logo_kanoon

پیام شیرین عبادی به تجمع اعتراضی فعالان سیاسی ایرانی مقیم پاریس
در آستانه 27 بهمن ماه، سالگرد حصر خانگی زهرا رهنورد، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، جمعی از فعالان سیاسی ایرانی مقیم فرانسه گرد هم آمدند تا از آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران پشتیبانی کنند. این تجمع اعتراضی روزیکشنبه 12 فوریه 2012 در میدان تروکادرو (حقوق بشر) پاریس برگزار شد. آغازگر این تجمع اعتراضی پیام شیرین عبادی،برنده جایزه صلح نوبل بود که قرائت شد.


فراخوان به جامعه جهانی برای اتخاذ مواضعی جدی‌تر در تضمین رعایت حقوق بشر در ایران
«گزارش‌گران بدون مرز»، «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» و «جامعه دفاع ازحقوق بشر در ایران»، جامعه جهانی را فرا می‌خوانند که در مذاکرات خود با ایران مواضعی جدی‌تر برای تضمین رعایت حقوق بشر در ایران اتخاذ کند. این سازمان های مدافع حقوق بشر همچنین خواهان محکومیت صریح و علنی رفتار غیر قابل پذیرش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با زندانیان عقیدتی، روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران هستند.


درخواست «زنان صلح نوبل» برای آزادی موسوی، کروبی و رهنورد
زنان برنده جایزه صلح نوبل در بیانیه‌ای خواستار آزادی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از حصر خانگی شدند. موسسه زنان صلح نوبل در بیانیه خود گفته است: «بیش از یک سال است که آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد بدون برگزاری هیچ گونه دادگاهی یا امکان دفاع از خود در حصر خانگی هستند که با قانون ایران و معیارهای حقوق بشری در تضاد است.» موسسه زنان صلح نوبل، که یکی از موسسان آن شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی است در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و هدف خود را حمایت از صلح، عدالت و برابری در جهان بیان کرده است.


شیرین عبادی از فراخوان ۳۹ زندانی سیاسی حمایت کرد
به گزارش دفتر دکتر عبادی، وی در اطلاعیه ای که روز چهارشنبه پنجم بهمن ماه صادر کرده، خواستار آن شد تا ایرانیان سراسر جهان از هیچ کوششی برای پی گیری آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران به ویژه خانم زهرا رهنورد و آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی دریغ نورزند . به گزارش جرس، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:


بیانیه ۳۹ زندانی سیاسی

امروز گرم کردن تنور انتخابات، کمک به استبداد و در تقابل با دمکراسی است
در ادامۀ واکنش های اعتراضیِ زندانیان سیاسی به وضعیت حاکم بر کشور، ۳۹ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان های مختلف کشور، با صدور بیانیه‌ ای پیرامون انتخابات آتی مجلس، خاطرنشان کردند که "بنابراین بنابر وظیفه اخلاقی و اعتقادی خود اعلام می کنیم امروز گرم کردن تنور این انتخابات به هر شکل و بای نحو کان، کمک به استبداد و در تقابل با تحقق دمکراسی و تضمین حقوق بشر در کشور عزیزمان ایران است."


parakand_shahid.jpg
مهناز پراکند وکیل دادگستری

گزارش به احمد شهید گزارشگر ویزه سازمان ملل
من مهناز پراکند وکیل دادگستری ، مدافع حقوق بشر وعضو کانون مدافعان حقوق بشر هستم که قبل از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اسلامی ایران وبعد از این انتخابات وکالت بسیاری از متهمین سیاسی، عقیدتی و فعالین حقوق بشر را بعهده داشته ام و از این جهت شاهد بسیاری از موارد نقض حقوق بشرهستم که توسط نهادهای امنیتی و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بر مردم روا داشته شده است ودرخواست دارم که این گزارش به مثابه شهادت بر نقض حقوق بشردرجمهوری اسلامی ایران تلقی گردد.


narges_mohammadi_jayze.jpg
شیرین عبادی: پیام نرگس محمدی پیام صلح است
مراسم اهدای جایزه حقوق بشر بنیاد "تاریخ زنده‌"ی سوئد به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی روز دوشنبه ۲۳ آبان برگزار می‌شود. شیرین عبادی پیام خانم محمدی را می‌خواند که در آن بر صلح و دموکراسی برای همه دنیا تاکید شده است.


فراخوان فوری
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

به آزارهای قضایی علیه خانم نرگس محمدی پایان دهید!
براساس اطلاعات دریافتی، شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی در روز 4 مهر 1390 خانم نرگس محمدی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» در مجموع به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر محکومیت خانم نرگس محمدی و این اقدام تازه برای آزار و اذیت اعضای بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم می نماید و این اقدامات را به قصد تنبیه فعالیت های صلح آمیز و مشروع حقوق بشری آنها تلقی می کند.


نامه ﺷﻴﺮﻳﻦ عبادی به احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران

اعتراض به دستگیری آقای عبد الفتاح سلطانی – وکیل دادگستری و از موسسین کانون مدافعان حقوق بشر

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل طی نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران ضمن اشاره به عدم امنیت جانی و شغلی مدافعان حقوق بشر در ایران و نحوه بازداشت عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و از اعضای موسس کانون مدافعان حقوق بشر از وی خواسته به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کرده و توجه دولت جمهوری اسلامی ایران را به رعایت و تضمین حقوق شهروندان خود جلب نماید.


ebadi19.jpg
شیرین عبادی:

مرگ زندانیان سیاسی در زندان یک موضوع سیستماتیک است، حکومت قصد جانشان را دارد
شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل درخصوص اعتصاب غذای ۱۲ زندانی سیاسی در اعتراض به جان باختن هدی صابر در زندان گفت که مرگ زندانیان سیاسی در زندان یک موضوع سیستماتیک است و حکومت ایران در سنوات مختلف قصدجان زندانیان سیاسی را می کند. مجموعه عوامل نشان می دهد که اراده حکومت بر مسوولیت پذیری نیست. به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خانم عبادی گفت: « درخواست زندانیان اعتصاب غذا کننده یک درخواست منطقی و در عین حال ساده است و آن همانا یافتن ومسوول نگهداشتن مسببین قتل هدی صابر است که کاملا مشخص است و حتی برخی از زندانیان گفته اند از دهان او شنیده اند که نامش چیست و همچنین اینکه مسببین قتل هاله سحابی بایستی دستگیر ومحاکمه شوند. آن هم در یک دادرسی عادلانه که مردم هم حق شرکت داشته باشند وحقیقت برملا شود. این خلاصه خواسته آنهاست. انجام این خواسته اساسا وظیفه جمهوری اسلامی است.»


بيانيه مشترک مطبوعاتی
فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران (LDDHI)

دادستان می گويد صدها نفر در تهران اعدام خواهند شد
بر اساس گزارش های خبرگزاری های رسمی و نيمه رسمی جمهوری اسلامی، از جمله ايرنا، ايسنا و فارس، دادستان عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی (۱) در روز ۸ خرداد فاش کرد که ۳۰۰ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و در اختيار داشتن حداقل ۳۰ گرم هروئين، فقط در حوزه قضايی تهران، به اعدام محکوم شده اند.


ebadi18.jpg
شیرین عبادی در مصاحبه با دویچه وله

«مرگ هاله سحابی قتل عمد است»
هاله سحابی در مراسم تشییع جنازه پدرش در حالی که به ربودن جنازه او توسط افراد ناشناس اعتراض می‌کرده مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ساعتی بعد جان سپرده. شیرین عبادی این را ضایعه‌ای بزرگ برای جنبش دموکراسی‌خواهی ایران می‌داند.


شیرین عبادی:

هاله جان آزادیت مبارک
هاله عزیز ، وقتی که به حکم دادگاه انقلاب به دو سال حبس محکوم شدی ، ما فعالین جنبش زنان همگی نگرانت بودیم ، و تو با لبخند می گفتی که خاندان سحابی به این گونه نا ملایمات عادت دارند.
زمانی که پدر بزرگوارت در بستر بیماری افتاده بود، همه دوستان بی تاب آمدنت بودند تا آخرین حرف های پدر را بشنوی ، اما تو که در بند ظالمان اسیر بودی با کمال شجاعت حاضر نشدی هیچ گونه تعهدی را تضمین آزادیت کنی.


پیام شیرین عبادی به مناسبت در گذشت مهندس عزت الله سحابی

دریغا تهی از تو ایران زمین
زنده یاد مهندس عزت الله سحابی را اولین بار در دفتر مجله "ایران فردا" دیدم. شنیده بودم سیاست مداری متواضع و به قولی از جنس مردم است ، در آن دیدار فریفته خلق و خوی او شدم و یکی از هزاران مرید وی – پس از آن بارها در جلساتی که در کانون مدافعان حقوق بشر برگزار می شد از نصایح وی برخوردار شدم ، چه پدرانه سخن می گفت و راه نشان می داد که آشنای راه بود.


بیانیه مشترک مطبوعاتی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)

هاله سحابی در حمله لباس شخصی ها به تشییع جنازه پدرش درگذشت
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از طریق منابع دست اول و موثق در ایران مطلع شد که خانم هاله سحابی امروز صبح در اثر رفتار خشونت آمیز در مراسم تشییع جنازه پدرش، آقای عزت الله سحابی*، در گذشته است.


ebadi12.jpg
نامه شیرین عبادی به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

کمیسر حقوق بشر به درگیری‌های اهواز رسیدگی کند
در رابطه با سرکوب اعتراضات ایرانیان عرب زبان و سنی مذهب استان خوزستان از طرف نیروهای حکومتی و کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر و دستگیری تعدادی از معترضین، دکتر شیرین عبادی طی نامه ای خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر از وی خواسته اند به این حوادث رسیدگی و برای آزادی بازداشت شدگان اقدام کنند. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است:


fidh_lddhi_logo2.jpg
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

گزارشگر ویژه سازمان ملل باید برای پایان دادن به سرکوب وکلای دادگستری در ایران اقدام کند
پنج وکیل دادگستری اکنون در زندان هستند. حداقل شش وکیل دادگستری دیگر احتمالا به زندان و محرومیت از حرفه وکالت محکوم خواهند شد. تعدادی دیگر از وکلای دادگستری پیشتر در بازداشت بوده اند یا از دانشگاه اخراج شده اند و بعضی نیز برای پرهیز از آزار و بازداشت ناگزیر از ترک کشور شده اند.


ebadi15.jpg
پیام شیرین عبادی به مناسبت ۸ مارس

زنان و قانون اساسی

باز نگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه یک خواست سیاسی بلکه مقدمه یک حرکت مدنی است

روز ۸ مارس امسال (۱۳۸۹) روز ویژه ای است ، در این روز علاوه بر حقوق برابر زنان ، خواست های دموکراتیک مردم ایران نیز مورد مطالبه قرا ر می گیرد – مبادا که در گیر و دار حوادث سیاسی، خواسته بر حق و همیشگی خود را که "تساوی حقوق " است فراموش کنیم – در این روز همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خیابان ها آمده و از خواست همگانی حمایت می کنیم زیرا که دسترسی به "حقوق برابر " جز در یک حکومت دموکراتیک امکان پذیر نیست ، اما نباید اجازه داد که به بهانه بروز بحران سیاسی و یا پرهیز از تفرقه باز هم خواسته هایمان را نادیده بگیرند و بدیهی است که دسترسی به "حقوق برابر " متضمن اصلاح قوانین تبعیض آمیز است و رسیدن به این هدف، مستلزم اصلاح موادی از قانون اساسی است تا امکان چنین اصلاحاتی فراهم آید و از این رو باز نگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه یک خواست سیاسی بلکه مقدمه یک حرکت مدنی است.


ebadi17.jpg
درگفت وگو با کمپین بین المللی حقوق بشر

انتقاد شدید شیرین عبادی از حمله به خانه کروبی: «ترور شهیدان ۲۵ بهمن توسط ماموران حکومت انجام شده است»
شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر درگفت وگو با کمپین بین المللی حقوق بشر با انتقاد از عدم صدور مجوز برای راهپیمایی مسالمت آمیز به برخورددوگانه مسوولان وزارت کشور در اجازه دادن برای تجمع گروه های مختلف مردم اشاره کرد و گفت: « اگر وزار ت کشور مدعی است هرگونه تجمع و راهپیمایی نیاز به اجازه از وزارت کشور دارد پس چگونه است که شب های بسیاری جلوی درب منزل کروبی و موسوی تجمع می شود تا حدی که همسایگان ه شکواییه می نویسند که تقصیر ما چیست که نمی توانیم به دلیل اعمال شما استراحت کنیم.وزارت کشور این تجمعات را غیرقانونی نمی داند ولی وقتی دانشجویان می خواهند راه پیمایی کنند آن را غیرقانونی می داند.»


جلسه رسیدگی به اتهامات نرگس محمدی برگزار شد
جلسه رسیدگی به اتهامات نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در شعبه 26 دادگاه انقلاب امروز برگزار شد. وی متهم به عضویت در شورای عالی کانون مدافعان حقوق بشر، راه اندازی شورای ملی صلح، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم و فعالیت تبلیغی علیه نظام میباشد. نرگس محمدی در اردیبهشت سال 89 به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه 4 بازپرسی دادگاه انقلاب احضار شد و پس از 3 جلسه حضور در دادگاه قرا کفالت 500 میلیون ریالی برای وی صادر شد.


فراخوان شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و شش سازمان مدافع حقوق بشر برای توقف اعدام‌ها در ایران
شیرین عبادی و شش سازمان‌ مدافع حقوق بشر، سازمان عفو بین‌المللی، سازمان دیده‌بان حقوق بشر، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و شعبه ایرانی آن جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواهان اقدام برای توقف موج گسترده‌ی اعدام‌ها در ایران شدند. در این بیانیه همچنین از دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی خواسته شده است که تصمیم قانونی برای توقف مجازات اعدام اتخاذ کنند.


obs_logo1.jpg
بیانیه مطبوعاتی
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

ایران: محکومیت، آزار و اذیت قضایی و بازداشت خودسرانه مدافعان حقوق بشر
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT شروع موج گسترده تازه ای از اختناق و سرکوب علیه مدافعان حقوق بشر را محکوم و نگرانی عمیق خود را از دستگیری های خودسرانه، محکومیت و آزار و اذیت قضایی وکلا، روزنامه نگاران و دیگر مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ابراز می دارد. برنامه نظارت تداوم بازداشت خودسرانه ده ها نفر از مدافعان حقوق بشر ایرانی را که صرفا به قصد سرکوب فعالیت قانونی آنها در جریان حمله کنونی به جامعه مدنی ایران است محکوم می نماید.


nasrin_sotude.jpg
نامه سرگشاده شیرین عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد

در اعتراض به حکم غیر عادلانه برای خانم نسرین ستوده
در اعتراض به حکم غیر عادلانه ای که از طرف دادگاه انقلاب برای خانم نسرین ستوده صادر شده است دکتر شیرین عبادی طی نامه ای خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر برای آزادی این وکیل دربند درخواست همکاری نموده اند .متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


شیرین عبادی:

تمام اموال و حساب های بانکی مرا ضبط کرده اند
نه تنها تمام اموال و حساب های بانکی مرا ضبط کرده اند، بلکه به عمد پايين تر از ارزش واقعی قيمت گذاری کرده اند که من باز هم بدهی مالياتی داشته باشم. يعنی وزارت دارايی با همدستی وزارت اطلاعات با يک کارشناسی غلط اموال مرا بسيار پايين تر از آن چه ارزش داشت ارزيابی کرده تا من برای مازاد آن مجبور شوم باز هم مبلغی به آقايان بپردازم و به همين دليل هم مرا ممنوع الخروج کرده اند.


پاسخ کمیساریای عالی حقوق بشر به خانم عبادی در رابطه با پی گیری وضعیت خانم نسرین ستوده
همکاران من در گفت و گوی رو در رو با مقامهای ایرانی مورد خانم ستوده را مطرح کردند. ساز و کارهای ویژه شورای حقوق بشر نیز با مقامهای دولتی ایران در مورد خانم ستوده وارد عمل شدند.
مطمئن باشید دفتر ما این موضوع را پی گیری کرده و گامهای لازم را برخواهد داشت تا نگرانی ما را در این مورد به طور خاص به مقامهای ایرانی منتقل کند.


tahasson_genf.jpg
بیانیه پایانی فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو

پایان تحصن، پایان اعتراض ما نیست
ما تحصن کنندگان، با توجه به قولی که در نامه خانم پیلای مطرح شده و نیز به خاطر احترام به قانون کشور میزبان که به دلیل شرایط اضطراری درخواست کنندگان و فوری بودن این درخواست، مجوز را تا روز سوم تمدید کرد به تحصن خود پایان می دهیم اما همچنان به اعتراض خود تا آزادی نسرین ستوده، سایر فعالان جنبش زنان، روزنامه نگاران و همچنین زندانیان سیاسی بی وقفه ادامه خواهیم داد. از تمامی هموطنان به ویژه تمامی رسانه های جهان درخواست می کنیم که برای انعکاس شرایط زندانیان سیاسی عقیدتی در ایران اهمیت ویژه ای قائل شده و با ما همراه شوند.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

ناپدید شدن قهری و افزایش سرکوب آزادی بیان
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نگرانی شدید خود را از اوج گیری موج گسترده دیگری از اختناق و سرکوب آزادی های اساسی بیان، مطبوعات، هنر و اطلاع رسانی در جمهوری اسلامی ایران ابراز می کنند. تازه ترین موج شدید و گسترده سرکوب آزادی های اساسی در حالی در جریان است که در حدود 40 روزنامه نگار و وبلاگ نگار در زندان هستند. تعداد زیادی از آنها پس از محاکمه های به شدت ناعادلانه به زندان های طولانی و یا محرومیت از فعالیت های اجتماعی و حرفه ای محکوم شده اند. عده ای دیگر مدت های طولانی در بازداشت به سر برده اند.


بیانیه شماره یک

تحصن جمعی از فعالان زنان ایران در برابردفتر سازمان ملل در ژنو

نسربن ستوده را آزاد کنید!
به خاطر همدردی با نسرین ستوده و اعتراض به تضییع حقوق قانونی وی، جمعی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه ای اعلام کرده اند که از روز دوشنبه 20دسامبر در مقابل در ورودی سازمان ملل متحد تحصن خواهند کرد. نسرین ستوده وکیل مدافع حقوق بشری و فعال حقوق زنان از 13 شهریور به علت فعالیت های حقوق بشری خود دستگیر شده و بیش از 103 روز است که در زندان به سر می برد. متن کامل بیانیه این گروه از فعالان حقوق زنان به این شرح است:


nasrin_sotude.jpg
قرار بازداشت نسرین ستوده تمدید شد، درحالی که او هنوز در انفرادی بسر می برد
14 آذرماه 1389، قاضی پرونده به خانواده نسرین ستوده اعلام کرده است که قرار بازداشت نسرین ستوده تمدید شده است. رضا خندان، همسر نسرین ستوده گفت که گیتی ستوده (خواهر نسرین) پس از مراجعه به دادگاه گفته است که قاضی پرونده خبر از تمدید بازداشت همسرم را داده است.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

دستگیری و اذیت و آزار وکلای حقوق بشر ایرانی
برنامه نظارت از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران مطلع شده که محاکمه نسرین ستوده، وکیل برجسته حقوق بشر و مدافع نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی آزارجنسی، در دادگاه انقلاب تهران برگذار شده است. رنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که این پرونده بخشی از موج دستگیری ها و اذیت و آزارهاست که در قبال بسیاری از وکلای حقوق بشر ایرانی، که برخی مانند آقای محمد اولیایی فر، خانم سارا (هاجر) صباغیان، خانم مریم کیانسری و آقای محمدحسین نیری همچنان درزندان بسر می برند، صورت گرفته است.


اعتراض شیرین عبادی به شرکت سونی اریکسون

یک‌سال پس از اعتراف شرکت نوکیا زیمنس به تامین تجهیزات شنود جمهوری اسلامی ایران، شیرین عبادی شرکت سوئدی "سونی اریکسون" را نیز به اقدامی مشابه و "همکاری با دولت ایران در سرکوب مردم" متهم کرد.

شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده نوبل صلح، هنگام سخنرانی در میان ایرانیان و سوئدی‌های حاضر در دانشگاه استکهلم، کمپانی سوئدی اریکسون را به فروش «تجهیزات و نرم‌افزارهای پیشرفته» جهت کنترل اس‌ام‌اس و مکالمات تلفن همراه به ایران متهم کرد. عبادی در اعتراض به عملکرد این کمپانی، خطاب به ایرانیان مقیم کشور سوئد گفت: «من از شما خواهش می‌کنم به شرکت اریکسون ای‌میل اعتراضی فرستاده و سوال کنید چرا نرم‌افزارهایی به دولت ایران می‌فروشید که به کمک آن مردم را کنترل کنند.»


متن نامه هشت نويسنده و کنشگر ايرانی به دبيرکل سازمان ملل برای آزادی ابراهيم يزدی و همه زندانيان سياسی
داد خواهی ما برای آزادی کهنسال ترين زندانی سياسی ايران آقای دکتر ابراهيم يزدی است که درآستانه هشتاد سالگی در حالی که عمل سرطان مثانه را پشت سرگذاشته و اخيرا از جراحی قلب باز فراغت يافته است، در زندان اوين ، محروم از دسترسی به پزشک متخصص و امکانات بهداشتی و تحت فشارهای شديد روحی و جسمی قرار دارد و جانش در خطر می باشد. انتظار ما از شما، به کاربردن اختيارات خويش دراستفاده از همه اهرم های بين المللی برای آزادی زندانيان سياسی بی گناه ايران و به ويژه کهنسال ترين آنان، آقای دکتر ابراهيم يزدی می باشد.


مقام عالیرتبهء سازمان ملل متحد نگران سرکوب مدافعان حقوق بشر ایران است
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، مجددا نسبت به سرنوشت مدافعان حقوق بشر در ایران، به خصوص خانم نسرین ستوده که ظرف چند هفتهء گذشته در زندان اوین در اعتصاب غذا بوده است، ابراز نگرانی کرد. کمیسر عالی گفت: "همزمان با نزدیک شدن به روز جهانی حقوق بشر در 19 آذر، توجه جهان روی جاهایی که در آن فعالان حقوق بشر برای تشکل و یا ابراز نظر آزاد نباشند متمرکز خواهد شد." وی افزود: "من خیلی نگران هستم که پروندهء نسرین ستوده بخشی از یک سرکوب بسیار گسترده تر است و اینکه وضعیت مدافعان حقوق بشر در ایران، در حال سخت تر شدن است."


un_logo1.jpg
قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران

ترجمه فارسی متن کامل قطعنامه (آبان 1389)

کمیتهء سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد (کمیته حقوق بشر) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را در مورد نقض جدی حقوق بشر که در جمهوری اسلامی ایران در جریان است، ابراز می‌کند. این قطعنامه در ماه دسامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل رسما تایید خواهد کرد. «کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» برگردان فارسی متن کامل این قطعنامه را منتشر کرده است.


hiden_side_iran.jpg
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

گزارشی در باره موضوعی فراموش شده: تبعیض ضد اقلیت های قومی و مذهبی در ایران
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران گزارشی را در باره تبعیض ضد جوامع قومی و اقلیت های مذهبی در ایران منتشر کرده اند. این گزارش با عنوان «رُویه پنهان ایران» به جنبه ناشناخته ای از ایران می پردازد: تبعیض شدید علیه جوامع قومی و اقلیت های مذهبی در تمام زمینه ها.


nazanin_khosravani.jpg
نگرانی شدید از بی خبری مطلق از نازنین خسروانی

مادر این روزنامه‌نگار: دخترم ناراحتی قلبی دارد، مسوولان زندان داروی او را تحویل نمی گیرند.

خانواده نازنین خسروانی 11 روز است که از وضعیت فرزند بیمار خود بی‌خبر هستند. اعظم افشاریان با ابراز نگرانی شدید از شرایط پیش آمده، گفت: صبح امروز باردیگر برای پیگیری وضعیت فرزندم به زندان اوین مراجعه کردم، تا شاید بعد از 11 روز بی‌خبری مطلق، خبری از فرزند بیمارم بگیرم، اما مسوولان زندان، همچون هفته گذشته گفتند: «به دستور مقامات قضایی نازنین خسروانی همچنان «ممنوع‌الملاقات» است». از مسوولان خواهش کردم که حداقل داروهای قلبی را که باید هر روز مصرف کند را تحویل بگیرند، اما آنها بازهم از پذیرفتن آن خودداری کردند.


محكوميت خواهر عبالرضا تاجيك به يكسال و نيم زندان

دور تازه برخورد با خانواده زندانيان سياسي

چند روز پيش خواهر عبدالرضا تاجيك در دادگاه انقلاب و شعبه‌اي كه تحت رياست قاضي مقيسه قرار دارد به يكسال‌ونيم حبس تعزيري محكوم شد. دادگاه خواهر عبدالرضا تاجيك آن طور كه خود در گفت‌وگو با رسانه‌ها مطرح كرده است از عجيب‌ترين دادگاه‌هايي بوده كه در جمهوري اسلامي و از زمان برگزاري دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري برگزار شده است. پروين تاجيك در اين دادگاه بدون حضور وكيل مدافع و در برابر هجوم مداوم رييس دادگاه با سرعت به يكسال‌ونيم حبس محكوم شده است و بلافاصله نيز حكم وي انشاء و در اختيارش قرار گرفته است.


obs_logo1.jpg
درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

درخواست فوری برای رسیدگی به وضعیت نسرین ستوده
برنامه نظارت ازسوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران مطلع شده که خانم نسرین ستوده، وکیل برجسته حقوق بشر و سرشناس در زمینه دفاع از نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی آزارجنسی، به شکلی خودسرانه دستگیر و بازداشت شده است. با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم نسرین ستوده روز ۹ آبان ۱۳۸۹ (۳۱ اکتبر ۲۰۱۰) در اعتراض به بازداشت خود و بدرفتاری در زمان حبس اش در زندان اوین اقدام به اعتصاب غذای خشک کرد.


sotude_ebadi.jpg
نامه شیرین عبادی به نسرین ستوده

به تو نیاز مندیم، اعتصاب غذای خود را بشکن
به دنبال اخبار واصله در زمینه وخامت حال خانم ستوده به علت اعتصاب غذای طولانی در زندان نامه ای از طرف دکتر شیرین عبادی خطاب به وی نوشته شده که که در آن ضمن اشاره به تلاشهای همکارش در دفاع از حقوق نوجوانان، کودکان، زنان و آزادی خواهان از او می خواهد که به اعتصاب غذایش پایان دهد. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


واسلاو هاول خواستار آزادی نسرین ستوده شد
واسلاو هاول،‌ رئیس جمهور پیشین جمهوری چک و از چهره‌های سرشناس مخالف حکومت کمونیستی سابق چکسلواکی با ابراز نگرانی از به خطر افتادن سلامت نسرین ستوده به دلیل اعتصاب غذا، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است این وکیل زندانی را آزاد کنند. واسلاو هاول، رئیس جمهور پیشین جمهوری چک روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مراسم پایانی گردهمایی «فوروم ۲۰۰۰» در پراگ، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است، نسرین ستوده را آزاد کنند.
گردهمایی «فوروم ۲۰۰۰» که در سال ۱۹۹۷ به ابتکار واسلاو هاول پایه‌گذاری شده است، هر سال با حضور فعالان صلح و حقوق‌بشر و نیز چهره‌های برجسته جهانی با هدف بررسی مسایل و مشکلات عمده جهان تشکیل می‌شود.


بیانیه مطبوعاتی

توضیح در مورد کار شرکت نوکیازیمنس در ایران
در تاریخ 4 سپتامبر 2010، نمایندگان شرکت نوکیازیمنس نت ورکس، به همراهی آقای بری فرنچ عضو هيأت مدیره با خانم دکتر شیرین عبادی وکیل ایرانی حقوق بشر دیدار کردند. دکتر شیرین عبادی از نوکیازیمنس خواستند تا در خصوص فعالیتشان در ایران توضیحاتی بدهند.


بیانیه مشترک شیرین عبادی و هشت سازمان برجسته حقوق بشر:

نسرین ستوده را آزاد کنید
برنده جایزه صلح نوبل و وکیل مدافع ایرانی شیرین عبادی، عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، کمیسیون بین المللی حقوق دانان، فدراسیون بین المللی حقوق بشر، لیگ ایرانی دفاع ازحقوق بشر، اتحادیهء بین المللی وکلا، و سازمان جهانی علیه شکنجه امروز ادامهء بازداشت بدون اتهام و یا محاکمهء وکیل حقوق بشر، نسرین ستوده، درایران را محکوم کردند و خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط وی که تنها به دلیل به عهده گرفتن دفاع از دیگران زندانی شده است شدند.


عبدالرضا تاجيك؛ بازهم در بي خبري

برخورد تلافي جويانه با عبدالرضا تاجيك به دليل اعتراض به شرايط نامساعد زندان

بيش از سه ماه از بازداشت عبدالرضا تاجيك مي‌گذرد اما هنوز مقامات قضايي و امنيتي اطلاع دقيقي از دليل بازداشت او ارايه نداده‌اند. عبدالرضا تاجيك همكار مطبوعاتي كانون مدافعان حقوق بشر ايران، روزنامه نگار و از نزديكان به نيروهاي ملي مذهبي عصر روز 22 خرداد سال 89 براي سومين بار طي يكسال گذشته بازداشت شد و هنوز در زندان اوين به سر مي‌برد.


بیانیه های برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:

در اعتراض به احکام صادره علیه مجید توکلی، شیوا نظر آهاری و عماد الدین باقی
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه ای مشترک از "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر"(FIDH) و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" (OMCT) است در بیانیه هایی به مقامات جمهوری اسلامی به احکام صادره علیه مجید توکلی، شیوا نظر آهاری و عماد الدین باقی اعتراض کرده و از آنها خواسته که هرچه سریعتر به وضعیت آنها رسیدگی کنند.


sotude_ebadi.jpg
نامه خانم عبادی به رئیس کانون بین المللی وکلا در باره دستگیری خانم ستوده وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر
خانم عبادی ضمن نامه ای خطاب به رئیس کانون بین المللی آنها را در جریان دستگیری خانم ستوده وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر قرار داده که به علت دفاع از موکلین خود و فعالیت‌هات حقوق بشری اش بازداشت شده است و از آنها خواسته که از امکانات خود برای آزادی این وکیل زندانی در ایران استفاده نمایند. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


نامه سرگشاده شیرین عبادی به کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد
درباره وضعیت عیسی سحر خیز
شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل درباره نقض قانون به هنگام دستگیری، دوران زندان و محاکمه موکلش، عیسی سحرخیز نامه‌ای سرگشاده خطاب به خانم پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر نوشت. دراین نامه وی خواستار ملاقات فرد و یا هیاتی از سوی شورا با موکلش در ایران شد. نامه سرگشاده شیرین عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌ حقوق بشر درباره وضعیت آقای عیسی سحر خیز در پی می‌آید:


ایران: محکومیت رهبران جامعه بهایی به ۲۰ سال زندان
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند هرچه سریعتر هفت رهبر جامعه بهایی که در حال حاضر در زندان اوین بسر می برند را آزاد کنند. روز ۸ اوت، هفت رهبر جامعه بهایی به جرم "جاسوسی برای اسراییل، توهین به مقدسات دینی، تبلیغ برضد نظام و رواج فساد فی الارض" از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهران محکوم شناخته شدند. آنان قبل از تصمیم دادگاه بیش از دو سال به صورت "موقت" در زندان بودند.


فدراسيون بين المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه خواستار آزادی فوری هفده زندانی سياسی شدند
روز گذشته دو سازمان حقوق بشری؛ فدراسيون بين المللی حقوق بشر و سازمان جهانی ضد شکنجه، در يک بيانيه مطبوعاتی مشترک خواستار آزادی هفده زندانی سياسی شدند که در زندان اوين در اعتراض به وضعيت زندان از ۱۲ روز گذشته دست به اعتصاب غذا زده اند.وضعيت جسمی اين زندانيان هر روز وخيم تر می شود. در اين بيانيه مطبوعاتی تاکيد شده است که مقامات ايرانی طبق قوانين بين المللی موظف به تضمين سلامت و يکپارچگی جسمی و روانی اين زندانيان هستند.


ebadi_tajik.jpg
برای رسيدگی به وضعیت وخیم آقای عبدالرضا تاجیک

نامه شيرين عبادی به گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد
متعاقب اطلاع از وضعیت وخیم آقای عبدالرضا تاجیک و با عنایت به این که از ناحیه مسئولین قضائی تا کنون اقدام موثری صورت نگرفته است خانم دکتر شیرین عبادی اقدام به ارسال شکوا ئیه ای خطاب به گزارشگران حقوق بشر نموده است. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


اعتراض نود روزنامه‌نگار نسبت به هتک حرمت به عبدالرضا تاجیک
بیش از نود روزنامه‌نگار طی نامه‌ای خطاب به دادستان تهران نسبت به وضعیت عبدالرضا تاجیک ، روزنامه‌نگار دربند؛ اظهار نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری او شدند. به گزارش کلمه،این روزنامه‌نگاران با اشاره به اخباری مبنی بر «هتک حرمت» همکار زندانی‌شان تاکید کردند که « تردیدی نداریم که این عبدالرضا تاجیک نیست که «هتک حرمت» شد، بلکه عدالت، قانون و حق انسان است که «هتک‌حرمت»می‌شود و ساختار سیاسی و حقوقی ما است که بی‌حرمت می‌گردد». متن کامل این نامه به شرح زیر است:کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر