیدار عبادی با پیلای مسئله کانون مدافعان حقوق بشر و ممنوع الخروج شدن همه اعضای این سازمان مردم نهاد بود.کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر