logo_kanoon

گزارشگر انتقاد مقام‌های ایرانی را رد کرد
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در گفت و گویی اختصاصی با بی بی سی فارسی، انتقاد مقام‌های ایرانی از گزارش وضعیت حقوق بشر را رد کرده و گفته است گزارش او بر اساس شواهد و مدارک ارائه شده از سوی ۱۶۰ ایرانی تهیه شده است. احمد شهید در گزارش روز دوشنبه، ۲۲ اسفند خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل، موارد نقض حقوق بشر در ایران را ارائه کرد و از شکنجه بازداشت شدگان و محرومیت از حق دادرسی عادلانه متهمان انتقاد کرد. این گزارش آقای شهید با واکنش مقام‌های ایران رو به رو شد و محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران، با انتقاد از این گزارش، آن را "مملو از اتهامات بی پایه و اساس" دانست.


درخواست اشتون
برای آزادی عبدالفتاح سلطانی
کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از حکم صادر شده برای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر انتقاد کرده و آن را "حمله ای غیرقابل قبول" علیه وکلای دادگستری دانسته است. به گفته یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا، او "از حکم سنگین صادر شده علیه این وکیل که شجاعانه برای دفاع از چندین فعال حقوق بشر در کشورش اقدام کرده، بسیار نگران است."


متن گزارش احمد شهید
درباره وضعیت حقوق بشر ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر ایران گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد. این گزارش، که اولین گزارشی است که بنابر قطعنامه ۱۶/۹ شورا تنظیم شده است وبه شورای حقوق بشر ارائه میشود و تحولات مربوط به حقوق بشر را بدنبال آغاز ماموریت گزارشگر ویژه در ۱ آگوست ۲۰۱۱ پوشش می دهد. گزارشگر ویژه گزارش مقطعی خود را به مجمع عمومی(A/66/374) ارائه داد. این گزارش شامل روش شناسی استفاده شده می باشد و روندهای کنونی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را برجسته میکند.


ایران کشور دشمن اینترنت ٢٠١١
"گزارشگران بدون مرز" به مناسبت ٢٢ اسفند ( ١٢ مارس)، روزجهانی مبارزه علیه سانسور اینترنت، فهرست جدید کشورهای دشمن اینترنت و کشورهای تحت مراقبت را منتشر کرد. در متنی که این سازمان منتشر کرده آمده است: را‌ه‌‌اندازی "اینترنت ملی" بحث‌های زیادی را برانگیخت، ولی به موازات این بحث‌ها، جمهوری اسلامی ایران مسدود سازی را تشدید و توان فنی خود برای مهار اینترنت افزایش داد، دستگیری‌های فردی و جمعی، با هدف شناسایی شبکه‌های مخالفان و دهشت‌افکنی در میان وب‌نگاران و روزنامه‌نگاران ادامه داشت. برای نخستین بار در ایران، چهار شهروند وب‌نگار به مجازات اعدام محکوم شده‌اند. حکم سه تن از انها هر لحظه می‌تواند اجرا شود.


پیام تسلیت شیرین عبادی
به مناسبت درگذشت سیمین دانشور
شیرین عبادی، اولین بانوی مسلمان برنده جایزه صلح نوبل با صدور اطلاعیه ای درگذشت "سیمین دانشور"، نویسنده ایرانی را تسلیت گفت. عبادی در اطلاعیه خود گفت که دانشور با مرگش در روز زن نیز پیامی داشته است و نوشت: "در روز هشت مارس - روز زن- چشم از جهان بر بست تا داغ وی یاد آور اندوه ما، ناشی از تبعیض بر اساس جنسیت، باشد."


مدافعان حقوق بشر را آزاد کنید
"دیده‌بان حقوق بشر" هجدهم اسفند 1390 مطابق با هشتم مارس 2012 با صدور اطلاعیه ای از صدور احکام قضایی برای مدافعان حقوق بشر انتقاد کرد. این سازمان گفت که قوه قضائیه ایران باید فوراً حکم دادگاه اولیه علیه وکیلی که به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری خود به 18 سال زندان محکوم شده است را نقض و او را آزاد کند. عبدالفتاح سلطانی، از همکاران شرین عبادی، به اتهام جرائمی محکوم شده است که حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات او را که تحت قوانین بین‌المللی محفوظ است، نقض می کند. همزمان یکی از همکاران سلطانی، نرگس محمدی، از صدور حکم شش سال زندان توسط دادگاه تجدید نظر در راستای اتهامات مشابهی مطلع شده است.


اعطای جایزه جهانی "ادلستام" ۲۰۱۲
برای بهاره هدایت
جایزه "ادلستام" که یک جایزه معتبر بین المللی است از سوی بنیاد "هارالد ادلستام" به بهاره هدایت، دانشجوی زندانی در ایران اعطا شد. این جایزه به کسانی تعلق می گیرد که شجاعت و فعالیت برجسته ای را در دفاع از حقوق بشر از خود نشان داده اند.


انتقاد پارلمان آلمان
از حکم زندان عبدالفتاح سلطانی
کمیسیون حقوق بشر پارلمان آلمان روز هفدهم اسفند ماه 1390 در بیانیه‌ ای به محکومیت عبدالفتاح سلطانی، برنده‌ی جایزه‌ی حقوق بشر نورنبرگ آلمان، اعتراض کرد. به گفته‌ی میشائیل فریزر، وابسته به ائتلاف احزاب مسیحی، این بیانیه از جانب کلیه‌ی اعضای کمیسیون که وابسته به احزاب گوناگون هستند، تصویب شده است. او این وحدت نظر احزاب آلمان را نشانه‌ی بارزی برای دولت ایران می‌داند و می‌گوید: "دادگاه انقلاب درایران با انگیزه‌ی سیاسی این حکم تکان‌دهنده را صادر کرده، زیرا چنین حکمی با هیچیک از معیارهای جوامع قانون‌مدار همخوانی ندارد."


گزارش احمد شهید از وضعیت حقوق بشر ایران
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گزارش تازه ای را در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور منتشر کرد. این گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود. او در گزارش خود نوشته است: "بعضی (از مصاحبه شوندگان) اظهار کرده اند که در معرض رفتاری قهرآمیز قرار گرفته اند که مصداق شکنجه است، از جمله نگهداری بیش از اندازه در حبس انفرادی، شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، تهدید به تجاوز جنسی و تهدید به بازداشت یا آسیب رساندن به دوستان و بستگان و اعضای خانواده. همچنین گفته شده است که بازداشت شدگان مجبور شده اند مقابل دوربین های تلویزیونی اعتراف کنند."


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
خواستار لغم حکم محکومیت نرگس محمدی شد
"برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر" که برنامه مشترک "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" است، ادامه آزار قضایی بی امان علیه اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، به ویژه صدور حکم شش سال زندان برای نرگس محمدی در مرحله تجدید نظر را محکوم کرد. در بیانیه از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شده است که "فوری و بدون قید و شرط به آزار و اذیت قضایی علیه خانم نرگس محمدی پایان دهند و تمام مدافعان حقوق بشر را که در بازداشت خودسرانه به سر می برند، آزاد کنند.


عفو بین‌الملل لغو حکم عبدالفتاح سلطانی
را خواستار شد
“سازمان عفو بين الملل” خواستار آزادی فوری و بدون قيد شرط عبدالفتاح سلطانی، وکيل مدافع حقوق بشر، شد. عبد الفتاح سلطانی از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیر عباسی به 18 سال حبس در زندان برازجان و بیست سال محرومیت از شغل وکالت محکوم شده است.


مدافعان آزادی اطلاع‌رسانی در ایران
همچنان محکوم و زندانی می‌شوند
"گزارشگران بدون مرز" با صدور اطلاعیه ای مطبوعاتی، بازداشت یا اجرای حکم افرادی که از آنان به عنوان مدافعان آزادی بیان" یاد کرده است را محکوم کرد. متن کامل اطلاعیه گزارشگران بدون مرز به شرح زیر است: "گزارشگران بدون مرز، سرکوب تدام‌دار روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم می‌کند. در چند روز اخیر، عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی، دو عضو کانون مدافعان حقوق بشر به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند، دو روزنامه‌نگار، علی موسوی خلخالی بازداشت و نازنین خسروانی برای شش سال راونه زندان شده است.


انتقاد شیرین عبادی از سکوت هیأت مدیره
کانون وکلا در برابر حکم عبدالفتاح سلطانی
آیا "کانون وکلای دادگستری" در پی صدور حکم 18 سال زندان در برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری موضعی اتخاذ می کند؟ سؤالی که پاسخ به آن نشان از توجه نهاد صنفی وکلا به افراد تحت پوشش خود دارد. شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه صلح نوبل در این خصوص به سایت کانون مدافعان حقوق بشر گفت: "متأسفانه سکوت هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری در قبال پرونده سازی های وزارت اطلاعات علیه وکلای حقوق بشر، نشان از عدم استقلال هیأت مدیره این کانون دارد."


نرگس محمدی به 6 سال زندان محکوم شد
نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در دادگاه تجدید نظر به 6 زندان محکوم شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، نرگس محمدی در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی که ریاست آن بر عهده قاضی پیر عباسی است به 11 سال زندان محکوم شده بود که این حکم در شعبه 54 دادگاه تجدید نظر به 6 سال زندان تغییر یافت. این در حالی است که روز قبل نیز عبدالفتاح سلطانی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در شعبه 26 دادگاه انقلاب به 18 سال زندان محکوم شد.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
حکم سنگین عبدالفتاح سلطانی را محکوم کرد
"برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر"، اقدام دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر صدور حکم 18 سال زندان در برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. "برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر" برنامه مشترک "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" و "سازمان جهانی مبارزه با شکنجه" است.


شیرین عبادی در واکنش به تحت فشار قرار دادن فعالان حقوق بشر و حکم عبدالفتاح سلطانی

گویا مسئولان قضایی در خواب غفلت فرو رفته اند
فشار بر مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی و درخواست های نیروهای امنیتی از آنان برای انجام مصاحبه های فرمایشی و همچنین صدور حکم عبدالفتاح سلطانی، واکنش "شیرین عبادی"، برنده جایزه صلح نوبل را به همراه داشت. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، اعضا و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر تحت فشار قرار گرفته اند تا علیه کانون مدافعان حقوق بشر و شخص شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل مصاحبه کنند و پذیرش چنین خواسته ای را شرط بسته شدن پرونده آنان عنوان کرده اند.


18 سال زندان در برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت برای عبدالفتاح سلطانی
عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به 18 سال حبس در زندان برازجان و بیست سال محرومیت از وکالت محکوم شد.قاضی پیرعباسی، رییس شعبه 26 دادگاه انقلاب حکم 18 سال زندان عبدالفتاح سلطانی را صادر و روز یکشنبه به وکلای وی ابلاغ کرده است.عبدالفتاح سلطانی نوزدهم شهریور ماه 1390 در تهران بازداشت شد.


پیام شیرین عبادی به تجمع اعتراضی فعالان سیاسی ایرانی مقیم پاریس
در آستانه 27 بهمن ماه، سالگرد حصر خانگی زهرا رهنورد، میر حسین موسوی و مهدی کروبی، جمعی از فعالان سیاسی ایرانی مقیم فرانسه گرد هم آمدند تا از آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران پشتیبانی کنند. این تجمع اعتراضی روزیکشنبه 12 فوریه 2012 در میدان تروکادرو (حقوق بشر) پاریس برگزار شد. آغازگر این تجمع اعتراضی پیام شیرین عبادی،برنده جایزه صلح نوبل بود که قرائت شد.


فراخوان به جامعه جهانی برای اتخاذ مواضعی جدی‌تر در تضمین رعایت حقوق بشر در ایران
«گزارش‌گران بدون مرز»، «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» و «جامعه دفاع ازحقوق بشر در ایران»، جامعه جهانی را فرا می‌خوانند که در مذاکرات خود با ایران مواضعی جدی‌تر برای تضمین رعایت حقوق بشر در ایران اتخاذ کند. این سازمان های مدافع حقوق بشر همچنین خواهان محکومیت صریح و علنی رفتار غیر قابل پذیرش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با زندانیان عقیدتی، روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران هستند.


درخواست «زنان صلح نوبل» برای آزادی موسوی، کروبی و رهنورد
زنان برنده جایزه صلح نوبل در بیانیه‌ای خواستار آزادی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از حصر خانگی شدند. موسسه زنان صلح نوبل در بیانیه خود گفته است: «بیش از یک سال است که آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد بدون برگزاری هیچ گونه دادگاهی یا امکان دفاع از خود در حصر خانگی هستند که با قانون ایران و معیارهای حقوق بشری در تضاد است.» موسسه زنان صلح نوبل، که یکی از موسسان آن شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی است در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد و هدف خود را حمایت از صلح، عدالت و برابری در جهان بیان کرده است.


شیرین عبادی از فراخوان ۳۹ زندانی سیاسی حمایت کرد
به گزارش دفتر دکتر عبادی، وی در اطلاعیه ای که روز چهارشنبه پنجم بهمن ماه صادر کرده، خواستار آن شد تا ایرانیان سراسر جهان از هیچ کوششی برای پی گیری آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران به ویژه خانم زهرا رهنورد و آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی دریغ نورزند . به گزارش جرس، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:


بیانیه ۳۹ زندانی سیاسی

امروز گرم کردن تنور انتخابات، کمک به استبداد و در تقابل با دمکراسی است
در ادامۀ واکنش های اعتراضیِ زندانیان سیاسی به وضعیت حاکم بر کشور، ۳۹ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان های مختلف کشور، با صدور بیانیه‌ ای پیرامون انتخابات آتی مجلس، خاطرنشان کردند که "بنابراین بنابر وظیفه اخلاقی و اعتقادی خود اعلام می کنیم امروز گرم کردن تنور این انتخابات به هر شکل و بای نحو کان، کمک به استبداد و در تقابل با تحقق دمکراسی و تضمین حقوق بشر در کشور عزیزمان ایران است."


parakand_shahid.jpg
مهناز پراکند وکیل دادگستری

گزارش به احمد شهید گزارشگر ویزه سازمان ملل
من مهناز پراکند وکیل دادگستری ، مدافع حقوق بشر وعضو کانون مدافعان حقوق بشر هستم که قبل از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اسلامی ایران وبعد از این انتخابات وکالت بسیاری از متهمین سیاسی، عقیدتی و فعالین حقوق بشر را بعهده داشته ام و از این جهت شاهد بسیاری از موارد نقض حقوق بشرهستم که توسط نهادهای امنیتی و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بر مردم روا داشته شده است ودرخواست دارم که این گزارش به مثابه شهادت بر نقض حقوق بشردرجمهوری اسلامی ایران تلقی گردد.


narges_mohammadi_jayze.jpg
شیرین عبادی: پیام نرگس محمدی پیام صلح است
مراسم اهدای جایزه حقوق بشر بنیاد "تاریخ زنده‌"ی سوئد به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی روز دوشنبه ۲۳ آبان برگزار می‌شود. شیرین عبادی پیام خانم محمدی را می‌خواند که در آن بر صلح و دموکراسی برای همه دنیا تاکید شده است.


فراخوان فوری
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

به آزارهای قضایی علیه خانم نرگس محمدی پایان دهید!
براساس اطلاعات دریافتی، شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی در روز 4 مهر 1390 خانم نرگس محمدی را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» در مجموع به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر محکومیت خانم نرگس محمدی و این اقدام تازه برای آزار و اذیت اعضای بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم می نماید و این اقدامات را به قصد تنبیه فعالیت های صلح آمیز و مشروع حقوق بشری آنها تلقی می کند.


نامه ﺷﻴﺮﻳﻦ عبادی به احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران

اعتراض به دستگیری آقای عبد الفتاح سلطانی – وکیل دادگستری و از موسسین کانون مدافعان حقوق بشر

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل طی نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران ضمن اشاره به عدم امنیت جانی و شغلی مدافعان حقوق بشر در ایران و نحوه بازداشت عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و از اعضای موسس کانون مدافعان حقوق بشر از وی خواسته به نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کرده و توجه دولت جمهوری اسلامی ایران را به رعایت و تضمین حقوق شهروندان خود جلب نماید.


ebadi19.jpg
شیرین عبادی:

مرگ زندانیان سیاسی در زندان یک موضوع سیستماتیک است، حکومت قصد جانشان را دارد
شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل درخصوص اعتصاب غذای ۱۲ زندانی سیاسی در اعتراض به جان باختن هدی صابر در زندان گفت که مرگ زندانیان سیاسی در زندان یک موضوع سیستماتیک است و حکومت ایران در سنوات مختلف قصدجان زندانیان سیاسی را می کند. مجموعه عوامل نشان می دهد که اراده حکومت بر مسوولیت پذیری نیست. به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خانم عبادی گفت: « درخواست زندانیان اعتصاب غذا کننده یک درخواست منطقی و در عین حال ساده است و آن همانا یافتن ومسوول نگهداشتن مسببین قتل هدی صابر است که کاملا مشخص است و حتی برخی از زندانیان گفته اند از دهان او شنیده اند که نامش چیست و همچنین اینکه مسببین قتل هاله سحابی بایستی دستگیر ومحاکمه شوند. آن هم در یک دادرسی عادلانه که مردم هم حق شرکت داشته باشند وحقیقت برملا شود. این خلاصه خواسته آنهاست. انجام این خواسته اساسا وظیفه جمهوری اسلامی است.»


بيانيه مشترک مطبوعاتی
فدراسيون بين المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران (LDDHI)

دادستان می گويد صدها نفر در تهران اعدام خواهند شد
بر اساس گزارش های خبرگزاری های رسمی و نيمه رسمی جمهوری اسلامی، از جمله ايرنا، ايسنا و فارس، دادستان عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی (۱) در روز ۸ خرداد فاش کرد که ۳۰۰ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر و در اختيار داشتن حداقل ۳۰ گرم هروئين، فقط در حوزه قضايی تهران، به اعدام محکوم شده اند.


ebadi18.jpg
شیرین عبادی در مصاحبه با دویچه وله

«مرگ هاله سحابی قتل عمد است»
هاله سحابی در مراسم تشییع جنازه پدرش در حالی که به ربودن جنازه او توسط افراد ناشناس اعتراض می‌کرده مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ساعتی بعد جان سپرده. شیرین عبادی این را ضایعه‌ای بزرگ برای جنبش دموکراسی‌خواهی ایران می‌داند.


شیرین عبادی:

هاله جان آزادیت مبارک
هاله عزیز ، وقتی که به حکم دادگاه انقلاب به دو سال حبس محکوم شدی ، ما فعالین جنبش زنان همگی نگرانت بودیم ، و تو با لبخند می گفتی که خاندان سحابی به این گونه نا ملایمات عادت دارند.
زمانی که پدر بزرگوارت در بستر بیماری افتاده بود، همه دوستان بی تاب آمدنت بودند تا آخرین حرف های پدر را بشنوی ، اما تو که در بند ظالمان اسیر بودی با کمال شجاعت حاضر نشدی هیچ گونه تعهدی را تضمین آزادیت کنی.


پیام شیرین عبادی به مناسبت در گذشت مهندس عزت الله سحابی

دریغا تهی از تو ایران زمین
زنده یاد مهندس عزت الله سحابی را اولین بار در دفتر مجله "ایران فردا" دیدم. شنیده بودم سیاست مداری متواضع و به قولی از جنس مردم است ، در آن دیدار فریفته خلق و خوی او شدم و یکی از هزاران مرید وی – پس از آن بارها در جلساتی که در کانون مدافعان حقوق بشر برگزار می شد از نصایح وی برخوردار شدم ، چه پدرانه سخن می گفت و راه نشان می داد که آشنای راه بود.


بیانیه مشترک مطبوعاتی
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH)
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)

هاله سحابی در حمله لباس شخصی ها به تشییع جنازه پدرش درگذشت
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از طریق منابع دست اول و موثق در ایران مطلع شد که خانم هاله سحابی امروز صبح در اثر رفتار خشونت آمیز در مراسم تشییع جنازه پدرش، آقای عزت الله سحابی*، در گذشته است.


ebadi12.jpg
نامه شیرین عبادی به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

کمیسر حقوق بشر به درگیری‌های اهواز رسیدگی کند
در رابطه با سرکوب اعتراضات ایرانیان عرب زبان و سنی مذهب استان خوزستان از طرف نیروهای حکومتی و کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر و دستگیری تعدادی از معترضین، دکتر شیرین عبادی طی نامه ای خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر از وی خواسته اند به این حوادث رسیدگی و برای آزادی بازداشت شدگان اقدام کنند. متن نامه خانم عبادی به شرح زير است:


fidh_lddhi_logo2.jpg
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

گزارشگر ویژه سازمان ملل باید برای پایان دادن به سرکوب وکلای دادگستری در ایران اقدام کند
پنج وکیل دادگستری اکنون در زندان هستند. حداقل شش وکیل دادگستری دیگر احتمالا به زندان و محرومیت از حرفه وکالت محکوم خواهند شد. تعدادی دیگر از وکلای دادگستری پیشتر در بازداشت بوده اند یا از دانشگاه اخراج شده اند و بعضی نیز برای پرهیز از آزار و بازداشت ناگزیر از ترک کشور شده اند.


ebadi15.jpg
پیام شیرین عبادی به مناسبت ۸ مارس

زنان و قانون اساسی

باز نگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه یک خواست سیاسی بلکه مقدمه یک حرکت مدنی است

روز ۸ مارس امسال (۱۳۸۹) روز ویژه ای است ، در این روز علاوه بر حقوق برابر زنان ، خواست های دموکراتیک مردم ایران نیز مورد مطالبه قرا ر می گیرد – مبادا که در گیر و دار حوادث سیاسی، خواسته بر حق و همیشگی خود را که "تساوی حقوق " است فراموش کنیم – در این روز همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خیابان ها آمده و از خواست همگانی حمایت می کنیم زیرا که دسترسی به "حقوق برابر " جز در یک حکومت دموکراتیک امکان پذیر نیست ، اما نباید اجازه داد که به بهانه بروز بحران سیاسی و یا پرهیز از تفرقه باز هم خواسته هایمان را نادیده بگیرند و بدیهی است که دسترسی به "حقوق برابر " متضمن اصلاح قوانین تبعیض آمیز است و رسیدن به این هدف، مستلزم اصلاح موادی از قانون اساسی است تا امکان چنین اصلاحاتی فراهم آید و از این رو باز نگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نه یک خواست سیاسی بلکه مقدمه یک حرکت مدنی است.


ebadi17.jpg
درگفت وگو با کمپین بین المللی حقوق بشر

انتقاد شدید شیرین عبادی از حمله به خانه کروبی: «ترور شهیدان ۲۵ بهمن توسط ماموران حکومت انجام شده است»
شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر درگفت وگو با کمپین بین المللی حقوق بشر با انتقاد از عدم صدور مجوز برای راهپیمایی مسالمت آمیز به برخورددوگانه مسوولان وزارت کشور در اجازه دادن برای تجمع گروه های مختلف مردم اشاره کرد و گفت: « اگر وزار ت کشور مدعی است هرگونه تجمع و راهپیمایی نیاز به اجازه از وزارت کشور دارد پس چگونه است که شب های بسیاری جلوی درب منزل کروبی و موسوی تجمع می شود تا حدی که همسایگان ه شکواییه می نویسند که تقصیر ما چیست که نمی توانیم به دلیل اعمال شما استراحت کنیم.وزارت کشور این تجمعات را غیرقانونی نمی داند ولی وقتی دانشجویان می خواهند راه پیمایی کنند آن را غیرقانونی می داند.»


جلسه رسیدگی به اتهامات نرگس محمدی برگزار شد
جلسه رسیدگی به اتهامات نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در شعبه 26 دادگاه انقلاب امروز برگزار شد. وی متهم به عضویت در شورای عالی کانون مدافعان حقوق بشر، راه اندازی شورای ملی صلح، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم و فعالیت تبلیغی علیه نظام میباشد. نرگس محمدی در اردیبهشت سال 89 به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه 4 بازپرسی دادگاه انقلاب احضار شد و پس از 3 جلسه حضور در دادگاه قرا کفالت 500 میلیون ریالی برای وی صادر شد.


فراخوان شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و شش سازمان مدافع حقوق بشر برای توقف اعدام‌ها در ایران
شیرین عبادی و شش سازمان‌ مدافع حقوق بشر، سازمان عفو بین‌المللی، سازمان دیده‌بان حقوق بشر، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و شعبه ایرانی آن جامعه دفاع از حقوق بشر ایران و گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواهان اقدام برای توقف موج گسترده‌ی اعدام‌ها در ایران شدند. در این بیانیه همچنین از دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی خواسته شده است که تصمیم قانونی برای توقف مجازات اعدام اتخاذ کنند.


obs_logo1.jpg
بیانیه مطبوعاتی
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

ایران: محکومیت، آزار و اذیت قضایی و بازداشت خودسرانه مدافعان حقوق بشر
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT شروع موج گسترده تازه ای از اختناق و سرکوب علیه مدافعان حقوق بشر را محکوم و نگرانی عمیق خود را از دستگیری های خودسرانه، محکومیت و آزار و اذیت قضایی وکلا، روزنامه نگاران و دیگر مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ابراز می دارد. برنامه نظارت تداوم بازداشت خودسرانه ده ها نفر از مدافعان حقوق بشر ایرانی را که صرفا به قصد سرکوب فعالیت قانونی آنها در جریان حمله کنونی به جامعه مدنی ایران است محکوم می نماید.


nasrin_sotude.jpg
نامه سرگشاده شیرین عبادی به خانم پیلای کمیسر عالی‌ حقوق بشر سازمان ملل متحد

در اعتراض به حکم غیر عادلانه برای خانم نسرین ستوده
در اعتراض به حکم غیر عادلانه ای که از طرف دادگاه انقلاب برای خانم نسرین ستوده صادر شده است دکتر شیرین عبادی طی نامه ای خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر برای آزادی این وکیل دربند درخواست همکاری نموده اند .متن نامه خانم عبادی به شرح زير است.


شیرین عبادی:

تمام اموال و حساب های بانکی مرا ضبط کرده اند
نه تنها تمام اموال و حساب های بانکی مرا ضبط کرده اند، بلکه به عمد پايين تر از ارزش واقعی قيمت گذاری کرده اند که من باز هم بدهی مالياتی داشته باشم. يعنی وزارت دارايی با همدستی وزارت اطلاعات با يک کارشناسی غلط اموال مرا بسيار پايين تر از آن چه ارزش داشت ارزيابی کرده تا من برای مازاد آن مجبور شوم باز هم مبلغی به آقايان بپردازم و به همين دليل هم مرا ممنوع الخروج کرده اند.


پاسخ کمیساریای عالی حقوق بشر به خانم عبادی در رابطه با پی گیری وضعیت خانم نسرین ستوده
همکاران من در گفت و گوی رو در رو با مقامهای ایرانی مورد خانم ستوده را مطرح کردند. ساز و کارهای ویژه شورای حقوق بشر نیز با مقامهای دولتی ایران در مورد خانم ستوده وارد عمل شدند.
مطمئن باشید دفتر ما این موضوع را پی گیری کرده و گامهای لازم را برخواهد داشت تا نگرانی ما را در این مورد به طور خاص به مقامهای ایرانی منتقل کند.


tahasson_genf.jpg
بیانیه پایانی فعالان حقوق زنان ایران در تحصن ژنو

پایان تحصن، پایان اعتراض ما نیست
ما تحصن کنندگان، با توجه به قولی که در نامه خانم پیلای مطرح شده و نیز به خاطر احترام به قانون کشور میزبان که به دلیل شرایط اضطراری درخواست کنندگان و فوری بودن این درخواست، مجوز را تا روز سوم تمدید کرد به تحصن خود پایان می دهیم اما همچنان به اعتراض خود تا آزادی نسرین ستوده، سایر فعالان جنبش زنان، روزنامه نگاران و همچنین زندانیان سیاسی بی وقفه ادامه خواهیم داد. از تمامی هموطنان به ویژه تمامی رسانه های جهان درخواست می کنیم که برای انعکاس شرایط زندانیان سیاسی عقیدتی در ایران اهمیت ویژه ای قائل شده و با ما همراه شوند.


فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

ناپدید شدن قهری و افزایش سرکوب آزادی بیان
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نگرانی شدید خود را از اوج گیری موج گسترده دیگری از اختناق و سرکوب آزادی های اساسی بیان، مطبوعات، هنر و اطلاع رسانی در جمهوری اسلامی ایران ابراز می کنند. تازه ترین موج شدید و گسترده سرکوب آزادی های اساسی در حالی در جریان است که در حدود 40 روزنامه نگار و وبلاگ نگار در زندان هستند. تعداد زیادی از آنها پس از محاکمه های به شدت ناعادلانه به زندان های طولانی و یا محرومیت از فعالیت های اجتماعی و حرفه ای محکوم شده اند. عده ای دیگر مدت های طولانی در بازداشت به سر برده اند.


بیانیه شماره یک

تحصن جمعی از فعالان زنان ایران در برابردفتر سازمان ملل در ژنو

نسربن ستوده را آزاد کنید!
به خاطر همدردی با نسرین ستوده و اعتراض به تضییع حقوق قانونی وی، جمعی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه ای اعلام کرده اند که از روز دوشنبه 20دسامبر در مقابل در ورودی سازمان ملل متحد تحصن خواهند کرد. نسرین ستوده وکیل مدافع حقوق بشری و فعال حقوق زنان از 13 شهریور به علت فعالیت های حقوق بشری خود دستگیر شده و بیش از 103 روز است که در زندان به سر می برد. متن کامل بیانیه این گروه از فعالان حقوق زنان به این شرح است:


nasrin_sotude.jpg
قرار بازداشت نسرین ستوده تمدید شد، درحالی که او هنوز در انفرادی بسر می برد
14 آذرماه 1389، قاضی پرونده به خانواده نسرین ستوده اعلام کرده است که قرار بازداشت نسرین ستوده تمدید شده است. رضا خندان، همسر نسرین ستوده گفت که گیتی ستوده (خواهر نسرین) پس از مراجعه به دادگاه گفته است که قاضی پرونده خبر از تمدید بازداشت همسرم را داده است.


برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

دستگیری و اذیت و آزار وکلای حقوق بشر ایرانی
برنامه نظارت از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران مطلع شده که محاکمه نسرین ستوده، وکیل برجسته حقوق بشر و مدافع نوجوانان محکوم به اعدام، زندانیان عقیدتی، فعالان حقوق بشر و کودکان قربانی آزارجنسی، در دادگاه انقلاب تهران برگذار شده است. رنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که این پرونده بخشی از موج دستگیری ها و اذیت و آزارهاست که در قبال بسیاری از وکلای حقوق بشر ایرانی، که برخی مانند آقای محمد اولیایی فر، خانم سارا (هاجر) صباغیان، خانم مریم کیانسری و آقای محمدحسین نیری همچنان درزندان بسر می برند، صورت گرفته است.


اعتراض شیرین عبادی به شرکت سونی اریکسون

یک‌سال پس از اعتراف شرکت نوکیا زیمنس به تامین تجهیزات شنود جمهوری اسلامی ایران، شیرین عبادی شرکت سوئدی "سونی اریکسون" را نیز به اقدامی مشابه و "همکاری با دولت ایران در سرکوب مردم" متهم کرد.

شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده نوبل صلح، هنگام سخنرانی در میان ایرانیان و سوئدی‌های حاضر در دانشگاه استکهلم، کمپانی سوئدی اریکسون را به فروش «تجهیزات و نرم‌افزارهای پیشرفته» جهت کنترل اس‌ام‌اس و مکالمات تلفن همراه به ایران متهم کرد. عبادی در اعتراض به عملکرد این کمپانی، خطاب به ایرانیان مقیم کشور سوئد گفت: «من از شما خواهش می‌کنم به شرکت اریکسون ای‌میل اعتراضی فرستاده و سوال کنید چرا نرم‌افزارهایی به دولت ایران می‌فروشید که به کمک آن مردم را کنترل کنند.»


متن نامه هشت نويسنده و کنشگر ايرانی به دبيرکل سازمان ملل برای آزادی ابراهيم يزدی و همه زندانيان سياسی
داد خواهی ما برای آزادی کهنسال ترين زندانی سياسی ايران آقای دکتر ابراهيم يزدی است که درآستانه هشتاد سالگی در حالی که عمل سرطان مثانه را پشت سرگذاشته و اخيرا از جراحی قلب باز فراغت يافته است، در زندان اوين ، محروم از دسترسی به پزشک متخصص و امکانات بهداشتی و تحت فشارهای شديد روحی و جسمی قرار دارد و جانش در خطر می باشد. انتظار ما از شما، به کاربردن اختيارات خويش دراستفاده از همه اهرم های بين المللی برای آزادی زندانيان سياسی بی گناه ايران و به ويژه کهنسال ترين آنان، آقای دکتر ابراهيم يزدی می باشد.


مقام عالیرتبهء سازمان ملل متحد نگران سرکوب مدافعان حقوق بشر ایران است
ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، مجددا نسبت به سرنوشت مدافعان حقوق بشر در ایران، به خصوص خانم نسرین ستوده که ظرف چند هفتهء گذشته در زندان اوین در اعتصاب غذا بوده است، ابراز نگرانی کرد. کمیسر عالی گفت: "همزمان با نزدیک شدن به روز جهانی حقوق بشر در 19 آذر، توجه جهان روی جاهایی که در آن فعالان حقوق بشر برای تشکل و یا ابراز نظر آزاد نباشند متمرکز خواهد شد." وی افزود: "من خیلی نگران هستم که پروندهء نسرین ستوده بخشی از یک سرکوب بسیار گسترده تر است و اینکه وضعیت مدافعان حقوق بشر در ایران، در حال سخت تر شدن است."کانون مدافعان حقوق بشر
عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر